Mając dzień wolny od pracy w biurze podróży postanowiliśmy się wybrać na wędrówkę na nartach ski tour. Ponieważ słyszeliśmy o powstaniu nowego szlaku na pasmo góry HYRLATA, która w najwyższym punkcie osiąga 1103m, postanowiliśmy przekonać się na własne oczy o atrakcyjności tej góry…

Na pasmo Hyrlatej można wybrać się od strony Żubraczego, jak i od Roztok Górnych. Najwyższe wzniesienie Hyrlatej wynoszące 1103m znajduje się w połowie szlaku koloru niebieskiego, więc nie ważne czy pójdziecie od jednej czy drugiej miejscowości to dojście zajmie Wam około 2h. Najbardziej polecamy takie rozwiązanie by wybrać się na wędrówkę na Hyrlatą podjeżdżając 2 samochodami – jeden zostawiając w Żubraczem, a drugim podjeżdżając do Roztok Górnych. Dzięki temu nie będziecie musieli się wracać i przejdziecie całe pasmo Hyrlatej. Przejście powinno zająć około 3,5h.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć wykonanych podczas wycieczki jednodniowej w pasmo góry Hyrlata na nartach ski tour 20 lutego 2022:

Radość ze zdobycia szczytu Hyrlata 1103m, ale spodziewaliśmy się z tego miejsca widoków 360 stopni, a jest tylko na dawną miejscowość Solinka i w stronę Słowacji... Radość ze zdobycia szczytu Hyrlata 1103m, ale spodziewaliśmy się z tego miejsca widoków 360 stopni, a jest tylko na dawną miejscowość Solinka i w stronę Słowacji...
Widoki z szlaku zielonego na Hyrlatą na pasmo górskie Wysoki Dział. Widoki z szlaku zielonego na Hyrlatą na pasmo górskie Wysoki Dział.
Oznaczenia szlaku prowadzącego na Hyrlatą - zarówno szlaku turystycznego, jak i Biegu Rzeźnika. Oznaczenia szlaku prowadzącego na Hyrlatą - zarówno szlaku turystycznego, jak i Biegu Rzeźnika.
Przerwa na szlaku podczas podejścia na górę Berdo i dalej w stronę Hyrlatej. Przerwa na szlaku podczas podejścia na górę Berdo i dalej w stronę Hyrlatej.
Pierwsza polana widokowa jaką zobaczyliśmy na zboczach góry Berdo podczas wędrówki w stronę Hyrlatej - wtedy zaczęła pojawiać się mgła... Pierwsza polana widokowa jaką zobaczyliśmy na zboczach góry Berdo podczas wędrówki w stronę Hyrlatej - wtedy zaczęła pojawiać się mgła...
Śniegu na szlaku jest między 50 cm, a 1,5m, więc najłatwiej jest wybrać się na wędrówkę na nartach ski tour lub na rakietach śnieżnych. Śniegu na szlaku jest między 50 cm, a 1,5m, więc najłatwiej jest wybrać się na wędrówkę na nartach ski tour lub na rakietach śnieżnych.
Widok z pierwszej polany na stokach góry Berdo w stronę Matragony 990m (szczyt pod niskim pułapem chmur). Widok z pierwszej polany na stokach góry Berdo w stronę Matragony 990m (szczyt pod niskim pułapem chmur).
Ocieplenie sprzed kilku dni również i tu dotarło co widać wokół pni bieszczadzkich buków... Ocieplenie sprzed kilku dni również i tu dotarło co widać wokół pni bieszczadzkich buków...
Niestety widoków z góry Berdo 1041m na Żubracze, Wysoki Dział i Majdan nie mogliśmy dziś dojrzeć w gęstej mgle... Niestety widoków z góry Berdo 1041m na Żubracze, Wysoki Dział i Majdan nie mogliśmy dziś dojrzeć w gęstej mgle...
Dziupla w starym pniu jawora przy szlaku niebieskim prowadzącym na górę Hyrlata w Bieszczadach. Dziupla w starym pniu jawora przy szlaku niebieskim prowadzącym na górę Hyrlata w Bieszczadach.
Polana w pobliżu szczytu góry Berdo w paśmie Hyrlatej nad Żubraczem i Majdanem w pobliżu Cisnej. Polana w pobliżu szczytu góry Berdo w paśmie Hyrlatej nad Żubraczem i Majdanem w pobliżu Cisnej.
Korytarze śnieżne na bieszczadzkim szlaku prowadzącym na górę Hyrlata... Korytarze śnieżne na bieszczadzkim szlaku prowadzącym na górę Hyrlata...
Miejscami na szlaku prowadzącym na Hyrlatą jest do 150 cm śniegu w Bieszczadach. Miejscami na szlaku prowadzącym na Hyrlatą jest do 150 cm śniegu w Bieszczadach.
Wędrówka na nartach ski tour po szlaku prowadzącym na pasmo góry Hyrlata w Bieszczadach. Wędrówka na nartach ski tour po szlaku prowadzącym na pasmo góry Hyrlata w Bieszczadach.
Na wędrówkę po Bieszczadach warto się wybrać przez cały rok, a my najwięcej mamy na to czasu zimą :-) Na wędrówkę po Bieszczadach warto się wybrać przez cały rok, a my najwięcej mamy na to czasu zimą :-)
Podziwianie widoków z polany tuż przed górą Zwornik 1083m dziś nie było możliwe - chmury miały bardzo niski pułap. Podziwianie widoków z polany tuż przed górą Zwornik 1083m dziś nie było możliwe - chmury miały bardzo niski pułap.
Gałązki bieszczadzkich buków otulone szadzią. Gałązki bieszczadzkich buków otulone szadzią.
Dziś momentami nie było na 50 metrów nic widać ze szlaków w Bieszczadach... Dziś momentami nie było na 50 metrów nic widać ze szlaków w Bieszczadach...
Na szczycie góry Hyrlata jest polana widokowa - niestety tylko w kierunku południowo zachodnim - przydałoby się wyciąć drzewa, aby widok stąd był 360 stopni... Na szczycie góry Hyrlata jest polana widokowa - niestety tylko w kierunku południowo zachodnim - przydałoby się wyciąć drzewa, aby widok stąd był 360 stopni...
Część Załogi Biura Podróży Bieszczader na szczycie góry Hyrlata 1103m :-) Część Załogi Biura Podróży Bieszczader na szczycie góry Hyrlata 1103m :-)
Z tej polany między Hyrlatą, a górą Zwronik są widoki zarówno w stronę Cisnej, jak i w stronę Słowacji, ale dziś nie mogliśmy ich podziwiać... Z tej polany między Hyrlatą, a górą Zwronik są widoki zarówno w stronę Cisnej, jak i w stronę Słowacji, ale dziś nie mogliśmy ich podziwiać...
Patrząc na tego bieszczadzkiego buka mieliśmy skojarzenie, że ktoś stanął na głowie i rozłożył nogi ;-) Patrząc na tego bieszczadzkiego buka mieliśmy skojarzenie, że ktoś stanął na głowie i rozłożył nogi ;-)
W kalendarzu 20 luty, a zima w Bieszczadach jak widać nie odpuszcza - jedynie w dolinach prognozy pogody pokazują ocieplenie. W kalendarzu 20 luty, a zima w Bieszczadach jak widać nie odpuszcza - jedynie w dolinach prognozy pogody pokazują ocieplenie.
Czasami w gęstej mgle mieliśmy wrażenie, że ktoś nas obserwuje... A to tylko bieszczadzkie buki ;-) Czasami w gęstej mgle mieliśmy wrażenie, że ktoś nas obserwuje... A to tylko bieszczadzkie buki ;-)
Odpoczynek podczas zjazdu z Hyrlatej w stronę Żubraczego - w ciągu godziny sypnęło 5 cm świeżego śniegu i zjazd na nartach był piękny! Odpoczynek podczas zjazdu z Hyrlatej w stronę Żubraczego - w ciągu godziny sypnęło 5 cm świeżego śniegu i zjazd na nartach był piękny!
Huba na jednym z bieszczadzkich buków przy szlaku prowadzącym na Hyrlatą - w tym lesie ich niewiele, gdyż jest tu prowadzona intensywna gospodarka leśna i po prostu niewiele tu starych drzew... Huba na jednym z bieszczadzkich buków przy szlaku prowadzącym na Hyrlatą - w tym lesie ich niewiele, gdyż jest tu prowadzona intensywna gospodarka leśna i po prostu niewiele tu starych drzew...
Zjazd na nartach z Hyrlatej między bieszczadzkimi bukami i młodymi jodełkami. Zjazd na nartach z Hyrlatej między bieszczadzkimi bukami i młodymi jodełkami.
Gałązka jodły świeżo przysypana śniegiem padającym nad Bieszczadami powyżej 700m n.p.m. Gałązka jodły świeżo przysypana śniegiem padającym nad Bieszczadami powyżej 700m n.p.m.
Tuż przed zjazdem do Żubraczego zaczął się gęsty młodnik, który musieliliśmy omijać często trudnymi technicznie podczas zjazdu na nartach terenami... Tuż przed zjazdem do Żubraczego zaczął się gęsty młodnik, który musieliliśmy omijać często trudnymi technicznie podczas zjazdu na nartach terenami...
Na sam koniec dzisiejszej wycieczki po Bieszczadach mieliśmy taki widok na część góry Matragona 990m. Na sam koniec dzisiejszej wycieczki po Bieszczadach mieliśmy taki widok na część góry Matragona 990m.

ROZETA KARPACKA

Czy góra Hyrlata jest jedną z ciekawszych atrakcji w Bieszczadach?

Jeśli ktoś szuka pasma górskiego w Bieszczadach, gdzie spotka niewiele osób to TAK.
Jeśli ktoś nie chce płacić za bilety wstępu za wstęp na szlak turystyczny wędrując po Bieszczadach to TAK.
Jeśli ktoś przyjedzie w Bieszczady ze swoim PSEM to TAK, bo tu wędrówka ze swoim pupilem nie jest zabroniona.

Jeśli natomiast szukacie rozległych widoków i jednych z najpiękniejszych w Bieszczadach to NIE. Podczas wędrówki jest tylko kilka polan widokowych, które niestety zarastają drzewami i jeśli Nadleśnictwo Cisna nie zacznie wycinać tych młodych drzew to widoków z tego szlaku za kilka lat nie będzie…

Jeśli szukacie „łatwej wędrówki / nachylenia” w Bieszczadach to NIE. Trzeba przez godzinę podchodzić dość stromym zboczem – od strony Żubraczego aż do góry Berdo. Jak to pokonacie to później jest spacerek, ale niestety niewiele widoków…

Jeśli szukacie wędrówki po szlaku ze starymi drzewostanami w Bieszczadach to tu NIE będziecie zachwyceni, gdyż jest to teren po prostu leśnictwa i jest tu prowadzona gospodarka leśna. Niestety zostało niewiele starych drzew…

ROZETA KARPACKA

Jakie wyposażenie na wędrówkę na Hyrlatą?

Od wiosny do jesieni zalecamy ubrać buty wyżej kostki zabezpieczające przed skręceniem oraz zabrać kije trekkingowe, dzięki którym będzie znacznie łatwiej przemieszczać się po stromych zboczach Hyrlatej.

Natomiast zimą szlak prowadzący na Hyrlatą jest jednym z najmniej uczęszczanych szlaków w Bieszczadach. Więc żeby nie było problemów zalecamy 2 rozwiązania:
1. narty ski tour, ale wyłącznie dla zaawansowanych narciarzy
2. rakiety śnieżne – pamiętajcie, że tych nie musicie kupować, a wystarczy u nas wypożyczyć. Posiadamy rakiety śnieżne TSL model 438 ze specjalnym systemem UP&DOWN, dzięki któremu będziecie mogli schodzić nawet na stromym odcinku szlaku (bez konieczności trawersowania, jak to jest w innych modelach rakiet…).

ROZETA KARPACKA

Atrakcje zimą w Bieszczadach

Przypominamy, że atrakcją nr 1 w Bieszczadach zimą są KULIGI – te Biuro Podróży Bieszczader organizuje wyjątkową trasą, którą od 1890 roku jeździła pierwsza Bieszczadzka Kolejka Leśna.

Poza tym warto się wybrać na coraz liczniejsze wyciągi narciarskie: Lesko Ski w Weremieniu koło Leska, Bieszczad Ski w Wańkowej, Laworta w Brzegach dolnych, Gromadzyń w Ustrzykach Dolnych, czy w Kalnicy u podnóża Połoniny Wetlińskiej.

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl