Wypożyczalnia RAKIET

WYPOŻYCZALNIA


rakiet śnieżnych


RAKIETY ŚNIEŻNE
(tzw. karple) – obuwie przeznaczone do chodzenia po śniegu. Poprzez rozłożenie ciężaru ciała na większą powierzchnię pozwalają poruszać się po śniegu bez zapadania. Tradycyjne rakiety śnieżne miały drewnianą ramę, na której była rozpięta skórzana „podeszwa”. Niektóre współczesne rakiety śnieżne są podobne, jednak większość ma ramę z lekkiego metalu, a część jest zbudowana z pojedynczych kawałków tworzywa sztucznego. Rakiety śnieżne mają zwykle przody wygięte do góry (podobnie do nart) dla większej manewrowości. Mają wiązania (zwykle w formie skórzanych lub materiałowych pasków) pozwalające przytwierdzić je do stóp.
Obecnie są używane głównie dla rekreacji, pozwalając na uprawianie różnych form trekkingu w zimowych warunkach, w przeszłości były koniecznym wyposażeniem m.in. dla traperów, a ogólnie ludzi, którzy musieli poruszać się w obszarach, na których występowały częste i obfite opady śniegu (wikipedia.org).

POŁONINA WETLIŃSKA podczas inwersji w BieszczadachRakiety śnieżne dają możliwość poruszania się w każdym terenie. Nawet na mocno nachylonych oblodzonych stokach, jako że wyposażone są w stalowe zęby niczym raki, a technikę poruszania się łatwo jest opanować. Otwierają przed każdym nieznany, niebywały świat wielkiej bieli. Lekkie, trwałe, skuteczne, bezpieczne.

Nie wymagają nauki, szkółek, oślich łączek. Wędrować może każdy: dziecko, inwalida, nawet niepełnosprawny. Oczywiście w innym tempie, ale na tej samej trasie co zawodowy maratończyk. Rakiety to przede wszystkim przygoda. Choć nie bez znaczenia jest ich wpływ na zdrowie. W trakcie wędrówki pracują bowiem mięśnie, od używania których łatwo odwyknąć: brzuch, piersi, grzbiet, uda i pośladki.

Posiadamy aż 50 par rakiet TSL modele 418 i 438 UP&DOWN!
Wypożyczamy w siedzibie biura, ale możemy dowieźć w każde miejsce na Podkarpaciu.

Rakieta TSL 418 UP & DOWN Wypożyczalnia rakiet w Bieszczadach TSL 418 UP&DOWN - instrukcja System Up&Down w rakietach TSL 418 i 438  Rakieta TSL 439 z systemem UP&DOWN w wypożyczalni w Bieszczadach Rakieta TSL 438 UP&DOWN Bieszczady zimą

CENA wypożyczenia rakiet: 20 zł!/ komplet / dzień

Zalecamy rozpocząć przygodę z rakietami śnieżnymi pod okiem instruktora / przewodnika, który pomoże ustawić rakiety i kije, nauczy przyjmować prawidłową postawę podczas marszu oraz zapozna z różnymi technikami chodzenia. Bieszczady to idealny teren na wędrówki z rakietami!

Naszą ofertę kierujemy głównie do grup powyżej 10 osób.
Oferujemy nie tylko wypożyczenie kijów, ale kompleksowo:
- rezerwację noclegów w klimatycznych miejscach: hotelach / domkach / chatach
- szczegółowy program / propozycje atrakcji w Bieszczadach
- wyżywienie w restauracjach na kulinarnym szlaku „Podkarpackie Smaki”
- ciekawe pomysły na wieczory.

ROZETA KARPACKA

Galeria ZDJĘĆ przedstawiających RAKIETY TSL 418 UP&DOWN.
Waga pary rakiet: 840 g ….. Rozmiar buta: 35 – 46 ….. Waga użytkownika: 40 – 80 kg

Galeria ZDJĘĆ przedstawiających RAKIETY TSL 438 UP&DOWN.
Waga pary rakiet: 910 g ….. Rozmiar buta: 35 – 46 ….. Waga użytkownika: 60 – 120 kg

Porównanie rakiet TSL 418 i 438 UP&DOWN na zdjęciach.

ROZETA KARPACKA

Historia śnieżnych butów

Rakiety śnieżne to rodzaj obuwia/ przyrządu do chodzenia po śniegu. Zasada ich działania jest prosta. Rakiety bowiem rozkładają ciężar osoby na większej powierzchni niż sam but, dzięki czemu osoba wyposażona w rakiety nie zapada się całkowicie w śniegu.Tradycyjne rakiety śnieżne, nazywane butami śnieżnymi miały drewniany szkielet i membranę ze skórzanych pasków.

Tradycyjna rakieta śnieżna

Dziś niektórzy producenci rakiet śnieżnych wykorzystują tą samą budowę, jednak drewno i skórę zastąpiły lekkie stopy metali oraz tkaniny syntetyczne. W nowoczesnych rakietach śnieżnych równie ważna, jak dystrybucja wagi w stosunku do podłoża, jest wygoda ich noszenia oraz łatwość w manewrowaniu. Projektuje się je także pamiętając o tym, by nie „zbierały” śniegu wykorzystując ożebrowaną/kratową konstrukcję pod piętą, przez którą wykrusza się śnieg, a która daje możliwość unieruchomienia pięty w razie potrzeby.

RAKIETY ŚNIEŻNE – wskazówki:

Gdy tylko spadnie pierwszy śnieg, nikogo kto lubi zdobywać ośnieżone szczyty nie trzeba przekonywać o przydatności rakiet śnieżnych w górach. W innym miejscu opisana jest ich skuteczność w walce z ośnieżonymi traktami.Za oceanem rozwija się nawet sport w oparciu o rakiety, który nosi nazwę SNOWSHOEING. Snowshoeing pomaga rozwijać tężyznę fizyczną, wytrzymałość, kondycję, a uprawiając go zimą zyskujemy odporność. Jest bardzo ciekawym i oryginalnym sposobem ujarzmiania zaśnieżonych górskich traktów.Ale nim opanujemy sztukę chodzenia na rakietach do perfekcji, oczywiście musi nastąpić dzień, w którym po raz pierwszy założymy rakiety na nogi, by postawić pi

JAK SIĘ UBRAĆ NA WĘDRÓWKĘ W RAKIETACH:

Dobrać odpowiedni sprzęt. BUTY. Mowa nie tylko o rakietach! Dziś zdecydowana większość rakiet śnieżnych nie wymaga specjalnego obuwia. Oczywiście musi być to obuwie rozsądnie dobrane na zimowe wędrówki. Sugerujemy wybrać ciepłe, nieprzemakalne buty trekkingowe, najlepiej sięgające ponad kostkę.

RAKIETY: Rakiety musimy przede wszystkim dopasować do swojej wagi. Ich skuteczność w terenie zależy głównie od tego czy wybraliśmy rakiety z odpowiednim zakresem wagowym, w przeciwnym razie ciężar nie zostanie rozłożony odpowiednio i nasza rakieta zacznie zanadto tonąć w śniegu.

KIJKI: Na górskie wycieczki warto zaopatrzyć się także w kijki. Ich przydatność w trudnym górskim terenie jest nie do przecenienia. Kijki powinny być o ok. 15 cm dłuższe, niż te, których używamy latem (w przypadku kijków regulowanych zwiększamy ich długość) lub posiadać duży i szeroki talerzyk zabezpieczający przed zapadaniem się w śnieg.

ODZIEŻ: Sprawa niby oczywista, jednak często popełniamy błędy wybierając odzież na zimowe wyprawy. Ważną zasadą jest ubieranie się na tzw. cebulkę. Nawet cieńsze ubrania w większej ilości działają efektywniej niż mniej bardzo ciepłych ubrań.  Zalecamy używanie termo aktywnej bielizny, doskonale odciągającej pot od skóry, następnie warstwę termiczną np. polar lub softshell. Okrycie wierzchnie powinno składać się z odzieży membranowej, która jako materiał oddychający nie pozwoli nam się zanadto spocić. Bardzo ważne w tym przypadku są spodnie. Musimy pamiętać, że śnieg często będzie dotykał naszych nogawek, więc najlepiej sprawdzą się spodnie ze śliskiego materiału, do których śnieg nie przywiera. Doskonale spisują się także stuptuty. Specyficzne przy chodzeniu na rakietach jest to, że przy pewnych ustawieniach (zamkniętej blokadzie) śnieg jest podrzucany przez ogon rakiety i ląduje na udach i pośladkach. Musimy pamiętać, by także tą część ciała zabezpieczyć przed przemarznięciem. Koniecznie w góry zabierzcie także nieprzewiewaną czapkę i rękawiczki. Odkryta głowa i dłonie to potężna strata ciepła, łatwa droga do wychłodzenia.

DOPASOWANIE RAKIET:

Rakiety, które oferujemy można dopasować praktycznie do każdego rozmiaru i kształtu buta.

Pierwszą czynnością musi być poluzowanie i rozpięcie wszystkich zatrzasków. Następnie odblokowujemy zatrzask suwaka połączonego do piętki.  Należy przyłożyć but do podstawy rakiety i „na ciasno” docisnąć piętkę blokując ją. Jeśli pięta będzie zbyt luźno dociśnięta, podczas marszu może nam się wysuwać. Drugą rakietę ustawiamy w ten sam sposób, przy czym możemy skorzystać z podziałki znajdującej się na suwaku bez konieczności przykładania drugiej nogi do rakiety.

Następnie dociskamy paski, pamiętając, że powinny one być bardzo ciasno zaciśnięte. Im lepiej dopasujemy rakietę do nogi, tym mniejsza szansa, że obluzuje nam się podczas marszu.

UWAGA: Jeśli to tylko możliwe zawsze staraj się dopasować swoją rakietę w ciepłych warunkach, najlepiej w domu lub w samochodzie. Jeśli odłożysz tą czynność na później, będzie zdecydowanie trudniej. Żeby dopasować rakietę musisz ściągnąć rękawiczki, na silnym mrozie palce natychmiast kostnieją – co bardzo utrudnia dopasowanie. Dodatkowo skóra na mrozie staje się twarda i łatwo ją wtedy zranić, nawet o plastik. Pamiętajmy, że kilka minut na mrozie i silnym wietrze wystarczy by przemrozić ręce.

JAK CHODZIĆ W RAKIETACH:

Marsz na rakietach: Zasadniczo podczas naszych wędrówek przyjdzie nam się zmierzyć z co najmniej dwoma rodzajami terenu: teren płaski, teren pochylony (w górę lub w dół). Chodzenie po płaskim terenie nie jest trudne. Jeśli nasza planowana trasa przejścia jest w całości po płaskim terenie, możemy nawet zostawić w domu kijki do podpierania(choć my sugerujemy zabrać je z sobą, są zawsze dużym ułatwieniem). Musimy pamiętać aby odblokować zatrzask na rakiecie , gdy pokonujemy płaski teren. W ten sposób ruchoma względem podeszwy buta płaszczyzna rakiety będzie opadała swoją tylnią częścią i podnosiła przednią. Zapobiega to podrzucaniu w okolice naszych pleców śniegu przez tylną część rakiety, a także nie będziemy zahaczać o grudki śniegu, lód czy inne przeszkody przednią częścią rakiety. Dodatkowo, a może co najważniejsze poprawi nam się komfort wędrówki.

Pokonywanie trasy pod górę: Możemy znacząco ułatwić sobie pokonywanie trasy prowadzącej pod górę poprzez podniesienie podpiętka (obcas) w który wyposażona jest rakieta śnieżna. Takie ustawienie sprawia że nasza stopa nie będzie nienaturalnie wykrzywiona podczas podchodzenia do góry. Przy takim ustawieniu mamy wrażenie że pokonujemy stromiznę po schodach. Dodatkowo w tej pozycja tzw. zęby atakujące są w bardziej agresywnej pozycji w stosunku do podłoża , co zapobiega ześlizgiwaniu się w dół. Musimy pamiętać w tej sytuacji, że nasz środek ciężkości przesunięty jest nieco wyżej, więc łatwiej stracić równowagę, dlatego sugerujemy koniecznie wędrować asekurując się kijkami.

Pokonywanie trasy w dół: Pokonywanie tras prowadzących w dół nie jest łatwe. Zalecamy pokonywanie takich tras tzw. trawersem, czyli dużym zygzakiem. W ten sposób zmniejszamy do minimum stromiznę dzieląc ją na dłuższe, jednak mniej strome kawałki. gdy jednak nie da się zastosować trawersu dużym ułatwieniem może okazać się zablokowanie ruchomej części rakiety, co da nam większą stabilność i nie pozwoli aby zęby atakujące wbijając się w twardy śnieg przeszkadzały nam w utrzymywaniu równowagi.

BEZPIECZNY UPADEK W RAKIETACH:

Upadki zdarzają się każdemu, czasami wydaje się że skakanie w piały puch to najlepsza część zabawy! Dobrze jeśli jest to kontrolowany skok w puch, jednak jeśli stracimy równowagę nie kontrolujemy upadku. Czasami jedyną reakcją jaką możemy zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas upadku jest amortyzacja rękami. Ważne by nie pozbawić się tej możliwości! aby tego nie zrobić musimy pamiętać że nie powinniśmy zakładać pasków z kijków na dłonie, ponieważ w razie upadki będą nam przeszkadzać. Najlepiej mocno trzymać je , ale nie zakładać pasków, ponieważ w razie koniczności można je od siebie odrzucić i rękami ochronić resztę ciała np przed uderzeniem w kamień czy lód.

Kiedy już upadniemy, zdarza się, że musimy się troszkę pogimnastykować żeby odzyskać pion. Zwłaszcza jeśli nasze rakiety ustawione są na „luźno”. Jeśli będziemy mieli trudności ze wstaniem a nie ma nikogo , kto bułgby podać pomocną dłoń musimy poradzić sobie sami. Najlepiej przybrać wtedy pozycję , gdzie nasze kolana i dłonie dotykają ziemi, a następnie klęknąć. Jak tylko to nam się uda , podciągamy jedną nogę , klękając jakby na jednym kolanie a następnie drugą. To skuteczna metoda, która niweluje utrudnienia z „latającą przy bucie” rakietę śnieżną. Pamiętajmy także, by jak najszybciej i bardzo dokładnie otrzepać się ze śniegu. Roztopiony na naszym ubraniu śnieg może doprowadzić do wychłodzenia.

Opis pochodzi ze strony współpracującej WYPOŻYCZALNI rakiet: bieszczady-zima.pl

roz_04---500-czerwone

REGULAMIN WYPOŻYCZALNI rakiet śnieżnych:

1. Sprzęt wypożyczany jest za kaucją i na podstawie dwóch dokumentu tożsamości ze zdjęciem, przy czym klient jeden dokument dobrowolnie pozostawia w wypożyczalni. W razie odmowy uiszczenia kaucji lub dobrowolnego pozostawienia dokumentu obsługa wypożyczalni ma prawo odmówić wypożyczenia sprzętu.
2. Klient w momencie wypożyczenia podpisuje dokument, w którym oświadcza, iż ponosi pełną odpowiedzialność finansową za ewentualne zniszczenie, zagubienie lub uszkodzenie sprzętu oraz że sprzętu będzie używał zgodnie z jego przeznaczeniem i na własną odpowiedzialność.
3. Cena za wypożyczenie liczona jest za dobę – od momentu wypożyczenia do zamknięcia wypożyczalni w dniu następnym. W przypadku wypożyczenia na tydzień siódmy dzień gratis.
4. Opłatę za wypożyczenie pobiera się w momencie zwrotu sprzętu.
5. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym regulaminie stosuje się przepisy kodeksu cywilnego.

Cennik wypożyczalni rakiet śnieżnych i kijów trekkingowych

Wypożyczalnia czynna jest w godzinach otwarcia biura: KONTAKT

Magazyn drugiej pod względem wielkości w Polsce
WYPOŻYCZALNI RAKIET ŚNIEŻNYCH wypełniony sprzętem:
Bieszczady WYPOŻYCZALNIA RAKIET ŚNIEŻNYCH i KIJÓW TREKKINGOWYCH

roz_06---500

Wędrować po górach można wszędzie, ale najwięcej przyjemności sprawiają podziwiane widoki z ich szczytów. Poniżej prezentujemy kilka naszych PROPOZYCJI WĘDRÓWEK na terenie Bieszczad i Beskidu Niskiego oczywiście na rakietach śnieżnych, a poza zimą z kijami trekkingowymi:

POŁONINY POGÓRZAŃSKIE w okolicy KOMAŃCZY

RZEPEDKA:
Szczawne cerkiew z 1888r. – szlak Dobrego Wojaka Szwejka – Rzepedka 706m – Połoński Wierch 688 m – wyciąg narciarski w Karlikowie, czas: 2 godz., skala: łatwa

SULIŁA:
Turzańsk – przełęcz nad Turzańskiem 609m – Suliła 759m – Wysoki Wierch 649m – cerkiew w Turzańsku z 1804r. UNESCO, czas: 2,5 godz., skala: średnia

BIAŁY WIERCH:
Wysoczany cerkiew – kładka linowa nad rzeką Osława – Horbek – Biały Wierch 597m – Kulaszne, czas: 2 godz., skala: średnia

TOKARNIA:
Wola Piotrowa – Tokarnia 778m – Mendla Wierch 766m – Przybyszów – wyciąg narciarski w Karlikowie, czas: 2 godz. skala: średnia

NAD BIESZCZADZKIM MORZEM

WIERCHY:
Myczków Muzeum Bojków – Wierchy 635 – Plisz 583 – Wołkowyja, czas: około 3 godz., skala: średnia

POŁONINY

POŁONINA WETLIŃSKA:
różne trasy od 3 do 8 godzin wędrówki, skala: średnia i trudna

POŁONINA CARYŃSKA:
różne trasy od 3 do 8 godzin wędrówki, skala: trudna

TARNICA:
różne trasy od 6 do 10 godzin wędrówki, skala: średnia i trudna

MAŁA RAWKA:
przełęcz Wyżniańska 855m – schronisko Pod Małą Rawką 930m – przełęcz, czas: 1 godz., skala: łatwa

WIELKA RAWKA / KREMENAROS:
przełęcz Wyżniańska 855m – schronisko Pod Małą Rawką 930m – Mała Rawka 1272 – Wielka Rawka 1304 m, czas przejścia: 4 godz., skala: trudna
wydłużenie wędrówki o wejście na Kremenaros (Krzemieniec – miejsce styku 3 granic państwowych!) 1221m + 2 godz., skala: trudna

PRZEŁĘCZ BUKOWSKA:
Wołosate – szlak czerwony poprowadzony utwardzaną drogą – Przełęcz Bukowska 1100m, czas przejścia: 5 godz.

Podane godziny przejść są uśrednione, a ich rzeczywisty czas zależy od ilości i jakości śniegu oraz warunków fizycznych wędrowca.
Więcej tras łącznie z mapami: KARPACKIE WĘDROWANIE na rakietach śnieżnych