PAŁAC SINAIA Castelul Peleș – jedna z największych atrakcji podczas wycieczek po Rumunii - to dawna rezydencja królów Rumunii.

Tym artykułem pragniemy przypomnieć, że nasze biuro zajmuje się również organizacją wycieczek do RUMUNII na zamówienie grup. Powierzchnia lądowa Rumunii to 229 891 km², więc porównując do powierzchni Polski wynoszącej 322 575 km², uwierzcie – naprawdę jest co zwiedzać i nie sposób poznać całego kraju na wycieczce liczącej np. 5 dni. Rumunia to kraj również bardzo różnorodny jeśli chodzi o ukształtowanie – można tam wypoczywać na pięknych plażach położonych nad Morzem Czarnym, ale i wędrować przez kilka tygodni po górach, z których część przekracza 2000 metrów (obszary górskie powyżej 800m n.p.m. zajmują 31% powierzchni kraju, a najwyższa góra Rumunii to Moldoveanu 2544 m n.p.m.).

WÓZ Z KONIEM – jeden z najpopularniejszych w Rumunii środków transportu, a na pewno najtańszy

Bardzo wiele osób Rumunię kojarzy z biedą i słabą jakością dróg (jak na powyższym zdjęciu). To już jest jeden z powodów dla których trzeba po prostu wybrać się na wycieczkę do Rumunii z nami – do kraju, który zachwyci Was zabytkami, krajobrazami i w wielu miejscach również drogami.

ROZETA KARPACKA

W jaką część Rumunii się wybrać na pierwszy raz?

Na powyższe pytanie zawsze odpowiadamy jednoznacznie: Rumunia TRANSYLWANIA – wycieczka trwająca 5 dni.
Jeśli kiedyś zobaczycie w internecie, czy ktoś będzie Was próbował namówić na wycieczkę trwającą krócej, czyli 3 lub 4 dni to nie dajcie się namówić… Pokonywanie minimum 2000 kilometrów w tak krótkim czasie (w zależności od miejsca zamieszkania w Polsce) naprawdę będzie męczące…

Zamek w Bran (niem. Törzburg, węg. Törcsvár, rum. Castelul Bran)  - średniowieczny zamek dzięki książce Brama Stokera uchodzący za siedzibę wampira Draculi

Jaki atrakcje mogą Was czekać wybierając się na wycieczkę 5-dniową TRANSYLWANIA po Rumunii? My najczęściej proponujemy:

ZAMEK BRAN (niem. Törzburg, węg. Törcsvár, rum. Castelul Bran) – średniowieczny zamek dzięki książce Brama Stokera uchodzący za siedzibę wampira Draculi (powyższe zdjęcie).

PAŁAC PELES w Sinaia (rum. Castelul Peleș) – czyli dawna siedziba królów Rumunii, przepięknie położony u podnóża gór Bucegi (na pierwszym zdjęciu w artykule).

KOPALNIA SOLI w Turda (rum. Salina Turda, węg. Tordai sóbánya) – pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1271, a najwyższa sala ma aż 90m wysokości! Wydobycie zakończono w 1932. W trakcie II wojny światowej była używana jako kryjówka, a także składowano w niej amunicję. Ciekawostką jest również to, że będąc dostępną dla zwiedzających od 1950 do 1992 w jej części składowano sery.

SIGHISOARA (Sighișoara, niem. Schässburg, węg. Segesvár) – to jedno z najpiękniejszych miast w Rumunii. Sighisoara posiada jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

SIGHISOARA – jedno z najpiękniejszych miast bogaty w zabytki klasy światowej podziwianych podczas zwiedzania Rumunii na wycieczce z przewodnikiem

ROZETA KARPACKA

KIEDY czyli O JAKIEJ PORZE ROKU najlepiej się wybrać na wycieczkę do Rumunii?

Jeśli na wycieczkę RUMUNIA TRANSYLWANIA 5 dni wybierzecie się w lipcu lub sierpniu to będziecie mogli podziwiać niepowtarzalne widoki na i z GÓR FOGARASKICH (Fogarasze, Fagarasze, rum. Munții Făgăraș, węg. Fogarasi-havasok, niem. Fogaraschen Alpen). Droga Transfogaraska lub Trasa Transfogaraska (rum. Transfăgărășan) – to droga licząca 151 km długości i po Transalpinie jest drugą pod względem wysokości drogą kołową Rumunii – w tunelu nieopodal jeziora Bâlea osiąga wysokość 2042 m n.p.m. Odcinek DN7C określany mianem „właściwej Drogi Transfogaraskiej” liczy 90,2 km długości. 

Droga Transfogaraska lub Trasa Transfogaraska (rum. Transfăgărășan) - jedna z najpiękniejszych dróg z serpentynami prowadzącymi przez góry na świecie - taka atrakcja w Rumunii

Dlaczego nie w innych miesiącach? Ponieważ droga prowadząca przez Fogarase w zimie jest nie odśnieżana. Bardzo często schodzą na nią lawiny śnieżne, czy też kamieniste. Może kiedyś zostaną przeprowadzone prace zabezpieczające zbocza, ale jak na razie trzeba się dostosować do rzeczywistości. Bywa, że droga już w połowie czerwca jest otwierana i czasami do końca września można jeździć.

Na wycieczce trwającej 5 dni wyjeżdżamy autokarem na najwyższe wzniesienie Trasy Transfogaraskiej i wracamy na dalsze zwiedzanie Transylwanii. Ale jeśli grupa ma 1 dzień więcej to warto przede wszystkim przejechać się CAŁĄ drogą / trasą Transfogaraską podążając w stronę i na zwiedzanie stolicy Rumunii, czyli do BUKARESZTU.

CIEKAWOSTKI dotyczące  Transfăgărășan:
Najbardziej spektakularnie prezentuje się północny odcinek drogi. Natomiast w części południowej tuż przy drodze znajdują się liczne atrakcje.: zapora na rzece Ardżesz o wysokości 160 metrów! tworząca jezioro Vidraru oraz zamek Poenari, należący do Włada Palownika czyli pierwowzoru Drakuli. Warto wiedzieć, że na trasie znajduje się 27 wiaduktów, 830 mostów oraz kilka mniejszych tuneli.

ROZETA KARPACKA

BUKOWINA i MARAMURESZ wycieczka Rumunia 5 dni

W drugiej kolejności polecamy wybrać się w północną część Rumunii, czyli w regiony nazywane Bukowina i Maramuresz (Marmarosz, rum. Maramureș, węg. Máramaros, łac. Marmatia, ukr. Мармарощина). Czekają tam na Was unikatowe w skali świata zabytki i atrakcje:

WESOŁY CMENTARZ w Sapanta (rum. Cimitirul Vesel) – cmentarz zlokalizowany wokół cerkwi w rumuńskiej miejscowości Săpânța, w okręgu Marmarosz, zaledwie 2 kilometry od granicy z Ukrainą.

WESOŁY CMENTARZ Sapanta – jedna z najciekawszych atrakcji na świecie, a dostępna podczas wycieczki do Rumunii z przewodnikiem

O wyjątkowości cmentarza w Sapancie w skali Europy stanowią unikalne drewniane, kolorowe nagrobki, na których wyrzeźbione są scenki z życia pochowanych tam mieszkańców wioski. Obecny wygląd zawdzięczamy miejscowemu artyście Stan Ioan Pătraș od 1935 roku, a po jego śmierci tradycje kontynuuje Dumitru Pop Tincu. Można tam obejrzeć malowidła opatrzone dowcipnymi wierszykami mówiącymi o zmarłych lub przyczynach, z powodu których rozstali się z życiem. Każdy z krzyży wieńczy dwuspadowy daszek w jasnogranatowym kolorze. Obecnie z ponad 800 nagrobkami Cimitirul Vesel jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rumunii!

MALOWANE murowane CERKWIE w Bukowinie (w północnej części Mołdawii) – ozdobione zarówno malowidłami wewnątrz, jak i na zewnątrz, a pokrywającymi fasady na CAŁEJ ich powierzchni! Te tradycje sięgają XVI wieku.

 

Jeden z MALOWANYCH KLASZTORÓW na ziemiach Bukowiny i Maramuresz sfotografowany podczas zwiedzania północnych atrakcji Rumunii

W 1993 na listę UNESCO zostały wpisanych aż 8 malowanych klasztorów Bukowiny w Rumunii:
♦ cerkiew pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w ARBORE (1503)
♦ cerkiew pw. Zaśnięcia Bogurodzicy w monastycze HUMOR (1530)
♦ cerkiew pw. Zwiastowania w monastycze MOLDOVITA (1532)
♦ cerkiew pw. Podniesienia Krzyża Świętego w PATRAUTI (1487)
♦ cerkiew pw. św. Jerzego w monastycze św. Jana Nowego w SUCZAWA (1514-1522)
♦ cerkiew pw. św. Jerzego w monastycze VORONET (1488)
Natomiast w 2010 została dodana cerkiew pw. Zmartwychwstania w monastyrze SUCEVITA (1581-1584).

♠ DREWNIANE świątynie Maramuresz (Marmarosz) – to grupa unikatowych, drewnianych cerkwi położonych w północnej Rumunii.

DREWNIANY KOŚCIOŁY w Bukowinie i Maramuresz podczas wycieczki z przewodnikiem po Rumunii

W 1999r. 8 z nich zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (pochodzące z XVII i XVIII wieku), a dokładnie:
♦ cerkiew Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni w Bârsanie z 1720r.
♦ cerkiew św. Mikołaja w Budești z 1643r.
♦ cerkiew św. Paraskewy w Desești z 1770r.
♦ cerkiew Narodzenia Matki Bożej (din Vale, czyli „w dolinie”) w Ieud z 1717r.
♦ cerkiew Świętych Archaniołów w Plopiș z 1796/1798r.
♦ cerkiew św. Paraskewy w Poienile Izei z 1604r.
♦ cerkiew Świętych Archaniołów w Rogoz z 1663r.
♦ cerkiew Świętych Archaniołów w Șurdești z 1721r.

ROZETA KARPACKA

Wypoczynek nad MORZEM CZARNYM w Rumunii

Od 10 lat organizujemy też wycieczki z wypoczynkiem na plażach MORZA CZARNEGO w Rumunii. Od granicy np. w Barwinku do wybrzeża Morza Czarnego np. w Konstanca jest prawie 1200 kilometrów, więc wszystkim zamawiającym u nas wycieczki do Rumunii doradzamy by połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem:
» można „dobrać” zabytki Transylwanii,
» jeśli pora roku odpowiednia to wybrać przejazd Trasą Transfagaraską lub TRANSALPINĄ (to droga długości 148 km, a przebiegająca przez Przełęcz Urdele, czyli wjeżdżamy na wysokość 2145m!).
» zapraszamy też do stolicy Rumunii, czyli do BUKARESZTU
» warto także nieco nadrobić kilometrów by zobaczyć jeden z najbardziej malowniczych zamków w Europie, a chodzi o ZAMEK HUNEDOARA (ro. Castelul Corvinilor, węg. Vajdahunyad vár) – średniowieczny , a nazywany po prostu „bajkowym”:

ZAMEK HUNEDOARA Castelul Corvinilor - jeden z najpiękniejszych zamków na wycieczce po Rumunii z przewodnikiem

PS. Możemy też zorganizować wycieczki z chodzeniem po górach (nawet tygodniowym od schroniska do schroniska), wyjazdy narciarskie (jeździliśmy na 5 największych stacjach narciarskich w Rumunii), wycieczki przyrodnicze w Deltę Dunaju itd.

ROZETA KARPACKA

Rumunia to też kraj kontrastów i wiele sytuacji, zdarzeń, a nawet znaków drogowych wywoła u Was uśmiech – oto kilka przykładów:

FOLKLOR w Rumunii, a może bardzo po prostu życie – wozy czy woły ciągnące wóz z sianem to częsty widok podczas wycieczek po Rumunii

RUMUNIA to kraj kontrastów i zabawnych sytuacji, które można zobaczyć również na znakach drogowych

ROZETA KARPACKA

Jaką wycieczkę wybrać do Rumunii?
/ Jakie biuro podróży organizuje wycieczki do Rumunii?

Oczywiście zapraszamy na wycieczki do Rumunii z nami – z Biurem Podróży BIESZCZADER, a mamy doświadczenie w organizacji od 20 lat! Wystarczy do nas zadzwonić i w rozmowie trwającej kilka minut zadamy konkretne pytania niezbędne do przygotowania oferty:
1. skąd jest grupa?
2. ilu dniowa ma być wycieczka do Rumunii?
3. jaki region w Rumunii pragniecie zwiedzić?
4. jaka jest przewidywana liczba osób?
5. czy pragniecie sami wynająć autokar, czy to świadczenie nam zostawiacie? itd.

Dla każdej grupy = liczby osób jesteśmy wstanie zorganizować wycieczkę do Rumunii, ale by było korzystnie finansowo dla grupy to powinna liczyć minimum 20 osób, a oczywiście im większa liczba osób tym cena na osobę mniejsza.

UWAGA: organizowane przez nas wycieczki oprowadzają wyłącznie Polacy.

Więcej zdjęć i przykładowych programów wycieczek do Rumunii znajdziecie tutaj:
https://bieszczader.pl/oferta-wycieczek/wycieczki-rumunia/

Nie zwlekajcie z decyzją by nie brakło miejsc i ZADZWOŃCIE w godzinach pracy biura: 691 523 661

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl