ŻUBRY w Bieszczadach - ten największy ssak w Europie można bez rezerwacji zobaczyć w zagrodzie żubrów w Mucznem.

Oko w oko z największym ssakiem Europy! Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem

Żubry to największe ssaki Europy i zarazem jeden z symboli Polski. Mimo tego, że kojarzą się głównie z Puszczą Białowieską, żubry występują także w innych rejonach Polski, w tym także w Bieszczadach. Ich bytowanie na tych terenach na przestrzeni lat było dość burzliwe. Dziś na szczęście los tych pięknych, dostojnych zwierząt w Bieszczadach uległ znacznej poprawie. Ich populacja z roku na rok rośnie, a aby spotkać się w oko w oko z żubrem nie musimy już przemierzać kilometrów puszczy – wystarczy wybrać się do zagrody pokazowej w Mucznem!

Oko w Oko z największym ssakiem w Europie - żubry w Bieszczadach.

Bieszczadzkie żubry i ich burzliwe dzieje

Bieszczady były naturalnym środowiskiem żubrów od wielu wieków. Przed II wojną światową licznie występowały w dzikich bieszczadzkich lasach. Działania wojenne znacznie zmniejszyły ich populację – przemierzające te tereny wojska wybiły wszystkie żubry dla ich mięsa. Zwierzęta powróciły w Bieszczady dopiero w 1963 r. jednak nie po to, aby na nowo zasiedlić te tereny i wieść na nich spokojne życie. Po wojnie żubry stały się bowiem celem polowań PRL-owskich dostojników, którzy traktowali je jako trofeum, a samo polowanie na żubry jako sposób na spędzanie wolnego czasu w bieszczadzkich lasach.

Dziś na szczęście sytuacja żubrów na tych terenach uległa znacznej poprawie, a miejscem, w którym możemy je spotkać osobiście, jest zagroda pokazowa żubrów w Mucznem – jedna z największych atrakcji turystycznych Bieszczadów, która z pewnością przypadnie do gustu zarówno dużym, jak i małym turystom. Wstęp na jej teren jest bezpłatny, tym bardziej warto więc uwzględnić jej odwiedzenie w swoich urlopowych planach w Bieszczadach.

Zagroda pokazowa żubrów mieści się w niewielkiej wsi Muczne, położonej w dolinie potoku Muczny i oddalonej o około 10 km od Stuposian. Jest to najmłodsza wieś w dolinie Górnego Sanu. Okolice miejscowości oferują swoim gościom sporo dobrodziejstw. W pobliżu wsi Muczne można wynająć domek letniskowy lub pokój w miejscowym domu i tym samym spędzić w tym malowniczym miejscu jeszcze więcej czasu. Dostępne w Mucznem i pobliskich miejscowościach opcje zakwaterowania można wyszukać i zarezerwować za pośrednictwem polskiego portalu turystycznego Nocowanie.pl

Jedna z najlepszych atrakcji w Bieszczadach - Zagroda Żubrów Muczne.

Zwiedzanie zagrody pokazowej żubrów w Mucznem

Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem zajmuje powierzchnię ok. 9 ha, a jej odwiedzenie daje pewność, że uda nam się na własne oczy zobaczyć największego ssaka Europy. Żyjące w Bieszczadach żubry stanowią skrzyżowanie rasy kaukaskiej z białowieską. W tym miejscu na świat przychodzą młode żubrzątka, które po osiągnięciu odpowiedniego wieku są wypuszczane na wolność. Dzięki temu populacja żubrów w Bieszczadów zwiększa się z roku na rok.

Tuż przy wejściu do zagrody na turystów czeka bezpłatny parking, na którym można zostawić auto na czas zwiedzania atrakcji. Wizytę w zagrodzie możemy zaplanować codziennie, w godzinach od 9 do 19. Na zwiedzanie warto poświęcić przynajmniej godzinę, aby zapoznać się z dostępnymi w tym miejscu tablicami informacyjnymi, podziwiać piękne widoki z dwóch tarasów widokowych i oczywiście dać sobie czas na spotkanie żubra. Najlepszym czasem na odwiedzenie zagrody jest okres letni, gdyż to właśnie wtedy na świat przychodzą małe żubrzątka.

Wizyta w zagrodzie pokazowej żubrów to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu dla rodzin z dziećmi oraz wszystkich osób zafascynowanych unikalną fauną naszego kraju. To także często jedyna możliwość, aby na własne oczy zobaczyć żubry i podziwiać ich codzienne życie w naturalnym środowisku. Dojazd do zagrody pokazowej żubrów jest łatwy i dogodny, a dostępne w okolicy noclegi zachęcają, aby spędzić tu więcej czasu niż tylko jedno popołudnie.

Pierwsze żubry po wieloletniej przerwie zostały sprowadzone w Bieszczady do Mucznego, a teraz w liczbie ponad 600 sztuk można jest spotkać w naturalnym środowisku na terenie niemal całych Bieszczad.

ROZETA KARPACKA

Osoby bez samochodu, czy pragnące odpocząć od podróżowania krętymi i wąskimi drogami swoim samochodem, polecamy wybrać się na wycieczkę jednodniową

DREZYNAMI PO BIESZCZADACH, czyli wycieczka po Wielkiej Obwodnicy

na której odwiedzamy zagrodę żubrów w Mucznem słuchając niepowtarzalnych opowieści przewodnika .

Jeden z ŻUBRÓW w zagrodzie pokazowej w okolicach Mucznego w Bieszczadach.

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl