Często na forach internetowych czytamy oraz podczas telefonów do naszego biura słyszymy pytania:
– Gdzie w Bieszczadach można chodzić z psem?
– Czy można wejść na szlak w Bieszczadzkim Parku Narodowym, a jeśli tak to jaki szlak?
– Gdzie warto się wybrać w Bieszczadach na wycieczkę z psem?
– Czy do danego hotelu / domku / pensjonatu można przyjechać z psem lub innym zwierzęciem?

ROZETA KARPACKA

BIESZCZADZKI PARK NARODOWY

Tam NIE MOŻNA – poniższy tekst cytujemy ze strony BdPN:

„Zakaz wynika bezpośrednio z ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004, a konkretnie z art.15.1, pkt 16, który głosi, że:
„W parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody zabrania się wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas oraz psów asystujących”.

Osoby niepełnosprawne mają prawo poruszać się po szlakach i ścieżkach wraz ze specjalnie oznaczonym psem asystującym.
Bieszczadzki Park Narodowy jako najcenniejsza w Polsce ostoja puszczańskich drapieżników jak wilk, ryś i niedźwiedź brunatny spełnia rolę szczególną i zakaz ten ma głębokie uzasadnienie.

Wiemy, że większości z Państwa ciężko jest się rozstać nawet na chwilę ze swoim ukochanym pupilem, ale nie bądźmy egoistami i pomyślmy też o zwierzęcych gospodarzach tego terenu. Nie jest tajemnicą, że nasi przyjaciele zostawiają po sobie obce dla dzikiej fauny substancje zapachowe mogące zaburzać naturalny rytm aktywności gatunków silnie terytorialnych. Podobnie ma się sprawa z psimi odchodami, zawierającymi nierzadko groźne patogeny jak wirusy, bakterie czy robaki pasożytnicze. W przeciwieństwie do domowych pupili dzikie zwierzęta nie poddają się szczepieniom ochronnym czy odrobaczaniu. To co jest niegroźne dla naszego zwierzaka może być przyczyną choroby, a nawet śmierci jakże już nielicznych przedstawicieli rodzimych drapieżników.

Prócz tego hałas (szczekanie, wycie) mający szczególnie negatywny wpływ na populacje dzikich zwierząt w okresie związanym z rozrodem i wyprowadzaniem młodych.

W Bieszczadzkim Parku Narodowym staramy się nie dopuszczać do wydeptywania szerokich „autostrad” wzdłuż szlaków pieszych, wiele odcinków to wąskie ścieżki, na których ciężko jest się mijać zwiedzającym park turystom, a nie każdy odwiedzający teren parku to miłośnik naszych zębatych pupili. Mowa tu choćby o dzieciach czy ludziach mających z psami przykre doświadczenia. Nie wątpimy w Państwa sumienność i zapewnienia o smyczach i kagańcach, ale pies to, jakby nie było, drapieżnik i wilcza natura nie jest mu całkiem obca.

Nie chcielibyśmy w Waszych oczach wyglądać na zagorzałych psich przeciwników. Wielu z nas posiada psy i traktuje je jak swoich przyjaciół, ale jako pracownicy Parku respektujemy zakazy kierując się dobrem rodzimej przyrody.

W planie ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego wyznaczone zostały miejsca, gdzie zakaz ten nie obowiązuje, są to drogi publiczne prowadzące do oznakowanych wejść na szlaki (punktów informacyjno-kasowych). Ten, kto był już w Bieszczadach ten wie, że i z tych miejsc można podziwiać urokliwe krajobrazy gór i bezleśnych dolin poznając tym samym przyrodę i historię tych terenów.

Zachęcamy też do odwiedzania równie ciekawych miejsc w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Tam w spokoju i z czystym sumieniem (pamiętając oczywiście o smyczy i zdrowym rozsądku) możemy delektować się czasem spędzonym w Bieszczadach nie obawiając się surowego strażnika z bloczkiem mandatowym.

Prosimy o wyrozumiałość i życzymy udanego wypoczynku w Bieszczadach.”

ROZETA KARPACKA

Jednak prosimy pamiętać, że Bieszczady to nie tylko obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego! Jeśli chcielibyśmy objechać Bieszczady wokół wzdłuż granic turystycznych, czyli z Zagórza przez Lesko, Ustrzyki Dolne, Czarną, Lutowiska, Ustrzyki Górne, Wetlinę, Cisnę, Komańczę, Szczawne i wrócili do Zagórza to wykonacie 220 km. Więc gdyby ktoś chciał przejść z pieskiem wszystkie ciekawe szlaki turystyczne i ścieżki spacerowe nie znajdujące się w BdPN to braknie Wam miesiąca…

Poniżej kilka naszych propozycji na WYCIECZKI Z PSEM PO BIESZCZADACH oraz w sercu nam bliski BESKID NISKI. Wybraliśmy te, na których będziecie podziwiać niepowtarzalne widoki, bo szlaków prowadzących przez lasy bez widoków jest mnóstwo, więc warto wiedzieć gdzie się wybrać:

ROZETA KARPACKA

WIERCHY 635m nad Zalewem Solińskim

Jeden z najpiękniejszych widoków na Zalew Soliński z góry Wierchy 635m znajdującej się na szlaku zielonym między Myczkowem, a Wołkowyją...

PRZEBIEG SZLAKU: najlepiej wędrówkę zacząć w miejscowości Myczków, gdzie szlak koloru zielonego przebiega obok Muzeum Bojków (zachęcamy do zwiedzania) i 2 kościołów, obok których można zaparkować samochód. Następnie troszkę pod górkę wzdłuż drogi asfaltowej. Za zabudowaniami czekają na Was widokowe łąki, a po przekroczeniu Myczkowskiego Potoku wejdziecie na około 30 minut w las. Na pierwszej dużej polanie zdobędziecie szczyt WIERCHY 635m, skąd są widoki w kierunku zachodnim. Tu też dochodzi ścieżka spacerowa od widocznych w dolinie wiosek: Woli Matiaszowej oraz Bereźnicy Wyżnej. Na szczycie szlak skręca w kierunku wschodnim. Teraz 20 minut przez las i otworzy Wam się główna atrakcja tego szlaku – widok na niemal cały Zalew Soliński oraz w oddali bieszczadzkie połoniny! Warto się przejść wzdłuż widokowego grzbietu utwardzaną drogą, czy po prostu usiąść na łące i podziwiać widok… Na te przepięknie widokowe łąki udają się również turyści nocujący w Wołkowyi oraz Rybnem, a i z Górzanki oraz Bukowca tu nie daleko…

CZAS WĘDRÓWKI: z Myczkowca na widokowe łąki za szczytem Wierchy to około 1:15 do 1:30h. Więc na podziwianie widoków oraz wędrówkę „tam i z powrotem” potrzebujecie minimum 3h.

RÓŻNICA POZIOMÓW: Myczków jest położony na wysokości około 460m n.p.m., a szczyt Wierchy ma 635m, więc różnica wynosi 175 metrów.

ROZETA KARPACKA

KAMIENIOŁOM w Bóbrce

Kamieniołom w Bóbrce - miejsce widokowe na Zalew Myczkowiecki, Zalew Soliński, Bóbrkę i zaporę wodną w Solinie tworzącą Zalew Soliński.

PRZEBIEG SZLAKU: osoby nocujące w Bóbrce tę widokową atrakcję mają na miejscu. Natomiast mając wynajęty hotel w innym zakątku Bieszczad należy podjechać samochodem do podnóża kamieniołomu w Bóbrce, a dokładnie na przeciw kapliczki przydrożnej (warto poszukać również historii o niej – kapliczce pańszczyźnianej w Bóbrce, od której zaczęło się „Powstanie Leskie” ;-))

Pracownicy Urzędu Gminy Solina z siedzibą w Polańczyku wyznaczyli ścieżkę spacerową wokół Zalewu Myczkowieckiego. Oznaczenia koloru niebieskiego. Jest na niej wiele pięknych miejsc widokowych z widokami przede wszystkim na Zalew Myczkowiecki, Zalew Soliński oraz obydwie zapory wodne w Myczkowcach i Solinie. Jednak przejście go w 1 dzień wymaga bardzo dobrej sprawności fizycznej i czasu, bo do przejścia po terenie górzystym jest około 13 km, co w praktyce może zająć około 4h.

Z powyższego powodu najbardziej polecamy wybrać się na szczyt kamieniołomu w Bóbrce, skąd był pobierany materiał do budowy zapór wodnych oraz dróg dojazdowych. Ścieżka oznaczona kolorem niebieskim prowadzi po lewej stronie kamieniołomu. Dojście na szczyt nieczynnego kamieniołomu zajmie Wam 20-30 minut. A widoki na Zalewy Myczkowiecki i Soliński oraz zaporę wodną w Solinie naprawdę są imponujące…
Tylko trzeba uważać by się gdzieś nie pośliznąć – w wielu miejscach pionowe skały nie są zabezpieczone!
To również miejsce, gdzie były kręcone ujęcia do serialu kryminalnego Wataha – tu stały retorty służące do wypału węgla drzewnego, a na filmie z ciałami w środku…

CZAS WĘDRÓWKI: 20-30 minut pod górę. Więc na powrót i podziwianie widoków potrzebujecie minimum 1h.

RÓŻNICA POZIOMÓW: droga poniżej kamieniołomu położona jest na wysokości 365m, a punkt widokowy na 480m, więc różnica wynosi 115m.

ROZETA KARPACKA

RZEPEDKA 708m – Beskid Niski

Góra RZEPEDKA na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego - pomysł na wycieczkę z psem z niepowtarzalnymi widokami.

PRZEBIEG SZLAKU: to jedna z naszych ulubionych gór znajdująca się w pobliżu granicy turystycznej między Bieszczadami, a Beskidem Niskim, przez którą prowadzi słabo oznakowany Szlak Dobrego Wojaka Szwejka. Możliwości wejścia na tą przepiękną widokowo górę jest kilka:

1. RZEPEDŹ: można podjechać samochodem na parking obok cerkwi z 1824 r. (niemal cała pokryta gontem – to jedna z najpiękniejszych cerkwi w Bieszczadach). Stamtąd podejść do końca drogi asfaltowej i po prostu po łąkach na pasmo górskie. Będąc na nim kierujemy się w prawą stronę zatrzymując się na podziwianie widoków z 2 szczytów pasma góry Rzepedka o wysokościach 708 i 706 metrów. Następnie idziemy dalej dochodząc do szczytu o wysokości 682m, skąd schodzimy w dół po prostu po łące wracając do cerkwi, skąd rozpoczynaliście wędrówką.

CZAS WĘDRÓWKI: około 2,5h.

RÓŻNICA POZIOMÓW: początek wędrówki rozpoczniecie na 450m, najwyższy szczyt zdobyty tego dnia wyniesie 708m, zatem różnica poziomów wynosi 258m.

2. SZCZAWNE: samochód można zaparkować w pobliżu drewnianej cerkwi z 1888r. I tu mamy 2 wyjścia:
– rozpocząć wędrówkę drogą odchodzącą od głównej w prawo obok budynku dawnego PGR (charakterystyczny wysoki komin) wykonaną z dużych kostek betonowych, które przechodzą w płyty betonowe
– lub przejść 200 metrów przez zarośla nad cmentarzem obok cerkwi i dostaniecie się na widokowe polany. Idzie się po grzbiecie górskim równolegle do drogi płytowej. Około 2 km dalej dojdziecie do lasu. Wtedy należy skręcić w lewo i na szczyt pasma Rzepedka podążać drogą z płyt betonowy. Dojście na szczyt góry Rzepedka i powrót tą samą drogą lub można skorzystać z obydwu opcji podanych powyżej 🙂

CZAS WĘDRÓWKI: około 2,5h.

RÓŻNICA POZIOMÓW: parking obok cerkwi w Szczawnem jest położony na wysokości 408m, a szczyt góry Rzepedka 708m. Zatem różnica poziomów wynosi 300 metrów. Jednak nachylenie terenu jest łagodniejsze niż wychodząc z Rzepedzi.

3. KARLIKÓW: należy dojechać samochodem na parking poniżej dawnego wyciągu narciarskiego. Wędrówka jest po prostu wzdłuż dawnych tras narciarskich, 500 metrów łąką i dalej taki sam odcinek trzeba pokonać w lesie drogą, która jest wyjeżdżona przez pojazdy leśne, więc nie da się zgubić. Wychodząc z lasu traficie na utwardzaną drogę należącą do Nadleśnictwa Lesko. Należy kierować się w lewo by po 15 minutach zdobyć pierwszy ze szczytów góry Rzepedka.

CZAS WĘDRÓWKI: 2-3h w zależności od tego na ile szczytów w paśmie Rzepedka będziecie chcieli wejść oraz od ilości odpoczynków, czy czasu poświęconego na wykonywanie zdjęć niepowtarzalnych widoków 😉

RÓŻNICA POZIOMÓW: parking przy dawnym wyciągu narciarskim w Karlikowie jest na 484m, góra Rzepedka ma 708m, więc wychodzi tylko 224 metry różnicy poziomów.

ROZETA KARPACKA

SULIŁA 759m – Gmina Komańcza

PRZEBIEG SZLAKU: samochodem należy dojechać do cerkwi w miejscowości TURZAŃSK (to jedna z najpiękniejszych cerkwi w Bieszczadach z 5 kopułami, która powstała w 1803r, a kilka lat temu została wpisana na listę UNESCO!).
Najlepiej wybrać następującą trasę: od cerkwi kierować się pod górę. Po przejściu 200 metrów wejdziecie na utwardzaną drogę. Należy iść nią w lewo około 500 metrów, aż do skrzyżowania dróg, obok którego jest krzyż postawiony w miejscu, gdzie był cmentarz żołnierski z I wojny światowej (warto zwrócić uwagę na 3 rodzaje krzyży na ogrodzeniu wokół krzyża…). Na skrzyżowaniu wybieramy drogę idącą pod górę, która doprowadzi Was po przejściu 500 metrów na szczyt pasma górskiego ciągnącego się w prawo aż do szczytu góry Suliła 759m. Początkowo będziecie przechodzić pośród samosiejek sosnowych, a następnie wspaniale widokowo łąką (około 2 km). Sam szczyt góry Suliła znajduje się w lesie, więc konieczności wychodzenia dla zdobycia jego nie ma 😉 Po podziwianiu widoków rozległych jak z bieszczadzkich połonin można wrócić tę samą drogą.

Ewentualnie można wrócić inną drogą – wychodzicie na szczyt Suliły. Tam znajdziecie oznaczenia szlaku koloru niebieskiego, który biegnie od Sanoka na górę Chryszczata. Kierujemy się wzdłuż oznaczeń szlaku w prawą stronę. Po około 30 minutach dojdziecie do przełęczy, na której kierujemy się utwardzaną drogą w prawą stronę, czyli w kierunku wioski. Droga doprowadzi Was do cerkwi, przy której zostawiliście samochód.

CZAS WĘDRÓWKI: 2,5-3h.

RÓŻNICA POZIOMÓW: samochód zaparkujecie na wysokości około 460m, szczyt góry Suliła to 759m, zatem różnica poziomów wyniesie 299m.

ROZETA KARPACKA

Inne TRASY WIDOKOWE na wędrówki z psem po Bieszczadach i Beskidzie Niskim:

Poniżej prezentujemy inne propozycje wędrówek na góry bez lasów (widoki rozległe jak z połonin w Bieszczadzkim Parku Narodowym). Jak będziemy mieć więcej czasu to wykonamy szczegółowe opisy oraz dodamy zdjęcia:

DŹWINIACZ DOLNY – OSTRY DZIAŁ 724m
Trasa: Dźwiniacz Dolny np. zaparkować w pobliżu Gospodarstwa Agroturystycznego U Flika i wejść jedną z dróg polnych na pasmo Ostry Dział, które na prawie 2 km jest bez lasu z widokami w jedną stronę aż po połoniny, a w drugą po Kalwarię Pacławską i zejść inną drogą prowadzącą do wioski.
Czas: 1,5-2h.

KULASZNE – BIAŁY WIERCH 597m
Trasa: Kulaszne – góra Biały Wierch 597m – Wysoczany kładka linowa i z powrotem
Czas: około 2h.

WYSOCZANY – ŻURAWINKA 600m
Trasa: Wysoczany Ranczo Quadzik – góra Żurawinka 600m i powrót ścieżkami po granicach pola po lewej lub prawej stronie.
Czas: 1,5 – 2h.

ROZETA KARPACKA

Szlaki turystyczne Z MIEJSCAMI WIDOKOWYMI na wędrówki z pieskiem po Bieszczadach i Beskidzie Niskim:

(Inaczej: to wędrówki po szlakach prowadzących przez lasy tylko z miejscami widokowymi)

BALNICA kapliczka z cudownym źródełkiem – idzie się drogą od miejscowości Maniów i dalej można dotrzeć aż do stacji kolejki wąskotorowej na granicy między Polską, a Słowacją z ciekawymi mieszkańcami

BUKOWIEC – wędrówka na górę Korbania 894m, na której leśnicy pobudowali wieżę widokową. Widoki od Zalewu Solińskiego aż po połoniny.

BYSTRE koło Baligrodu – tu czeka na Was wiele atrakcji, o które dbają i fotografują Leśnicy z Baligrodu na czele z Kazimierz Nóżka i Marcin Scelina:
– Rezerwat Gołoborze
– kapliczka Synarewo
– Jeziorko Bobrowe
– stare kamieniołomy.

HYRLATA 1103m to góra w pobliżu granicy ze Słowacją, na której możecie nie spotkać żadnych turystów, a kilka polan jakie prowadzą przez jej pasmo jest widokowych. Na Hyrlatą można wyjść z Żubraczego, jak i z Roztok Górnych.

JASŁO 1153m to szczyt, z którego można zobaczyć całe Bieszczady. Można na niego wyjść z Cisnej szlakiem czerwonym przez Rożki, Worwosoka, Małe Jasło, Szczawnik. Mniej osób spotkacie na szlaku granicznym niebieskim, na który najlepiej dojść od Roztok Górnych i przez Okrąglik zdobędziecie Jasło. Najkrótszy szlak na Jasło jest z Przysłupia, ale miejscami bardzo stromy. Niestety szlak czerwony prowadzący od Smereka jest mocno zakrzaczony – nie wiele widać…

JEZIORKA DUSZATYŃSKIE powstałe w wyniku największego osuwiska w Karpatach pod względem ilości przeniesionego materiału skalnego. Dojście od Duszatyna zajmuje około 1h (4km). Więcej o tym pięknym miejscu piszemy i pokazujemy zdjęcia na wycieczce jednodniowej TRAPERSKA PRZYGODA, na którą jesteśmy zmuszeni zaprosić bez piesków.

KAMIEŃ NAD RZEPEDZIĄ – to skupisko skał piaskowcowych ciągnących się wzdłuż grzbietu górskiego na prawie 2 km, a wysokością dochodzą do kilkunastu metrów. Najlepiej tam się dostać z miejscowości Karlików. Zdjęcia i wskazówki jak tam się dostać podajemy szczegółowo w artykule KAMIEŃ:

LESKO – tu proponujemy następującą wycieczkę: Zamek Kmitów – Synagoga – Kirkut – źródełka mineralne – legendarny kamień leski.

ŁOPIENKA to teren nie istniejącej wsi z odnowioną cerkwią. Dojść tu można od drogi między miejscowościami Buk i Polanki. Jeśli ktoś ma więcej sił to warto zaplanować cały dzień na wędrówkę przez Przełęcz Hyrcza 692m, aż na górę Korbania 894m z wieżą widokową.

ŁUKOWE – ścieżka wokół wioski na 4 widokowe miejsca (oznaczenia koloru czerwonego).
Czas: około 2h.

MYCZKOWCE – kilka ścieżek spacerowych wokół Myczkowiec, które dochodzą do Uherzec, Orelca, Zwierzynia i Bóbrki. Mapę najłatwiej nabyć w Ośrodku Caritas – pomysłodawcą jest ks. Bogdan Janik.
Tam też musicie zobaczyć Park Miniatur Świątyń oraz Ogród Biblijny (jednak te obiekty bez towarzystwa pieska…)
Czas: chcą zaliczyć każdą z nich może być potrzebne 3 dni 😉

SINE WIRY – to rezerwat przyrody na rzece Wetlinka, do którego można dotrzeć z 2 stron: od drogi między Bukowiem, a Polankami lub od strony Dołżycy.

ZATWARNICA – tu warto odbyć wędrówki do 2 Wodospadów: na Potoku Hylatym i Potoku Hulskim, a także do dawnej wsi Krywe , gdzie są m.in. ruiny cerkwi.

Miejsc na wędrówki z pieskiem jest oczywiście więcej…

ROZETA KARPACKA

KILKA ZDAŃ NA KONIEC – pamiętajmy by na wycieczki z pieskiem po szlakach Bieszczad i Beskidu Niskiego, czy innych atrakcjach Województwa Podkarpackiego zabrać:
1. smycz (choćby nie wiadomo jak Wasz piesek był łagodny to nie każdy lubi jak do niego podbiega nieznajomy mu zwierzak. U niektórych może to wywołać atak histerii…)
2. wodę i miskę (nie w każdym miejscu jest strumyk, czy może się zdarzyć po prostu brudna woda, a nie chcemy by nasz pupil zachorował prawda?

NOCLEGI Z PSEM: coraz więcej hoteli w Bieszczadach przyjmuje pod swój dach turystów z psami, ale nie wszyscy. Zawsze też trzeba zapytać czy nie ma dodatkowej opłaty. Poza tym trzeba uprzedzić gospodarza jaki to jest pies, aby nie było zaskoczenia, gdy przyjedziecie z psem ważącym 60 kg 🙂

WYCIECZKI JEDNODNIOWE to podstawowa część działalności Biura Podróży Bieszczader. Jednak nie możemy zabierać do autokarów osób ze zwierzątkami. Sporo ludzi jest uczulonych, czasami mają różne fobie i względy higieniczne też nie pozwalają.
Prosimy pamiętać, że gdyby Państwo chcieli wybrać się swoim samochodem za granicę to musicie posiadać paszport psa z aktualnymi szczepieniami, a jeśli to jest granica Unii Europejskiej (przejście graniczne z Ukrainą) to należy sprawdzić, którą granicę można przekraczać (nie na każdej granicy jest Lekarz o specjalizacji Weterynarz).

Z naszej oferty wycieczek jednodniowych zapraszamy z pieskami na Wyprawy samochodem UAZ z przewodnikiem! 🙂

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl