Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć wykonanych 1 maja 2020 głównie wokół miejscowości MOROCHÓW, ale też na koniec dorzuciliśmy widoki ze wzgórz w stronę MOKREGO. Obydwie miejscowości położone są malowniczo w dwóch krainach turystycznych – zarówno w Bieszczadach, jak i w Beskidzie Niskim! Granicę stanowi rzeka Osława.

Wśród zdjęć zobaczycie głównie CERKIEW w MOROCHOWIE, w której w ostatnich kilku latach zostało wykonanych bardzo dużo remontów:
– wymieniona instalacja elektryczna
– odnowiona cała polichromia i ikonostas
– wymienione deski szalunkowe
– a w ostatnich miesiącach wybudowany nowy mur okalający świątynię na miejscu starego.

Drewniana cerkiew w Morochowie z 1837 roku na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego. Drewniana cerkiew w Morochowie z 1837 roku na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego.
Wiosna w Morochowie z widokiem na drewnianą cerkiew z 1837 roku. Zdjęcie wykonaliśmy z góry Czekajka, skąd jest przepiękny widok na Bieszczady i Beskid Niski. Wiosna w Morochowie z widokiem na drewnianą cerkiew z 1837 roku. Zdjęcie wykonaliśmy z góry Czekajka, skąd jest przepiękny widok na Bieszczady i Beskid Niski.
Wycieczka samochodem terenowym 4x4 UAZ wąwozem, drogą wokół miejscowości Morochów, czyli położonej na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego. Wycieczka samochodem terenowym 4x4 UAZ wąwozem, drogą wokół miejscowości Morochów, czyli położonej na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego.
Drewniana cerkiew w Morochowie jest wpisana do rejestru zabytków od 1985 roku. To cerkiew warta wybrania się na wycieczkę na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Drewniana cerkiew w Morochowie jest wpisana do rejestru zabytków od 1985 roku. To cerkiew warta wybrania się na wycieczkę na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego.
W ostatnich dniach został zakończony remont, a właściwie budowa kamiennego murku otaczającego drewnianą cerkiew prawosławną w Morochowie. W ostatnich dniach został zakończony remont, a właściwie budowa kamiennego murku otaczającego drewnianą cerkiew prawosławną w Morochowie.
Widok na Czaszyn, Brzozowie, Tarnawę oraz dolinę rzeki Osława, która jest granicą zachodnią Bieszczad. Widok na Czaszyn, Brzozowie, Tarnawę oraz dolinę rzeki Osława, która jest granicą zachodnią Bieszczad.
Drewniana cerkiew w Morochowie otoczona kwitnącymi wiosną drzewami owocowymi. Czyż nie warto wybrać się na wycieczkę jednodniową do miejscowości położonych pomiędzy Bieszczadami, a Beskidem Niskim? Drewniana cerkiew w Morochowie otoczona kwitnącymi wiosną drzewami owocowymi. Czyż nie warto wybrać się na wycieczkę jednodniową do miejscowości położonych pomiędzy Bieszczadami, a Beskidem Niskim?
Cerkiew w Morochowie od strony południowej. To jedna z nielicznych zabytkowych świątyń na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego tak gruntownie odnowiona. Cerkiew w Morochowie od strony południowej. To jedna z nielicznych zabytkowych świątyń na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego tak gruntownie odnowiona.
Tarnie kwitnące na zboczach góry Czekajka z widokiem na rzekę Osława, która jest granicą między Bieszczadami i Beskidem Niskim oraz dzieli miejscowości Mokre i Morochów. Tarnie kwitnące na zboczach góry Czekajka z widokiem na rzekę Osława, która jest granicą między Bieszczadami i Beskidem Niskim oraz dzieli miejscowości Mokre i Morochów.
Drzewa kwitnące wiosną nad brzegami rzeki Osława. Widok z Morochowa w stronę Czaszyna, Brzozowca, Tarnawy, a na horyzoncie bieszczadzkich połonin, gdzie większość turystów wybiera się na wycieczki, a nie wiedząc, że tu jest równie pięknie i bliżej ;-) Drzewa kwitnące wiosną nad brzegami rzeki Osława. Widok z Morochowa w stronę Czaszyna, Brzozowca, Tarnawy, a na horyzoncie bieszczadzkich połonin, gdzie większość turystów wybiera się na wycieczki, a nie wiedząc, że tu jest równie pięknie i bliżej ;-)
Z kamienia przy cerkwi w Morochowie zostały również wykonane schody i brama wejściowa na teren cerkiewny. Tak okazałej bramy wejściowej na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego nie ma przy żadnej innej cerkwi. Z kamienia przy cerkwi w Morochowie zostały również wykonane schody i brama wejściowa na teren cerkiewny. Tak okazałej bramy wejściowej na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego nie ma przy żadnej innej cerkwi.
Widok ze zboczy góry Czekajka, czyli z Morochowa w stronę miejscowości Mokre, a obydwie położone wzdłuż granicy między Bieszczadami, a Beskidem Niskim. Widok ze zboczy góry Czekajka, czyli z Morochowa w stronę miejscowości Mokre, a obydwie położone wzdłuż granicy między Bieszczadami, a Beskidem Niskim.
Kwitnące wiosną drzewa owocowe i drewniana cerkiew w Morochowie, czyli miejscowości położonej na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego. Kwitnące wiosną drzewa owocowe i drewniana cerkiew w Morochowie, czyli miejscowości położonej na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego.
Zdjęcie drewnianej cerkwi w Morochowie wykonane ze strony południowo-wschodniej. Warto zorganizować sobie wycieczkę jednodniową na pogranicze Bieszczad i Beskidu Niskiego. Zdjęcie drewnianej cerkwi w Morochowie wykonane ze strony południowo-wschodniej. Warto zorganizować sobie wycieczkę jednodniową na pogranicze Bieszczad i Beskidu Niskiego.
Kwitnąca gałązka gruszy sfotografowana w pochmurny dzień nad Bieszczadami. Kwitnąca gałązka gruszy sfotografowana w pochmurny dzień nad Bieszczadami.
Samochód terenowy UAZ na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego wczesną wiosną otoczony górami i kwitnącymi drzewami... Samochód terenowy UAZ na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego wczesną wiosną otoczony górami i kwitnącymi drzewami...
Dzwonnica przy cerkwi w Morochowie jest dopiero od 2000 roku. Wcześniej dzwony można było usłyszeć w wieży znajdującej się nad przedsionkiem = wejściem do cerkwi. Dzwonnica przy cerkwi w Morochowie jest dopiero od 2000 roku. Wcześniej dzwony można było usłyszeć w wieży znajdującej się nad przedsionkiem = wejściem do cerkwi.
Podczas wyprawy samochodem terenowym UAZ na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego nie tylko pokonujemy strome góry, ale również podziwiamy widoki, przyrodę, cerkwie, kładki linowe i o tym wszystkim opowiadają nasi przewodnicy. Podczas wyprawy samochodem terenowym UAZ na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego nie tylko pokonujemy strome góry, ale również podziwiamy widoki, przyrodę, cerkwie, kładki linowe i o tym wszystkim opowiadają nasi przewodnicy.
Wąwóz w Morochowie prowadzący na szczyt góry Czekajka, który sfotografowaliśmy podczas wycieczki jednodniowej samochodem UAZ. Wąwóz w Morochowie prowadzący na szczyt góry Czekajka, który sfotografowaliśmy podczas wycieczki jednodniowej samochodem UAZ.
Zachęcamy wybrać się na wycieczkę jednodniową na Szlak Ikon Doliny Rzeki Osława, na którym musicie zobaczyć cerkiew w Morochowie. Zachęcamy wybrać się na wycieczkę jednodniową na Szlak Ikon Doliny Rzeki Osława, na którym musicie zobaczyć cerkiew w Morochowie.
Widok ze zboczy góry Czekajka, czyli na pogranicze Bieszczad i Beskidu Niskiego, a dokładnie na część miejscowości Morochów i Mokre. Widok ze zboczy góry Czekajka, czyli na pogranicze Bieszczad i Beskidu Niskiego, a dokładnie na część miejscowości Morochów i Mokre.
Kwitnące grusze w pobliżu cerkwi w Morochowie, a sfotografowane podczas wyprawy UAZ-ami po Bieszczadach. Kwitnące grusze w pobliżu cerkwi w Morochowie, a sfotografowane podczas wyprawy UAZ-ami po Bieszczadach.
Do cerkwi w Morochowie mogą również dojść osoby niepełnosprawne - dla nich został wykonany specjalny chodnik. Cerkiew w Morochowie to obowiązkowy punkt wycieczki dla osób wybierających się na pogranicze Bieszczad i Beskidu Niskiego. Do cerkwi w Morochowie mogą również dojść osoby niepełnosprawne - dla nich został wykonany specjalny chodnik. Cerkiew w Morochowie to obowiązkowy punkt wycieczki dla osób wybierających się na pogranicze Bieszczad i Beskidu Niskiego.
Cerkiew w Morochowie wiosną. Położona jest na Szlaku Ikon Doliny Rzeki Osława. Cerkiew w Morochowie wiosną. Położona jest na Szlaku Ikon Doliny Rzeki Osława.
Kwiaty kwitnących dzikich grusz na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Kwiaty kwitnących dzikich grusz na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego.
Jeśli szukacie pięknych drewnianych cerkwi w Bieszczadach, czy w Beskidzie Niskim to musicie się wybrać do Morochowa, gdzie o tej świątyni opowiem Wam ksiądz Julian Felenczak. Jeśli szukacie pięknych drewnianych cerkwi w Bieszczadach, czy w Beskidzie Niskim to musicie się wybrać do Morochowa, gdzie o tej świątyni opowiem Wam ksiądz Julian Felenczak.
Wyprawa samochodem UAZ wiosną na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Z tego miejsca wykonaliśmy kilka zdjęć cerkwi w Morochowie. Wyprawa samochodem UAZ wiosną na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Z tego miejsca wykonaliśmy kilka zdjęć cerkwi w Morochowie.
Cerkiew w Morochowie podziwiana z sąsiedniej góry wczesną wiosną. Cerkiew w Morochowie podziwiana z sąsiedniej góry wczesną wiosną.
Cerkiew w Morochowie na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego została w ostatnich latach wyremontowana - wymieniono dach, umieszczono 2 nowe kopuły cebulaste, wykonano mur wokół świątyni, odnowiono polichromię oraz ikonostas. Cerkiew w Morochowie na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego została w ostatnich latach wyremontowana - wymieniono dach, umieszczono 2 nowe kopuły cebulaste, wykonano mur wokół świątyni, odnowiono polichromię oraz ikonostas.
Tablica z cytatem z książki Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej autorstwa Jarosława Haszka, umieszczona przy drodze prowadzącej do cerkwi w Morochowie. Tablica z cytatem z książki Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej autorstwa Jarosława Haszka, umieszczona przy drodze prowadzącej do cerkwi w Morochowie.
Cerkiew w Morochowie z 1837r. użytkowana jest prawosławnych. Położona jest na Szlaku Ikon Doliny Rzeki Osława na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Cerkiew w Morochowie z 1837r. użytkowana jest prawosławnych. Położona jest na Szlaku Ikon Doliny Rzeki Osława na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego.
Cerkiew w Morochowie na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego jak widać zachwyca turystów o każej pogodzie. Warto tu wybrać się na wycieczkę jednodniową. Cerkiew w Morochowie na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego jak widać zachwyca turystów o każej pogodzie. Warto tu wybrać się na wycieczkę jednodniową.
Do cerkwi w Morochowie mogą również dojść osoby niepełnosprawne - dla nich został wykonany specjalny chodnik. Cerkiew w Morochowie to obowiązkowy punkt wycieczki dla osób wybierających się na pogranicze Bieszczad i Beskidu Niskiego. Do cerkwi w Morochowie mogą również dojść osoby niepełnosprawne - dla nich został wykonany specjalny chodnik. Cerkiew w Morochowie to obowiązkowy punkt wycieczki dla osób wybierających się na pogranicze Bieszczad i Beskidu Niskiego.
Łąki na pograniczu Wysoczan i Mokrego, obok rezerwatu przyrody, a podziwiane z wycieczki po Bieszczadach. Łąki na pograniczu Wysoczan i Mokrego, obok rezerwatu przyrody, a podziwiane z wycieczki po Bieszczadach.
Widok na miejscowość Mokre, która jest położona zarówno w Bieszczadach, jak i w Beskidzie Niskim. Widok na miejscowość Mokre, która jest położona zarówno w Bieszczadach, jak i w Beskidzie Niskim.
Piękna dolina rzeki Osława wiosną - to granica między Bieszczadami, a Beskidem Niskim. Piękna dolina rzeki Osława wiosną - to granica między Bieszczadami, a Beskidem Niskim.
Kolory wiosny na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego... To doskonały czas na wycieczki jednodniowe. Kolory wiosny na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego... To doskonały czas na wycieczki jednodniowe.
Rzeka Osława jest granicą turystyczną między Bieszczadami, a Beskidem Niskim. To miejsce najczęściej odwiedzamy z turystami pokazując piękno Województwa Podkarpackiego. Rzeka Osława jest granicą turystyczną między Bieszczadami, a Beskidem Niskim. To miejsce najczęściej odwiedzamy z turystami pokazując piękno Województwa Podkarpackiego.
Niepowtarzalne kształty gór na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Niepowtarzalne kształty gór na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego.
Kwitnące grusze wiosną w Bieszczadach. Kwitnące grusze wiosną w Bieszczadach.
To najpiękniejsze miejsce z widokiem na miejscowość Mokre. To najczęściej przyjeżdżamy na wycieczkę samochodem UAZ by podziwiać widok na Bieszczady i Beskid Niski. To najpiękniejsze miejsce z widokiem na miejscowość Mokre. To najczęściej przyjeżdżamy na wycieczkę samochodem UAZ by podziwiać widok na Bieszczady i Beskid Niski.
Podczas wycieczki samochodem terenowym UAZ po pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego zobaczyliśmy śmiałą nornicę. Czyż to zwierzątko nie przypomina Wam chomika? Podczas wycieczki samochodem terenowym UAZ po pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego zobaczyliśmy śmiałą nornicę. Czyż to zwierzątko nie przypomina Wam chomika?
Wycieczka samochodem terenowym UAZ po pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego z przewodnikiem. Wycieczka samochodem terenowym UAZ po pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego z przewodnikiem.
Widok ze wzgórza położonego nad Morochownicą na miejscowość Mokre. W dolinie rzeka Osława, która jest granicą między Bieszczadami, a Beskidem Niskim. Widok ze wzgórza położonego nad Morochownicą na miejscowość Mokre. W dolinie rzeka Osława, która jest granicą między Bieszczadami, a Beskidem Niskim.
Ktoś chętny na wycieczkę jednodniową z przewodnikiem po pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego z Biurem Podróży Bieszczader? Ktoś chętny na wycieczkę jednodniową z przewodnikiem po pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego z Biurem Podróży Bieszczader?
Nad miejscowość Mokre przyszła chmura z deszczem i zrobiło się mokro ;-) Ale i tak jest pięknie na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Nad miejscowość Mokre przyszła chmura z deszczem i zrobiło się mokro ;-) Ale i tak jest pięknie na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego.
Zapraszamy na wycieczki jednodniowe po Bieszczadach i Beskidzie Niskim z Biurem Podróży Bieszczader. Zapraszamy na wycieczki jednodniowe po Bieszczadach i Beskidzie Niskim z Biurem Podróży Bieszczader.
Widok ze wzgórza świętojańskiego na pogranicze Bieszczad i Beskidu Niskiego, a dokładnie miejscowość Mokre, która jest położona między tymi regionami turystycznymi. Widok ze wzgórza świętojańskiego na pogranicze Bieszczad i Beskidu Niskiego, a dokładnie miejscowość Mokre, która jest położona między tymi regionami turystycznymi.
Samochód terenowy UAZ z widokiem na Morochownicą i nie istniejącą wieś Zawadkę Morochowską, czyli wycieczka na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Samochód terenowy UAZ z widokiem na Morochownicą i nie istniejącą wieś Zawadkę Morochowską, czyli wycieczka na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego.

Pierwsze wzmianki o cerkwi w Morochowie pochodzą już z 1429 roku. Obecna cerkiew została wybudowana w 1837 roku na miejscu wcześniejszej, która spłonęła. Kilkanaście lat później dobudowano wieżę z przedsionkiem. Jest pod wezwaniem Spotkania Pańskiego. Jak wspomina proboszcz Julian Felenczak: wspólnota Morochowa oraz Mokrego najpierw była prawosławna, później grekokatolicka, a od 1961 roku ponownie prawosławna.

Jest legenda, która mówi, że pierwsza cerkiew była w pobliżu szczytu Czekajka 466m. Jednak tamta cerkiew spłonęła i wiatr podczas pożaru przyniósł w obecne miejsce kartkę z ewangelii. Miejscowi ludzie stwierdzili, że to jest „znak” i postanowili wybudować świątynię w nowym obecnym miejscu.

Mówiąc o świątyni trzeba wspomnieć o Akcji WISŁA, która wszystko zmieniła… Większość mieszkańców w 1947 roku została wysiedlona. Cerkiew wtedy została zamknięta. Dopiero w 1961 roku ponownie udało się otworzyć świątynię parafii prawosławnej.

Architektura świątyni reprezentuje styl określany jako zachodnio łemkowski. Jest to budowla drewniana o konstrukcji zrębowej, oszalowana. Świątynia jest trójdzielna, orientowana. Nawa i prezbiterium są kryte jedno kalenicowym dachem zwieńczona dwoma cebulastymi kopułami. Wejście do cerkwi prowadzi przez przedsionek, ale nietypowo, bo od strony południowej (czyli z boku). Od strony wschodniej (za prezbiterium) widnieje DZWONNICA z 2000 roku z 3 dzwonami.

Cerkiew została gruntownie wyremontowana w 1921 roku. Jednak w 1944 roku w wyniku działań wojennych został zniszczony dach i zniszczeniu uległy 2 kopuły. Kolejny remont odbył się dopiero w 1964. W 1985 roku wpisana do rejestru zabytku. W 1995 roku udało się wykonać kolejny remont dachu – przywrócono oryginalny wygląd z 3 kopułami, a dach pokryto blachą miedzianą.

Wewnątrz świątyni warto zwrócić uwagę na:
– kompletny 4 rzędowy ikonostas z ikonami z początku XIX wieku
– ikony procesyjne z nie istniejących świątyń w Zawadce Morochowskiej i Płonnej
– wyjątkową ikonę pierwszej męczennicy chrześcijańskiej św. Tekli.
– ikonę przedstawiających św. Piotra i Pawła namalowane we Francji – stamtąd zostały przywiezione przez Żonę Księdza. Obydwoje mówią biegle w 4 językach.

Zachęcamy do oglądnięcia FILMU przedstawiającego ujęcia z wnętrza cerkwi, z drona, a przede wszystkim wysłuchania opowieści księdza Juliana Felenczaka:
https://www.youtube.com/watch?v=eKRuAD_Xmh0

Na koniec dodamy zachętę do zorganizowana sobie wycieczki – nawet jednodniowej – właśnie do cerkwi w Morochowie. Oprócz wspaniałych widoków trzeba koniecznie spotkać się z gospodarzem cerkwi, czyli księdzem Julianem Felenczakiem. To człowiek, który w bardzo ciekawy sposób opowie Wam o swojej świątyni, podzieli się ciekawostkami, wyjaśni w czytelny sposób różnice i podobieństwa między religiami, a przede wszystkim w fantastyczny sposób szerzy ekumenizm. A jak przyjdziecie na niedzielne nabożeństwo to dojrzy Waszą postać i w niezwykle ciepły sposób przywita. Pogranicze Bieszczad i Beskidu Niskiego – zarówno widoki, świątynie, krzyże i kapliczki, a przede wszystkim spotkani ludzie sprawią, że będzie chcieli tu wracać!

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl