KOPALNIA KAWY

klimatyczne restauracje Lwowa

KOPALNIA KAWY to największa lwowska kawiarnia. Jest ona poświęcona historii kawy we Lwowie. W roku 1683 Jerzy Kulczycki, który urodził się pod Samborem i walczył z Janem III Sobieskim pod Wiedniem przyczyniając się do zwycięstwa!, przyniósł do Lwowa tradycję picia kawy. Od tego czasu Lwów został kawową stolicą Polski, a obecnie Ukrainy. W kawiarni jest tak dużo kawy, że jest ona przechowana pod ziemią!

W zakładzie znajduje się kopalnia, skąd górnicy wydobywają zielone kawowe ziarna, wynoszą na górę, osmażają i przemielają. Więc można rozkoszować się świeżą kawą! Jest tu sala z kawowymi pamiątkami, gdzie każdy może kupić kawę w ziarnach albo mieloną oraz związane z kawą rzeczy i pamiątki.

Spacer po kopalni odbywa się obowiązkowo w kaskach z zamocowanymi latarkami!

JERZY FRANCISZEK KULCZYCKI urodził się w Kulczycach koło Sambora. W młodości poznał język turecki i kulturę południowego sąsiada Rzeczypospolitej. Umiejętności te wykorzystywał, pracując jako tłumacz dla belgradzkiego oddziału austriackiej Wschodniej Kompanii Handlowej, będącej stowarzyszeniem kupców wiedeńskich do handlu ze Wschodem. Dzięki zarobionym funduszom otworzył w Leopoldstadt własną firmę handlową.

W czasie oblężenia Wiednia w 1683 roku na ochotnika w towarzystwie Jerzego Michałowicza, użył podstępu i w przebraniu żołnierza osmańskiego, podśpiewując pod nosem tureckie piosenki, 13 sierpnia przeszedł przez obóz wroga, wykradł się z miasta i skontaktował z księciem lotaryńskim Karolem V Leopoldem, którego odpowiedź zapowiadającą odsiecz zaniósł z powrotem obleganym. Wieści te odwiodły radę miasta od poddania się wielkiemu wezyrowi tureckiemu Kara Mustafie.

Po zwycięstwie Jana III Sobieskiego Kulczycki został uznany za bohatera przez mieszkańców miasta. Rada miejska nagrodziła go znaczną sumą pieniędzy (100 dukatów), otrzymał także dom na osiedlu Leopoldstadt. Król Jan Sobieski pozwolił mu wybrać jako nagrodę dowolną rzecz z obozu pokonanego nieprzyjaciela. Zadziwiając wszystkich Kulczycki zdecydował się na 300 worków zawierających” dziwne ziarno„, które zwycięzcy zamierzali wyrzucić uznawszy je za karmę dla wielbłądów. W workach tych znajdowały się zapasy kawy. 10 stycznia 1684 r. cesarz Leopold obdarzył go tytułem cesarskiego tłumacza języka tureckiego. Otrzymał także zwolnienie z podatków na 20 lat.

Powszechnie przypisuje mu się otwarcie pierwszej w Wiedniui jednej z pierwszych w Europie – kawiarni znanej jako „Dom Pod Błękitną Butelką” (Hof zur Blauen Flasche) na ulicy Schlossergassl obok katedry. W swym lokalu na pamiątkę zwycięstwa nad Turkami miał podawać gościom ciasteczka w kształcie półksiężyców, sam występując w tureckim stroju. Przypisuje mu się pomysł dosładzania kawy miodem, a przede wszystkim epokowy wynalazek doprawiania kawy mlekiem.

23 października 2013 we Lwowie na Placu Halickim odsłonięto pomnik Jerzego Kulczyckiego w stroju, w jakim podawał kawę w Wiedniu (róg Favoritenstrasse i Kolschitzkygasse).

……………….………………….

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl