Województwo podkarpackie jest bogate zarówno w walory przyrodnicze jak i krajoznawcze. Każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie: dziką przyrodę, leśne ostępy, średniowieczne budowle, ślady wojen. Mamy nadzieję iż zebrane tutaj materiały przynajmniej trochę przybliżą Państwu walory województwa Podkarpackiego. W miarę możliwości będziemy się starać poszerzać i rozbudowywać ten dział i liczymy także na Państwa pomoc.

CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA w Krośnie szklane dziedzictwo Krosna nareszcie doczekało się godnej oprawy, miejsca, które podąża z duchem czasu. Dzięki zdobyczom współczesnego muzealnictwa i nowoczesnym technikom, Centrum Dziedzictwa Szkła nie tylko opowiada o historii znanego od dziesięcioleci w Polsce i na świecie krośnieńskiego szkła, ale także ją tworzy.Najważniejszymi atrakcjami Centrum są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których turyści mogą brać czynny udział. W Centrum zapoznać się także można z ekspozycjami prezentującymi zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, oraz użytkowe – wspaniałe przykłady najwyższego kunsztu wzorniczego i designu.

KONTAKT: Krosno, ul. Blich 2
Tel: 13 44 400 31, www.miastoszkla.pl/pl

ROZETA KARPACKA

FORT PANCERNY XV BOREK – Twierdza Przemyślpierwsze dzieło forteczne powstało podczas budowy Grupy Siedliskiej w 1883 roku . Następnie zostało rozebrane a z pozostałosci utworzono baterię artyleryjską. W chwili obecnej na terenie baterii widoczne są resztki murowanej bramy, brukowana rynna odprowadzająca wodę oraz stanowiska artyleryjskie. Na uwagę zasługuje dobrze zachowana sucha fosa otaczająca baterię oraz brukowana droga dojazdowa. Na zapolu zachowały się ponadto fundamenty po budynku kuchni oraz studnia. W latach 1897-1900 wybudowano nowy fort około 200 metrów na północny- wschód od pierwotnego dzieła. Nowa lokalizacja na skraju wzgórza 230 m. zapewniała lepszą widocznosć i pole ostrzału. Podstawowym zadaniem fortu była obrona doliny przez którą przebiegała droga oraz linia kolejowa łącząca Przemysl ze Lwowem. Ważnym zadaniem było również wspieranie ogniem artyleryjskim obrony fortu nr XIV Hurko.

KONTAKT: Siedliska
Tel: +48 792 495 010, www.festung.org

ROZETA KARPACKA

„KARPACKA TROJA” – Skansen archeologiczny w Trzcinicyto nowoczesna placówka muzealna powstała w Trzcinicy k. Jasła. Odkryto tu jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu liczącą ponad 4000 lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne.Skansen zajmuje powierzchnię 8 ha. Na jej terenie znajduje się ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 zrekonstruowanych chat oraz 2 bramy prowadzące do grodu. Karpacka Troja oprócz wyjątkowej wędrówki w przeszłość oferuje także nowoczesność – w pawilonie wystawowym o powierzchni ponad 1800 m2mieści się najwyższej klasy ekspozycja muzealna, sala konferencyjna, multimedialna sala lekcyjna dla uczniów, przytulna „Salka Małego Odkrywcy” przeznaczona dla najmłodszych oraz zaplecze gastronomiczne oferujące m.in. przysmaki pradawnej kuchni.

KONTAKT: Trzcinica  646, 38-207 Przysieki
Tel: +48 13 440 50 40, kom.: +48 785 911 074, www.karpackatroja.pl

ROZETA KARPACKA

KOŚCIÓŁ PW. WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH w Bliznemgotycki, drewniany kościół usytuowany we wsi Blizne z połowy XV wieku, wpisany wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski i Podkarpacia na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół w Bliznem jest jednym z najcenniejszych obiektów drewnianej architektury sakralnej w Polsce, jako jeden z najcenniejszych drewnianych kościołów znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego.

KONTAKT: Blizne  436
Tel: +48 13 430 56 00, www.blizne.wiara.org.pl

ROZETA KARPACKA

KOŚCIÓŁ w Haczowie – najcenniejszym zabytkiem Haczowa jest stary drewniany, gotycki kościół zbudowany w schyłkowych latach XIV w. Jest to – jak pisał Piotr Łopatkiewicz – nie tylko największy, ale i najcenniejszy kościół drewniany w Europie, wykonany w konstrukcji zrębowej w systemie więżbowo- zaskrzynieniowym. Unikatowy charakter tego zabytku potęgowany jest przez polichromię figuralną z 1494 roku. Jest ona najstarszą spośród znanych, monumentalną dekoracją malarską kościoła drewnianego. Kościół ten został wpisany na Światową Listę UNESCO.

KONTAKT: Haczów
Tel: +48 13 439 10 12, www.phaczow.republika.pl

ROZETA KARPACKA

MUZEUM DOBRANOCEK w Rzeszowieznajduje się tutaj zbiór przedmiotów związanych z „dobranockowymi” filmami dla dzieci. Znaleść tu można: oryginalne lalki z filmów kukiełkowych, opakowania po artykułach spożywczych, zabawki, gry planszowe, losowe i zręcznościowe, karty, gry komputerowe, puzzle, książki, komiksy, roczniki czasopism, programy teatralne, plakaty kinowe i afisze teatralne. Cała kolekcja pochodzi z prywatnej kolekcji pana Wojciecha Jamy.

KONTAKT: Mickiewicza  13, 35-064 Rzeszów
Tel: +48 17 852 57 15, www.muzeumdobranocek.com.pl

ROZETA KARPACKA

MUZEUM DZWONÓW I FAJEK w Przemyślujest jedynym tego rodzaju muzeum w Polsce. Mieści się w zabytkowej Wieży Zegarowej w centrum starego Przemyśla. Powstało ze względu na to, że właśnie w Przemyślu działają 2 ludwisarnie oraz 11 firm fajkarskich.

Ekspozycję stanowią historyczne i współczesne fajki, dzwony i inne przedmioty ludwisarskie. Dopełnieniem wystawy są tablice poglądowe obecnie działających ludwisarni oraz warsztatów fajkarskich.

KONTAKT: Władycze  3, 37-700 Przemyśl
Tel: 016 678 96 66, www.muzeum.przemysl.pl

ROZETA KARPACKA

MUZEUM GORZELNICTWA w Łańcuciejest to jedyne w Polsce muzeum o tej tematyce. Siedzibą Muzeum jest zaprojektowany przez Ludwika Boguchwalskiego klasycystyczny dworek, którym od 1970 roku opiekuje się Fabryka Wódek w Łańcucie.W aranżowanych w stylu i duchu końca XIX wieku wnętrzach muzeum możemy prześledzić rozwój i poznać życie codzienne Fabryki. Fotografie, dawne dokumenty, dyplomy, stare etykiety, zachowane butelki o bardzo nieraz wyszukanych kształtach. Cenniki, tzw. naczynia dokładniejsze, kielichy degustacyjne, stare maszyny z Łańcuta i innych części kraju. Na makietach można prześledzić cały proces pracy przy ciągu rozlewniczym.

KONTAKT: Kolejowa  1, 37-100 Łańcut
Tel: 17 225 42 61, kom.: 502 002 947, www.muzeumgorzelnictwa.pl

ROZETA KARPACKA

MUZEUM KAMIENICA ORSETTICH w Jarosławiu –  w ramach swojej działalności Muzeum gromadzi eksponaty związane z historią miasta i regionu w postaci archiwaliów, ikonografii, wyrobów rzemiosła, zabytków archeologicznych, numizmatyki, sztuki współczesnej i wydawnictw. Pierwsze obiekty związane z historią Jarosławia zaczęto gromadzić już na początku XX wieku. Siedziba Muzeum w Jarosławiu znajduje się w centralnym punkcie miasta (Rynek 4), w renesansowej kamienicy Orsettich, która należy do najcenniejszych zabytków w Polsce. Muzeum oferuje także organizacje „lekcji muzealnych” – oferta ta skierowana jest przede wszystkim dla młodzieży szkolnej i nauczycieli.

KONTAKT: Rynek 4, 37-750 Jarosław
Tel: 16 621 54 37, www.muzeum-jaroslaw.pl

ROZETA KARPACKA

MUZEUM MARII KONOPNICKIEJ w Żarnowcumieści się w skromnym szlacheckim dworku, który w 1903 roku Komitet Obchodów Jubileuszu 60-lecia Marii Konopnickiej ofiarował poetce jako dar od narodu. Konopnicka mieszkała tu z przerwami prawie przez siedem lat, do 1910 roku, kiedy wyjechała na leczenie do Lwowa i tam zmarła. Do 1956 roku dworek pozostawał w rękach rodziny poetki. Jej córka, Zofia Mickiewiczowa, przekazała go na rzecz państwa. W 1960 roku otwarto w nim muzeum poświęcone pamięci pisarki.

KONTAKT: Żarnowiec  133, 38-460 Jedlicze
Tel: +48 13 435 20 13, www.muzeumzarnowiec.pl

ROZETA KARPACKA

MUZEUM PRZEMYSŁU NAFTOWEGO im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrcejest obiektem unikalnym w skali światowej. W tym miejscu, w 1854 r. powstała najstarsza w świecie kopalnia ropy naftowej. Znajdują się tu dwa czynne szybiki naftowe (kopanki) „Franek” i „Janina” oraz kilka zapadlisk szybików z lat rozwoju kopalni (1854-1880), osiem zabytkowych drewnianych budynków z XIX w., w których mieściły się warsztaty mechaniczne, kuźnia, kotłownie, kieraty pompowe, magazyny, pomieszczenia administracyjne i mieszkalne, czynne otwory wiertnicze z końca XIX w.

W odrestaurowanym budynku administracyjnym, zbudowanym jeszcze przez Ignacego Łukasiewicza prezentowane są pamiątki związane z wielkim odkrywcą, galeria portretów, zbiory geologiczne, plan kopalni z 1879 r., modele, fotografie i rysunki obrazujące rozwój techniki wiertniczej i eksploatacyjnej, oraz jedna z największych w kraju kolekcji lamp naftowych.

KONTAKT: Bóbrka, 38-458 Chorkówka
Tel: +48 13 433 34 89, www.bobrka.pl

ROZETA KARPACKA

PRZEWORSKA KOLEJ DOJAZDOWA wąskotorowa linia kolejowa łącząca Przeworsk i Dynów, biegnąca doliną rzeki Mleczki. Kolej słynie z tunelu w Szklarach o długości 602 m – jedynego na kolejach wąskotorowych w Polsce. Są też 2 długie mosty stalowe nad rzeką Mleczka, jest też dużo mostów 10 – 15 m które są na jednym prześle, jest również przepiękny most kamienny. Kolejną atrakcją są przepiękne widoki z wagonów ‚letniaków’, które mają dach, lecz nie mają szyb, przez co podróż w ciepłe dni spędza się bardzo miło, podczas przejazdu, jest czynny bar, przechodzenie z wagonu do wagonu też jest taką mała atrakcją, gdy przejścia między wagonami się ruszają.

Więcej informacji na stronie: www.pogorzanin.pl

ROZETA KARPACKA

PODZIEMNE TRASY TURYSTYCZNE w województwie podkarpackim województwo podkarpackie oferuje odwiedzenie unikatowego kompleksu podziemnych piwnic i korytarzy, tworzącego jedną z największych atrakcji tego terenu . Sieć podziemnych korytarzy, budowana latami przez mieszkańców, służyła im jako sklepy, magazyny, zakłady produkcyjne, wreszcie – w czasie wojen i kataklizmów – jako schronienie. Dziś te tajemnicze, a zarazem pięknie odrestaurowane i wzbogacone o ekspozycję historyczną, piwnice świadczą o zaradności, pomysłowości i przedsiębiorczości dawnych obywateli. Legenda podkarpackich podziemnych labiryntów czeka na odkrycie…

 • Rzeszowskie Piwnice – podziemna trasa turystyczna Rzeszowa. Trasa o długości 213 m, usytuowana pod kamienicami i płytą rynku, obejmuje 34 piwnice. Czas powstania piwnic datuje się na XV-XX w. Piwnice położone są na różnych poziomach – od 0,60 m do 9,58 m.

Więcej informacji na stronie: www.trasa-podziemna.erzeszow.pl

 • Jarosław – podziemna trasa turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego. Zespół piwnic i składów kupieckich pochodzących z XV-XVII w. zlokalizowany w jednej kamienicy. Obiekt w obrębie zabytkowego zespołu staromiejskiego Jarosławia – długość trasy wynosi 180 m, zaś różnica poziomów 8,5 m.

Więcej informacji na stronie:  www.ckip.jaroslaw.pl/atrakcje-turystyczne

 • Schrony Kolejowe Stępina – Strzyżów – zespół schronów kolejowych zbudowanych przez III Rzeszę w latach 1940-1941. Do dziś zachowało się kilka obiektów, głównie o konstrukcji żelbetowej, w tym dwa schrony kolejowe; schron tunelowy w Stępinie i tunel schronowy w Strzyżowie o długości około 400 m każdy.

Więcej informacji na stronie: www.frysztak.pl

ROZETA KARPACKA

CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA w Krośnie – to pierwsze i jedyne w Polsce interaktywneg centrum turystyczno-kulturalne prezentujące temat hutnictwa szkła i szklanej twórczości. Dzięki nam odkryjesz jak fascynujący jest świat szkła…  Z bliska zobaczysz procesy jego tworzenia, zdobienia i obróki, w których sam będziesz mógł wziąć czynny udział. U nas także zwiedzisz ekspozycję najwspanialszych dzieł mistrzów szklanej sztuki, a także zrobisz „szklane” zakupy w naszym sklepie! Zapraszamy do Centrum, zapraszamy do Krosna – Miasta Szkła!

BP Bieszczader – Zwiedzanie trwa około 2 godzin. Jest projekcja filmu, można oglądać hutników na żywo produkujących szkło i samemu „dmuchnąć” jakiś okaz. Obserwować jak się tworzy witraże, przy innym stole pani maluje na szkle, pan robi zwierzątka ze szkła itp. Gablotki wystawowe powoli się zapełniają. W piwnicach można przeprowadzić lekcję fizyki dla młodzieży i pokazać im wykorzystanie teleskopu, światłowodów itp.. Wszystko jest w rozbudowie, ale atrakcja niewątpliwa dla pokolenia, które kupuje wszystko gotowe w sklepie i nie myśli jak to się tworzyło.

KONTAKT: www.miastoszkla.pl

ROZETA KARPACKA

WIKLINIARSTWO w Rudniku nad Sanemdo Rudnika nad Sanem w województwie podkarpackim warto przyjechać nie tylko po piękne kosze czy wiklinowe meble, lecz także po to, by na własne oczy przekonać się, jakie znaczenie dla lokalnej gospodarki ma ten cenny surowiec.

Więcej informacji na stronie: www.mokrudnik.pl

ROZETA KARPACKA

ZAMKI na terenie województwa podkarpackiegoteren dzisiejszego województwa podkarpackiego od początków państwa polskiego był terenem przygranicznym. Bliskość granicy z Rusią stanowiła bezpośrednie zagrożenie ze strony często najeżdżających na kresy wschodnie Tatarów i Turków. Z tego też powodu już za panowania Kazimierza Wielkiego rozpoczęto budowę wielu obiektów murowanej architektury obronnej. Obronne powstawały tutaj nie tylko zamki i pałace ale także całe miasta, wsie, dwory, kościoły i klasztory. Wszystkie one miały zapewnić przygranicznym terenom spokój a także w niektórych przypadkach pełniły rolę strażnic na gęsto tutaj przebiegających szlakach handlowych: z Krakowa na Ruś i dalej nad Morze Czarne oraz z Północy Polski na Węgry.

Poniżej prezentujemy opisy najbardziej znanych zamków w naszym województwie. Mamy nadzieję iż pomogą one Państwu wybrać coś dla siebie do zwiedzenia.

 • Zamek KAMIENIEC w Odrzykoniu – Zamek Kamieniec Odrzykoński jest wyjątkowy, ponieważ jest to doskonałe miejsce na wycieczkę połączoną z lekcją plenerową. Należy pamiętać, iż na zamku toczyła się akcja „Zemsty” Aleksandra Fredry, który był jego właścicielem. Wyjątkowa atmosfera panująca na zamku ma w sobie wartość historyczną oraz dydaktyczną. Zamek „Kamieniec” oferuje ciekawą formułę zwiedzania. Prelekcja przewodnika, połączone ze zwiedzaniem Muzeum, może być zakończona ogniskiem lub posiłkiem w Kawiarni Zamkowej, która zapewnia schronienie i umożliwia uczestnikom komfortowe wysłuchanie historii zamku.

KONTAKT: 38-420 Korczyna, Podzamcze/Zamek Kamieniec
Tel. 888-959-661, www.zamekkamieniec.za.pl

 • Zamek Kazimierzowski w PRZEMYŚLU – renesansowy zamek w Przemyślu nad Sanem na Wzgórzu Zamkowym, które wznosi się na wysokość 270 m n.p.m. Obecnie siedzibę swą ma tutaj Towarzystwo Dramatyczne ” Fredreum” z teatrem pod tą samą nazwą. Znajduje się tutaj także restauracja, a widoki ze wzgórza są doskonałą przystawką do menu. 

Więcej informacji na stronie: www.kultura.przemysl.pl

 • Zamek w BARANOWIE SANDOMIERSKIM – późnorenesansowy zamek w Baranowie Sandomierskim, ze względu na podobieństwa zwany Małym Wawelem. Siedziba rodu Leszczyńskich została zbudowana według projektu Santi Gucciego w latach 1591-1606. Część pomieszczeń jest udostępniona zwiedzającym. Możliwość wynajęcia restauracji zamkowej na imprezy okolicznościowe (sympozja, wesela). W pobliżu zamku znajduje się hotel i basen.

Więcej informacji na stronie: www.baranow.com.pl

 • Zamek w KRASICZYNIE – jest renesansowym zamkiem bastejowym, otoczony pięknym parkiem krajobrazowym i cennym drzewostanem.  Zamek ten, po Wawelu i Baranowie Sandomierskim jest najcenniejszym zabytkiem architektury obronno – prezydenckiej doby renesansu w Polsce. Położony jest na trakcie Przemyśl – Sanok, w pobliżu przeprawy przez San, 10 km na zachód od Przemyśla.

Więcej informacji na stronie: www.krasiczyn.com.pl

 • Zamek w LESKU – zamieniony na hotel, zamek w Lesku położony jest na wysokiej skarpie nad Sanem. Poniżej przebiegał stary szlak handlowy na Węgry. Przebudowany i otynkowany zamek zatracił swój dawny wygląd oraz charakter i obecnie nie prezentuje się zbyt okazale. Kiedyś był bowiem znacznie większy. W fosie od strony północnej utworzono kort i niewielki basen, a na dziedzińcu zamku znajduje się ogródek z zadbanymi krzewami. Dookoła zamku rozpościera się park, który dawniej również był znacznie rozleglejszy, obecnie znajduje się w nim miejski amfiteatr.

Więcej informacji na stronie: zamek.bieszczady.pl

 • Zamek w PRZECŁAWIU – to jedno z najcenniejszych miejsc zabytkowych regionu mieleckiego i Podkarpacia, gdzie na każdym kroku czuć ducha minionych czasów. Renesansowy zamek, otoczony pięknie utrzymanym 10 – hektarowym, malowniczym parkiem w stylu angielskim, założonym w XVII w. jest wymarzonym miejscem do celebrowania szczególnych w Państwa życiu wydarzeń. Stylowe wnętrza, wykwintna kuchnia, profesjonalna obsługa zapewniają niepowtarzalną atmosferę organizowanych przez nas wesel, przyjęć okolicznościowych, bankietów, konferencji, szkoleń, spotkań biznesowych oraz imprez plenerowych, łącząc tradycję z komfortem i nowoczesnością.

Więcej informacji na stronie: www.zamekprzeclaw.pl

 • Zamek Lubomirskich w ROZWADOWIE –obecnie w zamku znajduje się muzeum regionalne.

Więcej informacji na stronie: www.muzeum.stalowawola.pl

 • Zamek w RZEMIENIU – najstarszym przykładem budownictwa dworskiego, sięgającym średniowiecza, jest na tym terenie gotycka wieża obronno-mieszkalna w Rzemieniu, nazywana często zamkiem. Obok dworu Baranowskich w Baranowie Sandomierskim i zameczku myśliwskiego Kazimierza Wielkiego w Przyszowie (obydwu nie zachowanych), jest jedną z pierwszych budowli murowanych, wzniesionych na terenie Puszczy Sandomierskiej. Usytuowana przy skrzyżowaniu traktu sandomierskiego i lwowskiego, w nizinnym podmokłym terenie, jest jedynym zachowanym obiektem dawnego zespołu budynków castrum Rzemyen.

Więcej informacji na stronie: www.basztarzemien.pl

 • Zamek w ŁAŃCUCIE – jeden z najbardziej znanych zamków w kraju, odwiedzany tłumnie przez tysiące turystów. Całe założenie obejmuje także m.in. wspaniałe ogrody, park, oranżerię, powozownię, ujeżdżalnię i pałacyk zwany Zameczkiem Romantycznym. Obok, w najmniej zabytkowej części obiektu urządzono hotel. W ogromnym parku rosną stare drzewa, egzotyczne krzewy, są też piękne ogrody z fontannami, m.in. w stylu włoskim.

Więcej informacji na stronie: www.zamek-lancut.pl

ROZETA KARPACKA

ZESPÓŁ KLASZTORNY OO BERNARDYNÓW w Leżajskuwpisany na listę pomników historii zespół kościelno-klasztorny oo. Bernardynów w Leżajsku składa się z:

– kościoła pw. Zwiastowania NMP, wzniesionego w latach 1618-1628,
– klasztoru zbudowanego przed 1637 rokiem, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie świątyni, od strony wschodniej,
– obwarowań otaczających zespół, powstałych w dwóch etapach, począwszy od 2. ćw. XVII w. (I etap) i po 1681 roku (II etap), następnie przekształconych w 1 połowie XVIII w.,
– dziedzińców i ogrodów, pochodzących z różnych okresów, przebudowywanych i przekształcanych.

KONTAKT: Rynek  35, 37-300 Leżajsk
www.bernardyni.ofm.pl/klasztor/lezajsk

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl