Bieszczady to jeden z największych obszarów turystycznych w Polsce, a naszym zdaniem z największą ilością atrakcji! Każdy znajdzie coś dla siebie – jedni zapewne pójdą w góry np. na połoniny, inni odpoczną nad Zalewem Solińskim, odwiedzą niepowtarzalne cerkwie, przejadą się kolejką wąskotorową, drezynami rowerowymi itd. Atrakcji jest tak wiele, że nie 2 miesięcy nie wystarczy… Można się w tym wszystkim zgubić.
Dlatego doradzamy by pobyt w Bieszczadach rozpocząć od WYCIECZEK JEDNODNIOWYCH, których mamy aż 13 propozycji! Jako pierwszą warto wybrać „BIESZCZADY W PIGUŁCE czyli śladami filmu Wataha” lub „DREZYNAMI po Bieszczadach!„. Dzięki opowieściom naszego przewodnika będą Państwo mieli pomysłów na co najmniej tydzień, gdyż pokonacie razem z nami 180 km na trasie Wielkiej Obwodnicy. Następnie polecamy TRAPERSKĄ PRZYGODĘ, na której pojedziemy w stronę Komańczy i pokażemy prawdziwe Dzikie Bieszczady. A może ktoś chce poznać Najlepszy Produkt Turystyczny Polski – wycieczka „WODAMI rzeki San!” to niepowtarzalny sposób na przygodę, integrację, wieczór kawalerski, czy panieński, a przede wszystkim wyjazd firmowy.
Większość osób uważa, że będąc w Bieszczadach trzeba pojechać do LWOWA i mają rację 🙂
A Wy co wybierzecie? – zapraszamy do zapoznania się z największą ofertą z wszystkich biur podróży w Bieszczadach organizujących wycieczki jednodniowe!

Bieszczady WYCIECZKI 1-DNIOWE Traperska Przygoda, Lwów, Węgry, Słowacja, Przemyśl ze Szwejkiem, Perły Podkarpacia

DREZYNAMI po Bieszczadach! - wycieczka 1-dniowa - Najlepszy Produkt Turystyczny Podkarpacia 2015! Wycieczka 1-dniowa na Ukrainę KOLEJ ZAKARPACKA: przejazd koleją, cerkiew w Użoku, dzwonnica w Jasienicy Zamkowej, kościół w Starej Soli, konwikt w Chyrowie LWÓW wycieczka jednodniowa z Bieszczad 

PRZEMYŚL ze Szwejkiem! - wycieczka 1-dniowa z Bieszczad WĘGRY MISZKOLC - wycieczka jednodniowa z Bieszczad z basenami termalnymi w jaskiniach, zwiedzaniem Sarospataku oraz degustacją win z golonkami. WĘGRY Tokaj wycieczka 1-dniowa z Bieszczad, Sosto Furdo, degustacja win

Wyprawy UAZ-ami po Połoninach Pogórzańskich w Bieszczadach / terenówki / integracja PIKUJ 1408m - najwyższy szczyt Bieszczad na Ukrainie TRAPERSKA PRZYGODA wycieczki po Bieszczadach wycieczka 1-dniowa - Najlepszy Produkt Turystyczny Podkarpacia 2012!   

WODAMI rzeki San! - wycieczka jednodniowa ze spływem kajakami po rzece San, karmelem w Zagórzu, 2 godzinnym rejsem statkiem kończącym się o zachodzie słońca i połączonym z degustacją win węgierskich!

ROZETA KARPACKA

Oprócz podróży po Bieszczadach z nami warto też spędzić czas na samodzielnym odkrywaniu wielu pięknych miejsc. Aby to Państwu ułatwić spędziliśmy wiele miesięcy nad opisaniem najważniejszych atrakcji Bieszczad i Podkarpacka. Zamieściliśmy atrakcje zarówno na poniższej mapie, którą można dowolnie powiększać, jak i poniżej mapy w formie tekstu ze zdjęciami. Mając dostęp do internetu można wziąć telefon w rękę i podróżować po Podkarpaciu z naszą mapą 🙂


Atrakcje w Bieszczadach w kolejności alfabetycznej opracowane przez Załogę Biura Podróży Bieszczader :-):

BIBUŁKARSTWO w Bóbrcewyroby z bibuły i krepiny oraz warsztaty bibułkarstwa artystycznego od kilku lat są znakiem rozpoznawczym gospodarstwa agroturystycznego BAZYL w Bóbrce. Wyroby wywodzą się z bibułkarstwa ludowego – rękodzieła bardzo popularnego w Bieszczadach w latach przedwojennych, kiedy to ozdobami z bibuły przystrajano cerkwie, przydrożne kapliczki i domostwa. Zachęceni opowieściami babci o wieczorach przy bibule, Państwo Kusz postanowili powrócić do tego zajęcia, myśląc oczywiście o dodatkowej atrakcji dla gości. Początkowo miały to być zajęcia na deszczowe dni. Jednak zainteresowanie nimi przerosło ich  najśmielsze oczekiwania, a dzięki zaangażowaniu, poczuciu humoru i wciąż nowym pomysłom prowadzącego cieszą się stale niesłabnącą popularnością. Dziś powstają u nas już nie tylko pojedyncze bibułowe kwiaty i bukiety, ale całe kompozycje do dekoracji wnętrz, a nasza bibuła wzbudza ogromne zainteresowanie na wszelkiego rodzaju jarmarkach, kiermaszach oraz targach turystycznych.

KONTAKT do atrakcji: Gospodarstwo Agroturystyczne Bazyl – Bóbrka 60 a, 38-623 Uherce Mineralne
tel.: (13) 469-19-30, tel. kom.:  600 323 140, www.bazyle.pl

ROZETA KARPACKA

BIESZCZADZKA CIUCHCIA – każdy, kto pragnie wybrać się w Bieszczady i trafi w okolice miejscowości Cisna, na pewno usłyszy o słynnej „bieszczadzkiej ciuchci” czy też o „bieszczadzkiej kolejce”. Aby zaspokoić swoją ciekawość i przekonać się o tym, co w niej jest takiego wyjątkowego, najlepiej udać się do Majdanu k/Cisnej, gdzie znajduje się główna stacja Bieszczadzkiej Kolei Wąskotorowej. Urokliwa wąskotorowa kolejka górska w Bieszczadach to niezwykły zabytek techniki. Ciuchcia, kursująca od ponad 100 lat, oferuje przejażdżkę w otoczeniu dzikiej przyrody. W czasie jazdy z okien małych wagoników można podziwiać jeden z najpiękniejszych krajobrazów w Polsce: rozległe połoniny, stare potężne drzewa, a przy odrobinie szczęścia bieszczadzkie zwierzęta.
UWAGA: najlepiej bilet kupić przez internet. Na miejscu, czyli w kasie biletowej może się to udać, ale np. dopiero na godziny popołudniowe lub na jakiś kolejny dzień… A jeśli nie chcecie uniknąć powyższego zamieszania, za przejazd ciuchcią po Bieszczadach mniej zapłacić, a przede wszystkim posłuchać niepowtarzalnych historii bezpośrednio z ust jednego z najlepszych przewodników po Województwie Podkarpackim to lepiej zapisać się na wycieczkę jednodniową BIESZCZADY W PIGUŁCE.

Bieszczady są również atrakcyjne ZIMĄ, a to m.in. dzięki funkcjonowaniu kolejki leśnej na feriach – to pewnego rodzaju kulig na szynach…

KONTAKT: Majdan 17, 38-607 Cisna, tel. 13 468-63-35, www.kolejka.bieszczady.pl
Poniżej FILM z przejazdu bieszczadzką ciuchcią, a dokładnie wagonikami ciągniętymi lokomotywą parową KP4 zimą!

FILM z przejazdu ciuchcią bieszczadzką - lokomotywą parową KP4

ROZETA KARPACKA

BIESZCZADZKI BROWAR URSA MAIORw centrum znajduje się sala konferencyjna na 200 osób oraz sklep z regionalnymi produktami rzemieślniczymi. Browar jest prowadzony przez Agnieszkę Łopatę, znaną w środowisku entuzjastów piwa jako Piwowarka Aga, zdobywczynię nagród dla piwowarów domowych i autorkę bloga o piwie i jedzeniu. Browar Regionalny wytwarza wszystkie piwa niepasteryzowane i niefiltrowane o różnych nazwach i smakach. Centrum, a więc również browar, został stworzony z myślą o regionie i bieszczadzkiej przyrodzie – budynek wykorzystuje energię odnawialną, zaś część zysków przeznaczana będzie na promocję i ochronę Bieszczad. Od kilku lat zwiedzanie browaru jest przez wielu uważane za jedną z podstawowych atrakcji Bieszczad!

KONTAKT: Uherce Mineralne 122A, 38-623 Uherce Mineralne
tel. 13 492-79-69, www.ursamaior.pl

ROZETA KARPACKA

CENTRUM KULTURY EKUMENICZNEJ w Myczkowcachna blisko hektarowej powierzchni zgromadzono tu prawie 200 miniatur drewnianych cerkwi greckokatolickich, prawosławnych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Wszystkie miniatury wykonano w skali 1:25. Znajdują się tu świątynie istniejące do dziś – jak i te, których na żywo już nie zobaczymy. Kolejną atrakcją jest jeden z największych w Polsce ogród biblijny. Dla turystów przybywających w to miejsce stworzono też niewielkich rozmiarów ZOO, a odpocząć można w Kawiarence św. Franciszka.

OGRÓD BIBLIJNY  w Myczkowcach- Ogród powstał w 2010 roku, ale ciągle jest zmieniany, urozmaicany i rozbudowany. Jest to miejsce, w którym poprzez posadzone rośliny, które zostały wymienione w Biblii, a także przez inne elementy kompozycji wprowadza człowieka wydarzenia przedstawione w Piśmie Świętym. Projekt Ogrodu wykonała dr hab. inż. Zofia Włodarczyk pracownik naukowy Katedry Roślin Ozdobnych Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.  

KONTAKT: Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Uherce 38-623
tel. 13 461-83-70, tel.kom. 605 106 755, www.myczkowce.org.pl

ROZETA KARPACKA

CERKIEW w Górzancedrewniana świątynia w Górzance to szczególne miejsce i wyjątkowy skarb pogranicza bojkowsko – łemkowskiego, a dla historyków miłośników lokalnej sztuki sakralnej nadal wielka zagadka i wyzwanie oraz zaproszenie do dalszej kwerendy naukowej. Największą osobliwością świątyni jest płaskorzeźbiony w drewnie ikonostas z około 1756 roku. Ze względu na płaskorzeźbione przedstawienie postaci IKONOSTAS Z GÓRZANKI UCHODZI ZA ABSOLUTNĄ RZADKOŚĆ W SKALI CAŁYCH KARPAT, a może nawet świata!

Więcej informacji na stronie:  www.twojebieszczady.pl/st_cerkwie/cerkiew_gorzanka.php

ROZETA KARPACKA

DEGUSTACJE WINA w BIESZCZADACH i na Podkarpaciujeszcze do niedawna nikt by nie przypuszczał, że na Podkarpaciu powstaną piękne, profesjonalne winnice. Liczba gospodarstw posiadających swoje winnice z roku na rok wzrasta. Podkarpackie wina uznawane są za najlepsze i najsmaczniejsze w Polsce. Wysoka jakość trunku potwierdzona została na międzynarodowych konkursach winiarskich i na najważniejszej imprezie winiarskiej w Polsce – Konwencie Polskich Winiarzy. Zapraszamy Państwa do wirtualnej wycieczki po podkarpackich winnicach.

Więcej informacji na stronie:  www.podkarpackiszlakwinnic.pl/na-szlaku – namiary na ponad 40 winnic!


W szczególny sposób polecamy degustacje wina produkowanego na Węgrzech, ale przez naszego przyjaciela z Sanoka i właśnie tam można uczestniczyć w profesjonalnie przeprowadzonej DEGUSTACJI oraz zakupić wina w bardzo dobrych cenach – www.winajarosz.pl

ROZETA KARPACKA

GALERIA w piwnicy ZDZISŁAWA PĘKALSKIEGO w Hoczwi – to przede wszystkim spotkanie ze sztuką w niezwykły sposób. Najlepiej przyjechać do artysty grupą zorganizowaną, gdyż wtedy odbędzie się spektakl teatralny. Pan Zdzisław wita grupę przy kapliczka zrobiony ze starych pni drzew. Następnie pokazuje studnię w ogromnym pniu lipy. Panie porównują swoją urodę z wiedźmą. Jest też niespodzianka dla fotografów – robiąc zdjęcie diabła siedzącego na płocie koniecznie uchwyćcie między jego rogami wierzę kościelną – od razu pokaże się dlaczego ma tak skwaszoną minę 😉 W dalszej kolejności turyści schodzą do piwnicy, a artysta zatrzaskuje drzwi, zapala świece i się zaczyna… Co? – musicie odwiedzić to miejsce!

KONTAKT: Hoczew k/Leska, 38-604 Hoczew 97
tel. 13 469 42 87, kom. 722 04 19 45, www.galeriawpiwnicy.eu

ROZETA KARPACKA

GINĄCE ZAWODY w Wesołej Stodole – przedstawiamy Państwu propozycję naszych Przyjaciół prowadzących Zagrodę Magija w Orelcu. Kilka lat temu udało im się stworzyć ich magiczne miejsce na ziemi, ale postanowili podzielić się tym z innymi. Proponują nie tylko nocleg, ale przede wszystkim spędzenie swojego wolnego czasu opartego o doznania piękna krajobrazu, dźwięków dobrej muzyki, zapachu pieczonego chleba, dotyku rękodzieła. Współpracując z tymi niezwykłymi ludźmi przedstawiamy propozycje, które wzbogacą również naszą ofertę wycieczkową przygotowaną dla Państwa w Bieszczadach!

Warsztaty bibułkarskieCudeńka z bibuły” – wykonywanie, tzw. “kręcenie” kwiatów z bibuły. Jest to tradycyjna forma kręcenia bibuły znana w naszym regionie. Niegdyś nasze babcie, w długie wieczory po pracy, zajmowały się ozdabianiem szczególnych miejsc w domu takimi właśnie własnoręcznie zrobionymi kwiatami. Zainteresowani goście bez względu na płeć i wiek podczas warsztatów poznają tajniki tego warsztatu i wykonają piękne kwiaty.

Warsztaty malowania na szkleNa szkle malowane” – używając odpowiednich farb do malowania na szkle podczas warsztatu można ozdobić pięknymi motywami butelkę czy też namalować cały obraz sięgając do gotowych wzorów lub czerpiąc inspirację z otoczenia czy wyobraźni.

Warsztaty garncarskieZakręcona glina” – na kołach garncarskich spróbować można ulepić z gliny garnek, puchar, miskę…

Warsztaty wypieku pieczywa Z wiejskiego pieca” – w Wesołej Stodole przygotowujemy i wypiekamy w chlebowym piecu chleb, pierniki, rogaliki, jabłka i inne słodkości, które następnie kosztujemy.

Warsztaty wyrobu tradycyjnej biżuterii łemkowskiej – podczas trwania warsztatu można nauczyć się pleść w prosty sposób tradycyjny naszyjnik łemkowski – krywulkę, bransoletkę lub pierścionek. Techniki plecenia biżuterii koralikowej są proste – wystarczy trochę cierpliwości aby nauczyć się realizować własne koralikowe pomysły. Wykonaną pracę uczestnik zajęć zabiera do domu.

Warsztaty tkania na tradycyjnych krosnach i ramie – każdy może spróbować i utkać fragment dywanika na starych, tradycyjnych krosnach lub też zająć się tkaniem gobelinu i zgłębiać tajniki wiedzy tkackiej podczas pobytu w naszej zagrodzie.

Organizujemy również: warsztaty wikliniarskie, batikowe i regionalnego haftu krzyżykowego.

ROZETA KARPACKA

JAZDA KONNA w Bieszczadachgórska turystyka konna jest popularna i praktykowana w Bieszczadach od co najmniej kilkunastu lat. Tereny z dużymi przestrzeniami i odległościami idealnie nadają się do tej formy aktywnego wypoczynku. W wielu gospodarstwach agroturystycznych powstały stadniny i ośrodki jeździeckie. Moda na jazdę konną po górach jest dla nich dużą szansą rozwoju. Nauka jazdy konnej, wycieczki po okolicy, kilkudniowe konne rajdy terenowe i wreszcie obozy konne a także hipoterapia dla dzieci chorych – to bogata oferta wypoczynku „w siodle” z jakiej można skorzystać w naszym regionie.

Berezka KARINO, tel. 13 469 21 38, 666 560 010

Chmiel U PREZESA – Joanna i Ryszard Krzeszewscy, tel. 13 461 08 34, 515 171 315

Dołżyca (k. Cisnej) CZARNY KOT – Ewelina i Jacek Krawiec, tel. 507 120 725

Dwerniczek RUSINOWA POLANA, tel. 13 461 08 48, 512 46 66 97

Dźwiniacz Dolny FORTA, tel. 13 46 12 198, 693 845 681

Górna Wetlinka CAMPING, tel. 13 461 08 30, 606 151 507

Krzywe Bieszczadzka Stajnia Rajdowa CARPATICA Piotr Tuniewicz, tel. 601 066 866

Ośrodek Wypoczynkowo-Jeździecki LALIN, tel. 600 290 517

Lutowiska Stadnina Koni HUCULSKICH – Rafał Osiecki, tel. 667 662 203

Łukowe Ośrodek Jeździecki Dolina Koni przy Hotelu Chutor Kozacki, tel. 13 46 59 267

Polana TABUN – Hanna i Stanisław Myślińscy, tel. 501 696 325

Rabe CHATA MOMO, tel. 13 461 90 74, 605 33 35 37

Serednie Małe STADNINA KONI HUCULSKICH K. i W. Smoleńscy, tel. 501 28 66 28

Strzebowiska KULBAKA, tel. 501 38 38 82

Strzebowiska STAJNIA BATIARA – Dorota i Krzysiek Szymala, tel. 504 249 784

Wołosate STADNINA KONI HUCULSKICH, tel. 724 750 031, 13 461 06 50

Wysoczany OŚRODEK JEŹDZIECKI TARPAN , tel. 693 180 074, 13 46  76 053

Żubracze Ośrodek Górskiej Turystyki Jeździeckiej POŁONINY, tel. 502 507 802

ROZETA KARPACKA

KAJAKI na rzece San w Bieszczadach – zapraszamy do aktywnego wypoczynku w formie spływów kajakowych po rzece San, która jest jedną z najpiękniejszych rzek w Polsce. Wije się w obrębie gór i pogórzy, gdzie tworzy malownicze przełomy i znakomicie nadaje się do wypraw kajakowych. Nasza oferta obejmuje nie tylko spływy kajakowe zorganizowane, ale również spływy indywidualne, gdzie mają Państwo możliwość wynajęcie sprzętu na kilkugodzinny spływ po rzece San. Posiadamy 5 tras i cały czas tworzymy nowe produkty. Nasz sposób prowadzenia działalności został podpatrzony we Francji i trochę różni sie od typowych polskich firm, które organizują tylko zorganizowane spływy w trakcie których to instruktor nadaje tempo oraz miejsca ewentualnych przystanków. U nas można sobie po prostu wynająć kajaczek na ktoras z tras i być panem swojej przygody.

Nasze trasy (12km czas+/-3godz, 22km czas+/-6godz) nie wymagają żadnych większych umiejętności czy doświadczenia w spływach kajakowych i każdy znajdzie coś dla siebie. Nasz sprzęt to bardzo bezpieczne kajaki typu Sit-on-top niezatapialne, bardzo lekkie i łatwe w obsłudze. Cennik znajdą Państwo na stronie. Zawierają usługi z pełnym wyposażeniem takim jak: kamizelki, pojemniki na odzież oraz małe poręczne pojemniki na aparat, telefon, oparcia oraz transport powrotny do Sanoka. Dla większych grup mamy też zorganizowane spływy wraz z przewodnikiem oraz ratownikiem WOPR.

Pełne informacje i zdjęcia na: http://sanokadventure.com

ROZETA KARPACKA

KAMIEŃ LESKIjedna z najbardziej rozpoznawalnych osobliwości przyrodniczych regionu, znajduje się na początku miejscowości Glinne, przy trasie z Leska do Ustrzyk Dolnych w odległości ok. 1km od Leska. Kamień Leski (ok. 410-420m n.p.m) – to niezwykle oryginalny pomnik przyrody nieożywionej zbudowany z piaskowca krośnieńskiego. Swój dziwaczny kształt zawdzięcza naturze (erozyjnym oddziaływaniom atmosferycznym) i mieszkańcom okolic. W XIX stuleciu bowiem u jego podnóża pozyskiwano kamień. Po dawnym kamieniołomie widoczne są do dziś dwie głębokie wyrwy z pionową ścianą skalną od strony Glinnego. Dziś porośnięte młodym lasem dodają temu zakątkowi szczególnego uroku.

Więcej informacji na stronie:  www.twojebieszczady.pl/warto/kleski.php

ROZETA KARPACKA

KAMIEŃ NAD RZEPEDZIĄ – jest to szczyt (717 m n.p.m.) znajdujący się we wschodniej części Beskidu Niskiego – Pasmo Bukowicy, nazywany też przez turystów Kamieniem nad Rzepedzią dla odróżnienia dwóch innych gór o tej samej nazwie w Beskidzie Niskim. Przez grzbiet Kamienia przebiega Główny Szlak Beskidzki, jednak nie dociera do najwyższego punktu grzbietu, tylko schodzi z niego przy wychodniach skalnych. Skałki te są zbudowane z piaskowców przybyszowskich i rozciągają się na około 1,5 km wzdłuż grzbietu!

Więcej informacji na stronie:  www.twojebieszczady.pl/rzepedz.php

ROZETA KARPACKA

KLASZTOR OO. KARMELITÓW BOSYCH w Zagórzu − monumentalne ruiny XVIII w. późnobarokowego kościoła i klasztoru – warowni ojców Karmelitów Bosych w Zagórzu znajdujący się na wzgórzu Mariemont w zakolu rzeki Osławy. Jeden z nielicznych zachowanych klasztorów warownych w Polsce. W styczniu 2014 roku dzięki staraniom Urzędu Gminy w Zagórzu i środkom unijnym sięgającym 1 300 000 zł! została otwarta 22 metrowa wieża widokowa! Dzięki niej można podziwiać półwysep jaki tworzy rzeka Osława, na którym są położone ruiny, ale również wzgórza Gór Słonnych i dolinę rzeki San. Wieża otwarta jest dla turystów od maja do października od rana do wieczora.

ROZETA KARPACKA

KLASZTOR SIÓSTR NAZARETANEK w Komańczy – ten piękny obiekt został wybudowany w 1931 roku w stylu szwajcarskim jako pensjonat uzdrowiskowy dla sióstr, te jednak szybko wprowadziły się tu na stałe i opiekują się budynkiem do dziś, dbając o piękne jego otoczenie. Część klasztoru niemal od zawsze spełniała funkcję letniska, gdzie przyjeżdżało sporo turystów. Gościł tu nawet Karol Wojtyła – kiedy jeszcze jako ksiądz wędrował po Bieszczadach. Ponadto od października 1955 przez rok przebywał tu internowany przez władze PRL Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński. Utworzono tu Izbę Pamięci Kardynała, w której zgromadzono wiele pamiątek związanych z jego obecnością w tym miejscu. Jest ona otwarta dla turystów codziennie, jak i sam klasztor.

KONTAKT: Komańcza 27, 38-543 Komańcza
Tel. 13 4677056 www.nazaretanki.przemyska.eu

ROZETA KARPACKA

KOLEJ LINOWA „LAWORTA” wszystkich, którzy chcieliby podziwiać piękno górskich krajobrazów w letniej szacie z malowniczej góry Kamienna Laworta serdecznie zapraszamy do możliwości zdobycia jej, dzięki jedynemu w Bieszczadach wyciągowi krzesełkowemu. Kolej linowa czynna będzie zarówno dla turystów indywidualnych, jak i dla grup zorganizowanych oraz rowerzystów uprawiających ekstremalne zjazdy na trasy downhill i freeride, a przy sprzyjających wiatrach także i paralotniarzy.

KONTAKT:Laworta, 38-700 Ustrzyki Dolne Łodyna
tel. 13 461 17 85 www.ustrzyki-narty.pl

ROZETA KARPACKA

Linia Kolejowa nr 107 na trasie ZAGÓRZ – ŁUPKÓW – łącząca stację Nowy Zagórz ze stacją Łupków i z dawnym przejściem granicznym na Słowację w tej miejscowości. Jest to pierwsza transkarpacka dwutorowa (dł. 266,3 km) linia kolejowa przez Przełęcz Łupkowską o wielkim znaczeniu strategicznym łącząca Galicję z Węgrami, a docelowo Budapeszt z Twierdzą Przemyśl oraz Lwowem. Szczególnie piękne widoki są na przełom Osławy oraz na końcowej granicznej stacji w Łupkowie.
Kolej kursuje weekendowo – szczegółowy rozkład oraz rewelacyjne ceny! na: www.kochamkolej.blogspot.com

KONTAKT: Piłsudskiego 44, Zagórz
tel. 13 466 03 40

ROZETA KARPACKA

MUZEUM MŁYNARSTWA I WSI w Ustrzykach Dolnych muzeum powstało w dawnym młynie, który funkcjonował w budynku powstałym końcem XIX w (pierwotnie pełnił inna funkcję). Na pięciu jego kondygnacjach o łącznej powierzchni ponad 1000m2 eksponowane są maszyny i urządzenia młynarskie, głównie z lat międzywojennych. Ponadto ekspozycja narzędzi i urządzeń związanych ze wsią.

KONTAKT: ul. Fabryczna 12, Ustrzyki Dolne
tel. kom. +48 607 477 110, tel. +48 13 461 13 12, www.bieszczadymuzeum.pl

ROZETA KARPACKA

MUZEUM PRZYRODNICZE  BdPN w Ustrzykach Dolnych muzeum zostało utworzone w 1968 r. przybliża faunę i florę Bieszczadów, dokumentuje geologię tej części Karpat, podejmuje zagadnienia z dziedziny geomorfologii, hydrologii i klimatu Bieszczadów, a także przybliża kulturę materialną dawnych i obecnych mieszkańców tych ziem.

KONTAKT: ul. Bełska 7, Ustrzyki Dolne
tel. +48 13 461 10 91, www.bdpn.pl

ROZETA KARPACKA

MUZEUM HISTORYCZNE w Sanoku – zamek powstał w latach 1523 – 48, został wzniesiony przez starostę Mikołaja Wolskiego. Masywna, kamienna, gotycka wieża z czasów króla Kazimierza Wielkiego, wieża ceglana, most zwodzony i fosy – stanowiły zespół obronny. Aktualnie zamek przynależy do Muzeum w Sanoku. W salach zamku można obejrzeć unikalną galerię ikon. Ekspozycja przedstawia ponad sto ikon datowanych od XV do XVIII wieku. Dwie sale pierwszego piętra prezentują końcową fazę malarstwa ikonowego. Obok XVIII i XIX wiecznych ikon na desce, prezentowany jest zespół malowideł wykonanych na płótnie. W zbiorach Muzeum jest również cenna kolekcja malarstwa Zdzisława Beksińskiego – sanoczanina.

KONTAKT: Muzeum Historyczne w Sanoku
ul. Zamkowa 2, 38-500 Sanok
tel.  13 46 306 09, www.muzeum.sanok.pl

ROZETA KARPACKA

MUZEUM PRZYRODNICZO – ŁOWIECKIE KNIEJA w Nowosiółkachnajwiększa w Bieszczadach ekspozycja przyrodniczo-łowiecka prezentuje dzieje łowiectwa w terenie, rolę myśliwych w prawidłowo prowadzonej racjonalnej gospodarce łowieckiej, galerię zdjęć, oraz przedstawicieli bieszczadzkiej fauny. Wiele trofeów łowieckich – także medalowych.

KONTAKT: 38-604 Hoczew, Nowosiółki 30
tel. (013) 469-41-85, www.muzeumknieja.pl

ROZETA KARPACKA

PŁYWALNIE w Bieszczadachzwolennikom relaksu w wodzie proponujemy skorzystanie z bogatej oferty krytych pływalni znajdujących się na terenie BIESZCZAD:

ROZETA KARPACKA

PRACOWNIA IKON w CisnejPani Jadwiga Denisuk zajmuje się ikonopisarstwem. Tworzy ikony w oparciu o tradycje i obowiązujący kanon, posługując się stara techniką tempery jajowej. Prowadzi autorską galerię w Cisnej. W swoim dorobku artystycznym ma prace wystawiane w Czarnej, Lesku, we Francji oraz wiszące w cerkwiach i kościołach. Odzwierciedlają one charakter pogranicza dwóch kultur: wschodniej i zachodniej. Prowadząc pracownie ikon wraz ze współpracownikami wykonuje kopie średniowiecznych ikon ruskich, greckich i gotyckiego malarstwa tablicowego.

KONTAKT: Galeria w Cisnej
tel. kom. 0 502 851 912, tel: 13 468 63 10, www.ikony.bieszczady.net.pl

ROZETA KARPACKA

PRACOWNIA GARNCARSTWA „ Carpe Diem” mieści się u podnóża Gór Słonnych. Warsztaty organizowane są  w drewnianym domku krytym trzciną. Przy chatce został wybudowany piec plenerowy, w którym są wypalane powstałe prace. Zajęcia ceramiczne, to jedno spotkanie lub cykl spotkań, podczas których uczestnicy mają możliwość  zapoznać się z pracą ceramika i metodami wytwarzania naczyń z gliny, a przede wszystkim mają okazję samodzielnie wykonać pracę własnego pomysłu.

KONTAKT: Pracownia Ceramiki „Carpe Diem”
Jankowce 98, 38 – 600 Lesko
tel. 605 205 709, www.ceramika.bieszczady.pl

ROZETA KARPACKA

PRZEJŚCIA GRANICZNE w Bieszczadachw rejonie Bieszczadów Polska graniczy z Republiką Słowacką i Republiką Ukrainy.

Przejścia graniczne Słowacją:

  • Roztoki Górne – Ruské Sedlo
  • Balnica – Osadne
  • Łupków – Palota
  • Radoszyce – Palota

Informacje za oficjalną witryną Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej:
Po wejściu Polski do strefy Shengen nastąpiła zmiana w sposobie przekraczania granicy z Republiką Słowacką. Granice wewnętrzne między państwami należącymi do strefy Schengen mogą być przekraczane w każdym miejscu i czasie bez dokonywania odprawy granicznej osób niezależnie od ich obywatelstwa (o ile przepisy krajowe dla danego terenu nie przewidują inaczej np. regulacje dotyczące parków narodowych, rezerwatów przyrody itp.). Podczas pobytu na terytorium Schengen powinniśmy posiadać ważny dokument potwierdzający naszą tożsamość i obywatelstwo – ta zasada dotyczy również dzieci. Kontrola tożsamości pomimo, że nie będzie przeprowadzana na granicach, może być dokonana na zasadach wyrywkowych.

Więcej informacji: http://www.bieszczadzki.strazgraniczna.pl/index.php?id=55

ROZETA KARPACKA

Przejścia graniczne z Ukrainą:

  • Krościenko – Smolnica
    przejście drogowe dla ruchu osobowego i towarowego, uproszczony ruch graniczny.

Drogowe przejście graniczne otwarte dla samochodów osobowych, mikrobusów i ciężarówek o masie do 3,5 tony. Aktualnie nie odprawia się tu jeszcze autokarów ani samochodów ciężarowych o masie do 7,5 tony. Przejście to jest czynne całą dobę. Odprawy dokonują w GPK Krościenko wspólnie służby polskie i ukraińskie.

  • Krościenko – Chyrow
    przejście kolejowe dla ruchu osobowego dla obywateli Rzeczpospolitej Polskiej i Ukrainy.
Dokumentem uprawniającym do przekraczania granicy Polski z Ukrainą jest ważny paszport.
Obywatele Polski wjeżdżają na Ukrainę bez wiz, na podstawie paszportu. Obywatele innych krajów Unii Europejskiej muszą posiadać ważną wizę upoważniającą do wjazdu na terytorium Ukrainy bez której nie ma możliwości przekroczenia granicy
.

Kolejowo – osobowe przejście graniczne w Krościenku zostało otwarte dla międzypaństwowego – czyli tylko dla Obywateli Polski i Ukrainy, ruchu granicznego bez możliwości odprawy ruchu towarowego. Na przejściu kolejowym odprawiane są dwa pociągi osobowe relacji Sanok – Chyrów. Pociągi kursują dwa razy dziennie, w godzinach rannych i popołudniowych ze stacji Sanok/Nowy Zagórz.

Więcej:www.bieszczady.pl/Przejscia_graniczne_w_Bieszczadach?newsID=3993#ixzz1yEj2nnkR

ROZETA KARPACKA

PSIE ZAPRZĘGI w Osławicyprzyrodnicy i pasjonaci Bieszczadów zachęcają do przejażdżki w psich zaprzęgach, poznania uroków górskiej wędrówki i zdobycia traperskich umiejętności. Dla amatorów sportu zaprzęgowego i zwyczajów wilków organizuje się kilkudniowe, ekstremalne wyprawy „śladami wilka”.

KONTAKT: Osławica 3, 38-543 Komańcza
Tel. 506 942 894

ROZETA KARPACKA

RAKIETY ŚNIEŻNE w BIESZCZADACH Bieszczady zimą są równie atrakcyjne jak latem, wiosną czy jesienią!
Zdecydowanie zmienia się trudność eksplorowania tego malowniczego zakątka Polski. Wielu turystów zniechęconych trudnością przedzierania się przez głęboki śnieg, traci możliwość zobaczenia zapierających dech w piersiach zimowych widoków. Śnieg zmienia oblicze gór, jednak pokonywanie głębokich zasp to nie lada wyzwanie nawet dla wytrawnych wędrowców.
Proponujemy zatem inną propozycję na zdobywanie zimowych gór: RAKIETY ŚNIEŻNE, które gwarantują wspaniałe przeżycia w zaśnieżonych Bieszczadach. Jest to sprzęt dla każdego! Łatwość obsługi i jakość sprzętu sprawią, że wędrówki na rakietach śnieżnych zapewnią moc wrażeń zarówno rodzinie podczas wycieczki z dziećmi jak i wytrawnemu piechurowi pokonującemu ambitne dystanse.
Pełna oferta wraz ze zdjęciami z wędrówek i rakiet śnieżnych na: BIESZCZADY ZIMĄ

ROZETA KARPACKA

REJSY STATKIEM PO ZALEWIE SOLIŃSKIM – rekreacyjny rejs statkiem po Zalewie Solińskim pozwala na poznanie wspaniałych i urokliwych zakątków tego urokliwego akwenu. Wspaniale scenerie, malownicze zatoczki, dzikie plaże wprowadzą w doskonały nastrój każdego i gwarantują wyjątkowe przeżycia. Proponujemy Państwu ofertę 3 – ech armatorów:

• BIAŁA FLOTAto spacerowe statki w Solinie. Armator proponuje Państwu 50-cio minutowe rejsy spacerowo-widokowe na pokładzie jednostek „Żubr”, „Bieszczady” i „Dariusz”.

KONTAKT: Solina – Jawor, 38-612 Solina
tel. 13 469-18-21, kom. 600 496 689, www.bialaflota-solina.pl

TRAMP – rejsy statkiem odbywają się co godzinę od godz. 9 do 18. Podczas rejsu trwającego 55 minut statek płynie obok Wyspy Zajęczej, w kierunku zapory wodnej w Solinie, przepływa obok OW Rewita, Martwego Lasu i opływa Wyspę Skalistą.

KONTAKT: Statek spacerowy TRAMPPolańczyk
kom. 603 860 234, www.bieszczady.net.pl/tramp

BRYZAarmator oferuje 50 – cio minutowy rejs statkiem Bryza po Zalewie Solińskiem.

KONTAKT: Statek Pasażerski BRYZA, Polańczyk Uzdrowisko-Cypel
kom. 721 08 08 08, www.bryza.bieszczady.pl

ROZETA KARPACKA

SKANSEN I MIASTECZKO GALICYJSKIE w Sanokupierwsze i największe pod względem ilości zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce założone po drugiej wojnie światowej. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne znakomicie dostosowane do fizjografii terenu. W zakresie zainteresowań Muzeum w Sanoku znajduje się kultura ludowa, budownictwo mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe i sakralne wszystkich grup etnograficznych. Obiekty przenoszone do skansenu prezentują formy typowe dla wymienionych grup etnograficznych, jest to najlepszy sposób na ocalenie od zapomnienia i objęcie ochroną.

KONTAKT: Muzeum Budownictwa Ludowego
ul. Traugutta 3, 38-500 Sanok
tel. (013) 463-09-04, 463-09-34 www. skansen.sanok.pl

ROZETA KARPACKA

SZYBOWCE  w BIESZCZADACH:

Szybowisko w Bezmiechowej położone na jednym z najpiękniejszych szczytów widokowych w Górach Słonnych. Z tego odkrytego i wyjątkowo widokowego wzniesienia można podziwiać panoramę całych Bieszczadów łącznie z odległymi połoninami Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Zaletą, wyróżniającą to szybowisko spośród innych, są występujące w tym rejonie, rzadko spotykane prądy falowe i prądy wznoszące, umożliwiające szybkie wznoszenie i długotrwałe loty.

KONTAKT: Bezmiechowa Górna 111, 38-600 Lesko
tel. 13 468 89 00, www.bezmiechowa.com

Szybowisko w Weremieniu – „… Nic nie pozwoli nam tak odczuć „śmieszności” człowieka, jak lot pod bezchmurnym niebem. Walcząc przeciwko chmurom człowiek  stawia czoło przeszkodzie na swoja miarę, węszy nieprzyjaciela. Kiedy jest gotów do walki nabiera we własnych oczach wartości, ale w nieruchomym powietrzu, w przestrzeni gładkiej jak jedwabna wstęga jest sam nieskończenie mały. Widzi, aż nazbyt dobrze maciupeńkie, nieśmiało przycupnięte wioski, jeziora jak kleksy atramentu, kredowobiałe  drogi – wszystko to „widzi aż nazbyt dobrze”. Na tym polega dramat. Czym jest bowiem człowiek oglądany z góry, skoro drzewa, piękne i duże drzewa czepiają się jak porosty górskich zboczy? Lasy nie są czym innym jak mchem na kamieniu, góra jest rudawym bokiem oswojonego zwierzęcia rozciągniętego u naszych stóp. Człowiek jest mały, jest sam, zupełnie sam… A jednak serce nasze wzbiera radością, bo i to mrowisko, i to niebo należą do nas, i to jest właśnie cud!…” – Herman Geiger – Pilot Gór

KONTAKT: Lotnicza Bobulandia – Piotr Bobula
tel. 601 792 641, 13 469 85 08, www.bobulandia.pl

ROZETA KARPACKA

SYNANOGA i KIRKUT w Leskubędąc w Lesku nie sposób nie zatrzymać się przy okazałej synagodze z XVII w. Jest jedyną ocalałą z wojennej pożogi (były jeszcze dwie) i jedyną w Bieszczadach, której gruntownie nie przebudowano. Najpewniej pełniła przed wiekami także funkcje obronne i była włączona w system fortyfikacji miasta, a podczas wojny Niemcy użytkowali ją jako magazyn. Obecnie w budynku znajduje się Galeria Sztuki Bieszczadzkiej Grupy Twórców, a od 1995 roku również Muzeum Żydów Galicji.

Obok wyniosłej synagogi jeszcze tylko kirkut jest obowiązkowym punktem wycieczek zwiedzających Lesko. Trudno się dziwić: według Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego jest jednym z najstarszych zachowanych w Europie!

Więcej informacji na stronie:  www.bieszczady.net.pl/lesko.php

ROZETA KARPACKA

SZLAK IKON DOLINY OSŁAWYwszystkie  obiekty szlaku doliną Osławy znajdują się stosunkowo niedaleko głównej drogi: Sanok – Zagórz – Komańcza – granica państwa ze Słowacją. Prezentuje on piękno i wyjątkowość drewnianej architektury Łemkowszczyzny osławickiej. Rozpoczyna się w Sanoku i kończy w Smolniku, przy czym w Rzepedzi rozgałęzia się na dwie trasy, które zbiegają się w Szczawnem. Jest dostępny zarówno dla zmotoryzowanych, jak dla miłośników pieszych wojaży. Szlak ikon doliny Osławy wiedzie przez kilkanaście miejscowości, w których ocalały nieliczne, ale cenne zabytki architektury.

Więcej informacji na stronie: www.wrota.podkarpackie.pl/pl/turystyka/szlaki/ikon/oslawa

ROZETA KARPACKA

SZLAK IKON DOLINY SANUszlak biegnący Doliną Sanu jest szlakiem dydaktycznym (znakowany na niebiesko) i prowadzi z Sanoka do najstarszej drewnianej cerkwi w Polsce (w Uluczu). Łączna długość szlaku wynosi 70 km i umożliwia zwiedzenie 10 cerkwi i 2 muzeów. Szlak można pokonywać pieszo, konno, rowerem górskim, szosowym, oraz płynąc doliną Sanu.

Więcej informacji na stronie:  www.wrota.podkarpackie.pl/pl/turystyka/szlaki/ikon/san

ROZETA KARPACKA

SZLAKI ROWEROWE w Bieszczadachchcielibyśmy zachęcić wszystkich, którzy nie mają nic przeciwko „pedałowaniu”, do zwiedzania Bieszczadów także w ten sposób. Turystyka rowerowa z dnia na dzień jest coraz popularniejsza i ma coraz więcej zwolenników, którzy dostrzegli wiele zalet, jakie kryje w sobie ten rodzaj wypoczynku połączonego ze zwiedzaniem ciekawych miejsc.

Więcej informacji na stronie: www.bieszczadypolska.pl/aktywny_wypoczynek-rowerem

ROZETA KARPACKA

TRADYCJE ŁEMKOWSKIE u Pani Darii Boiwka Pani Daria jest niezwykłą osobowością artystyczną i uroczym przewodnikiem po swoim niewielkim, ale niezmiernie ciekawym domowym muzeum i galerii jej rękodzieła hafciarskiego. Zgromadziła wraz mężem pamiątki rodzinne, przedmioty codziennego użytku -gospodarczego, np. żarna i oryginalne stroje łemkowskie. Najważniejszą częścią muzealnego zbioru są prace hafciarskie pani Darii Boiwko – wykonała wiele obrazów i ikon techniką tradycyjnego haftu łemkowskiego. Specjalizuje się również w szlachetnej technice zdobienia kołnierzy kobiecych koszul – krywulkach. Pani Daria oprowadza po swoim muzeum w języku polskim i tłumaczy określenia łemkowskie, objaśnia też szczegółowo techniki haftu i dziergania krywulek oraz barwnie opowiada o kulturze łemkowskiej.

KONTAKT: Komańcza 147, tel. 13 46 77 134

ROZETA KARPACKA

TRAPERSKA PRZYGODA – poczuj smak dzikich Bieszczad – Biuro Podróży BIESZCZADER zaprasza na wyprawę w prawdziwe Dzikie Bieszczady. Poznawać je będziemy częściowo z pokładu dyliżansów, dzięki którym kilkukrotnie pokonamy górską rzekę Osława, będziemy podziwiać prawdziwe budownictwo tej krainy – łemkowskie chyże i cerkiew z 1806r. Woźnice jak i przewodnik będą snuli mrożące krew w żyłach opowieści o zbójach i współczesnych oryginalnych mieszkańcach. Na wozach dojedziemy do miejsca skąd już tylko godzinka do jednej z największych osobliwości przyrodniczych w  całych Karpatach – Jeziorek Duszatyńskich!

KONTAKT: Biuro Podróży BIESZCZADER
Mokre 54, 38-542 Rzepedź

Tel. 13 43 83 383, kom. 667 707 999, www.bieszczader.pl

ROZETA KARPACKA

WĘDKARSTWO w Bieszczadachaktywny wypoczynek w Bieszczadach może być również okazją do spędzenia wolnego czasu nad wodną z możliwością wędkowania oraz wypożyczenia sprzętu wędkarskiego.

Więcej informacji na stronach:  www.bieszczadypolska.pl/aktywny_wypoczynek-wedkarstwo

………………………………………….www.przewodnik-bieszczady.pl/content/linki/wedkowanie

ROZETA KARPACKA

WĘDRÓWKI GÓRSKIE po BieszczadachBieszczady mają bardzo wiele szlaków turystycznych, przeznaczonych głównie do wycieczek pieszych lub rowerowych. Wybierając się na konkretny szlak, koniecznie należy mieć przy sobie mapę, by w razie zboczenia z trasy, móc szybko na nią wrócić. Szlaki w Bieszczadach są jednak dość dobrze oznakowane, różnymi kolorami. Są szlaki łatwiejsze, o łagodnych podejściach, ale są i też takie, które mogą okazać się prawdziwym wyzwaniem. Jednym z takich trudniejszych szlaków może okazać się szlak prowadzący na Tarnicę, najwyższy bieszczadzki szczyt. Wspinać możemy się z dwóch stron, jedna z tras prowadzi między innymi przez Halicz. Choć trasa jest trudna, to widoki, jakie można podziwiać przy dobrej pogodnie, są za to naprawdę niesamowite.

KONTAKT: Biuro Podróży BIESZCZADER
Mokre 54, 38-542 Rzepedź

Tel. 13 43 83 383, kom. 667 707 999, www.bieszczader.pl

ROZETA KARPACKA

WYCIĄGI NARCIARSKIE w Bieszczadach:

  • Arłamów– oferuje dwie nitki z podwójnym orczykiem – nowoczesne, przepustowość 2400 osób/godz. Długości wyciągów i tras to 400 i 500 metrów + jedna trasa wydłużona do 700m.Różnica wzniesień: 58 i 90m.
    Pełny profesjonalizm przygotowania trasy i obsługi narciarzy (chyba jedyne do tej pory takie miejsce w Bieszczadach*). Ceny korzystania z wyciągów konkurencyjne. Narciarz może tu spełnić jedno ze swoich marzeń tzn. mieszkać niemal dosłownie na stoku. Wyciągi względnie łatwe, bramki na chipy.
    Na miejscu ratrak i naśnieżanie, trasy oświetlone.

Więcej informacji na stronie: www.arlamow.pl

  • Bystre k.Baligrodu – posiada dwie trasy zjazdowe: o długości 500m (dla początkujących), oraz 920m (dla zaawansowanych) i różnicach wysokości odpowiednio: 70 i 180m. Przepustowość w granicach 500 osób/godz. Dłuższa trasa ma status wyczynowej – (jest bardzo trudna) oraz homologację FIS. Na miejscu szkoła narciarska, wypożyczalnia, kryty basen pełnowymiarowy z wodą. Obie trasy są oświetlone. Bardzo dobry ratrak, niestety górna część trasy trudna do utwardzenia.

Więcej informacji na stronie: www.orwbystre.com/atrakcje/wyciag-narciarski

  • Kalnica – posiada  trzy trasy o długościach 650, 800 i 850 m. Brak oświetlenia oraz naśnieżania. Różnica wzniesień: 100m. Na miejscu parking, gastronomia, wypożyczalnia sprzętu i serwis, dyżur GOPR oraz ratrak.
    Najbardziej malowniczo położony, najbardziej odległy i najbardziej rodzinny stok – łatwy.

Więcej informacji na stronie: www.kalnica.skigo.pl

  • Karlików k.Bukowska – nitka wyciągu podciągnięta niemal do jego szczytu, stąd długa trasa zjazdu. Bardzo dobry dla średniozaawansowanych i zaawansowanych. Wyciąg posiada dwie nitki podwójnych orczyków po 1125 m każda, stąd bardzo duża przepustowość. Długość trasy – średnio 1200m, różnica wysokości 188m, przepustowość 2000 osób/godz. (200 orczyków). Sztuczne naśnieżanie. Na miejscu gastronomia, parking, szkółka narciarska, serwis, dyżur GOPR, oraz ratrak, a także mały wyciąg dla początkujących.

Więcej informacji na stronie: www.wyciag-karlikow.pl

  • Puławy (Beskid Niski) – posiada  jedną trasę zjazdową o długości 1000 m. Stok oświetlony oraz naśnieżany. Różnica wzniesień: 170m. Posiada jeden wyciąg  krzesełkowy, dwuosobowy. Na miejscu parking, gastronomia, wypożyczalnia sprzętu i serwis, dyżur GOPR oraz ratrak.

Więcej informacji na stronie: www.kiczerapulawy.pl

  • Ustrzyki Dolne – to największa obecnie stacja narciarska w pobliżu Bieszczadów.

Stacja Narciarska Gromadzyń

Dwa wyciągi 2-osobowe, orczykowe o długości 650m (przepustowość: 2400 osób/godzinę) oraz jeden wyciąg talerzykowy 1-osobowy o długości 150m (przepustowość: 350 osób/godzinę).

Na stoku ulokowano trzy trasy:

  • trasa 1 – 750m, posiada homologację FIS na slalom,
  • trasa 2 – 800m,
  • trasa 3 – 900m

Różnica wniesień: 164m.

Trasy (oprócz nartostrady) sztucznie naśnieżane, ratrakowane oraz oświetlone. Na miejscu dwa bary (pizzeria oraz restauracja „U Gały”) mogące zmieścić 200 osób, wypożyczalnia sprzętu wraz z serwisem narciarskim, szkoła narciarska X-Scream oraz 3 parkingi. Stoki zabezpieczone są przez ratowników GOPR i PCK.

Stacja Narciarska Laworta

Stacja Narciarska Laworta posiada trzy wyciągi. Krzesełkowy o długości 1300m i zdolności przewozowej 1100 osób/godzinę, orczykowy o długości 1250m i zdolności przewozowej 1000 osób/godzinę oraz wyciąg orczykowy dla początkujących o długości 300m.

Trasy narciarskie o długości 1250m posiadają homologację FIS na slalom gigant. Różnica wzniesień wynosi 254m. Trasy (oprócz nartostrady) są sztucznie śnieżone i ratrakowane.

Stacja narciarska posiada bardzo dobre zaplecze turystyczne. U podnóża stoku znajduje się bar mogący zmieścić ok. 200 osób oraz 3 bezpłatne parkingi o łącznej liczbie miejsc ok. 450 samochodów. Przy Stacji Narciarskiej „LAWORTA” funkcjonuje również wypożyczalnia sprzętu. Dyżury GOPR.

Więcej informacji na stronie: www.ustrzyki-narty.pl

  • Weremień „Lesko-ski” – wyciąg to dwie nitki nowoczesnych wyciągów talerzykowych. Przepustowość: ok.750 osób na godzinę. Powstały tu dwie trasy: głównym stokiem – szeroka i bardziej stroma w pierszym odcinku i „zachodnia” – węższa, bardziej pozawijana i dłuższa. Pierwsza ma 680, druga 750 metrów długości. Przewyższenie ok. 130m. Całość oświetlona, naśnieżana, trasy utrzymane ratrakiem.

Więcej informacji na stronie: www.lesko-ski.pl

Pełne informacje o WYCIĄGACH NARCIARSKICH w Bieszczadach i na Podkarpaciu na: NARTY

ROZETA KARPACKA

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU PŁYWAJĄCEGO w Bieszczadachponiżej znajduje się lista miejsc, gdzie możesz wyczarterować jacht, wypożyczyć sprzęt wodny i poczuć smak naprawdę wyśmienitej przygody, która w Twojej pamięci zostanie na zawsze.

WZW „Jawor” Solina, tel: (013) 468 81 45

OSW „Biała Flota” Solina rejsy statkiem, tel: (013) 469 18 21

OW „Bieszczady” – Myczkowce, tel: (013) 461 80 42

Hotel „Energetyk” – Myczkowce, tel: (013) 461 80 31

OSW „Sarzyna” – Zawóz, tel: (013) 469 25 45

OW „Zjawa” – Polańczyk, tel: (013) 466 61 39, 0 605 394 571

CW „Wyspa Polańczyk” – Polańczyk, tel: (013) 469 27 46, (013) 470 36 26

KOZŻ „Krosno” – Polańczyk, tel: (013) 466 61 38, 0 604 246 569

CWS „Unitra” – Polańczyk, tel: (013) 469 23 31

BWOPR „Krosno” – Polańczyk Cypel tel: 0 607 384 523 lub 0 607 384 523

OLW „Dedal” – Polańczyk, tel: (013) 469 20 08

„Tramp”, Polańczyk – kursy statkiem, tel: 0 603 860 234

OW „Foka” Zawóz 42 tel: 0600 446 649

Więcej informacji na stronie:  www.bieszczadypolska.pl/aktywny_wypoczynek-wypozyczalnie_sprzetu

ROZETA KARPACKA

WYPRAWA UAZ-ami po Bieszczadach UAZ takim pojazdem pokonasz prawie każdą przeszkodę i każdy teren. Organizujemy  wyprawy UAZAMI w teren z przewodnikiem od prostych terenówek (tor, pola, nieużytki, lasy) aż po ciężkie przeprawy również nocne.

Jeśli lubisz zmagać się z własnymi słabościami i trochę się pobrudzić to jest to właśnie coś dla Ciebie !

Pamiętaj:  BŁOTO,  KURZ,  BRUD  SIĘ ZMYJĄ A NIEZAPOMNIANE PRZEŻYCIA POZOSTANĄ NA ZAWSZE!!!

KONTAKT: Biuro Podróży BIESZCZADER
Mokre 54, 38-542 Rzepedź

Tel. 13 43 83 383, kom. 667 707 999, www.bieszczader.pl

ROZETA KARPACKA

ZAGINIONE ZAWODY w Chacie MAGIJAwłaściciele Chaty Magija znajdującej się w Orelcu proponują w swoim gospodarstwie nie tylko nocleg, ale przede wszystkim spędzenie swojego wolnego czasu opartego o doznania piękna krajobrazu, dźwięków dobrej muzyki, zapachu pieczonego chleba, dotyku rękodzieła.

OFERTA WARSZTATÓW:

  • Warsztaty bibułkarskieCudeńka z bibuły” – wykonywanie, tzw. “kręcenie” kwiatów z bibuły. Jest to tradycyjna forma kręcenia bibuły znana w naszym regionie. Niegdyś nasze babcie, w długie wieczory po pracy, zajmowały się ozdabianiem szczególnych miejsc w domu takimi właśnie własnoręcznie zrobionymi kwiatami. Zainteresowani goście bez względu na płeć i wiek podczas warsztatów poznają tajniki tego warsztatu i wykonają piękne kwiaty.
  • Warsztaty malowania na szkleNa szkle malowane” – używając odpowiednich farb do malowania na szkle podczas warsztatu można ozdobić pięknymi motywami butelkę czy też namalować cały obraz sięgając do gotowych wzorów lub czerpiąc inspirację z otoczenia czy wyobraźni.
  • Warsztaty garncarskieZakręcona glina” – na kołach garncarskich spróbować można ulepić z gliny garnek, puchar, miskę…
  • Warsztaty wypieku pieczywa Z wiejskiego pieca” – w Wesołej Stodole przygotowujemy i wypiekamy w chlebowym piecu chleb, pierniki, rogaliki, jabłka i inne słodkości, które następnie kosztujemy.
  • Warsztaty wyrobu tradycyjnej biżuterii łemkowskiej – podczas trwania warsztatu można nauczyć się pleść w prosty sposób tradycyjny naszyjnik łemkowski – krywulkę, bransoletkę lub pierścionek. Techniki plecenia biżuterii koralikowej są proste – wystarczy trochę cierpliwości aby nauczyć się realizować własne koralikowe pomysły. Wykonaną pracę uczestnik zajęć zabiera do domu.
  • Warsztaty tkania na tradycyjnych krosnach i ramie – każdy może spróbować i utkać fragment dywanika na starych, tradycyjnych krosnach lub też zająć się tkaniem gobelinu i zgłębiać tajniki wiedzy tkackiej podczas pobytu w naszej zagrodzie.

KONTAKT: Orelec 6a, 38-623 Uherce Mineralne
tel. 606 677 198, tel. 694 798 651, www.zagrodamagija.pl

ROZETA KARPACKA

ZAGRODA Z ŻUBRAMI W MUCZNEM zagroda powstała w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecna zagroda jest kontynuacją hodowli żubra w Bieszczadach, która została zapoczątkowana w 1963 r. zagrodą aklimatyzacyjną nad potokiem Zwir w Nadleśnictwie Stuposiany.

Zagroda zajmuję powierzchnię leśną ok. 7 ha i pozwala obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Teren porośnięty jest starymi jodłami i świerkami a przez środek przepływa potok dostarczający żubrom wody.

Dla zwiedzających przygotowano tarasy widokowe zapewniają możliwość obserwacji żubrów niezależnie od pogody. Obiekt służy edukacji przyrodniczej i jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

KONTAKT: Nadleśnictwo Stuposiany
Stuposiany 4, 38-713 Lutowiska
tel. 48 13 461 00 10, +48 13 461 01 71

ROZETA KARPACKA

ZAPORY WODNA w Solinie – zwiedzanie wnętrzapierwszą częścią podczas zwiedzania wnętrza zapory będzie pokaz filmu, który przedstawia historię zapory. Po obejrzeniu filmu rozpoczniemy zwiedzanie zapory i elektrowni Solina. Trasa wycieczki prowadzi poprzez halę produkcyjną elektrowni, halę maszyn, galerię nr 1 i nr 2.

KONTAKT: Centrum Energetyki Odnawialnej przy Elektrowni Wodnej Solina
tel. 13 492 12 75, SOLINA – ZWIEDZANIE ZAPORYROZETA KARPACKA

Polecamy zapoznać się również z atrakcjami opisanych przez kolegów przewodników:
100 ATRAKCJI w BIESZCZADACH
Powyższy przewodnik warto ściągnąć na swój komputer / telefon.

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl