Zachęcamy do oglądnięcia wszystkich cerkwi w dolinie rzeki Osława, pośród których na szczególną uwagę zasługuje CERKIEW w TURZAŃSKU. W 2013 roku razem z cerkwią w Smolniku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ukończonej w 1803r. cerkwi nadano wezwanie Michała Archanioła. Tuż obok świątyni znajduje się najwyższa w Polsce drewniana wolnostojąca dzwonnica słupowa z 1817r.! Cerkiew w Turzańsku wyróżnia się spośród innych wieloma względami: aż 5 kopuł, pełen ikonostas wzbogacony o 2 boczne ołtarze z ikoną chramową (wyobrażającą wezwanie cerkwi) oraz ikoną św. Mikołaja, ponad 200 letnią podłogą mocowaną na drewnianych kołkach i równie starym zamkiem nietypowo zamykanym… – dzieło miejscowego kowala, niezwykle bogatą polichromią figuralną – m.in. jedno z malowideł przedstawia Chrystusa w chacie łemkowskiej z wyposażeniem XIX-wiecznym oraz Łemka siejącego ziarno w przypowieści o siewcy!
Czy kogoś jeszcze trzeba namawiać do odwiedzenia tej świątyni? W szczególny sposób zapraszamy ZIMĄ, gdy łączymy wędrówkę na rakietach śnieżnych po „połoninach pogórzańskich” (bardzo łatwa wędrówka z widokami rozległymi równie jak z Połoniny Wetlińskiej!) ze zwiedzaniem wnętrza cerkwi. Do Rzepedzi można dojechać koleją, a dalej naszymi samochodami UAZ! Szczegółowy program na:
KOLEJ na rakiety śnieżne!

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl