8 kwietnia 2024 o godzinie 18:20 do Państwowej Straży Pożarnej w Ustrzykach Dolnych wpłynęło telefoniczne zgłoszenie od turysty, że widzi pożar na POŁONINIE CARYŃSKIEJ. Do gaszenia pożaru zostały wezwani m.in. strażacy z Lutowisk, Ustrzyk Dolnych, Ustrzyk Górnych, a także GOPR, pracownicy Nadleśnictwa Stuposiany oraz Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

POŁONINA CARYŃSKA widziana w ostatnich promieniach słońca zachodzącego nad Bieszczadami.

Jak wielkie są zniszczenia w wyniku pożaru na Połoninie Caryńskiej?

Wg szacunków pracowników Bieszczadzkiego Parku Narodowego pożar na Połoninie Caryńskiej objął około 8 hektarów.

AKTUALNOŚCI: Bieszczadzki Park Narodowy 9.04.2024 podał, że pożar objął powierzchnię 1,46 ha. Spaleniu uległy wyschnięte części kęp traworośli i nadziemne części krzewinek borówczysk. Nie zaobserwowano strat przyrodniczych wśród zwierząt kręgowych. Pożar miał charakter powierzchniowy.

Poprzedni pożar na Połoninie Caryńskiej miał miejsce 30 lat temu (w 1994r.) – było to praktycznie w tym samym miejscu i roślinność szybko się zregenerowała.

POŁONINA CARYŃSKA w promieniach zachodzącego nad Bieszczadzkim Parkiem Narodowym wygląda jak by wybuchł pożar w obiektywie aparatu fotograficznego...

Co jest przyczyną pożaru na Połoninie Caryńskiej?

Przyczyna powstania pożaru zostanie zbadana w dzień. Pożar mógł wzniecić nawet niedopałek papierosa. Suchych traw i liści jest obecnie bardzo dużo przy kilkunastu stopniach na plusie, a do tego dziś na połoninach w Bieszczadzkim Parku Narodowym wiał południowy wiatr z siłą wynoszącą nawet 11 metrów na sekundę.

Turyści wędrujący o zachodzie słońca na rakietach śnieżnych zimą po Połoninie Caryńskiej - Bieszczadzki Park Narodowy.

ZAKOŃCZENIE akcji gaśniczej na Połoninie Caryńskiej

Oficjalnie akcja gaśnicza na Połoninie Caryńskiej została zakończona 8 kwietnia 2024 o 21:10. Do gaszenia używano głównie tłumnic, które są gromadzone w specjalnych skrzyniach pod każdą połoniną w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Jednak czy pożar ponownie się nie pojawi? Jest takie prawdopodobieństwo patrząc na prognozy pogody, które 9 kwietnia w dalszym ciągu pokazują silny wiatr z południa…

Połonina Caryńska widziana z serpentyn znajdujących się na zboczach Połoniny Wetlińskiej.

HISTORIA Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Bieszczadzki Park Narodowy został założony 4 sierpnia 1973 roku. Początkowo obejmował masyw Tarnicy (1346 m n.p.m.), Krzemienia (1335 m) i Halicza (1333 m) oraz szczytowe partie właśnie POŁONINY CARYŃSKIEJ (1297 m). Czyli tu rozpoczęła się historia BdPN…

POŁONINA CARYŃSKA podziwiana ze szlaku przebiegającego przez Bukowego Berdo, na które najlepiej wyjść z Mucznego.

Obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego był powiększany 4-krotnie, a dokładnie w latach: 1989, 1991, 1996 i 1999. Obecnie powierzchnia BdPN wynosi 29 202 ha.

JAKIE SZLAKI prowadzą na Połoninę Caryńską?

Na szczyt Połoniny Caryńskiej można się się dostać na kilka sposobów szlakami wyznaczonymi przez Bieszczadzki Park Narodowy:
1. z PRZEŁĘCZY WYŻNIAŃSKIEJ szlakiem koloru zielonego
2. z USTRZYK GÓRNYCH szlakiem czerwony (głównym beskidzkim)
3. z BEREHÓW (Brzegów Górnych) również szlakiem czerwonym
4. z BEREŻEK początkowo szlakiem żółtym, a od Przełęczy Przysłup Caryński szlakiem koloru zielonego.

POŁONINA CARYŃSKA widziana ze szczytu Połoniny Wetlińskiej obok schroniska Chatka Puchatka

Zapraszamy w Bieszczady

ZACHÓD SŁOŃCA w Bieszczadzkim Parku Narodowym z Połoniną Caryńską i skałą przypominającą twarz człowieka...

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl