HISTORIA powstania schroniska Chatka Puchatka

Budynek znany jako schronisko „CHATKA PUCHATKA” na szczycie Połoniny Wetlińskiej została wybudowana przez wojsko i służyła jako punkt obserwacyjny. W 1956 roku budynek został przejęty przez PTTK Rzeszów. Od roku 1967 do 2015 pełnił funkcję całorocznego schroniska, prowadzonego przez większość czasu przez Lutka Pińczuka. Po przejęciu budynku przez Bieszczadzki Park Narodowy zmieniono jego status na Schron Turystyczny Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

W nowym najwyżej położonym w Bieszczadach schronisku znajdą się pomieszczenia na dyżurkę GOPR, straż parku, 2 sale dla turystów i salka edukacyjna. Budowa schroniska pochłonie 4 miliony 200 tysięcy złotych.

Warto wspomnieć, że schronisko na Połoninie Wetlińskiej to nie tylko piękna fasada, ale również bardzo dużo prac powstałych w jego piwnicach: oczyszczalnia ścieków, zbiorniki do zbierania wody deszczowej, generator prądu, a obok farma fotowoltaiczna.

ROZETA KARPACKA

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć przedstawiających schronisko Chatkę Puchatka zimą, które wykonaliśmy końcem lutego 2022:
Schronisko na Połoninie Wetlińskiej pod koniec budowy - luty 2022 Schronisko na Połoninie Wetlińskiej pod koniec budowy - luty 2022
Konstrukcja na werandzie przed schroniskiem Chatka Puchatka - czyżby miejsce na śluby dla pary młodych? A na pewno do sesji ślubnych w Bieszczadzkim Parku Narodowym ;-) Konstrukcja na werandzie przed schroniskiem Chatka Puchatka - czyżby miejsce na śluby dla pary młodych? A na pewno do sesji ślubnych w Bieszczadzkim Parku Narodowym ;-)
Widok na Wysoki Dział i pasmo graniczne z konstrukcji na werandzie obok schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. Widok na Wysoki Dział i pasmo graniczne z konstrukcji na werandzie obok schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej.
Widok z Hasiakowej Skały na nowe schronisko na Połonie Wetlińskiej w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Widok z Hasiakowej Skały na nowe schronisko na Połonie Wetlińskiej w Bieszczadzkim Parku Narodowym.
Czy patrząc na to zdjęcie Chatki Puchatka nie udowadniamy, że Bieszczady są atrakcyjne o każdej porze roku, a zwłaszcza ZIMĄ? Czy patrząc na to zdjęcie Chatki Puchatka nie udowadniamy, że Bieszczady są atrakcyjne o każdej porze roku, a zwłaszcza ZIMĄ?
Schronisko CHATKA PUCHATKA zimą - luty 2022 na Połoninie Wetlińskiej Schronisko CHATKA PUCHATKA zimą - luty 2022 na Połoninie Wetlińskiej
Ciekawe czy ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR będą mieli siedzibę w tym samym miejscu z oknem, z którego widok był na Przełęcz Srebrzystą... Ciekawe czy ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR będą mieli siedzibę w tym samym miejscu z oknem, z którego widok był na Przełęcz Srebrzystą...
Nowe schronisko Chatka Puchatka w promieniach popołudniowego słońca podziwianego na Połoninie Wetlińskiej. Nowe schronisko Chatka Puchatka w promieniach popołudniowego słońca podziwianego na Połoninie Wetlińskiej.
Zima w Bieszczadach tworzy magiczny klimat, a szczególnie na szczycie Połoniny Wetlińskiej... Zima w Bieszczadach tworzy magiczny klimat, a szczególnie na szczycie Połoniny Wetlińskiej...
Jeszcze kilka miesięcy i nastąpi otwarcie nowego schroniska na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadzkim Parku Narodowym nowej atrakcji bieszczadzkiej. Jeszcze kilka miesięcy i nastąpi otwarcie nowego schroniska na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadzkim Parku Narodowym nowej atrakcji bieszczadzkiej.
Bieszczady są atrakcyjne o każdej porze roku, a zimą atrakcji jest więcej niż latem! - dochodzą Kuligi, wędrówki na Rakietach Śnieżnych, przejazdy Skuterami Śnieżnymi itd. Bieszczady są atrakcyjne o każdej porze roku, a zimą atrakcji jest więcej niż latem! - dochodzą Kuligi, wędrówki na Rakietach Śnieżnych, przejazdy Skuterami Śnieżnymi itd.
Widok ze schroniska na Połoninie Wetlińskiej na Małą i Wielką Rawkę oraz Połoninę Równą na Ukrainie. Widok ze schroniska na Połoninie Wetlińskiej na Małą i Wielką Rawkę oraz Połoninę Równą na Ukrainie.
Widok od strony południowo wschodniej na nowe schronisko na Połoninie Wetlińskiej podczas bieszczadzkiej zimy. Widok od strony południowo wschodniej na nowe schronisko na Połoninie Wetlińskiej podczas bieszczadzkiej zimy.
Pracownicy budujący schronisko Chatka Puchatka zjeżdżający małym ratrakiem śnieżnym z Połoniny Wetlińskiej na nocleg w jednej z dolin bieszczadzkich. Pracownicy budujący schronisko Chatka Puchatka zjeżdżający małym ratrakiem śnieżnym z Połoniny Wetlińskiej na nocleg w jednej z dolin bieszczadzkich.
Podczas jednego z dyżurów GOPR na Połoninie Wetlińskiej w widocznym na zdjęciu oknie utknął porożem jeleń Filip :-) Podczas jednego z dyżurów GOPR na Połoninie Wetlińskiej w widocznym na zdjęciu oknie utknął porożem jeleń Filip :-)

ROZETA KARPACKA

Skąd NAZWA schroniska Chatka Puchatka?

Nazwa schroniska Chatka Puchatka wzięła się od wypowiedzi słynnego polskiego żeglarza Leonida Teligi:
Czuje się na swojej łajbie zagubionej na bezmiarze oceanu, jak ta samotna Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej”.

A czy nowo budowane schronisko na Połoninie Wetlińskiej będzie miało taką samą nazwę? Czas pokaże…

ROZETA KARPACKA

Kiedy OTWARCIE schroniska na Połoninie Wetlińskiej?

Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego przewiduje, że budowa nowego schroniska na Połoninie Wetlińskiej zostanie zakończona w październiku 2022. Trudne warunki atmosferyczne, a co z tym związane problem z transportem materiałów do budowy oraz wymagające warunki pracy spowodowały ponad roczne opóźnienie.

ROZETA KARPACKA

Czy warto wybrać się na Połoninę Wetlińską?

Dla większości osób przyjeżdżających na wypoczynek w Bieszczady wycieczka piesza do schroniska – dawnej Chatki Puchatka – to obowiązkowa atrakcja, jak dla turystów przyjeżdżających na Podhale pod Tatry wycieczka do Morskiego Oka! 🙂

Tylko pamiętajcie, że jeśli wybierzecie się w Bieszczady ze swoim pupilem / np. pieskiem to jest to obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego i wchodzenie na szlak z psem jest zabronione.

GDZIE WARTO SIĘ WYBRAĆ Z PSEM napisaliśmy na BIESZCZADY Z PSEM

Jakim szlakiem najlepiej dojść do schroniska na Połoninie Wetlińskiej?

Po Bieszczadzkim Parku Narodowym można poruszać się wyłącznie wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Do schroniska na Połoninie Wetlińskiej można dojść na 6 sposobów:
1. od PRZEŁĘCZY WYŻNEJ szlakiem turystycznym koloru żółtego (1,15h z 872m na 1228m, czyli 356m różnicy poziomów)
2. od BEREHÓW (Brzegów Górnych) szlakiem czerwonym (1,30h z około 700m na 1228m, czyli 528 m różnicy)
3. od WETLINY (ze Starego Sioła obok Chaty Wędrowca) szlakiem żółtym, a od Przełęczy Mieczysława Orłowicza, szlakiem czerwonym (3:45h z około 600m na 1228m, czyli 628m różnicy)
4. od SUCHYCH RZEK szlakiem żółtym, a od Przełęczy M. Orłowicza szlakiem czerwonym (3,40h z około 600m na 1228m, czyli około 630m)
5. od SMEREKA i przez górę Smerek 1222m cały czas szlakiem czerwonym (4,5h, ale tu różnica poziomów wyniesie około 800m, bo zdobywając kilka szczytów pod drodze…)
6. od BACÓWKI JAWORZEC przez górę Krysowa 840m szlakiem czarnym, a od Przeł. M. Orłowicza szlakiem czerwonym (ponad 5h).

Najbardziej polecamy taką wędrówkę na Połoninę Wetlińską: początek na Przełęczy Wyżnej 872m – schronisko Chatka Puchatka 1228m – Osadzki Wierch 1253m – Przełęcz Mieczysława Orłowicza 1099m – zakończenie w Wetlina (Stare Sioło). Wędrówki zajmie około 5h i będzie mniej męcząca niż w drugą stronę 😉

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl