Styczeń kojarzył nam się do tej pory ze śnieżną zimą i egzaminem na ratownika Bieszczadzkiej Grupy GOPR odbywającym się co roku m.in. na szczycie Połoniny Wetlińskiej, gdzie w schronisku CHATKA PUCHATKA kandydaci na ratowników spotykali się w wyznaczony weekend w piątek wieczorem i zaczynali od egzaminu teoretycznego. Niestety dożyliśmy 2020 roku, gdy schronisko Chatka Puchatka zostało rozebrane, a do tego początkiem stycznia 2021 nadal nawet na szczycie Połoniny Wetlińskiej objętej ochroną przez Bieszczadzki Park Narodowy nie ma śniegu…

Nie mogąc organizować kuligów, czy jeździć na nartach mamy więcej czasu i postanowiliśmy przeglądnąć zdjęcia wykonane w poprzednich latach, a związane z Chatką Puchatka i Lutkiem Pińczukiem – wieloletnim gospodarzem schroniska. Na początek zdjęcia z 2005 roku:

Ratownicy GOPR przed schroniskiem Chatka Puchatka - m.in. przedstawiciel Biura Podróży Bieszczader Mariusz Janik w czarnej kurtce - 9 sierpień 2005. Ratownicy GOPR przed schroniskiem Chatka Puchatka - m.in. przedstawiciel Biura Podróży Bieszczader Mariusz Janik w czarnej kurtce - 9 sierpień 2005.
Lutek Pińczuk wyjeżdżający na Hasiakową Skałę na Połoninie Wetlińskiej, aby nalać wody do zbiorników w Chatce Puchatka - 1 lipiec 2005. Lutek Pińczuk wyjeżdżający na Hasiakową Skałę na Połoninie Wetlińskiej, aby nalać wody do zbiorników w Chatce Puchatka - 1 lipiec 2005.
Lutek Pińczyk za kierownicą swojego gazika na szczycie Połoniny Wetlińskiej - 1 lipiec 2005. Lutek Pińczyk za kierownicą swojego gazika na szczycie Połoniny Wetlińskiej - 1 lipiec 2005.
Lutek Pińczuk nabierający wodę w źródle na zboczach Połoniny Wetlińskiej - 1 lipiec 2005. Lutek Pińczuk nabierający wodę w źródle na zboczach Połoniny Wetlińskiej - 1 lipiec 2005.
Samochód Lutka Pińczuka powyżej schroniska Chatka Puchatka i główny grzbiet Połoniny Wetlińskiej ze szlakiem czerwonym - 1 lipiec 2005. Samochód Lutka Pińczuka powyżej schroniska Chatka Puchatka i główny grzbiet Połoniny Wetlińskiej ze szlakiem czerwonym - 1 lipiec 2005.
Lutek Pińczuk wyjeżdżający samochodem na szczyt Połoniny Wetlińskiej z wodą używaną w schronisku Chatka Puchatka - 1 lipiec 2005. Lutek Pińczuk wyjeżdżający samochodem na szczyt Połoniny Wetlińskiej z wodą używaną w schronisku Chatka Puchatka - 1 lipiec 2005.
Samochód Lutka Pińczuka - gospodarza schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - zaparkowany obok Przełęczy Wyżnej, skąd większość wyrusza na wędrówkę na Połoninę Wetlińską - 26 wrzesień 2005. Samochód Lutka Pińczuka - gospodarza schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - zaparkowany obok Przełęczy Wyżnej, skąd większość wyrusza na wędrówkę na Połoninę Wetlińską - 26 wrzesień 2005.
Samochód niezbędny w pracy osoby zarządzającej schroniskiem Chatka Puchatka na szczycie Połoniny Wetlińskiej w Bieszczadzkim Parku Narodowym - 1 lipiec 2005. Samochód niezbędny w pracy osoby zarządzającej schroniskiem Chatka Puchatka na szczycie Połoniny Wetlińskiej w Bieszczadzkim Parku Narodowym - 1 lipiec 2005.

ROZETA KARPACKA

W 1952 roku na jednym ze szczytów Połoniny Wetlińskiej wojsko zbudowało posterunek obserwacyjny dla celów obrony przeciwlotniczej. Kiedy opuściło go w cztery lata później, po jakimś czasie zawładnęli nim harcerze z Krakowa, nadali mu nazwę „Tawerna” i proklamowali tam na górze Rzeczpospolitą Wetlińską. Po drewno na opał i po wodę schodzili kilkaset metrów niżej do strefy lasu. Natomiast po chleb i inne niezbędne produkty trzeba była organizować prawdziwą wyprawę aż do Cisnej. To przy słabej jakości dróg i problemów z komunikacją opuścili budynek. Niestety pierwsi i nieliczni wówczas turyści zaczęli dewastować budynek nie mający gospodarza – m.in. wyrywali deski z podłogi i ścian by sobie rozpalić ogień, zamiast zejść do lasu…

Lutek Pińczuk przejął tę opuszczoną ruderę w 1964 roku i do tego można powiedzieć na „wariackich papierach”. Pomyślał sobie, że wyremontuje ten budynek i urządzi w nim schronisko, a jednocześnie będzie miał gdzie mieszkać (do tej pory przebywał w ziemiance w Berehach Górnych). Dogadał się z PTTK Rzeszów, który formalnie przejął tę chatkę na Wetlińskiej.

Poniżej kilkanaście zdjęć jakie wykonaliśmy w 2006 o różnych porach roku:

Pierwszy śnieg na Połoninie Wetlińskiej na szlaku obok Chatki Puchatka - 17 październik 2006. Pierwszy śnieg na Połoninie Wetlińskiej na szlaku obok Chatki Puchatka - 17 październik 2006.
Jedni z turystów, których oprowadzał nasz przewodnik Mariusz Janik po Bieszczadzkim Parku Narodowym, a pozujący przy aucie Lutka Pińczuka obok Chatki Puchatka - 11 październik 2006. Jedni z turystów, których oprowadzał nasz przewodnik Mariusz Janik po Bieszczadzkim Parku Narodowym, a pozujący przy aucie Lutka Pińczuka obok Chatki Puchatka - 11 październik 2006.
Tabliczki na ścianie zewnętrznej schroniska Chatka Puchatka: jedna z nazwą, druga zawieszona przez GOPR oraz oznaczenie szlaku czerwonego przebiegającego szczytem Połoniny Wetlińskiej - 9 lipiec 2006. Tabliczki na ścianie zewnętrznej schroniska Chatka Puchatka: jedna z nazwą, druga zawieszona przez GOPR oraz oznaczenie szlaku czerwonego przebiegającego szczytem Połoniny Wetlińskiej - 9 lipiec 2006.
Lutek i Dorotka Pińczuk na malowidle ściennym w schronisku Chatka Puchatka - zdjęcie wykonaliśmy 9 lipca 2006. Lutek i Dorotka Pińczuk na malowidle ściennym w schronisku Chatka Puchatka - zdjęcie wykonaliśmy 9 lipca 2006.
Samochód Lutka Pińczuka zaparkowany obok schroniska Chatka Puchatka - 9 lipiec 2006. Samochód Lutka Pińczuka zaparkowany obok schroniska Chatka Puchatka - 9 lipiec 2006.
Lutek Pińczuk zjeżdżający szlakiem żółtym ze szczytu Połoniny Wetlińskiej w stronę Przełęczy Wyżnej - 11 lipiec 2006. Lutek Pińczuk zjeżdżający szlakiem żółtym ze szczytu Połoniny Wetlińskiej w stronę Przełęczy Wyżnej - 11 lipiec 2006.
Najbardziej lubiliśmy wędrować do schroniska Chatka Puchatka w październiku i listopadzie, gdy po Bieszczadzkim Parku Narodowym chodziło już mniej turystów... - 11 październik 2006. Najbardziej lubiliśmy wędrować do schroniska Chatka Puchatka w październiku i listopadzie, gdy po Bieszczadzkim Parku Narodowym chodziło już mniej turystów... - 11 październik 2006.
Lutek Pińczuk wyjeżdżający gazikiem na szczyt Połoniny Wetlińskiej - 11 lipiec 2006. Lutek Pińczuk wyjeżdżający gazikiem na szczyt Połoniny Wetlińskiej - 11 lipiec 2006.
Jedna z grup Biura Podróży Bieszczader przy schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - 11 październik 2006. Jedna z grup Biura Podróży Bieszczader przy schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - 11 październik 2006.
Turystki przy malowidłach ściennych bieszczadzkich zakapiorów wewnątrz schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - 9 lipiec 2006. Turystki przy malowidłach ściennych bieszczadzkich zakapiorów wewnątrz schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - 9 lipiec 2006.
Samochód Lutka Pińczuka w pobliżu Przełęczy Wyżnej, na której zlokalizowany jest parking dla turystów pragnących zdobyć szczyt Połoniny Wetlińskiej - 15 maj 2006. Samochód Lutka Pińczuka w pobliżu Przełęczy Wyżnej, na której zlokalizowany jest parking dla turystów pragnących zdobyć szczyt Połoniny Wetlińskiej - 15 maj 2006.
Gazik Lutka Pińczuka na Hasiakowej Skale - 17 lipiec 2006. Gazik Lutka Pińczuka na Hasiakowej Skale - 17 lipiec 2006.
Jedna z grup Biura Podróży Bieszczader przy schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - 17 lipiec 2006. Jedna z grup Biura Podróży Bieszczader przy schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - 17 lipiec 2006.
Jedna z grup Biura Podróży Bieszczader z Gorlic przy schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - 18 październik 2006. Jedna z grup Biura Podróży Bieszczader z Gorlic przy schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - 18 październik 2006.
Gazik Lutka Pińczuka pod jesionem obok pomnika poświęconego Jerzemu Harasymowiczowi - 17 październik 2006. Gazik Lutka Pińczuka pod jesionem obok pomnika poświęconego Jerzemu Harasymowiczowi - 17 październik 2006.
Lutek Pińczyk przejeżdżający obok szlaku prowadzącego na Połoninę Wetlińską - 20 czerwiec 2006. Lutek Pińczyk przejeżdżający obok szlaku prowadzącego na Połoninę Wetlińską - 20 czerwiec 2006.
Jedna z grup Biura Podróży Bieszczader przy schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - 20 czerwiec 2006.. Jedna z grup Biura Podróży Bieszczader przy schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - 20 czerwiec 2006..
Młodzież z samochodem gospodarza schroniska Chatka Puchatka Lutka Pińczuka - 17 październik 2006. Młodzież z samochodem gospodarza schroniska Chatka Puchatka Lutka Pińczuka - 17 październik 2006.
Jedna z grup Biura Podróży Bieszczader z Gorlic przy schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - 18 październik 2006.. Jedna z grup Biura Podróży Bieszczader z Gorlic przy schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - 18 październik 2006..
Samochód Lutka Pińczuka obok Przełęczy Wyżnej na tle Połoniny Caryńskiej - 20 czerwiec 2006. Samochód Lutka Pińczuka obok Przełęczy Wyżnej na tle Połoniny Caryńskiej - 20 czerwiec 2006.
Kandydaci na ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR przed schroniskiem Chatka Puchatka już po egzaminie teoretycznym, praktycznym z narciarstwa, ale przed sprawnościowym przeprowadzanym w Ustrzykach Górnych - 21 styczeń 2006. Kandydaci na ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR przed schroniskiem Chatka Puchatka już po egzaminie teoretycznym, praktycznym z narciarstwa, ale przed sprawnościowym przeprowadzanym w Ustrzykach Górnych - 21 styczeń 2006.
Gazik Lutka Pińczuka obok schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - 20 czerwiec 2006. Gazik Lutka Pińczuka obok schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - 20 czerwiec 2006.
20 stycznia 2006 Lutka Pińczuka zaskoczyła zima, a tak dokładnie ilość śniegu zalegającego na szlaku żółtym przebiegającym z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską. 20 stycznia 2006 Lutka Pińczuka zaskoczyła zima, a tak dokładnie ilość śniegu zalegającego na szlaku żółtym przebiegającym z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską.
Turyści rozpoczynający wędrówkę na Połoninę Wetlińską przechodząc obok samochodu Lutka Pińczuka - 20 czerwiec 2006. Turyści rozpoczynający wędrówkę na Połoninę Wetlińską przechodząc obok samochodu Lutka Pińczuka - 20 czerwiec 2006.
Jedna z grup Biura Podróży Bieszczader z Łodzi przy schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - 30 maj 2006. Jedna z grup Biura Podróży Bieszczader z Łodzi przy schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - 30 maj 2006.
Lutek Pińczuk rozpoczynający zdjazd od Chatki Puchatka w stronę Przełęczy Wyżnej po szlaku żółtym z Połoniny Wetlińskiej - 26 wrzesień 2006. Lutek Pińczuk rozpoczynający zdjazd od Chatki Puchatka w stronę Przełęczy Wyżnej po szlaku żółtym z Połoniny Wetlińskiej - 26 wrzesień 2006.
Młodzież licealna z Łodzi przy samochodzie Lutka Pińczuka i schronisku Chatka Puchatka - 30 maj 2006. Młodzież licealna z Łodzi przy samochodzie Lutka Pińczuka i schronisku Chatka Puchatka - 30 maj 2006.
Gazik Lutka Pińczuka za szczawiem alpejskim w pobliżu Przełęczy Wyżnej, a w tle z Połoniną Caryńską. Gazik Lutka Pińczuka za szczawiem alpejskim w pobliżu Przełęczy Wyżnej, a w tle z Połoniną Caryńską.
Wewnątrz schroniska, a dokładnie obok drzwi prowadzących do dyżurki Bieszczadzkiej Grupy GOPR można było zobaczyć popiersie Władka Nadopty - Majstra Biedy... - 29 wrzesień 2006. Wewnątrz schroniska, a dokładnie obok drzwi prowadzących do dyżurki Bieszczadzkiej Grupy GOPR można było zobaczyć popiersie Władka Nadopty - Majstra Biedy... - 29 wrzesień 2006.
Kandydaci na ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR przy samochodzie zasypanym śniegiem Lutka Pińczuka (przed egzaminem ;-)) - 20 styczeń 2006. Kandydaci na ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR przy samochodzie zasypanym śniegiem Lutka Pińczuka (przed egzaminem ;-)) - 20 styczeń 2006.

ROZETA KARPACKA

Naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR Karol Dziuban zaproponował Lutkowi Pińczukkowi etat ratownika na Wetlińskiej. Na końskim grzbiecie zaczął wozić na szczyt połoniny deski, cement i inne materiały niezbędne do remontu. Jednak turystów jeszcze wtedy nie było zbyt wiele, więc latem dodatkowo zbierał jagody i sprzedawał.

„Gdy wjeżdżał konno do restauracji Berdo, jedynej zresztą wówczas w Wetlinie, czasami zamawiał dwa kufle piwa. Jedno dla siebie, drugie dla konia. I owszem, nauczył go pić piwo z kufla. Na miejscowych po jakimś czasie nie robiło to już żadnego wrażenia, ale przejezdni rozdziawiali gęby i szła w Polskę fama o takim jednym w kapeluszu, co zjeżdża z gór konno wprost do knajpy i razem z koniem pije piwo, nie zsiadając przy tym z siodła. To z tego okresu pochodzi piosenka Tadeusza Woźniakowskiego „Ballada bieszczadzka”, zaśpiewana na festiwalu piosenki w Sopocie w 1964r., „o pannie w sukni niebieskiej” i tym domu na połoninie. Jej tekst napisał Edward Fiszer.”

Powyższy cytat pochodzi z książki autorstwa Andrzeja Potockiego „Majster Bieda czyli Zakapiorskie Bieszczady” i zachęcamy do tej niepowtarzalnej lektury…

Poniżej kilka zdjęć jakie wykonaliśmy w 2007 i 2008 roku:

Lutek Pińczuk zjeżdżający gazikiem z Połoniny Wetlińskiej po szlaku żółtym przebiegającym w stronę Przełęczy Wyżnej - 2 maj 2007. Lutek Pińczuk zjeżdżający gazikiem z Połoniny Wetlińskiej po szlaku żółtym przebiegającym w stronę Przełęczy Wyżnej - 2 maj 2007.
Turyści na szlaku żółtym prowadzącym na Połoninę Wetlińską obok przejeżdżającego samochodem Lutka Pińczuka - 22 sierpień 2007. Turyści na szlaku żółtym prowadzącym na Połoninę Wetlińską obok przejeżdżającego samochodem Lutka Pińczuka - 22 sierpień 2007.
Dzieci na wycieczce szkolnej na Połoninę Wetlińską przy samochodzie gospodarza schroniska Lutka Pińczuka - 17 maj 2008. Dzieci na wycieczce szkolnej na Połoninę Wetlińską przy samochodzie gospodarza schroniska Lutka Pińczuka - 17 maj 2008.
Lutek Pińczuk zjeżdżający gazikiem z Połoniny Wetlińskiej po szlaku żółtym przebiegającym w stronę Przełęczy Wyżnej - 2 maj 2007... Lutek Pińczuk zjeżdżający gazikiem z Połoniny Wetlińskiej po szlaku żółtym przebiegającym w stronę Przełęczy Wyżnej - 2 maj 2007...
Turyści na szlaku żółtym prowadzącym na Połoninę Wetlińską obok przejeżdżającego samochodem Lutka Pińczuka - 22 sierpień 2007.. Turyści na szlaku żółtym prowadzącym na Połoninę Wetlińską obok przejeżdżającego samochodem Lutka Pińczuka - 22 sierpień 2007..
Lutek przy pracach obok Chatki Puchatka - jak niemal zawsze uśmiechnięty - 29 maj 2008. Lutek przy pracach obok Chatki Puchatka - jak niemal zawsze uśmiechnięty - 29 maj 2008.
Wszystko co można było zakupić wewnątrz schroniska Chatka Puchatka trzeba było zakupić w hurtowni, przeładować do gazika i wywieźć na szczyt Połoniny Wetlińskiej po wyboistym szlaku... - 24 maj 2007. Wszystko co można było zakupić wewnątrz schroniska Chatka Puchatka trzeba było zakupić w hurtowni, przeładować do gazika i wywieźć na szczyt Połoniny Wetlińskiej po wyboistym szlaku... - 24 maj 2007.
Zdjęcie z samochodem Lutka Pińczuka obok Chatki Puchatka - 29 maj 2008. Zdjęcie z samochodem Lutka Pińczuka obok Chatki Puchatka - 29 maj 2008.

ROZETA KARPACKA

„Może ten kowbojski szpan, a może piosenka nie spodobały się władzy ludowej. W 1970 r. zszedł na dobre z Wetlińskiej, zostawiając schronisko studentom. Po różnych przygodach życiowych, kiedy w 1985 roku nadarzyła się sposobność, wrócił na połoninę. I znów okazało się, że schronisko zastał niemal w ruinie… Z Przełęczy Wyżnej 872m, końską drogą, przetransportował pod schronisko, będące na wysokości 1228m, kilkadziesiąt ton materiałów!

Na koniec kilka zdjęć z 2009 roku, m.in. z pełnionych dyżurów w Bieszczadzkiej Grupie GOPR:

Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej zimą - 17 styczeń 2009. Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej zimą - 17 styczeń 2009.
Lutek Pińczuk wywożący blachę na pokrycie schroniska Chatka Puchatka na Połoninę Wetlińską - 17 wrzesień 2009. Lutek Pińczuk wywożący blachę na pokrycie schroniska Chatka Puchatka na Połoninę Wetlińską - 17 wrzesień 2009.
Ten jeleń tak często przychodził do gospodarzy schroniska Chatka Puchatka Dorotki i Lutka, że nadali mu imię Filip :-) - 27 lipiec 2009. Ten jeleń tak często przychodził do gospodarzy schroniska Chatka Puchatka Dorotki i Lutka, że nadali mu imię Filip :-) - 27 lipiec 2009.
Tabliczka na dawnym schronisku Chatki Puchatka na grzbiecie Połoniny Wetlińskiej - 4 październik 2009. Tabliczka na dawnym schronisku Chatki Puchatka na grzbiecie Połoniny Wetlińskiej - 4 październik 2009.
Latem rzadko bywało tak pusto na Połoninie Wetlińskiej przy Chatce Puchatka - 24 lipiec 2009. Latem rzadko bywało tak pusto na Połoninie Wetlińskiej przy Chatce Puchatka - 24 lipiec 2009.
Wszystkie materiały na szczyt Połoniny Wetlińskiej Lutek Pińczuk musiał wywieźć na górę... - 17 wrzesień 2009. Wszystkie materiały na szczyt Połoniny Wetlińskiej Lutek Pińczuk musiał wywieźć na górę... - 17 wrzesień 2009.
Samochód Lutka Pińczuka zniknął został przysypany śniegiem - 17 styczeń 2009. Samochód Lutka Pińczuka zniknął został przysypany śniegiem - 17 styczeń 2009.
Jeleń pasący się obok toalety na grzbiecie Połoniny Wetlińskiej o zachodzie słońca - 27 lipiec 2009. Jeleń pasący się obok toalety na grzbiecie Połoniny Wetlińskiej o zachodzie słońca - 27 lipiec 2009.
Msza święta odprawiana przez księży obok schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. Msza święta odprawiana przez księży obok schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej.
Blacha na dach schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej na samochodzie Lutka Pińczuka - 17 wrzesień 2009. Blacha na dach schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej na samochodzie Lutka Pińczuka - 17 wrzesień 2009.
Jeleń Filip wśród wysokich traw na Połoninie Wetlińskiej podziwiany w promieniach zachodzącego słońca podczas dyżuru GOPR - 27 lipiec 2009. Jeleń Filip wśród wysokich traw na Połoninie Wetlińskiej podziwiany w promieniach zachodzącego słońca podczas dyżuru GOPR - 27 lipiec 2009.
Zachód słońca podziwiany z wnętrza dyżurki Bieszczadzkiej Grupy GOPR w schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - 27 lipiec 2009. Zachód słońca podziwiany z wnętrza dyżurki Bieszczadzkiej Grupy GOPR w schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej - 27 lipiec 2009.

ROZETA KARPACKA

Lutek kilka lat temu przestał być gospodarzem Chatki Puchatka i zamieszkał jak cywilizowany człowiek we własnym murowanym domu w Wetlinie. Schronisko zostało przeznaczone przez Bieszczadzki Park Narodowy do przebudowy, a materiały na nową budowlę miały być transportowane drogą lotniczą. Jednak ściany schroniska zniknęły, na szlaku żółtym powstała droga do jazdy samochodami z materiałami budowlanymi i co będzie dalej – czas pokaże… Nam zostały piękne wspomnienia z tym miejscem i fotografie – zarówno z turystami, których tam prowadziliśmy, z egzaminów do GOPR, jak i z samych dyżurów nocując w Chatce Puchatka…

 

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl