Od kilku lat można podziwiać coraz więcej prac wielkoformatowych na terenie Województwa Podkarpackiego czy bardziej szczegółowo w Bieszczadach.
Z tych najbardziej docenianych prac artystów trzeba wymienić:

1. CICHY MEMORIAŁ czyli DESKALE autorstwa Arkadiusza Andrejkowa

To ponad 100 prac Arkadiusza Andrejkova wykonanych na terenie Województwa Podkarpackiego na starych deskach stodół i budynków. Warto wspomnieć, że ten artysta tworzy również murale nie tylko na ścianach, ale np. na studniach, stosach drewna czy nawet na śniegu…

Poniżej artysta tworzący postać Tadeusza Góra na stodole w Bezmiechowej, czyli najbardziej znany pilot szybowcowy na świecie:

ARKADIUSZ ANDREJKOW cichy memoriał - murale i deskale w Bieszczadach i na terenie Województwa Podkarpackiego

ROZETA KARPACKA

2. MURAL na zaporze wodnej w Solinie

Mural w Solinie powstał w 2015 roku. Jego powierzchnia wynosiła ponad 4000 m2! Powstał w wyjątkowy sposób, bo wg techniki nazywanej „reverse graffiti” czy też „clean graffiti”. Polega ona na wymywaniu na brudnej powierzchni za pomocą strumienia wody pod dużym ciśnieniem.

SOLINA ZAPORA największy w Polsce mural zrealizowany przez firmę good looking na zamówienie PGE - ulotne atrakcje Gminy Solina

Ten spektakularny mural w Solinie powstawał przez około 2 tygodnie. Za projekt był odpowiedzialny Przemysław „Trust” Truściński. Mural przedstawiał zwierzęta najbardziej związane z regionem: rysia, wilka, orła, żuka i 2 różne ryby (wydaje nam się, że sandacza, choć w tym wypadku bardziej stawialibyśmy na głowacicę występującą w rzece San, a osiągającą do 2m długości…). Mural był widoczny w Solinie przez około 2 lata.

ROZETA KARPACKA

3. SERCE w SOLINIE nad Zalewem Myczkowieckim

Najlepsze zdjęcia „z ziemi” wykonacie stojąc na parkingu u podnóża nieczynnego kamieniołom w Bóbrce, choć serce jest położone na zboczach góry Szare Berdo, na ziemi należącej do Soliny.

SERCE SOLINA nad Zalewem Myczkowieckim - największe serce w Bieszczadach, Gmina Solina, atrakcje, wycieczki, miłość, noclegi

Zachęcamy zobaczyć inne nasze zdjęcia, a przede wszystkim przeczytać prawdziwą HISTORIĘ, którą poznaliśmy od twórcy SERCA z SOLINY (wystarczy kliknąć powyższe zdjęcie).

ROZETA KARPACKA

4. SOWA pośród traw w Postołów, czyli miejscowość przed Leskiem

Dosłownie od kilku dni osoby latające na paralotniach czy przelatujące małymi samolotami nad Bieszczadami, mogą podziwiać pracę przedstawiającą SOWĘ, a wykonaną na ziemi pośród traw!
Sowa jest jedną z atrakcji dostępną dla osób biorących udział w lotach paralotniowych w tandemie nad Bieszczadami, które tu się rozpoczynają.

SOWA na trawie - Lesko startowisko paralotniowe do lotów na paralotniach nad Bieszczadami na terenie Powiatu Leskiego

Sowę wykonała grupa PROWING, czyli stowarzyszenie z Leska zrzeszające głównie bieszczadzkich paralotniarzy. A kiedy tworzenie na łąkach się zaczęło? Pierwszy napis właśnie z nazwą fundacji powstał 10 lat temu w Postołowiu:

Fundacja PROWING Lesko - startowisko paralotniowe w Postołów, czyli loty widokowe na paralotniach nad Bieszczadami

Miesiące temu (maj 2023) powstał napis LESKO na łące w miejscowości Postołów:

LESKO napis wykonany kosiarką w 2023 roku na terenie Powiatu Leskiego w miejscowości Postołów - kraina szybowisk

Dlaczego SOWA a nie inne zwierze czy rzecz?

Pomysł na wykonanie sowy powstał podczas koszenia trawy… Po prostu artysta paralotniarz, który ją wykonał często rzeźbi sowy i lubi je wykonywać. Na marginesie dodamy, że sowy są bardzo mądrymi zwierzętami, posiadającymi doskonały słuch i latającymi niemal bezszelestnie (jak my na paralotniach gdy unosimy się na wietrze czy w termice).  

Na poniższym zdjęciu widać jak blisko drogi w Postołowiu sowa „się zagnieździła” (na tej prostej drodze większość osób „przyciska gaz” pokazując, że jego samochód jest szybszy…, a tu obok wśród traw taka niespodzianka):

Bieszczadzka SOWA wykonana na trawie - największe zwierzę w Bieszczadach, a może i na świecie - Powiat Leski kraina szybowisk

Ponadto Sowa będzie teraz punktem charakterystyczny dla latających paralotniami, którzy przylatują z różnych zakątków Województwa Podkarpackiego (teraz będziemy mogli wytłumaczyć, że mają lądować „na sowie” obok mostu na Sanie w Postołowiu, a nie po prostu na łące, których całe szczęście jeszcze kilka niezabudowanych jest i oby tak zostało…).

Tak się sowa prezentowała 2 dni temu w promieniach zachodzącego nad Bieszczadami słońca:

SOWA na trawie i most na rzece San w miejscowości Postołów w promieniach zachodzącego słońca nad Bieszczadami

Łąka na której powstały napisy i sowa należy do Powiatu Leskiego. M.in. poprzez tę pracę – nie tylko wykonanie, ale i co tygodniowe koszenie, zależy nam by LESKO się wyróżniało w skali Podkarpacia i Polski, zgodnie z hasłem promocyjnym:

POWIAT LESKI KRAINA SZYBOWISK

Tak prezentują się 3 prace: PROWINGSOWA i napis LESKO z widokiem na stawy i miasto Lesko:

Napis fundacji paralotniowej PROWING, SOWA na trawie i napis LESKO z widokiem na drogę prowadzącą z Postołowia na Lesko.

Wyjątkowa w skali świata praca / mural na trawie?

Na marginesie przyznamy, że nie słyszeliśmy o tego typu pracach nigdzie w innym miejscu na świecie… Warto też wspomnieć, że sowa będzie się zmieniała w zależności od stopnia wzrostu trawy. Lotniska musimy kosić, aby móc startować, a tu po prostu kosimy na różnych wysokościach trawę.
Sowa powstała na powierzchni około 70 arów!

PARALOTNIE NAD BIESZCZADAMI czyli Bieszczady z powietrza, zdjęcia, atrakcje, przygoda

PS. W planie mamy powstanie innych zwierząt na łąkach, z których startujemy i promujemy lotnictwo, ale o tym napiszemy niebawem na naszych stronach oraz na stronie organizatorów widokowych lotów paralotnią nad Bieszczadami, czyli PROWING

ROZETA KARPACKA

FILM z sową i zachodem słońca nad Bieszczadami…

FILM przedstawiający największą na świecie sowę wykonaną na trawie, widok na Lesko, rzekę San i zachód słońca nad Bieszczadami

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl