Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które wykonaliśmy w miejscowości Sieniawa w okolicach Rymanowa. To jedno z bardziej atrakcyjnych miejsc w Beskidzie Niskim, a wszystko za sprawą zapory wodnej na rzece Wisłok, która utworzyła ZALEW SIENIAWSKI zwany również Zbiornikiem Sieniawskim, czy Zbiornikiem Wodnym Besko, a niektórzy dodają nazwę Jezioro Sieniawskie (choć jest to nie jest dobre określenie…).

Lokalizacja zapory wodnej jest wynikiem kompromisu, dzięki któremu uchroniono najpiękniejszą część przełomu rzeki Wisłok, pomiędzy Beskidem i Mymoniem. Zapora wodna w Sieniawie budowana w latach 1971-1978 powstała 2 kilometry wyżej. Wymiary:
– 174 metry długości
– 9,5 szerokości w koronie
– 38m wysokości
– woda może być spiętrzana do 30m
– powierzchnia zbiornika wodnego 1,3 km
– pojemność 13,2 mln m3.

ROZETA KARPACKA

Galeria ZDJĘĆ, które wykonaliśmy nad Zalewem Sieniawskim: zarówno stojąc na koronie zapory wodnej, po jej wschodniej i zachodniej stronie,
a najpiękniej zapora wodna w Sieniawie prezentuje się od dołu (można się tam dostać drogą prowadzącą do hodowli pstrąga).
Wykonaliśmy również kilka zdjęć na moście nad Zalewem Sieniawskim, czyli między miejscowościami Pastwiska i Sieniawa.

