RUMUNIA

Transylwania i Bukareszt

– 8 dni –

Na wyprawę do Rumunii wystarczy nam tylko dowód osobisty… Nie trzeba chyba nikogo zapewniać o atrakcyjności i wyjątkowości tego kraju. Rumunię wybierają osoby, które zwiedziły już większość szlagierowych zakątków Europy, lub po prostu wolą uniknąć tłumów w czasie turystycznego sezonu. Proponujemy Państwu czterodniową wycieczkę w bliżej położony region – Siedmiogród. Region Transylwanii jest idealny dla każdego, kto szuka spokoju, kontaktu z przyrodą, oraz nowych doznań estetycznych jak i również dla tych, którzy pragną bliżej poznać perełki architektury, których nie brakuje na tym obszarze. Bogata kultura i tradycja całego regionu (na czele z mrocznym i tajemniczym Vladem Palownikiem, do którego zamku zawitamy) urzeknie zarówno tych spragnionych przygód, jak i chcących zrelaksować się podczas górskich wycieczek. Kiedy już raz odwiedzi się ten zakątek i poczuje wyjątkowość karpackiego powietrza, zapragnie się powrócić tu, aby odkrywać kolejne skarby tej zapomnianej kultury.

Program wycieczki po Rumunii TRANSYLWANIA i BUKARESZT 8 dni:

I DZIEŃPodróż na południe”, niedziela:
• wyjazd na wycieczkę, przejazd do Rumuni przez Słowację oraz Węgry
• obiadokolacja i nocleg w Oradei

II DZIEŃ „MIASTA TRANSYLWANII“,poniedziałek: 470 km
• śniadanie, wizyta w ALBA IULIA – jednym z najważniejszych miast w Transylwanii, w którym podpisano traktat jednoczący tą krainę z resztą Rumunii. Zwiedzanie historycznego centrum miasta – cytadela Alba Karolina z Katedrami Prawosławną i Katolicką, salą zjednoczenia, pałacem wojewodów i wieloma innymi zabytkami.
• wizyta w mieście HUNEDOARA, gdzie zwiedzimy zamek rodu Huneady, jeden z najpiękniejszych gotyckich zamków w Rumunii, później wielokrotnie przebudowywany.
• zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w Sibiu

III DZIEŃ „SIBIU i klasztor COZIA“, wtorek: 280 km
• śniadanie, zwiedzanie SIBIU – spacer po zabytkowym centrum miasta, gdzie zobaczymy między innymi mury miejskie, trzy miejskie place z charakterystycznymi budynkami z „oczami” oraz wiele innych zabytków, w tym kościoły: Katolicki, Prawosławny, Ewangelicki i Reformowany.
• przejazd wąwozem rzeki Olt na Wołoszczyznę, wizyta w KLASZTORZE COZIA, jednym z najstarszych i najważniejszych klasztorów tej krainy.
• opcjonalnie: wizyta w TWIERDZY POENARI (dodatkowo 80 km, do twierdzy trzeba wejść po ok. 1500 schodach)
• przejazd do Bukaresztu, czas wolny, obiadokolacja i nocleg

IV DZIEŃ „BUKARESZT stolica Rumunii i SINAIA“, środa: 210 km
• śniadanie, zwiedzanie BUKARESZTU – spacer Calea Victoriei – jedną z najważniejszych ulic starego miasta, przy której zlokalizowane są liczne zabytki takie jak Pałac Królewski (obecnie muzeum sztuki), Ateneum Rumuńskie, Klub Wojskowy i wiele innych. Zwiedzimy także uliczki starego miasta, gdzie obecnie dzięki licznym kawiarenkom powraca życie i wieczorami pełne są one zarówno turystów jak i mieszkańców. Wizyta w Pałacu Parlamentu – drugim co do wielkości budynku na świecie.
• wizyta w SINAII i zwiedzanie Pałacu Peles, letniej rezydencji rumuńskiej rodziny królewskiej, jednego z najnowocześniejszych pałaców w Europie.
• obiadokolacja i nocleg w POIANIE BRASZOW

V DZIEŃ „Twierdza RASNOV – zamek Draculi w BRAN i BRASOV“, czwartek: 180 km
• śniadanie, wizyta w RASNOV – dawnym krzyżackim zamku przebudowanym przez lokalną ludnością i wykorzystywanym do obrony w razie wrogich ataków.
• wizyta w BRAN gdzie zobaczymy Biały Zamek – słynny jako legendarny Zamek Draculi, chociaż sam Wlad Palownik przebywam tutaj tylko przez chwilę.
• zwiedzanie BRASZOWA, gdzie zobaczymy Czarny Kościół – pierwotnie najdalej na wschód Europy wysuniętą katolicką katedrę, obecnie kościół ewangelicki oraz wiele innych zabytków takich jak: Ratusz, Czarna i Biała Wieża, Stara Synagoga i inne
• obiadokolacja i nocleg w Sighisoarze

VI DZIEŃ „Uroki SIGHISOARY – TARGU MURES – KOPALNIA SOLI, piątek: 170 km
• śniadanie, zwiedzanie historycznego centrum SIGHISOARY. Dzięki unikalnej architekturze oraz faktowi iż cała średniowieczna cytadela jest wciąż zamieszkana, znalazła się ona na liście UNESCO. Zobaczymy tutaj także Wieżą Zegarową – symbol miasta oraz kościół na wzgórzu, do którego wiodą unikalne zakryte schody.
• wizyta w TARGU MURES, gdzie zobaczymy między innymi zabytkowy Pałac Kultury oraz wiele innych zabytków.
kopalnia soli w TURDA
• obiadokolacja i nocleg w Cluj-Napoca

VII DZIEŃ „CLUJ-NAPOCA i ORADEA“, sobota: 170 km
• śniadanie, zwiedzanie miasta CLUJ, jednej ze stolic Transylwanii. Zobaczymy tu dawne węgierskie centrum miasta z Kościołem św. Michała, domem rodzinnym i pomnikiem Króla Macieja Korwina oraz pozostałościami po dawnej rzymskiej osadzie Napoca oraz młodsze od niego rumuńskie centrum miasta z Katedrą Prawosławną, siedzibą patriarchy i Teatrem Narodowym.
• zwiedzanie ORADEI, słynnej dzięki secesyjnej zabudowie centrum miasta. Zobaczymy między innymi hotel Czarny Orzeł, z przepięknym pasażem, siedzibę Biskupa Greko-katolickiego oraz Katedrę oraz unikalny kościół z mechanizmem zegarowym pokazującym fazy księżyca.
• zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w Oradei

VIII DZIEŃ „Powrót do rzeczywistości“, niedziela: 850 km
• wyjazd w kierunku Polski

CENA: uzależniona od liczby osób, miejsca wyjazdu, hotelu
(wycieczka realizowana NA ZAMÓWIENIE GRUP – najlepiej by grupa liczyła od 15 osób w górę)

Świadczenia: autokar, 7 noclegów w hotelach 3* (pokoje 2 os. z łazienkami), 7 śniadań, 7 obiadokolacji, usługi przewodnika, opłaty drogowe i parkingowe, ubezpieczenie.

Cena nie zawiera: transportu autokarem, biletów wstępu oraz usług miejscowego przewodnika – około 40 euro.

ROZETA KARPACKA

UWAGA: uczestnicy muszą posiadać dowód osobisty lub paszport.  Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmiany cen biletów oraz zmiany godzin otwarcia obiektów. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Prosimy zabrać obuwie turystyczne na wycieczki piesze, prowiant i napoje na czas podróży, kurtki przeciwdeszczowe, apteczkę osobistą).

UBEZPIECZENIE: naszych klientów ubezpieczamy w TU AXA. Od niedawna towarzystwa ubezpieczeniowe podpisują umowy z coraz większą liczbą placówek w Rumunii. Jednak lepiej zawsze posiadać kartę z NFZ oraz pieniądze o równowartości co najmniej 100 euro (w miastach dostępne są bankomaty). Towarzystwa zwracają poniesione koszty na podstawie zebranych rachunków imiennych po wcześniejszym zgłoszeniu szkody. Więcej szczegółów na AXA oraz telefonicznie.

Biuro Podróży BIESZCZADER powyższą wycieczkę organizuje NA ZAMÓWIENIE GRUP (najlepiej by grupa liczyła od 15 osób w górę). Nie ma możliwości dołączenia do grupy.
Klientów indywidualnych zapraszamy do korzystania wyłącznie z WYCIECZEK JEDNODNIOWYCH podczas pobytu w Bieszczadach: Traperska Przygoda, Drezynami, Kolej Zakarpacka, Przemyśl ze Szwejkiem!, wyprawy UAZ-ami, Wodami rzeki San, wycieczki na Słowację, Węgry i do Lwowa.

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl