Wschód słońca w Bieszczadach na drewnianej wieży widokowej na górze Holica w paśmie górskim Żuków w Bieszczadach koło Ustrzyk Dolnych.

ROZETA KARPACKA

WIEŻA WIDOKOWA na górze Holica 761m n.p.m. w liczbach:

► otwarcie lipiec 2023
► wysokość wieży 35 metrów
► zadaszone tarasy znajdują się 17 i 30 metrów nad ziemią
► na najwyższy punkt wieży trzeba pokonać 173 stopnie (każdy o szerokości 1 metra co umożliwia ruch w 2 strony, czyli „góra i dół”)
► na szczycie wieży jednocześnie może przebywać do 35 osób.

Wstęp bezpłatny.
Zakaz wejścia na wieżę: z psami, po zmierzchu, w czasie burzy i silnego wiatru.

Wieża widokowa na Holicy przed wschodem słońca pod kolorowym niebem nad Bieszczadami.

ROZETA KARPACKA

LOKALIZACJA – gdzie znajduje się wieża widokowa na górze Holica?

Holica 761m to to jeden ze szczytów w paśmie górskim Żuków. Znajduje się na południe od Ustrzyk Dolnych. U podnóża Holicy są położone takiej miejscowości jak: Ustianowa Górna, Równia, Teleśnica i Łobozew Górny.

Mapa BIESZCZADY wydawnictwa COMPASS z Krakowa pokazują położenie pasma górskiego Żuków ze szczytem Holica i wieżą widokową.

Wieża Holica wg GPS: https://maps.app.goo.gl/ncvisEYYJ5GPM5JM6

Wschód słońca nad Bieszczadami i drewnianą wieżą na górze Holica w okolicy Ustrzyk Dolnych i Ustianowej.

ROZETA KARPACKA

JAK DOSTAĆ się na wieżę widokową na Holicy?

Mamy kilka możliwości, aby zdobyć drewnianą wieżę widokową na górze Holica:

NAJLŻEJSZA: można dojechać na przełęcz między Ustianową Dolną, a Łobozewem na wysokość 550m n.p.m., zaparkować przed szlabanem zakazującym przejazdu drogą leśną i dalej utwardzaną drogą idziemy na piechotę lub jedziemy rowerem do wieży widokowej na Holicy.
Długość: 4,4km
Czas: na piechotę około 1:10h
Różnica poziomów: 210m

NAJKRÓTSZA: parkujemy samochód w Ustianowej Górnej na wysokości około 540m n.p.m. np. na początku tras narciarskich, czy w pobliżu kościoła (dawna cerkiew z 1792r.) i dalej ścieżką dydaktyczną utworzoną przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne. Na trasie czeka na Was 16 przystanków z tablicami edukacyjnymi i tarasami widokowymi.
Długość: około 3km (w zależności od miejsca zaparkowania samochodu w Ustianowej)
Czas: około 1h
Różnica poziomów: 340m

NAJMNIEJ POPULARNA = NAJCICHSZA: początkowo szlakiem turystycznym koloru niebieskiego od drogi między Teleśnicą, a Daszówką z wysokości 480m. Następnie od wejścia na szczyt Bucznik 768m w lewo utwardzaną drogą.
Długość: około 4km
Różnica poziomów: 290m

DŁUGA: parkujemy przy cerkwi w Równi na wysokości 510m i wchodzimy na szlak turystyczny koloru niebieskiego, który poprowadzi nas na szczyt Bucznik 768m. Od niego 500 metrów dalej utwardzaną drogą Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w prawo.
Długość: około 5km
Różnica poziomów: 260m

NAJDŁUŻSZA, który polecamy dla ROWERZYSTÓW: można przejechać niemal całe pasmo Żuków zaczynając od przełęczy Przysłup 637m nad miejscowością Żłobek…
Długość: około 12km
Różnica poziomów: 130m

Jest też szlak prowadzący od miejscowości Hoszowczyk i Zadwórze długości około 10 km

Wieża widokowa na Holicy z widokiem na Ustianową oraz w oddali na Ustrzyki Dolne.

ROZETA KARPACKA

BUDOWA WIEŻY na Holicy

Przetarg na budowę wieży na górze Holica ogłoszono w 2022r., ale nie zgłosił się do jej budowy żaden wykonawca (to był czas koronawirusa destabilizujący rynek budowlany i związane z budową koszty…). Gdy podwyższono kwotę na inwestycję udało się wyłonić wykonawcę.
Koszt budowy wieży na Holicy: 2,43 mln zł (pieniądze pochodzą z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z budżetu Gminy Ustrzyki Dolne).

Konstrukcja wieży została wykonana w większości z drewna, gdyż założeniem architektów było, aby wkomponowała się w naturalny krajobraz. Nawet stalowe elementy wieży zostały pomalowane w odcieniu zbliżonym do drewna. Najwyższy podest znajduje się pod czterospadowym dachem.

Jedna z najbardziej widokowych atrakcji w Bieszczadach - wieża widokowa na górze Holica, czyli między Ustianową, Ustrzykami Dolnymi, a Zalewem Solińskim.

ROZETA KARPACKA

CZY WARTO WYBRAĆ SIĘ NA WĘDRÓWKĘ na Holicę:

Jeszcze przed powstaniem wieży widokowej warto się było wybrać na wędrówkę po paśmie góry Żuków m.in. ze szczytem Holica, gdyż rozpościerają się tam z wielu polan widoki od Zalewu Solińskiego, przez Góry Słonne, Ustrzyki Dolne i okoliczne miejscowości i aż po bieszczadzkie połoniny. Wchodząc na wieżę widokową jesteśmy ponad lasem, więc podziwiamy panoramę 360 stopni.

UWAGA: wędrówkę na Holicę po pierwszej trasie polecamy wszystkim niezależnie od wieku i sprawności ruchowej. Dzięki utwardzanej drodze nadaje się też dla osób na wózkach inwalidzkich.

Drewniana wiata na górze Holica, gdzie można zorganizować ślub - zgłoszenia Urząd Stanu Cywilnego Ustrzyki Dolne.

ROZETA KARPACKA

ATRAKCJE z pasma górskiego Żuków:

Idąc w stronę wieży widokowej polecamy zatrzymać się przy TABLICACH EDUKACYJNYCH przedstawiających wiele tematów:

  1. istniejące tu do II wojny światowej największe w Polsce LOTNISKO SZYBOWCOWE
  2. działania wojenne podczas I wojny światowej
  3. z różnymi tematami przyrodniczymi.

Natomiast w pobliżu wieży widokowej znajduje się duża wiata, gdzie często są organizowane śluby oraz miejsce na ognisko, liczne stoliki i ławki – wszystko przygotowane przez i dzięki Nadleśnictwu Ustrzyki Dolne.

Jedna z wielu tablic na Holicy z informacjami dotyczącymi szybownictwa w Bieszczadach - największe w Polsce.

ROZETA KARPACKA

PS. SZLAKI TURYSTYCZNE i SPACEROWE na Holicę

Wieża widokowa na Holicy znajduje się w odległości 10 kilometrów od rynku miasta Ustrzyki Dolne. To tam właśnie ma siedzibę Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji, które nie tylko wyznakowało szlaki, ale też wykonuje szereg prac ułatwiających wędrówki turystom przybywającym do Ustrzyk Dolnych, opiekuje się cmentarzami, świątyniami i różnymi atrakcjami. Warto w tym miejscu wspomnieć o Koronie Ustrzyckich Gór – również przez nich stworzonej!

Mapa BIESZCZADY wydawnictwa COMPASS z Krakowa pokazują położenie pasma górskiego Żuków ze szczytem Holica i wieżą widokową.

AUTOR ZDJĘĆ z powietrza Robert Neumann z firmy From The Sky.

ROZETA KARPACKA

Co zrobić by „NIE ZALICZAĆ” wieży widokowej na Holicy?

Na wieżę widokową na Holicy można się udać samemu = swoim samochodem. Ale pamiętajcie, że wtedy tam gdzie zaparkujecie samochód tam trzeba wrócić… Dlatego napisaliśmy o „zaliczaniu szczytu / wieży”. Jeśli chcielibyście odbyć wędrówkę z jednego miejsca i zejść do innego bez konieczności wynajmowania taksówki, mogąc posłuchać niesamowitych historii na żywo z ust przewodnika, bez konieczności rezerwacji wstępu, bez planowania i po prostu ODPOCZYWAJĄC to najlepiej wziąć udział w wycieczce jednodniowej „BIESZCZADZKIE MORZE.

W jeden dzień zrealizujecie 6 ATRAKCJI za cenę 140 zł / osoba dorosła z biletami wstępu, autokarem, przewodnikiem, opłatami parkingowymi, ubezpieczeniem! Po więcej zapraszamy poniżej – wystarczy „kliknąć” w zdjęcie by zapoznać się z ofertą wycieczki połączonej z wędrówką na Holicę:

Wycieczka jednodniowa BIESZCZADZKIE MORZE - zapora Solina, Zalew Soliński i Myczkowiecki, serce Solina, Myczkowce, Holica wieża widokowa, artysta od koryt

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl