RUDBEKIA – jedna z bardziej rozpoznawalnych roślin Bieszczad

RUDBEKIA jest jedną z roślin najbardziej kojarzących nam się z Bieszczadami. Jej charakterystyczne żółte kwiaty pojawiają się w krajobrazie w środku wakacji i kwitną do połowy, a w niektórych miejscach nawet do końca września. W Bieszczadach występuje głównie w odmianie nazwanej „naga” i potrafi osiągać do 2 m wysokości. Dawniej sadzona w ogródkach przydomowych (pochodzi z Ameryki Północnej) dziś się rozsiała. Szczególnie polecamy przejazd z Dołżycy koło Cisnej w stronę Bukowca, gdzie rośnie wzdłuż drogi dosłownie kilometrami. Kwiaty mają nawet do 12 cm średnicy – takie małe słoneczniki ;-)

Poniżej zdjęcia wykonane kilka dni temu przy CERKWI w SZCZAWNEM z 1888r. (na szlaku ikon doliny Osławy):

20 sierpnia 2017

KOLEJKA LEŚNA – jedna z głównych atrakcji w Bieszczadach

Każdego kto wybiera się w Bieszczady zachęcamy do przejechania się BIESZCZADZKĄ KOLEJKĄ LEŚNĄ. To jedna z głównych atrakcji Bieszczad. Pierwsze tory zostały położone na odcinku z Łupkowa w stronę Cisnej już w 1890 roku! O historii warto poczytać na stronie ciuchci. Stacja główna znajduje się w miejscowości Majdan koło Cisnej. Kursuje w 2 kierunkach: do Przysłupia lub do Balnicy. W okresie wakacji codziennie, a poza sezonem w weekendy i oczywiście pod zamówienie grup w dowolnym terminie. Szczególnie polecamy przejazd ciuchcią parową w zimie! Przedzieranie się przez śnieg, znacznie rozleglejsze widoki, dzięki temu, że na drzewach nie ma liście pozostają na zawsze w pamięci. Galeria zdjęć z zimy na: KOLEJKA ZIMĄ.

Jeśli nie chcecie stać w „kolejce do kolejki” po bilety to zachęcamy dokonać zakupu biletów przez internet na stronie ciuchci. Chętnych na przejazd jest bardzo dużo, więc by uniknąć niepotrzebnego zdenerwowania i tracenia czasu stojąc w kolejce zakupcie wcześniej bilety. Rezerwacje na: KUP BILET.

10 sierpnia 2017

RAJSKIE – raj na ziemi w Bieszczadach…

Przyjeżdżając w Bieszczady większość osób szuka tych niepowtarzalnych miejsc, w których jakby czas się zatrzymał i może je uwiecznić na zdjęciach. Do jednych z nich uważamy miejscowość RAJSKIE. Zastanawialiście skąd się wzięła nazwa? Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć wykonanych tydzień temu podczas odpoczynku z najbliższymi na wędkowaniu nad Zalewem Solińskim. Jak dla nas raj na ziemi… ;-)

Widoczna na zdjęciach „KAPLICZKA NA HRABIE” (dziś nazywana „Na Skale”) została wzniesiona w XIX wieku na wzgórzu zwanym Hrab. Obecnie jest jedną z nielicznych pamiątek po dawnej wsi Rajskie. Dokładna data oraz nazwisko fundatora nie są znane. Postawiono ją w centrum wsi, powyżej drogi prowadzącej wzdłuż rzeki San w stronę Soliny. Dziś droga została pod wodą Zalewu Solińskiego, a kapliczka jest położona na obrzeżach wioski. Do niedawna była w zupełnej ruinie. Jej naprawa nie miała sensu. Dlatego w 2010 roku członkowie Stowarzyszenia Rajska Dolina rozebrali ją i po 2 latach postawili na nowo. Wykonana jest z łamanego kamienia i pokryta dachem gontowym zwieńczonym makowiczką z krzyżem.

6 sierpnia 2017

KOLEJ ZAKARPACKA zdjęcia Jacek Godos

W sezonie wakacyjnym nie możemy się wyrwać z biura, aby zrobić aktualne zdjęcia na którejś z 9 oferowanych przez nas wycieczek jednodniowych. Ale całe szczęście możemy liczyć na uczestników wypraw.

Poniżej zdjęcia, które wykonał i udostępnił nam Pan JACEK GODOS na wycieczce KOLEJ ZAKARPACKA.

30 lipca 2017

RADZIEJOWA – wspomnienia i mądrość życiowa Barbary Sobczyszyn…

Jeśli kogoś zainteresują poniższe słowa to zachęcamy do poświęcenia 5 minut na przeczytanie niepowtarzalnego artykułu w czasopiśmie PŁAJ, który powstał podczas rozmowy ks. Rafała Szykuła z dawną mieszkanką nieistniejącej wsi Radziejowa w Bieszczadach:

ks Rafał Szykuła: Co chciałaby Pani powiedzieć współczesnemu człowiekowi, wspominając tak bogatą historie swojego życia?
Barbara Sobczyszyn: Teraz tak się tylko zastanawiam, ile to myśmy przeżyli. Człowiek jest twardszy niż stal. Stal się przetrze, a człowiek nie. Tak teraz patrzę, wszyscy od jednego Boga jesteśmy. Czego tak jeden drugiemu robi? Ja tego nie rozumiem. A teraz co się dzieje. Nie mogę się na to napatrzeć, ale to dlatego, że ludzie wszystko mają. Jest za dobrze. Była bida, człowiek ten owsiany chleb jadł, ale zdrowie było. Nie było się w co ubrać, ale gdzie się wyszło, tam było wesoło i śpiew.”

RADZIEJOWA – artykuł w wydawnictwie PŁAJ o jednej z wysiedlonych wiosek, ale i mądrości życiowej…

12 lipca 2017

Zdjęcia z wycieczki TRAPERSKA PRZYGODA, autor Jacek Godos

Z przyjemnością przedstawiamy galerię niepowtarzalnych zdjęć, których autokarem jest JACEK GODOS:
https://www.facebook.com/xxjaco
Zostały wykonane na wycieczce 1-dniowej TRAPERSKA PRZYGODA w lipcu 2017r.

PS. Bardzo dziękujemy Panie Jacku za możliwość udostępnienia i zachęcamy innych turystów do podzielenia się zdjęciami.

11 lipca 2017

SYRENKA – nietypowy pomysł na rezerwację wycieczek w Bieszczadach…

Punkt rezerwacji WYCIECZEK 1-DNIOWYCH Biura Podróży Bieszczader w Polańczyku - skrzyżowanie ul. Bieszczadzkiej z ul. Zdrojową.Jest ktoś z Twoich znajomych w Bieszczadach, a chciałby się wybrać na WYCIECZKĘ JEDNODNIOWĄ i nie zrobił rezerwacji przed przyjazdem w Systemie Rezerwacyjnym? A może nie słyszał jeszcze o nas mimo, że najdłużej zajmujemy się organizacją takich wycieczek (od 2003!), nie odwołujemy z powodu zbyt małej liczby chętnych, wynajmujemy najbardziej komfortowe autokary i najlepszych przewodników, którzy tworzą cały niepowtarzalny klimat na wycieczce? Nie widział tysięcy opinii o nas w Księdze Gości? Są też osoby, które po prostu lubią się spotkać i porozmawiać.

Będąc w okolicach Zalewu Solińskiego zapraszamy rozpocząć przygodę z nami od rezerwacji wycieczek 1-dniowych wewnątrz samochodu SYRENA Bosto! Nasz punkt rezerwacji znajduje się w centrum Polańczyka przy skrzyżowaniu ulic Bieszczadzkiej i Zdrojowej. Czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00.

Obawiasz się, że będzie padać deszcz w Bieszczadach? Jeśli tak to najlepiej zapisać się na którąś z naszych wycieczek jednodniowych. Większość imprez posiada takie programy, że niepogoda nie ma znaczenia. Np. na Traperskiej Przygodzie za wędrówkę do Jeziorek Duszatyńskich realizujemy alternatywny program w Komańczy. Gwarantujemy, że ciekawie spędzimy wspólnie czas i nie zmokniecie! Naszym najlepszym przewodnikom pomysłów na atrakcje w Bieszczadach podczas niepogody nie brakuje. Więc nie czekaj i zapisuj się na wycieczki 1-dniowe, bo liczba miejsc jest ograniczona do podanych w Systemie Rezerwacji. Zwykle wprowadzamy 50 miejsc do sprzedaży (czasami przy najbardziej obleganych 60). W większości jak jest mniej niż 35 miejsc to wycieczka jedzie na 100%.

2 lipca 2017

Ciekawe imprezy weekendowe w Bieszczadach – wakacje 2017

Zachęcamy do udziału w zaplanowanych na ten i następny weekend ciekawych imprezach w Bieszczadach i Przemyślu:

  XVI powojenne TARGI KOŃSKIE w Lutowiskach   XX MANEWRY SZWEJKOWSKIE w Twierdzy Przemyśl   Sanockie Święto Kultury Karpat Wschodnich KARPATY - GÓRY KULTURY w Skansenie w Sanoku

1 lipiec 2017: XVI powojenne TARGI KOŃSKIE w Lutowiskach
7-9 lipiec 2017: XX MANEWRY SZWEJKOWSKIE w Twierdzy Przemyśl
8-9 lipiec 2017: Sanockie Święto Kultury Karpat Wschodnich KARPATY – GÓRY KULTURY w Skansenie w Sanoku

1 lipca 2017

Długi weekend czerwcowy (Boże Ciało) 15-18 czerwiec 2017 w Bieszczadach

Kolejny długi weekend już za tydzień! Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy pragną wybrać się w Bieszczady już znaleźli miejsca noclegowe. Jak zawsze przygotowaliśmy w terminie między 15 a 18 czerwca 2017 więcej propozycji WYCIECZEK 1-DNIOWYCH. Wystarczy wejść w TERMINARZ, gdzie są konkretne wycieczki i złożyć rezerwację (płatność dopiero u przewodnika). Zachęcamy do rezerwacji z wyprzedzeniem – najlepiej przez przyjazdem w Bieszczady – bo miejsca na niektóre wycieczki się już kończą. Pamiętajcie, że pogoda na naszych imprezach nie ma znaczenia! Z kilkudziesięciu atrakcji tylko na wędrówkę do Jeziorek Duszatyńskich oraz przejazd drezynami rowerowymi nie możemy mieć deszczu. Ale za te atrakcje realizujemy inne i cały dzień będzie ciekawie spędzony.

Rozkład WYCIECZEK JEDNODNIOWYCH na nadchodzący tydzień w okolicach święta Boże Ciało wygląda następująco:
WTOREK …. Lwów, Drezynami po Bieszczadach
ŚRODA …….. Traperska Przygoda, Kolej Zakarpacka
CZWARTEK Węgry Miszkolc
PIĄTEK …….. Kolej Zakarpacka, Lwów, Przemyśl ze Szwejkiem, Traperska Przygoda
SOBOTA ……. Drezynami po Bieszczadach, Lwów, Węgry Miszkolc

8 czerwca 2017

KONIE na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego…

Chcemy się z Wami podzielić widokami jakie mieliśmy dzisiaj podziwiać z grzbietu KONIA. Zostaliśmy zaproszenie przez właścicieli Ośrodka Jeździeckiego TARPAN w Wysoczanach na jazdę w terenie. Po wielu deszczowych dniach zrobiło się nareszcie cudownie słonecznie. Przyroda w maju budzi się do życia i ma niepowtarzalnie intensywny kolor….

14 maja 2017