WYPOŻYCZALNIA KIJÓW TREKKINGOWYCH

KIJKI TREKKINGOWE bardzo pomagają podczas wędrówek górskich. Potrafią odciążyć nogi nawet o 15%, dzięki temu mniej się męczymy, możemy więc przejść dłuższy dystans. Poprawiają też stabilność podczas marszu. A do wędrówek po śniegu oraz z rakietami śnieżnymi są niezbędne! Kto raz spróbuje – nie rusza się bez kijków!

Posiadamy aż 50 par kijów Black Diamond Trail Trekking!

Kije trekkingowe Black Diamond Trail Back Trekking w największej w Bieszczadach wypożyczalni kijów i rakiet śnieżnych Biura Podróży Bieszczader

Kije BLACK DIAMOND TRAIL TREKKING: znakomite podczas pieszych wycieczek, jednak dzięki przedłużonej rękojeści sprawdzą się również podczas wycieczek narciarskich (skitourowych). Trzy segmentowa budowa wraz z blokadami Double Flick Locks daje stabilność i pewną blokadę podczas chodzenia i zjazdów. Anatomicznie ukształtowana rękojeść pozwala na ergonomiczny chwyt dłoni i jej naturalne ułożenie względem ramienia – zapobiega to zmęczeniu nadgarstka. ………. • waga: 450 g!!! ……….. • długość: 59-125 cm

Flick LFlick Lock system kije Black Diamondock® to zewnętrzny system blokowania kijków firmy Black Diamond. Poszczególne segmenty blokowane są za pomocą zewnętrznej zaciskowej dźwigni. System ten jest łatwy i szybki w obsłudze, jednocześnie jest stabilniejszy niż w popularnych systemach rozporowych. System Flick Lock jest szczególnie przydatny w ujemnych temperaturach, ponieważ nie zamarza i umożliwia szybką regulację długości nawet w rękawicach.

CENA wypożyczenia kijów: 10 zł / komplet / dzień

Zalecamy rozpocząć przygodę z kijami trekkingowymi pod okiem instruktora / przewodnika, który pomoże ustawić kije, nauczy przyjmować prawidłową postawę podczas marszu oraz zapozna z różnymi technikami chodzenia. Bieszczady to idealny teren na wędrówki z kijami!

Oferujemy nie tylko wypożyczenie kijów, ale kompleksowo:
– rezerwację noclegów w klimatycznych miejscach: hotelach / domkach / chatach
– szczegółowy program / propozycje atrakcji w Bieszczadach
wyżywienie w restauracjach na kulinarnym szlaku „Podkarpackie Smaki”
– ciekawe pomysły na wieczory.

ROZETA KARPACKA

TREKKING – forma turystyki, uprawiana w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Wyróżnić można kilka form trekkingu. Najpopularniejszą formą jest trekking klasyczny (górski), będący formą pośrednią między wspinaczką, a turystyką pieszą. Termin trekking pochodzi od słowa trek używanego na południu Afryki i oznaczającego wędrówkę Burów w czasie zdobywania kolejnych ziem. W turystyce trekking zaczął najpierw odnosić się do wędrówek pieszych w Himalajach nepalskich i indyjskich.

Kijki właściwie używane pełnią 3 podstawowe funkcje:

1. odciążają stawy (głównie kolanowe) – szczególnie przy schodzeniu po stromych stokach i na twardej, kamienistej nawierzchni
2. odciążają mięśnie – przede wszystkim na podejściach oraz przy szybkim marszu w równym terenie, ale także w warunkach zimowych na nieprzetartych szlakach
3. zwiększają bezpieczeństwo w trudnym terenie i trudnych warunkach (oblodzenie, mokre skały, bardzo strome stoki itp.) – dając dodatkowe punkty podparcia.

ROZETA KARPACKA

TREKKING pomaga w wędrówkach (przeważnie górskich),
a NORDIC WALKING to sposób chodu.

Trekking jest starszą formą aktywności fizycznej (mógł mieć początek już w starożytności kiedy podpierano się jednym, a w niektórych miejscach dwoma kijami) o innej technice chodu niż
Nordic Walking – to po prostu spacer z kijami. Początek wziął się od intensywnych treningów narciarzy biegowych w Finlandii w latach dwudziestych XX wieku, którzy chcąc utrzymać formę przez cały rok trenowali bez nart z samymi kijami. Jednak dopiero od roku 1997, kiedy to fińska firma „Exel” wyprodukowała pierwsze specjalistyczne kije do Nordic Walking, marsz z kijami rozbudził prawdziwy entuzjazm i stał się niezależną od narciarstwa formą rekreacji i trwa!

ROZETA KARPACKA

Podstawowe różnice między KIJAMI TREKKINGOWYMI, a NORDIC WALKING:

1. RĄCZKA kijów trekkingowych jest wyprofilowana, przeznaczona do stałego jej trzymania. W technice nordic walking uchwyt jest puszczany i nie ma konieczności łapania rączki dokładnie w to samo miejsce, dlatego są one gładkie.
2. Kije trekkingowe mają PASEK – jak przy kijach narciarskich. Kije do nordic walking na ogół mają specjalną RĘKAWICĘ, pozwalającą na rozluźnienie uścisku na rączce, bez jednoczesnej utraty kontroli nad kijem.
3. Kije trekkingowe mają gwarantować bezpieczeństwo na szlaku, muszą zatem wytrzymać dodatkowe obciążenia. Służą do wspierania się na nich, muszą wytrzymać nacisk całej naszej wagi. Użycie kijów trekkingowych powoduje odciążenie stawów kolanowych w trakcie pokonywania dużej różnicy wysokości. Natomiast kije do nordic walking służą przede wszystkim do odpychania się.

FILM przedstawiający różnice między kijami trekkingowymi, a nordic walking:

KIJE TREKKINGOWE a KIJE NORDIC WALKING różnice - jak dobrac, do czego służą
ROZETA KARPACKA

Kilka praktycznych informacji – JAK CHODZIĆ Z KIJAMI TREKKINGOWYMI:

1. Zacznij od wyregulowania długości: w płaskim terenie kijki powinny sięgać kilka centymetrów powyżej łokcia (niektórym bardziej odpowiada długość do łokcia, ale wtedy nie jesteś w stanie wykorzystać całej przyłożonej do kijka siły). Upewnij się, że blokada kijka jest mocna i pewna.
2. Wyreguluj pętle nadgarstkowe: nie mogą być za długie (będziesz gubił kijki przy każdym rozluźnieniu chwytu), ani za krótkie (będą uciskały rękę w nadgarstku) – regulacja jest bardzo łatwa i szybka, więc w trakcie wędrówki łatwo możesz korygować ustawienia ich długości.
3. Kijki należy stawiać w tym samym rytmie, co kroki, ale naprzemiennie: lewa noga – prawy kijek, prawa noga – lewy kijek.
4. Musisz stosunkowo mocno odpychać się kijkami od podłoża (zwróć uwagę jak mocno pracują rękami biegacze)! Odpychaj się długimi, płynnymi ruchami, wykorzystując maksymalnie długość rąk i kijków. Początkowo po kilku minutach będziesz odczuwał lekki ból ramion i mięśni obręczy barkowej. Wtedy zrób sobie krótki odpoczynek albo trochę popracuj kijkami mniej agresywnie.
5. Dobieraj długość kijków do warunków terenowych – wydłużaj na stromych zejściach, skracaj na podejściach.
6. Na stromych odcinkach rytm opisany w pkt. 3 może być nie do utrzymania. Przy podejściach wygodniej jest odpychać się z obu kijków naraz. W miejscach szczególnie trudnych i niebezpiecznych asekuruj się oboma kijkami, stosując zasadę trzech punktów podparcia!
7. Unikaj klinowania się kijków w szczelinach skalnych – są stosunkowo wrażliwe na obciążenia poprzeczne i łatwo je wykrzywić (niektóre modele są w przekroju owalne, aby zwiększyć ich odporność na ugięcia).
8. Po każdym użyciu rozłóż kijki, oczyść i pozwól im przeschnąć. Nigdy nie stosuj żadnych smarów i olejów do systemu blokowania!

JAK DOBRAĆ DŁUGOŚĆ KIJÓW TREKKINGOWYCH: Prawidłowo dobrana długość kijków jest bardzo istotna ze względu na komfort marszu jak i bezpieczeństwo. Informacje o doborze, jakie można znaleźć w różnych publikacjach, podają odpowiednie przeliczniki od wzrostu ciała. Rozpiętość ich jest dość spora, bo od 66% do 74% naszego wzrostu, ale nie zawsze trafnie umożliwiają one dobór kijków. Każdy z nas jest inaczej zbudowany: ma inną długość rąk, nóg czy tułowia. W związku z tym najwygodniej jest samemu sprawdzić dobór długości kija. By to zrobić, należy założyć obuwie, w jakim planują Państwo uprawiać Trekking i zgiąć w łokciu – prawie do kąta prostego (podobnie jak kiedyś mierzyło się kije od nart zjazdowych). Ta wysokość mierzona od podłoża do górnej powierzchni dłoni, to jest długość zalecanych kijów do uprawiania Trekkingu. Praktycznie wszystkie dostępne na rynku kije to kije teleskopowe, które mają regulowaną długość. Zaleca się, aby podczas kilku pierwszych marszy z kijkami wypróbować różne długości kijków. Trenujący sam decyduje jaka długość kijka jest dla niego najlepsza, aby czuł się komfortowo. W przypadku kijków trekkingowych nie sprawdza się dobór długości taki jak w Nordic Walking (czyli wzrost x 0,66), ponieważ na stromym podejściu musimy kije skrócić, na stromym zejściu znacznie je wydłużamy, natomiast pokonując zbocze jeden skracamy, a drugi wydłużamy. Dla ułatwienia podajemy przybliżone długości:

Dopasowanie długości kija trekingowego do wzrostu

WAGA I WYMIARY KIJÓW TREKKINGOWYCH: Na co zwrócić uwagę przy wyborze kijków? Przede wszystkim na ich wagę i wymiary. Najlepsze są takie, które niewiele ważą i zajmują mało miejsca. Najpopularniejsze są kije aluminiowe oraz te wykonane z włókna węglowego, zwanego karbonem. Lżejsze są zdecydowanie te ostatnie – kije karbonowe o długości 115 cm waży ok. 245 g, a aluminiowy, o dokładnie takich samych wymiarach, ok. 340 g. Może nie jest to jakaś duża różnica, ale wytrawni piechurzy twierdzą, że w długiej wędrówce odczuwa się każdy dodatkowy gram, więc warto to wziąć pod uwagę. Tak samo, jak to czy kije są składane (teleskopowe) , czy nie. Jeżeli się składają to są łatwiejsze w transporcie i można regulować ich długość – w zależności od wzrostu użytkownika.

UCHWYT KIJÓW Z KORKA CZY PIANKI: Ważnym elementem kija jest uchwyt. Powinien być wykonany z tworzywa, które zapewni dobrą przyczepność nawet wtedy, kiedy dłonie będą mokre albo spocone. Najlepiej wybrać kije z rękojeścią zrobioną z drewna korkowego albo specjalnej antypoślizgowej pianki. Plastikowe uchwyty nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ istnieje duże ryzyko, że będą się wyślizgiwać ze spoconej ręki. Jeżeli chodzi o kształt rączek, to już kwestia indywidualna, najlepiej sprawdzić w sklepie, który kij trzyma się nam najwygodniej.

KIJE Z AMORTYZACJĄ CZY BEZ: Coraz częściej można też kupić modele wyposażone w antyshock, czyli system ochrony dłoni i nadgarstków przed ewentualnymi wstrząsami. Takie rozwiązanie ma tylu samo zwolenników, co przeciwników, więc na wszelki wypadek lepiej zdecydować się na te, w których można zablokować tę funkcję. Jeżeli planujemy zimową wędrówkę, przydadzą się też talerzyki, czyli obręcze zakładane nieco powyżej grota. Talerzyki zapobiegają zapadaniu się kijków w śniegu albo grząskim gruncie. Część informacji pochodzi z www.windsurfingakademia.pl

Zachęcamy do łączenia zwiedzania Bieszczad
z wędrówkami po szlakach turystycznych z kijami!

Najrozleglejsze widoki są oczywiście z najwyższych szczytów Tarnicy, Połoniny Wetlińskiej, Rawek, ale z kijami warto udać się w każdy teren i o każdej porze roku oraz pogodzie.

ROZETA KARPACKA

REGULAMIN WYPOŻYCZALNI kijów trekkingowych:

1. Przedmiotem wypożyczenia jest para kijów trekkingowych lub opcjonalnie komplet składający się z pary rakiet oraz pary kijów trekkingowych.
2. Kije trekkingowe wypożyczane są na podstawie UMOWY WYPOŻYCZENIA.
3. Opłaty pobierane za wypożyczenia wymienione są w cenniku umieszczonym na www.bieszczader.pl i pobierane są po podpisaniu umowy gotówką.
4. Podstawą do wypożyczenia kijów trekkingowych jest okazanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem zawierającym adres zamieszkania klienta.
5. Doba wypożyczenia liczona jest od godziny podpisania umowy.
6. Opłata za wypożyczenie sprzętu pobierana jest za każda dobę wypożyczenia.
7. Liczbę dób, za które pobrana zostanie opłata określa się w Umowie Wypożyczenia.
8. Klient ponosi odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia powstałe podczas użytkowania wypożyczonego sprzętu lub jego utratę, do wysokości jego wartości zapisanej w Umowie Wypożyczenia.
9. Klient, który nie zwróci sprzętu w uzgodnionym terminie, zobowiązany jest do uiszczenia kary umownej wynoszącej 1 zł każda godzina spóźnienia.
10. Klient wypożyczający sprzęt wpłaca kaucję w wysokości 100 zł / para.
11. Kaucja podlega zwrotowi po zwróceniu sprzętu w uzgodnionym terminie i w takim stanie technicznym, w jakim został on wypożyczony.
12. Kaucja zostaje zatrzymana, w części lub w całości, i przeznaczona na pokrycie kosztów odtworzenia właściwości eksploatacyjnych sprzętu wtedy, gdy: sprzęt zostanie utracony; sprzęt zostanie zdekompletowany; sprzęt zostanie zniszczony lub uszkodzony.
13. Kaucja zostaje zatrzymana, w części lub w całości, i przeznaczona na uregulowanie kary umownej wtedy, gdy nie zostanie dotrzymany uzgodniony termin zwrotu wypożyczonego sprzętu.
14. Techniczny stan wypożyczonego sprzętu opisany zostaje w Umowie Wypożyczenia.
15. Klient może wcześniej zarezerwować wybrany sprzęt. Rezerwacja zostaje przyjęta, o ile zaistnieje możliwość jej realizacji.
16. Nieodebranie sprzętu w uzgodnionym terminie, powoduje anulowanie rezerwacji.
17. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym regulaminie stosuje się przepisy kodeksu cywilnego.

Rezerwację wypożyczenia rakiet śnieżnych można dokonać w godzinach pracy BP Bieszczader (natomiast z samym wypożyczeniem staramy się być elastyczni):
9:00 – 17:00 poniedziałek do piątek
9:00 – 13:00 sobota
Kontakt: 691 523 661

Cennik wypożyczalni kijów trekkingowych

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl