Kolejowy Smolnik – Odpoczywając w Bieszczadach, poczuj klimat dawnej kolei!!!

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia Kolejowego Smolnika. Nasz dom to nie tylko obiekt oferujący komfortowe pokoje noclegowe. To miejsce, w którym spotkasz się z historią kolei i poczujesz niepowtarzalny klimat dawnych stalowych szlaków. Zgromadziliśmy tu wiele pamiątek z historii polskiego – i nie tylko – kolejnictwa. Nasza ekspozycja obejmuje kolekcję przemysłowego taboru kolejowego o szerokości toru 750 mm oraz 600 mm oraz lilipucich wagonów kolejki ogrodowej o prześwicie toru 241 mm. Tabor wyeksponowany jest na dwóch zbudowanych na naszej posesji stacjach. Każdy z systemów obejmuje około 100 m długości torów. Na torze o szerokości 600 mm możliwe są przejażdżki drezyną, na torze 241 mm możliwe jest ręczne przetaczanie miniaturowego taboru. Ekspozycję taboru uzupełnia kolekcja semaforów, tarcz oraz innych urządzeń sygnalizacyjnych i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Całość utrzymana jest w charakterystycznym klimacie kolei wąskotorowych, w realiach lat 80. ubiegłego wieku.

W naszym domu zorganizowaliśmy ekspozycję wewnętrzną, która obejmuje kilkaset artefaktów. Jest to duża kolekcja tabliczek znamionowych oraz tabliczek seryjnych parowozów normalnotorowych oraz wąskotorowych pracujących na PKP oraz na kolejach przemysłowych, kolekcja tabliczek znamionowych i seryjnych z lokomotyw innych trakcji (elektrowozy, spalinowozy), a także zbiór tabliczek znamionowych (firmowych) z wagonów. Eksponujemy także kolekcję lamp, latarń i latarek kolejowych, wewnętrznych urządzeń sterowania ruchem kolejowym, stanowiących wyposażenie nastawni, zbiór kartonowych biletów obejmujący prawie tysiąc eksponatów, zbiór dokumentacji technicznej i eksploatacyjnej taboru różnych trakcji (głównie parowozów), a także elementy umundurowania kolejarskiego.

Wizyta w naszym mini-skansenie to nie tylko żywa lekcja historii kolei. To możliwość poznania kolei w praktyce. To wspaniała forma spędzenia wolnego czasu i w słońce i w deszcz.

Kontakt:
www.kolejowysmolnik.pl
https://www.facebook.com/kolejowysmolnik/
Smolnik nad Osławą 2C, 38-543 Komańcza
tel. 601 311 677 i 601 061 677

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl