8 kwietnia 2024 o godzinie 18:20 do Państwowej Straży Pożarnej w Ustrzykach Dolnych wpłynęło telefoniczne zgłoszenie od turysty, że widzi pożar na POŁONINIE CARYŃSKIEJ. Do gaszenia pożaru zostały wezwani m.in. strażacy z Lutowisk, Ustrzyk Dolnych, Ustrzyk Górnych, a także GOPR, pracownicy Nadleśnictwa Stuposiany oraz Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Jak wielkie są zniszczenia w wyniku pożaru na Połoninie Caryńskiej?
Wg szacunków pracowników Bieszczadzkiego Parku Narodowego pożar na Połoninie Caryńskiej objął około 8 hektarów.
AKTUALNOŚCI: Bieszczadzki Park Narodowy 9.04.2024 podał, że pożar objął powierzchnię 1,46 ha. Spaleniu uległy wyschnięte części kęp traworośli i nadziemne części krzewinek borówczysk. Nie zaobserwowano strat przyrodniczych wśród zwierząt kręgowych. Pożar miał charakter powierzchniowy.
Poprzedni pożar na Połoninie Caryńskiej miał miejsce 30 lat temu (w 1994r.) – było to praktycznie w tym samym miejscu i roślinność szybko się zregenerowała.
Co jest przyczyną pożaru na Połoninie Caryńskiej?
Przyczyna powstania pożaru zostanie zbadana w dzień. Pożar mógł wzniecić nawet niedopałek papierosa. Suchych traw i liści jest obecnie bardzo dużo przy kilkunastu stopniach na plusie, a do tego dziś na połoninach w Bieszczadzkim Parku Narodowym wiał południowy wiatr z siłą wynoszącą nawet 11 metrów na sekundę.
ZAKOŃCZENIE akcji gaśniczej na Połoninie Caryńskiej
Oficjalnie akcja gaśnicza na Połoninie Caryńskiej została zakończona 8 kwietnia 2024 o 21:10. Do gaszenia używano głównie tłumnic, które są gromadzone w specjalnych skrzyniach pod każdą połoniną w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Jednak czy pożar ponownie się nie pojawi? Jest takie prawdopodobieństwo patrząc na prognozy pogody, które 9 kwietnia w dalszym ciągu pokazują silny wiatr z południa…
HISTORIA Bieszczadzkiego Parku Narodowego
Bieszczadzki Park Narodowy został założony 4 sierpnia 1973 roku. Początkowo obejmował masyw Tarnicy (1346 m n.p.m.), Krzemienia (1335 m) i Halicza (1333 m) oraz szczytowe partie właśnie POŁONINY CARYŃSKIEJ (1297 m). Czyli tu rozpoczęła się historia BdPN…
Obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego był powiększany 4-krotnie, a dokładnie w latach: 1989, 1991, 1996 i 1999. Obecnie powierzchnia BdPN wynosi 29 202 ha.
JAKIE SZLAKI prowadzą na Połoninę Caryńską?
Na szczyt Połoniny Caryńskiej można się się dostać na kilka sposobów szlakami wyznaczonymi przez Bieszczadzki Park Narodowy:
1. z PRZEŁĘCZY WYŻNIAŃSKIEJ szlakiem koloru zielonego
2. z USTRZYK GÓRNYCH szlakiem czerwony (głównym beskidzkim)
3. z BEREHÓW (Brzegów Górnych) również szlakiem czerwonym
4. z BEREŻEK początkowo szlakiem żółtym, a od Przełęczy Przysłup Caryński szlakiem koloru zielonego.