Zdjęcie panoramiczne od zapory wodnej tworzącej Jezioro Sieniawskie po koryto rzeki Wisłok wraz z umocnieniami betonowymi brzegów rzeki. Zdjęcie panoramiczne od zapory wodnej tworzącej Jezioro Sieniawskie po koryto rzeki Wisłok wraz z umocnieniami betonowymi brzegów rzeki.
Most nad Jeziorem Sieniawskim między Pastwiskami, a Sieniawą w Beskidzie Niskim. Most nad Jeziorem Sieniawskim między Pastwiskami, a Sieniawą w Beskidzie Niskim.
Zbliżenie na górną część zapory wodnej w Sieniawie tworzącej Jezioro Sieniawskie - to jeden z najpiękniejszych zakątków Beskidu Niskiego. Zbliżenie na górną część zapory wodnej w Sieniawie tworzącej Jezioro Sieniawskie - to jeden z najpiękniejszych zakątków Beskidu Niskiego.
Widok z zapory w Sieniawie tworzącej Jezioro Sieniawskie - to doskonałe miejsce na wędkowanie i plażowanie w czystych wodach rzeki Wisłok przepływającej przez Beskid Niski. Widok z zapory w Sieniawie tworzącej Jezioro Sieniawskie - to doskonałe miejsce na wędkowanie i plażowanie w czystych wodach rzeki Wisłok przepływającej przez Beskid Niski.
Widok z zapory wodnej w Sieniawie w kierunku północnym, czyli w koryto rzeki Wisłok tworzącej Jezioro Sieniawskie. Widok z zapory wodnej w Sieniawie w kierunku północnym, czyli w koryto rzeki Wisłok tworzącej Jezioro Sieniawskie.
Tyle tylko można zobaczyć z budowy zapory wodnej w Sieniawie stojąc na wysokości korony tworzącej Jezioro Sieniawskie - niestety ogrodzenie daleko zostało wysunięte... Tyle tylko można zobaczyć z budowy zapory wodnej w Sieniawie stojąc na wysokości korony tworzącej Jezioro Sieniawskie - niestety ogrodzenie daleko zostało wysunięte...
Zachęcamy do wybrania się na wycieczkę jednodniową w Beskid Niski, a dokładnie do zobaczenia jednej z największych atrakcji tego regionu turystycznego - zapory wodnej w Sieniawie tworzącej Jezioro Sieniawskie. Zachęcamy do wybrania się na wycieczkę jednodniową w Beskid Niski, a dokładnie do zobaczenia jednej z największych atrakcji tego regionu turystycznego - zapory wodnej w Sieniawie tworzącej Jezioro Sieniawskie.
Tablica z najważniejszymi informacjami dotyczącymi zapory wodnej i Jeziora Sieniawskiego, która stoi po zachodniej stronie brzegu rzeki Wisłok, tuż obok zapory. Tablica z najważniejszymi informacjami dotyczącymi zapory wodnej i Jeziora Sieniawskiego, która stoi po zachodniej stronie brzegu rzeki Wisłok, tuż obok zapory.
Widok z mostu nad Jeziorem Sieniawskim w stronę zapory wodnej tworzącej jezioro - na tym odcinku można spotkać najwięcej wędkarzy. Widok z mostu nad Jeziorem Sieniawskim w stronę zapory wodnej tworzącej jezioro - na tym odcinku można spotkać najwięcej wędkarzy.
Niestety zapory wodnej w Sieniawie tworzącej Jezioro Sieniawskie nie można zwiedzać jak zaporę wodną w Solinie, a też kryje różne zagadki i ciekawostki... Niestety zapory wodnej w Sieniawie tworzącej Jezioro Sieniawskie nie można zwiedzać jak zaporę wodną w Solinie, a też kryje różne zagadki i ciekawostki...
Zdjęcie wykonaliśmy z mostu między Pastwiskami, a Sieniawą na Jezioro Sieniawskie tworzone w tym miejscu przez Potok Czernisławka - tu też można spotkać sporo wędkarzy. Zdjęcie wykonaliśmy z mostu między Pastwiskami, a Sieniawą na Jezioro Sieniawskie tworzone w tym miejscu przez Potok Czernisławka - tu też można spotkać sporo wędkarzy.
Widok z korony zapory wodnej w Sieniawie na jej dolną część z korytem rzeki Wisłok. Widok z korony zapory wodnej w Sieniawie na jej dolną część z korytem rzeki Wisłok.
Widok na Jezioro Sieniawskie z zapory wodnej w Sieniawie, po której można przejechać samochodem - tu woda sięga nawet do 30 metrów głębokości. Widok na Jezioro Sieniawskie z zapory wodnej w Sieniawie, po której można przejechać samochodem - tu woda sięga nawet do 30 metrów głębokości.
Zachęcamy wybrać się na wycieczkę jednodniową w Beskid Niskim np. do Sieniawy, gdzie w 1978 roku wybudowano zaporę wodną tworzącą Zalew Sieniawski - to okolice Rymanowa i Iwonicza. Zachęcamy wybrać się na wycieczkę jednodniową w Beskid Niskim np. do Sieniawy, gdzie w 1978 roku wybudowano zaporę wodną tworzącą Zalew Sieniawski - to okolice Rymanowa i Iwonicza.
Kaczor i kaczka spotkane nad rzeką Wisłok poniżej zapory wodnej w Sieniawie tworzącej Jezioro Sieniawskie. Kaczor i kaczka spotkane nad rzeką Wisłok poniżej zapory wodnej w Sieniawie tworzącej Jezioro Sieniawskie.
Schody wybudowane na stromym brzegu rzeki Wisłok obok korony zapory wodnej w Sieniawie aż zachęcają do zejścia na dół, ale ogrodzenie i bramka wejściowa są zamknięte... Schody wybudowane na stromym brzegu rzeki Wisłok obok korony zapory wodnej w Sieniawie aż zachęcają do zejścia na dół, ale ogrodzenie i bramka wejściowa są zamknięte...
Widok z zachodniego brzegu rzeki Wisłok na zaporę wodną w Sieniawie w Beskidzie Niskim tworzącą Jezioro Sieniawskie. Widok z zachodniego brzegu rzeki Wisłok na zaporę wodną w Sieniawie w Beskidzie Niskim tworzącą Jezioro Sieniawskie.
Widok spod gałęzi drzewa na brzegu rzeki Wisłok na zaporę wodną w Sieniawie tworzącą Jezioro Sieniawskie - to kolejna atrakcja Beskidu Niskiego. Widok spod gałęzi drzewa na brzegu rzeki Wisłok na zaporę wodną w Sieniawie tworzącą Jezioro Sieniawskie - to kolejna atrakcja Beskidu Niskiego.
Większość osób spaceruje po zaporach wodnych w Solinie i Myczkowcach w Bieszczadach, a może by tak kolejnym razem wybrać się na wycieczkę jednodniową do Sieniawy zwiedzić zaporę wodną tworzącą Jezioro Sieniawskie? Większość osób spaceruje po zaporach wodnych w Solinie i Myczkowcach w Bieszczadach, a może by tak kolejnym razem wybrać się na wycieczkę jednodniową do Sieniawy zwiedzić zaporę wodną tworzącą Jezioro Sieniawskie?
Stojąc obok korony zapory wodnej w Sieniawie trudno dotrzec jej budowę, gdyż ogrodzenie jest daleko wysunięte i nie można bliżej podejść, a tam skąd można by zrobić dobre zdjęcie to rosną drzewa... Stojąc obok korony zapory wodnej w Sieniawie trudno dotrzec jej budowę, gdyż ogrodzenie jest daleko wysunięte i nie można bliżej podejść, a tam skąd można by zrobić dobre zdjęcie to rosną drzewa...
Zapora wodna w Sieniawie powstała w latach 1971-1978 tworząc Jezioro Sieniawskie zwane również Zbiornikiem Sieniawskim. Zapora wodna w Sieniawie powstała w latach 1971-1978 tworząc Jezioro Sieniawskie zwane również Zbiornikiem Sieniawskim.
Zapora wodna w Sieniawie widziana ze wschodniej strony rzeki Wisłok - koroną zapory tworzącej Jezioro Sieniawskie jest droga publiczna. Zapora wodna w Sieniawie widziana ze wschodniej strony rzeki Wisłok - koroną zapory tworzącej Jezioro Sieniawskie jest droga publiczna.
Zapora wodna w Sieniawie tworząca Jezioro Sieniawskie widoczna od dołu, czyli z koryta rzeki Wisłok wypływającej w Beskidzie Niskim i dalej płynąca przez Jasło, Dębicę, Strzyżów, Rzeszów... Zapora wodna w Sieniawie tworząca Jezioro Sieniawskie widoczna od dołu, czyli z koryta rzeki Wisłok wypływającej w Beskidzie Niskim i dalej płynąca przez Jasło, Dębicę, Strzyżów, Rzeszów...
Zapora wodna tworząca Jezioro Sieniawskie widziana od wschodniej strony rzeki Wisłok, która tworzy jezioro, a wszystko powstało w 1978 roku. Zapora wodna tworząca Jezioro Sieniawskie widziana od wschodniej strony rzeki Wisłok, która tworzy jezioro, a wszystko powstało w 1978 roku.
Dziś proponujemy wybrać się na wycieczkę jednodniową w Beskid Niski, gdzie nie spotkamy tłumów ludzi jak w Solinie czy w Myczkowcach w Bieszczadach - nasz pomysł dotyczy zapory wodnej w Sieniawie w Beskidzie Niskim! Dziś proponujemy wybrać się na wycieczkę jednodniową w Beskid Niski, gdzie nie spotkamy tłumów ludzi jak w Solinie czy w Myczkowcach w Bieszczadach - nasz pomysł dotyczy zapory wodnej w Sieniawie w Beskidzie Niskim!
Zdjęcie wykonaliśmy ze szczytu korony zapory wodnej tworzącej Jezioro Sieniawskie na ziemiach Beskidu Niskiego w kierunku północnym, czyli w stronę Beska i Mymonia. Zdjęcie wykonaliśmy ze szczytu korony zapory wodnej tworzącej Jezioro Sieniawskie na ziemiach Beskidu Niskiego w kierunku północnym, czyli w stronę Beska i Mymonia.
Widok na zaporę wodną w Sieniawie w Beskidzie Niskim, która od 1978 roku wstrzymując wody rzeki Osława tworzy Jezioro Sieniawskie - jedna z najpiękniejszych atrakcji Beskidu Niskiego i super pomysł na wycieczkę jednodniową. Widok na zaporę wodną w Sieniawie w Beskidzie Niskim, która od 1978 roku wstrzymując wody rzeki Osława tworzy Jezioro Sieniawskie - jedna z najpiękniejszych atrakcji Beskidu Niskiego i super pomysł na wycieczkę jednodniową.
Zdjęcie ze zbliżeniem na Jezioro Sieniawskie w stronę Rudawki Rymanowskiej, Puław i Wisłoczka, skąd płynie rzeka Wisłok tworząca zalew Sieniawski. Zdjęcie ze zbliżeniem na Jezioro Sieniawskie w stronę Rudawki Rymanowskiej, Puław i Wisłoczka, skąd płynie rzeka Wisłok tworząca zalew Sieniawski.
Kaczor uciekający na widok fotografa nad rzeką Wisłok podczas wycieczki po atrakcjach Beskidu Niskiego. Kaczor uciekający na widok fotografa nad rzeką Wisłok podczas wycieczki po atrakcjach Beskidu Niskiego.
Zdjęcie na mapę z lokalizacją zbiornika Jeziora Sieniawskiego oraz przekrój zapory - tablica znajduje się obok korony zapory wodnej w Sieniawie. Zdjęcie na mapę z lokalizacją zbiornika Jeziora Sieniawskiego oraz przekrój zapory - tablica znajduje się obok korony zapory wodnej w Sieniawie.
Zbliżenie na komory spustowe, które są otwierane w razie nagłych opadów deszczu - taka jest teoria, ale osoby pracując w zaporze wodnej w Sieniawie wszystkie dane pogodowe dobrze analizują i nigdy nie było konieczności ich otwierania - raz w roku jest wykonywany przegląd czy dobrze działają na wypadek powodzi w Beskidzie Niskim. Zbliżenie na komory spustowe, które są otwierane w razie nagłych opadów deszczu - taka jest teoria, ale osoby pracując w zaporze wodnej w Sieniawie wszystkie dane pogodowe dobrze analizują i nigdy nie było konieczności ich otwierania - raz w roku jest wykonywany przegląd czy dobrze działają na wypadek powodzi w Beskidzie Niskim.
Kaczor lecący nad wodą rzeki Wisłok poniżej zapory wodnej w Sieniawie w okolicach Rymanowa w Beskidzie Niskim. Kaczor lecący nad wodą rzeki Wisłok poniżej zapory wodnej w Sieniawie w okolicach Rymanowa w Beskidzie Niskim.
To zdjęcie zapory wodnej w Sieniawie wykonaliśmy stojąc obok tablicy informacyjnej z najważniejszymi wymiarami i funkcjami zapory oraz Jeziora Sieniawskiego. To zdjęcie zapory wodnej w Sieniawie wykonaliśmy stojąc obok tablicy informacyjnej z najważniejszymi wymiarami i funkcjami zapory oraz Jeziora Sieniawskiego.
Dziś proponujemy wybrać się na wycieczkę jednodniową w magiczne tereny Beskidu Niskiego, a nie w Bieszczady - do zapory wodnej w Sieniawie tworzącej Jezioro Sieniawskie. Dziś proponujemy wybrać się na wycieczkę jednodniową w magiczne tereny Beskidu Niskiego, a nie w Bieszczady - do zapory wodnej w Sieniawie tworzącej Jezioro Sieniawskie.

ROZETA KARPACKA

Główne FUNKCJE ZBIORNIKA (Zalewu Sieniawskiego) w Sieniawie:
1. zaopatrzenie w wodę mieszkańców i turystów Rymanowa oraz Iwonicza
2. ochrona przeciwpowodziowa terenów poniżej zbiornika poprzez znaczącą redukcję kulminacji fali powodziowej dopływającej do zbiornika
3. wyrównanie niskich przepływów w rzece poniżej zbiornika do gwarantowanego odpływu ze zbiornika w ilości 0,90 m3/s
4. zapewnienie poboru wody dla potrzeb produkcyjnych Gospodarstwa Rybackiego „Wisłok” poniżej zbiornika (czyli dla hodowli pysznych pstrągów! :-))
5. produkcja czystej energii elektrycznej
6. turystyka i rekreacja w rejonie zbiornika.

ROZETA KARPACKA

Nakręciliśmy również krótki FILM stojąc na koronie zapory wodnej w Sieniawie – zarówno z południowej, jak i północnej jej strony:

UWAGA: by zobaczyć film w lepszej jakości to na powyższym obrazku trzeba kliknąć na napis YouTube.

ROZETA KARPACKA

Zalew Sieniawski to też doskonałe miejsce dla wędkarzy. Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego Krosno regularnie wpuszcza do niego m.in. narybek karpia i szczupaka. Oprócz nich w zbiorniku występują: płoć, kleń, sandacz, okoń, sieja, czy sum. Ponad połowa długości brzegu to wysokie urwiste ściany, co dość utrudnia wędkowanie z brzegu. Do wędkowania należy posiadać zezwolenie na „wody nizinne”.

Niestety w zaporze wodnej w Sieniawie brakuje przepławek dla ryb, więc wał betonowy blokuje możliwość przypływania tu na tarło wielu gatunków ryb.

NA KONIEC kilka ciekawostek i informacji:
– w zaporze funkcjonuje mała elektrownia wodna. Zarząd nad zaporą pełni Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.
– dla ochroni wsi Sieniawa wybudowano 600 metrów obwałowań bocznych zbiornika
– od strony wsi Sieniawa jest mała wypożyczalnia sprzętów wodnych. Brak strzeżonego kąpieliska. Nie ma możliwości używania silników spalinowych do sprzętów pływających.

Chcąc zrobić zdjęcia zapory wodnej w Sieniawie od podstawy prosimy by samochód zaparkować na sporych rozmiarów placu przy koronie zapory wodnej. Następnie udać się na spacer trwający 10 minut w stronę hodowli pstrągów. Teoretycznie można zjechać na dół, ale przed szlabanem na drodze prowadzącej bezpośrednio do zapory jest miejsca na poboczu dosłownie dla 3 samochodów. Więc nie ma sensu się denerwować z zawracaniem samochodu, szukaniem miejsca parkingowego i hałasowaniem mieszkańcom bloku, tylko zachęcamy do SPACERU! 🙂

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl