21 września obchodzony jest DZIEŃ UŚMIECHU 😃
Więc postanowiliśmy podzielić się z Wami takim „uśmiechającym się widokiem” tworzonym przez rzekę San, która poniżej zapory wodnej w Solinie tworzy Zalew Myczkowiecki:
Światowy Dzień Orderu Uśmiechu to święto obchodzone na całym świecie w dniu 21 września. Święto ma na celu propagowanie idei dziecięcego Orderu Uśmiechu, podmiotowości dziecięcej, praw dziecka, dziecięcego obywatelstwa i pedagogiki Janusza Korczaka.
Skąd tu się polskiej nazwisko pojawia? Otóż Order Uśmiechu to nagroda przyznawana dorosłym przez dzieci. Na pomysł nadawania wpadła w 1968 roku redakcja „Kuriera Polskiego”, a w 1979 roku miał on już rangę międzynarodową! 😃
Odznaczenie w postaci Orderu Uśmiechu przyznawane jest przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu, która laureatów wyłania spośród zgłoszeń nadesłanych przez dzieci z całego świata. Podczas tzw. „pasowania” nagradzany musi z uśmiechem wypić sok z cytryny.
„Na końcu bieszczadzkiego uśmiechu” warto zwrócić uwagę na NAJWIĘKSZE SERCE w BIESZCZADACH. Z ziemi najlepiej warto je obejrzeć i wykonać zdjęcie stojąc w Bóbrce u podnóża nieczynnego kamieniołowu. Po więcej zdjęć i PRAWDZIWĄ HISTORIĘ z nim związaną zapraszamy na TUTAJ:
Również 21 września obchodzony jest DZIEŃ KAPSLA – został ustanowiony dla podkreślenia roli butelkowego kapsla. Jest to tak tłumaczone, że np. kapsel piwny otwiera rozmowy, spotkania, rodziny, przyjaciół, znajomych… Kapsel ma też wymiar ekologiczny. Pierwsza edycja obchodów święta kapsla zachęcała do tego, aby je zbierać ze sobą.
PS. 21 września 2019 w Poznaniu setki osób zorganizowały się w akcji sprzątania terenów nad rzeką Warta. Udało się zebrać w kilka godzin ponad 50 000 kapsli. Na pamiątkę tego dnia, organizator wydarzenia – marka Duży Ben – ogłosił Dzień Kapsla, jako coroczne święto nawołujące do szanowania kapsli piwnych.
Na koniec „uśmiechający się” PRZEŁOM RZEKI OSŁAWA czyli na granicy między Bieszczadami, Beskidem Niskim, a Pogórzem Bukowskim