Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które wykonaliśmy 25 grudnia 2020 podczas naszej pierwszej wędrówki na WIEŻĘ WIDOKOWĄ nad Mucznem. To najnowsza atrakcja w Bieszczadach w okolicach Ustrzyk Górnych, na granicy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym.
Wiele osób chce się wybrać na wieżę widokową do Mucznego, więc postanowiliśmy odpowiedzieć w artykule na najczęściej zadawane nam pytania:
1. Gdzie znajduje się wieża widokowa w Mucznem?
Dokładnie w paśmie górskim Jeleniowaty na wzgórzu o wysokości 907 metrów. Jak wjedziecie do Mucznego i zobaczycie największy budynek, w którym jest Centrum Promocji Leśnictwa to wzgórze z wieżą jest po lewej stronie. Wieżę można zobaczyć stojąc na skrzyżowaniu na przeciw hotelu.
2. Czy jest wyznaczony szlak na wieżę w Mucznem?
Samochód najlepiej zaparkować na bezpłatnym parkingu obok Centrum Promocji Leśnictwa i podejść 700 metrów wzdłuż drogi prowadzącej w stronę Tarnawy lub zaparkować w pobliżu składu drewna. Szlak jest bardzo dobrze oznaczony karteczkami z napisem „wieża widokowa”. Muczne jest położone na wysokości 620 metrów, a wieża na 907m, więc niespełna 190 metrów różnicy poziomów do pokonania w czasie około 45 minut. A jak już dotrzecie do wieży sięgającej do 34 metrów nad ziemię, czeka Was 175 schodów… 🙂
Niektórzy próbują swych sił idąc bezpośrednio od CPL do wieży, ale tego rozwiązania nie polecamy, gdyż jest bardzo stromo, a zejście jest po prostu niebezpieczne. Ewentualnie można wyjść tą ścieżką (nie ma żadnych znaków – jest po prostu wydeptana), a zejść wyznaczonym oficjalnie szlakiem.
3. Czy szlak prowadzący do wieży widokowej jest trudny?
Nie, ale nie jest to ścieżka spacerowa i nie nadaje się do spacerów z małymi dziećmi. Nie da się przejechać wózkiem spacerowym. Jest jedno strome podejście zaczynające się za drewnianymi schodami, ale przejście nim zajmie około 10 minut.
4. Czy szlak prowadzący na wieżę widokową w Mucznem jest atrakcyjny?
Jeśli ktoś lubi chodzić po lesie z kilkoma starymi drzewami to tak. Jednak nie ma z niego żadnych widoków na okoliczne góry czy wioski.
5. Co widać z wieży widokowej?
– Muczne
– pasmo górskie Bukowe Berdo, Krzemień, Wołowy, Halicz
– otaczające wieżę lasy
– w dolinie patrząc w kierunku wschodnim łąki w okolicach Tarnawy Niżnej, Dźwiniacza Górnego, a dalej wioski po ukraińskiej stronie granicy.
Podsumowując: jeśli ktoś wybiera się na wycieczkę jednodniową do Mucznego to oprócz wizyty w pokazowej zagrodzie żubrów, zatrzymania się na kilka minut na plenerowym wypale węgla drzewnego, zwiedzenia małego muzeum przyrodniczego w Centrum Promocji Leśnictwa, czy wędrówki górskiej na Bukowego Berdo, z którego szczytu są jedne z najpiękniejszych widoków na najwyższe szczyty Bieszczad to jak najbardziej może wybrać się również na wieżę widokową. Jednak my nie traktujemy wieży jako jednej z głównych atrakcji Bieszczad.
Na koniec składamy ogromne podziękowania dla Leśników z Mucznego nie tylko za pomysł, ale również budowę wieży widokowej, która stanowi nową atrakcję nie tylko dla okolic Ustrzyk Górnych, ale Bieszczad i Województwa Podkarpackiego.