RAKIETY ŚNIEŻNE (tzw. karple) – obuwie przeznaczone do chodzenia po śniegu. Poprzez rozłożenie ciężaru ciała na większą powierzchnię pozwalają poruszać się po śniegu bez zapadania. Tradycyjne rakiety śnieżne miały drewnianą ramę, na której była rozpięta skórzana „podeszwa”. Niektóre współczesne rakiety śnieżne są podobne, jednak większość ma ramę z lekkiego metalu, a część jest zbudowana z pojedynczych kawałków tworzywa sztucznego. Rakiety śnieżne mają zwykle przody wygięte do góry (podobnie do nart) dla większej manewrowości. Mają wiązania (zwykle w formie skórzanych lub materiałowych pasków) pozwalające przytwierdzić je do stóp.
Obecnie są używane głównie dla rekreacji, pozwalając na uprawianie różnych form trekkingu w zimowych warunkach, w przeszłości były koniecznym wyposażeniem m.in. dla traperów, a ogólnie ludzi, którzy musieli poruszać się w obszarach, na których występowały częste i obfite opady śniegu (wikipedia.org).
Rakiety śnieżne dają możliwość poruszania się w każdym terenie. Nawet na mocno nachylonych oblodzonych stokach, jako że wyposażone są w stalowe zęby niczym raki, a technikę poruszania się łatwo jest opanować. Otwierają przed każdym nieznany, niebywały świat wielkiej bieli. Lekkie, trwałe, skuteczne, bezpieczne.
Nie wymagają nauki, szkółek, oślich łączek. Wędrować może każdy: dziecko, inwalida, nawet niepełnosprawny. Oczywiście w innym tempie, ale na tej samej trasie co zawodowy maratończyk. Rakiety to przede wszystkim przygoda. Choć nie bez znaczenia jest ich wpływ na zdrowie. W trakcie wędrówki pracują bowiem mięśnie, od używania których łatwo odwyknąć: brzuch, piersi, grzbiet, uda i pośladki 🙂
Posiadamy 50 par rakiet TSL modele 418 i 438 UP&DOWN!
CENNIK wypożyczenia najlepszych w Bieszczadach RAKIET ŚNIEŻNYCH i KIJÓW trekkingowych:
REZERWACJA telefoniczna
691 523 661
(poniedziałek – piątek 9:00-17:00, soboty 9:00-13:00)
Rezerwację wypożyczenia rakiet śnieżnych można dokonać w godzinach pracy BP Bieszczader natomiast z samym wypożyczeniem staramy się być elastyczni i często mobilni. ADRES WYPOŻYCZALNI: Mokre 54
UWAGA: rakiety śnieżne można w Bieszczadach wypożyczyć taniej, ale tylko nasze rakiety posiadają system UP&DOWN, dzięki któremu:
1. nie będziecie musieli „trawersować” schodząc ze stromej góry, aby się nie przewrócić i nie zniszczyć sprzętu, ale możecie schodzić „prosto w dół”, gdyż tylko w nich pięta buta wystaje poniżej rakiety wbijając się w śnieg
2. posiadają niezawodne mocowania do butów, a dodatkowo łatwe do ubrania, dzięki któremu nie trzeba się martwić, że się odepną
3. ustawiając rakietę w systemie „down” idąc po płaskim terenie niemal się nie odczuwa, że człowiek ma coś na stopach poza własnymi butami.
GOPR i WOJSKO nie bez powodu używają modelu TSL 438 UP&DOWN…
Informacje o wypożyczanych przez nas KIJACH TREKKINGOWYCH firmy Black Diamond Trail Trekking znajdą Państwo na:
https://bieszczader.pl/polska/bieszczady-zima/bieszczady-zima-wypozyczalnia-kijow-trekkingowych/
Są niezwykle lekkie, jednocześnie wytrzymałe, a najbardziej spośród innych kijów trekkingowych wyróżniają się zewnętrznym systemem blokowania kijków Flick Lock®!
Zalecamy rozpocząć przygodę z rakietami śnieżnymi pod okiem przewodnika, który pomoże ustawić rakiety i kije, nauczy przyjmować prawidłową postawę podczas marszu oraz zapozna z różnymi technikami chodzenia. Bieszczady i Beskid Niski to najlepsze w Polsce tereny na wędrówki z rakietami!
Galeria ZDJĘĆ przedstawiających rakiety śnieżne TSL 418 UP&DOWN.
PARAMETRY rakiet śnieżnych TSL 418 UP&DOWN:
– waga pary rakiet: 840 g
– rozmiar buta: 35 – 46
– waga użytkownika: 40 – 80 kg
Galeria ZDJĘĆ przedstawiających rakiety śnieżne TSL 438 UP&DOWN.
PARAMETRY rakiet śnieżnych TSL 438 UP&DOWN:
– waga pary rakiet: 910 g
– rozmiar buta: 35 – 46
– waga użytkownika: 60 – 120 kg
REGULAMIN największej w Bieszczadach WYPOŻYCZALNI rakiet śnieżnych:
1. Przedmiotem wypożyczenia jest para rakiet śnieżnych lub opcjonalnie komplet składający się z pary rakiet oraz pary kijów trekkingowych.
2. Rakiety wypożyczane są na podstawie UMOWY WYPOŻYCZENIA.
3. Opłaty pobierane za wypożyczenia wymienione są w cenniku umieszczonym na www.bieszczader.pl i pobierane są po podpisaniu umowy gotówką.
4. Podstawą do wypożyczenia rakiet jest okazanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem zawierającym adres zamieszkania klienta.
5. Doba wypożyczenia liczona jest od godziny podpisania umowy.
6. Opłata za wypożyczenie sprzętu pobierana jest za każda dobę wypożyczenia.
7. Liczbę dób, za które pobrana zostanie opłata określa się w Umowie Wypożyczenia.
8. Klient ponosi odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia powstałe podczas użytkowania wypożyczonego sprzętu lub jego utratę, do wysokości jego wartości zapisanej w Umowie Wypożyczenia.
9. Klient, który nie zwróci sprzętu w uzgodnionym terminie, zobowiązany jest do uiszczenia kary umownej wynoszącej 3 zł każda godzina spóźnienia.
10. Klient wypożyczający sprzęt wpłaca kaucję w wysokości 200 zł / para.
11. Kaucja podlega zwrotowi po zwróceniu sprzętu w uzgodnionym terminie i w takim stanie technicznym, w jakim został on wypożyczony.
12. Kaucja zostaje zatrzymana, w części lub w całości, i przeznaczona na pokrycie kosztów odtworzenia właściwości eksploatacyjnych sprzętu wtedy, gdy: sprzęt zostanie utracony; sprzęt zostanie zdekompletowany; sprzęt zostanie zniszczony lub uszkodzony.
13. Kaucja zostaje zatrzymana, w części lub w całości, i przeznaczona na uregulowanie kary umownej wtedy, gdy nie zostanie dotrzymany uzgodniony termin zwrotu wypożyczonego sprzętu.
14. Techniczny stan wypożyczonego sprzętu opisany zostaje w Umowie Wypożyczenia.
15. Klient może wcześniej zarezerwować wybrany sprzęt. Rezerwacja zostaje przyjęta, o ile zaistnieje możliwość jej realizacji.
16. Nieodebranie sprzętu w uzgodnionym terminie, powoduje anulowanie rezerwacji.
17. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym regulaminie stosuje się przepisy kodeksu cywilnego.
Magazyn WYPOŻYCZALNI RAKIET ŚNIEŻNYCH Biura Podróży Bieszczader wypełniony sprzętem:
GDZIE WĘDROWAĆ NA RAKIETACH?
Pragniesz poznać Bieszczady zimą i chciałbyś wybrać się w góry? Jeśli śniegu jest powyżej kostki to niezbędne są rakiety śnieżne! Tras nadających się do wędrówek na rakietach w Bieszczadach jest tak dużo, że braknie Wam urlopu! Można wędrować na rakietach po Połoninie Wetlińskiej, Caryńskiej, zdobyć najwyższy szczyt Bieszczad po stronie polskiej, czyli Tarnicę, czy spróbować swych sił na wspinaczce na Rawki. Tak naprawdę każdy szlak można przemierzyć na rakietach. Jednak my bardziej polecamy nieco niższe górki, które nazwaliśmy „połoninami pogórzańskimi„, z których widoki są niemal tak samo rozległe, a skala trudności dostępna dla prawie wszystkich. Trasy naniesione czerwonymi kropkami.
Poniżej kilka naszych ulubionych tras na rakiety śnieżne przedstawione na najlepszych mapach Bieszczad wydawnictwa COMPAS (za zgodą właścicieli):
BIAŁY WIERCH 597m,
czyli najlepsza trasa na twój pierwszy raz na rakietach śnieżnych!
Kulaszne 600 m – Biały Wierch 597 m – przeprawa kładką zawieszoną na linach nad rzeką Osława – cerkiew w Wysoczanach 450m, czas: 1,5-2h
Opisana trasa prowadzi z góry w dół, więc jest idealną dla osób, które nie znają tej formy aktywności. Dzięki rakietom śnieżnym nie zapadamy się w głębokim śniegu i możemy się skupiać na widokach, które na tej trasie są fantastyczne! Tylko 300 m przeprawy przez las, a poza tym wokół góry, góry i góry… Panorama sięga od Gór Słonnych po Połoninę Wetlińską! Geograficznie przemieszczą się Państwo z Bieszczad do Beskidu Niskiego, gdyż umowną granicę stanowi rzeka Osława. ….. Zdjęcia wykonane 4 grudnia 2016.
SULIŁA 759m, czyli KOLEJ na rakiety śnieżne!
Przełęcz Pod Suliłą 709m – SULIŁA 759m – Wysoki Wierch 649m – krzyż na dawnym cmentarzu z I wojny – cerkiew w Turzańsku z 1803r. wpisana na listę UNESCO, czas: około 2,5h
To najczęściej realizowana przez nas trasa łącząca wędrówkę na rakietach śnieżnych ze zwiedzaniem jednej z najpiękniejszych cerkwi. Na początku trzeba pokonać 150m różnicy poziomów pod górkę, co zajmuje 30 do 45 minut, kawałeczek przez las, a później tylko widoki na góry w otoczeniu doliny rzeki Osława.
Proponowaną przez nas trasę warto połączyć z przejazdem KOLEJĄ np. na odcinku z Zagórza do Rzepedzi. Ze stacji kolejowej turystów odbieramy samochodami UAZ, a jeśli jest możliwość to urządzamy kulig na saneczkach! Po wędrówce na rakietach i zwiedzaniu cerkwi odwozimy do Komańczy, gdzie czekają kolejne atrakcje lub można coś zjeść.
Program z koleją: http://bieszczader.pl/polska/bieszczady-zima/kolej-na-rakiety-sniezne/
Poniżej kilka zdjęć wykonanych podczas wycieczki zorganizowanej na zamówienie 5 osób 31 grudnia 2014r., którym zależało na połączeniu wędrówki na rakietach śnieżnych z wyprawą UAZ-em oraz zwiedzaniem cerkwi w Turzańsku:
RZEPEDKA 706m – wędrując po Beskidzie Niskim
Rzepedź cerkiew 480m lub Szczawne cerkiew 420m lub Szczawne PKP 410m – RZEPEDKA 708m – Szeroki Łan 688m – Karlików 480m, czas: 2,5-3h
Tę wędrówkę można rozpocząć z 3 różnych miejsc: od cudownej, całej pokrytej gontem cerkwi w Rzepedzi, ale później czeka nas ostre podejście pod górę. Najłatwiej na szczyt wejść od cerkwi w Szczawnem. Trzecia opcja ze średnią trudnością jest ze Szczawnego od okolic stacji kolejowej. Podczas inwersji – najczęściej w ciągu roku występującej właśnie zimą – widoczność z Rzepedki sięga od Połoniny Caryńskiej aż po Tatry! Wędrówkę można zakończyć u podnóża nieczynnego wyciągu narciarskiego w Karlikowie.
POŁONINA WETLIŃSKA zimą na rakietach śnieżnych
Przełęcz Wyżna 872m – POŁONINA WETLIŃSKA ze schroniskiem Chatka Puchatka 1228m – Osadzki Wierch 1253m – Przełęcz M. Orłowicza 1093m – Wetlina 630m, czas: minimum 6h
Połonina Wetlińska jest położona w Bieszczadzkim Parku Narodowym, więc poruszać się można wyłącznie po wyznaczonych szlakach turystycznych. Osobom posiadającym najmniej czasu lub sił polecamy wędrówkę z Przełęczy Wyżnej do schroniska Chatka Puchatka i powrót tą samą drogą lub jak mamy kierowcę to do Berehów Górnych 740m, czas około 4h. Mając więcej sił warto przejść trasę: Przełęcz Wyżna – schronisko Chatka Puchatka i dalej przez Osadzki Wierch do Przełęczy Mieczysława Orłowicza, skąd szlak żółty doprowadzi nas do Wetliny. Tu też należy mieć kierowcę lub skorzystać z miejscowych busów. Uwaga: przejście może zająć nawet ponad 6h, więc trzeba ją rozpocząć obowiązkowo rano!
UWAGA: podane czasy przejść są orientacyjne i mogą się skrócić lub wydłużyć w zależności od ilości śniegu, przerw na zdjęcia z niepowtarzalnymi widokami oraz kondycji wędrowca. Pierwsze 3 propozycje nie prowadzą żadnymi wyznaczonymi szlakami i mimo niepowtarzalnych widoków trudno spotkać jakieś osoby by spytać o drogę. Poza tym prosimy pamiętać, że trudność przejścia szlakami po najwyższych górach znacznie się większa. Więc doradzamy wędrówki po nich wyłącznie z naszymi przewodnikami. Wystarczy do nas zadzwonić lub napisać na biuro@bieszczader.pl i zamówić imprezę na rakietach śnieżnych.
Wędrówka na rakietach śnieżnych może być wzbogacona o: nocleg, program wycieczki obejmujący więcej atrakcji w Bieszczadach zimą, transport samochodami, busem, czy autokarem, KULIG, ognisko z kiełbaskami podczas wędrówki oraz posiłki regionalne. Ponadto zalecamy ubezpieczenie dotyczące sportów zimowych. Wystarczy do nas zadzwonić i doradzimy 🙂