Rudawka Rymanowska to mała miejscowość położona na południowy wschód od miasteczka Rymanów, na południe od Zalewu Sieniawskiego, ogólnie na terenie Województwa Podkarpackiego, a turystycznie rzecz biorąc w Beskidzie Niskim. Mała miejscowość, ale z wieloma atrakcjami o czym niżej… Co roku w zimie przybywa tu kilkadziesiąt tysięcy osób by podziwiać LODOSPADY.

LODOSPADY Rudawka Rymanowska - jedna z najciekawszych atrakcji zimowych Beskidu Niskiego i Podkarpacia

ROZETA KARPACKA

GDZIE są lodospady w Rudawce Rymanowskiej?

Od kilku lat przybywamy zimą do Rudawki Rymanowskiej by cieszyć wzrok lodospadami, które za każdy razem przyjmują inne formy w zależności od ilości wody, stopni mrozu, jak i czasu. Ponieważ do lodospadów nie zostały wyznaczone żadne ścieżki spacerowe to zawsze obserwujemy, że spora część osób przybywających do Rudawki po prostu błądzi… Większość nowych turystów podąża do Ściany Olzy, czyli największej w Karpatach odkrywki fliszu karpackiego. Zapewne dlatego, że widać ją z drogi. Tam widzi kilka „lodzików” i wraca do samochodu. Postanowiliśmy to zmienić i pokazać na poniższych fotografiach jakie wykonaliśmy z „lotu ptaka”:

LODOSPADY, wodospad, ściana Olzy i inne atrakcje w Rudawce Rymanowskiej z lotu ptaka

Na poniższym zdjęciu nanieśliśmy 2 możliwości dostania się do LODOSPADÓW w Rudawce Rymanowskiej 2 kolorami:

ZIELONYM, który warto wybrać, tylko wtedy gdy rzeka zamarznie. Wtedy zaparkujecie samochód na oficjalnym parkingu i możecie poznać 3 atrakcje Rudawki Rymanowskiej: ścianę Olza, wodospad i lodospady.
Na tym zdjęciu warto zwrócić uwagę na miejsce na rzece Wisłok, które najczęściej jako pierwsze zamarza i tamtędy przechodzimy na drugą stronę rzeki. Oczywiście trzeba bardzo uważać, aby lód nie pękł, bo wtedy czeka Was…

CZERWONYM, który wybierzcie, gdy woda w rzece Wisłok nie zamarzła. Wtedy dojdziecie na brzeg, z którego widać lodospady, ale prosimy NIE WCHODŹCIE POD LODOSPADY – to jest niebezpieczne.

Lodospady w Rudawce Rymanowskiej i 2 różne ścieżki, którymi można dotrzeć do lodospadów w zależności od lodu lub jego brak na rzece Wisłok.

Pokażemy Wam jeszcze jedno ujęcie z lotu ptaka z południa w kierunku północnym. Gdy rzeka Wisłok zamarznie zachęcamy wybrać zaznaczoną przez nas ścieżkę zieloną (w terenie nie ma żadnych oznaczeń):

Rudawka Rymanowska z lotu ptaka z najciekawszymi atrakcjami: ściana Olzy, Wodospad Karola Wojtyły - Jana Pawła II, Lodospady i widok w stronę Zalewu Sieniawskiego oraz Odrzechowej.

ROZETA KARPACKA

JAK się tworzą lodospady?

Do powstania lodospadów potrzebna jest woda, kilka dni mrozów, no i „stromy brzeg”. Rzeka WISŁOK zapewne przez kilka tysięcy lat drążyła swe koryto w ziemi Beskidu Niskiego niosąc miliony metrów wody. W dolinie rzeki Wisłok jest kilkanaście miejsc z wystającymi skałami, gdzie tworzą się lodospady. Ale te najokazalsze na terenie Województwa Podkarpackiego są w Rudawce Rymanowskiej.

Wodospad i lodospady w Rudawce Rymanowskiej w Beskidzie Niskim - jedna z najciekawszych atrakcji Województwa Podkarpackiego zimą.

Zbliżenie na lodospady w Rudawce Rymanowskiej.

ROZETA KARPACKA

Gdzie ZAPARKOWAĆ w Rudawce Rymanowskiej?

Jest jeden oficjalny parking, który zaznaczyliśmy literą „P” po prawej stronie zdjęcia. Natomiast po lewej „wykropkowaliśmy” miejsce, gdzie wiele osób zostawia samochody na poboczu:

PARKINGI w Rudawce Rymanowskiej dla turystów przybywających obejrzeć lodospady.

ROZETA KARPACKA

ATRAKCJE w Rudawce Rymanowskiej

W Rudawce Rymanowskiej na turystów tu przybywających czeka kilka atrakcji:

1. zimą przy odpowiedniej temperaturze LODOSPADY

2. ŚCIANA OLZY, czyli największa odkrywka fliszu w polskiej części Karpat

3. ulubiony WODOSPAD Karola Wojtyły (Jana Pawła II), który podróżował w Bieszczady po raz pierwszy w 1953, potem w 1958 oraz 1963. Jednak to Rudawka Rymanowska stała się dla niego miejscem wyjątkowym, do którego często przybywał na krótki odpoczynek i zachwycał się przyrodą Beskidu Niskiego. Ten zachwyt stał się inspiracją do napisania „Tryptyku Rzymskiego” i napisał wiersz „Źródło”…
Jan Paweł II podczas mszy św. w Nowym Targu 8 czerwca 1979r. powiedział: „Człowiekowi potrzebne jest piękno krajobrazu„.

4. w ostatni weekend sierpnia obok ściany Olzy organizowana jest duża impreza pt. „POŻEGNANIE WAKACJI w Rudawce Rymanowskiej„.

5. dolina rzeki Wisłok to też podczas wakacji doskonałe miejsce do KĄPIELI z małymi dziećmi, gdyż woda ciepła, czysta i ciepła (gdy świecie słońce)

6. 4 kilometry stąd jeden z najpiękniejszych WODOSPADÓW w Beskidzie Niskim tuż przed miejscowością Wisłoczek na potoku o tej samej nazwie.

WODOSPAD na Potoku Wisłoczek na obrzeżach miejscowości Wisłoczek przy szlaku czerwonym turystycznym

ROZETA KARPACKA

W jakich GODZINACH wykonać najlepsze zdjęcia?

Lodospady położone są na brzegu i skałach o ekspozycji zachodniej. Więc najlepiej wybrać się tu tuż po wschodzie słońca. Gdy słońce wyjdzie nad otaczające góry Beskidu Niskiego to oświetli dolinę rzeki Wisłok i lodospady nad nią. W zależności od długości dnia, który zimą jest krótszy to zdjęcia lodospadów oświetlone promieniami słońca wykonywaliśmy między 8 a 10-tą.

Lodospady Rudawka Rymanowska - obowiązkowa i najlepsza atrakcja Beskidu Niskiego i Województwa Podkarpackiego zimą

ROZETA KARPACKA

NIEBEZPIECZEŃSTWA w Rudawce Rymanowskiej

Lodospady w Rudawce Rymanowskiej przyciągają wiele tysięcy osób – zarówno miejscowych, jak i turystów pokonujących setki kilometrów. Jednak oprócz zachwycania się pięknem przyrody naprawdę trzeba też „włączyć myślenie”, aby wyjazd turystyczny nie zakończył się nie tylko kąpielą w zimnej wodzie, odmrożeniami, ale też złamaniami czy śmiercią…

Kilka naszych rad dla miłośników przyrody i fotografów wybierających się zimą do Rudawki Rymanowskiej:

  • nigdy NIE WCHODŹCIE POD LODOSPADY, gdyż wiszące nad Wami sople lodu mogą się oderwać i na Was spaść – mogą podciąć, coś złamać, a zdarzyło się kilka lat temu, że jedna osoba zginęła. Czasami na lodospadach zdarzają się osoby po nich wspinający, ale oni posiadają kaski chroniące w jakimś stopniu od tego co może na głowę spaść, mają uprzęże i liny.
  • jeśli chcecie wejść na lód to warto dla bezpieczeństwa zabrać RACZKI, dzięki którym unikniecie pośliźnięcia.
  • jeśli usłyszycie PĘKNIĘCIE LODU pod stopami to nie idźcie dalej tylko jak najszybciej się wycofajcie. A jeśli nie zdążyliście to najlepiej położyć się na lodzie i wyczołgać (obniżamy wtedy punktowe obciążenie lodu).
  • idąc po lodzie musicie mieć zawsze 2 RĘCE WOLNE to znaczy przemieszczając się nie miejcie nic w dłoniach. Jeśli wykonaliście zdjęcie to najpierw schowajcie aparat.

Prosimy: wybierając się na sesję zdjęciową do Rudawki Rymanowskiej na lodospady nigdy NIE WCHODŹCIE bezpośrednio pod lodospady.

ROZETA KARPACKA

GALERIA ZDJĘĆ z Rudawki Rymanowskiej:

Osoby idące od południowej strony (czerwoną ścieżką) te lodospady widzą jako pierwsze:

Najwyżej położone lodospady w Rudawce Rymanowskiej.

Środkowa część lodospadów z małym wodospadem:

Środkowa część lodospadów z małym wodospadem w Rudawce Rymanowskiej.

Widok od wodospadu w najdalej położone lodospady w kierunku północnym.

Widok od wodospadu w najdalej położone lodospady w kierunku północnym.

Pod tą skałą woda najszybciej zamarza i tu najczęściej można przejść przez rzekę Wisłok po lodzie:

Pod tą skałą woda najszybciej zamarza i tu najczęściej można przejść przez rzekę Wisłok po lodzie:

Teraz troszkę więcej SZCZEGÓŁÓW – na początek zbliżenie na wodospad pośród lodospadów w Rudawce Rymanowskiej:

Zbliżenie na wodospad pośród lodospadów w Rudawce Rymanowskiej

Lodospady w Rudawce Rymanowskiej na brzegu rzeki Wisłok.

LODOSPADY w Rudawce Rymanowskiej - jedna z najciekawszych atrakcji Województwa Podkarpackiego

Zbliżenie na lodospady w Rudawce Rymanowskiej - Beskid Niski zimą.

Lodospady Rudawka Rymanowska - to atrakcja, którą musicie zobaczyć zimą podczas urlopu w Województwie Podkarpackim.

LODOSPADY Rudawka Rymanowska - atrakcja zimowa w Beskidzie Niskim na terenie Województwa Podkarpackiego

ROZETA KARPACKA

FILM przedstawiający LODOSPADY w Rudawce Rymanowskiej

FILM z wycieczki po Beskidzie Niskim z jedną z najciekawszych atrakcji zimowych w Województwie Podkarpackim - LODOSPADY w Rudawce Rymanowskiej

ROZETA KARPACKA

Na koniec podamy Wam link do NAWIGACJI, gdzie znajdują się LODOSPADY w Rudawce Rymanowskiej
(parking jest 200 metrów przed dojazdem do wyznaczonego punktu po lewej stronie drogi):
LODOSPADY NAWIGACJA

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl