Rumunia

Transylwania i FOGARASE

– 5 dni –

Zapraszamy na zwiedzanie najważniejszych zabytków najczęściej odwiedzanego regionu w Rumunii, czyli Transylwanii wzbogaconego o wycieczkę w najwyższe góry w kraju, czyli Fogarasze. Przedstawiony program jest intensywny, bo zaczyna się w środku nocy i tak samo kończy, jednak jest jednym z najpopularniejszych wśród grup, które chcą w krótkim czasie zobaczyć jak najwięcej łącznie ze słynną szosą / trasą transfogaraską. Droga budowana była w latach 1970-74 za czasów Nicolae Ceaușescu. Z reguły trasa transfogaraska jest otwarta od czerwca do września. Najwyższy punkt osiąga na 2034m obok Jeziora Bâlea. W Górach Fogaraskich leży 7 z 13 rumuńskich szczytów o wysokości co najmniej 2500 m n.p.m., w tym najwyższy szczyt Rumunii Moldoveanu 2544 m. Jeśli droga jest zamknięta to wyjeżdżamy z grupami koleją linową do Jeziora Balea.
Każdy z programów dostosowujemy do wymagań grupy, więc można mniej zwiedzać, później wyjechać, czy wybrać się na wycieczkę pieszą w najwyższe partie Fogaraszów.

Mapa RUMUNIA Transylwania na wycieczkach 4, 5 i 6 dni z BP Bieszczader

PROGRAM WYCIECZKI Transylwania i FAGARASE 5 dni:

I DZIEŃ „TURDA – ALBA JULIA“, środa:
• wyjazd na wycieczkę z …………., spotkanie z przewodnikiem na południu Polski
• około 12-tej zwiedzanie KOPALNI SOLI w Turdzie z pływaniem łódkami po słonym jeziorze na dnie kopalni!
• spacer po potężnej cytadeli w ALBA JULIA (jedna ze stolic Siedmiogrodu) z cerkwią katedralną św. Trójcy oraz kościołem, gdzie pochowany jest książę Jan Hunyady
• … obiadokolacja i nocleg w Sibiu

II DZIEŃ„SIBIU – GÓRY FAGARASE – BRASOV“, czwartek:
• … śniadanie, spacer po zabytkowym centrum SIBIU, w skład którego wchodzą 3 place z charakterystycznymi dla tego miasta budynkami z “oczami”, XVI-wieczny ratusz z galerią i wieżyczką oferującą widok na miasto i okolicę, kościół Jezuitów, kościół ewangelicki z XIV/XV w. z wieżą z dzwonem skazańców, żelazny most Kłamców…
• przejazd pierwszym odcinkiem słynnej„DROGI TRANSFAGARASKIEJ i wyjazd koleją linową lub jeśli droga będzie otwarta to autokarem do jeziora Balea na wysokość 2 034m z możliwością wycieczki górskiej wokół jeziora lub na jeden ze szczytów np. Buteanu 2507m, Capra 2494m lub inna dostosowana do grupy oraz pogody
• zwiedzanie BRASZOWA, gdziew zależności od czasu będziemy mogli zobaczyć najważniejsze średniowieczne budynki miasta, m.in: dom rady, czarny kościół, bastion tkaczy, czarną i białą wieżę, bramę schei…
• … obiadokolacja i nocleg w Bran lub Poiana Brasov

III DZIEŃ „BRAN – RASNOV – SINAIA – PREJMER“, piątek:
• … śniadanie, zwiedzanie ZAMKU w BRAN uważanego dawniej za siedzibę Draculi
• wizyta w chłopskiej cytadeli RÂȘNOV– zamku oryginalnie zbudowanego przez Krzyżaków (na górę można wyjechać ciuchcią, a zjechać koleją linową)

• zwiedzanie jednego z pałaców SINAI zwanych „Perłą Karpat”: Peles – zbudowany w stylu niemieckiego renesansu lub Pelisor – wybudowany w stylu średniowiecznym przez pierwszego króla Rumunii Karola I
• przejazd do PREJMER – miejsce, w którym znajduje się jeden z największych w południowo-wschodniej Europie kościół warowny, otoczony murami 40-metrowej wysokości i 10-metrowej grubości (UNESCO)
• … obiadokolacja i nocleg w Sighisoara

IV DZIEŃSIGHISOARA – TARGU MURES – CLUJ NAPOCA“, sobota:
• … śniadanie i zwiedzanie starówki SIGHISOARY wpisanej na listę UNESCO: wieża zegarowa, dom Draculi, katedra, dom wenecki i przejście „zakrytymi schodami” do kościoła dominikanów (zwanego kościołem na wzgórzu)
• zwiedzanie TARGU MURES, m.in: pałac kultury, teatr narodowy, cerkiew prawosławna, stary budynek prefektury z 1711, Pałac Apolla (1820-1822)
• przejazd do CLUJ NAPOCA – jednej ze stolic Transylwanii (Siedmiogrodu): m.in. kościół św. Marcina, dom Korwina, katedra prawosławna, mury obronne z basztą
• … obiadokolacja i nocleg w Oradea

V DZIEŃ „ ORADEA – BASENY – WINO i GOLONKI, niedziela:
• … śniadanie, spacer po starówce ORADEI, gdzie zobaczymy m.in: barokowe ratusz i katedrę, pałac biskupa greckokatolickiego, kościół księżycowy…
• możliwość skorzystania z jakiejś z atrakcji podczas przejazdu przez Węgry np:
KĄPIEL w JASKINIACH Miszkolca (jedyne w Europie jaskinie wapienne udostępnione do kąpieli z wodą termalną między 25 a 38 stopni)
– pobyt w SOSTO FURDO w nowoczesnych basenach termalnych lub zwiedzić ZOO (największy na Węgrzech ogród zoologiczny)
– spacer po miasteczku TOKAJ: punkt widokowy na rzekę Cisa i wpadającą do niej rzekę Bodrog, kościół z Czarną Madonną…
DEGUSTACJA WIN tokajskich połączona Z GOLONKAMI peklowanymi i zapiekanymi w pół metrowych chlebach! (każda z grup chce coś zjeść na powrocie, a my jako jedyni proponujemy coś niepowtarzalnego – nasz autorski pomysł)

• zakończenie wycieczki w godzinach nocnych w miejscu wyjazdu

 CENA: uzależniona od liczby osób, miejsca wyjazdu, hotelu
(wycieczka realizowana NA ZAMÓWIENIE GRUP – najlepiej by grupa liczyła od 15 osób w górę)

Świadczenia: autokar, 4 noclegi w hotelach 3* (pokoje 2 os.), 4 śniadania, 4 obiadokolacje, usługi pilota będącego przewodnikiem, opłaty drogowe i parkingowe, ubezpieczenie NNW i KL, opłata na TFG, podatek VAT marża

Cena nie zawiera biletów wstępu od 30 do 60 euro w zależności od wybranych wnętrz obiektów.

ROZETA KARPACKA

UWAGA: uczestnicy muszą posiadać dowód osobisty lub paszport.  Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmiany cen biletów oraz zmiany godzin otwarcia obiektów. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Prosimy zabrać obuwie turystyczne na wycieczki piesze, prowiant i napoje na czas podróży, kurtki przeciwdeszczowe, apteczkę osobistą.

UBEZPIECZENIE: naszych klientów ubezpieczamy w TU AXA. Od niedawna towarzystwa ubezpieczeniowe podpisują umowy z coraz większą liczbą placówek w Rumunii. Jednak lepiej zawsze posiadać kartę z NFZ oraz pieniądze o równowartości co najmniej 100 euro (w miastach dostępne są bankomaty). Towarzystwa zwracają poniesione koszty na podstawie zebranych rachunków imiennych po wcześniejszym zgłoszeniu szkody. Więcej szczegółów na AXA oraz telefonicznie.

Biuro Podróży BIESZCZADER powyższą wycieczkę organizuje NA ZAMÓWIENIE GRUP (najlepiej by grupa liczyła od 15 osób w górę). Nie ma możliwości dołączenia do grup.

Klientów indywidualnych zapraszamy na WYCIECZKI 1-DNIOWE podczas pobytu w Bieszczadach. Nocleg sami Państwo rezerwują i mogą skorzystać aż z 9 niepowtarzalnych wycieczek – zarówno krajowych, jak i zagranicznych: Traperska PrzygodaDrezynami, Kolej Zakarpacka, Przemyśl ze Szwejkiem!, wyprawy UAZ-ami, Wodami rzeki San, 2 różne wycieczki na Węgry i do Lwowa.
Rezerwacje przez TERMINARZ.

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl