KLASZTOR W KOMAŃCZY

Jak nasi przewodnicy na wycieczkach po Bieszczadach zadają pytanie turystom nocującym w Województwie Podkarpackim:
– Jak słyszycie Komańcza to co myślicie?
Najczęściej padają odpowiedzi:
Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy.
oraz / i
Kardynał Stefan Wyszyński, który był internowany w klasztorze w Komańczy.

Klasztor w Komańczy jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Bieszczadach.

Zapraszamy do obejrzenia ZDJĘĆ klasztoru w Komańczy, które wykonaliśmy zimowej nocy…:

Czy patrząc na to zdjęcie Klasztoru w Komańczy nie macie ochoty wybrać się do tej bieszczadzkiej atrakcji Bieszczadzkiej również zimą? Czy patrząc na to zdjęcie Klasztoru w Komańczy nie macie ochoty wybrać się do tej bieszczadzkiej atrakcji Bieszczadzkiej również zimą?
Wokół Klasztoru w Komańczy panuje niepowtarzalny klimat, który warto doceniać o każdej porze roku, również zimą w Bieszczadach. Wokół Klasztoru w Komańczy panuje niepowtarzalny klimat, który warto doceniać o każdej porze roku, również zimą w Bieszczadach.
Kamień węgielny pod budowę Klasztoru w Komańczy wbudowano w 1929, a poświęcono 12 sierpnia 1931r. Kamień węgielny pod budowę Klasztoru w Komańczy wbudowano w 1929, a poświęcono 12 sierpnia 1931r.
Przed klasztorem w Komańczy turystów przybywających w to piękne miejsce wita pomnik prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przed klasztorem w Komańczy turystów przybywających w to piękne miejsce wita pomnik prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy sfotografowany zimą i do tego nocą w Bieszczadach. Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy sfotografowany zimą i do tego nocą w Bieszczadach.
Stare JODŁY kołyszące się na wietrze na przeciw klasztoru w Komańczy - czyż nie piękne zimą w Bieszczadach? Stare JODŁY kołyszące się na wietrze na przeciw klasztoru w Komańczy - czyż nie piękne zimą w Bieszczadach?
Robiąc zdjęcie danej atrakcji czasami warto poszukać gałązki jak w tym wypadku przy klasztorze w Komańczy. Robiąc zdjęcie danej atrakcji czasami warto poszukać gałązki jak w tym wypadku przy klasztorze w Komańczy.
Prymas kardynał Stefan Wyszyński był internowany w Klasztorze w Komańczy na pierwszym piętrze w pokoju nr 5. Prymas kardynał Stefan Wyszyński był internowany w Klasztorze w Komańczy na pierwszym piętrze w pokoju nr 5.
Parter klasztoru w Komańczy jest murowany, ale pierwsze i drugie piętro drewniane. Parter klasztoru w Komańczy jest murowany, ale pierwsze i drugie piętro drewniane.
Zima wokół klasztoru w Komańczy... Zima wokół klasztoru w Komańczy...
Dróżka prowadząca do klasztoru sióstr nazaretanek z izbą pamięci internowanego w Komańczy prymasa S. Wyszyńskiego. Dróżka prowadząca do klasztoru sióstr nazaretanek z izbą pamięci internowanego w Komańczy prymasa S. Wyszyńskiego.
Klasztor w Komańczy jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Bieszczadach, a to głównie dzięki prymasowi kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Klasztor w Komańczy jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Bieszczadach, a to głównie dzięki prymasowi kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.
Klasztor w Komańczy położony jest na zboczach góry Bircza w otoczeniu starych jodeł, który warto podziwiać również zimą w Bieszczadach... Klasztor w Komańczy położony jest na zboczach góry Bircza w otoczeniu starych jodeł, który warto podziwiać również zimą w Bieszczadach...
Pierwszy widok jaki ma turysta idący dróżką do klasztoru w Komańczy - ten widok akurat nocą ;-) Pierwszy widok jaki ma turysta idący dróżką do klasztoru w Komańczy - ten widok akurat nocą ;-)

Strona internetowa SIÓSTR NAZARETANEK w Komańczy

“Jest w Komańczy dom jasny malowany nadzieją
i koronką z drzewa ozdobiony
szumem jodeł wiekowych i zapachem żywicznym
w każdej porze szczelnie otulony…”

(ks. Zbigniew Czuchra MS)

Powyższymi słowami Siostry Nazaretanki witają na stronie internetowej klasztoru w Komańczy.

HISTORIA klasztoru w Komańczy

Historia Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Komańczy na terenie diecezji przemyskiej rozpoczęła się w 1927 roku. Wtedy w wynajętym domu w Komańczy zamieszkało 5 sióstr, które zajmowały się głównie kościołem parafialnym. W 1929 roku zaczęło budować drewniany klasztor w stylu szwajcarskim z murowanym parterem. Budowa budynku położonego na wysokości około 520m n.p.m na zboczach góry Bircza została ukończona poświęceniem 12 sierpnia 1931r.

Na początku połowę klasztoru objęto klauzurą zakonną i przeznaczono dla sióstr zakonnych, które tu przybywały dla podratowania zdrowia (głównie choroby płuc). Natomiast druga część została wydzielona gościom. Na obszernych balkonach kuracjusze mogli przesiadywać osłonięci od podmuchów wiatru i opadów, a w chłodne dni przykryci kocami. Klasztor jest położony pośród potężnych jodeł, które tworzą leczniczy klimat.

Kardynał STEFAN WYSZYŃSKI w Komańczy

Od wiaduktu kolejowego prowadzi do klasztoru asfaltowa dróżka, którą codziennie z kosturem i różańcem w ręku przemierzał Prymas Polski Stefan kard. Wyszyński. Idąc do klasztoru warto zwrócić uwagę na napisy na kamieniach zamontowane wzdłuż drogi, dzięki którym można sercem wyczuć obecność Prymasa…

Prymas kardynał Stefan Wyszyński został internowany w klasztorze w Komańczy od 29 października 1955 do 28 października 1956. W czasie pobytu w klasztorze duchowny mieszkał na pierwszym, a dokładnie na piętrze w pokoju nr 5. Turyści odwiedzający klasztor mają możliwość zwiedzenia „pokoju prymasa” urządzonego na parterze z pamiątkami związanymi z Prymasem, a także kaplicy, w której się modlił.

Klasztor w Komańczy – miejsce słynne z internowania Prymasa Polski Stefana kard. Wyszyńskiego – można nawiedzać codziennie
(oprócz poniedziałku) w godzinach 9.00-17.00 (przerwa 12.00-13.00). Siostry Nazaretanki grupy turystyczne proszą o rezerwację telefoniczną 13 46 77 056.

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl