Szukasz atrakcji zimą w Bieszczadach? Polecamy wybrać się w zachodnią część Bieszczad, gdzie w dolinie rzeki Osława są najpiękniejsze drewniane cerkwie w Województwie Podkarpackim. Zimą dzień jest krótszy, ale to nie będzie dla Was problemem, gdyż Gmina Komańcza zadbała o podświetlenie świątyń. Dziś zapraszamy do obejrzenia zdjęć drewnianej CERKWI w TURZAŃSKU wykonanych nocą:

To zdjęcie cerkwi w Turzańsku wykonaliśmy przez bramę prowadzącą do świątyni od strony wschodniej. To zdjęcie cerkwi w Turzańsku wykonaliśmy przez bramę prowadzącą do świątyni od strony wschodniej.
Łemkowska cerkiew w Turzańsku powstała w latach 1801-1803. Łemkowska cerkiew w Turzańsku powstała w latach 1801-1803.
Cerkiew w Turzańsku warto zwiedzać przez cały rok - również zimą. Cerkiew w Turzańsku warto zwiedzać przez cały rok - również zimą.
Wewnątrz cerkwi w Turzańsku jest kompletny ikonostas z ikonami powstałymi w 1895r. i 2 ołtarze boczne z początku XIX wieku. Wewnątrz cerkwi w Turzańsku jest kompletny ikonostas z ikonami powstałymi w 1895r. i 2 ołtarze boczne z początku XIX wieku.
Cerkiew w Turzańsku wyróżnia się spośród innych świątyń w Bieszczadach i w Województwie Podkarpackim 5 kopułami. Cerkiew w Turzańsku wyróżnia się spośród innych świątyń w Bieszczadach i w Województwie Podkarpackim 5 kopułami.
Drewniana cerkiew w Turzańsku jest pod wezwaniem św. Michała Archanioła i to możemy zobaczyć na wyjątkowym ikonostasie. Drewniana cerkiew w Turzańsku jest pod wezwaniem św. Michała Archanioła i to możemy zobaczyć na wyjątkowym ikonostasie.
Zimą również jest magicznie przy cerkwi w Turzańsku... Zimą również jest magicznie przy cerkwi w Turzańsku...
Kopuły na cerkwi w Turzańsku pod daszkiem ze śniegu... Kopuły na cerkwi w Turzańsku pod daszkiem ze śniegu...
Cerkiew w Turzańsku została wybudowana przez grekokatolików, ale od lat 60-tych XX wieku służy prawosławnym. Cerkiew w Turzańsku została wybudowana przez grekokatolików, ale od lat 60-tych XX wieku służy prawosławnym.
Obok cerkwi w Turzańsku znajduje się NAJWYŻSZA w Polsce wolnostojąca drewniana DZWONNICA SŁUPOWA z 1817r. Obok cerkwi w Turzańsku znajduje się NAJWYŻSZA w Polsce wolnostojąca drewniana DZWONNICA SŁUPOWA z 1817r.
Cerkiew w Turzańsku jest jedną z trzech zachowanych cerkwi tzw. typu wschodniołemkowskiego. Cerkiew w Turzańsku jest jedną z trzech zachowanych cerkwi tzw. typu wschodniołemkowskiego.
Cerkiew w Turzańsku w 2012 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cerkiew w Turzańsku w 2012 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Czasami trzeba się położyć na zimnym śniegu, ale efekt na fotografii przedstawiającej cerkiew w Turzańsku jest piękny? Czasami trzeba się położyć na zimnym śniegu, ale efekt na fotografii przedstawiającej cerkiew w Turzańsku jest piękny?
Kopuły cerkwi w Turzańsku podczas wycieczki po Bieszczadach zimą... Kopuły cerkwi w Turzańsku podczas wycieczki po Bieszczadach zimą...
Cerkiew w Turzańsku jest położona na Szlaku Ikon Doliny Rzeki Osława. Cerkiew w Turzańsku jest położona na Szlaku Ikon Doliny Rzeki Osława.

HISTORIA cerkwi w Turzańsku

Drewniana cerkiew w Turzańsku powstała w latach 1801-1803 (poprzednia świątynia w tym miejscu była wzmiankowana już w 1526r.). Została poświęcona pod wezwaniem Michała Archanioła. Obecny budynek powstał w pierwszych latach XIX wieku i był rozbudowywany o przedsionek i zakrystię w 1836 r. W latach 1896 i 1913 dokonywano kolejnych remontów cerkwi, m.in. ze zmianą pokrycia na blachę. Po wywiezieniu ludności ukraińskiej w ramach „Akcji Wisła” w latach 1947–1961 cerkiew użytkowali katolicy obrządku łacińskiego parafii w Komańczy. 10 sierpnia 1961 r. z polecenia Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie budynek został zaplombowany. W 1963 r. świątynię oddano w użytkowanie prawosławnym, którzy są jej gospodarzami obecnie. 

ARCHITEKTURA i WYPOSAŻENIE cerkwi

Cerkiew w Turzańsku jest cerkwią łemkowską, trójdzielną, bezwieżową, orientowaną o konstrukcji zrębowej. Pokryta została dachem jednokalenicowym wielopołaciowym krytym blachą. Nad babińcem, nawą i prezbiterium i obiema zakrystiami jest 5 baniastych wieżyczek z pozornymi latarniami, makowiczkami i krzyżami.

Wewnątrz w 3 głównych częściach ośmiopolowe kopuły namiotowe, w pozostałych pomieszczeniach stropy. Zachował się zdekompletowany ikonostas autorstwa Josypa Bukowczyka z 1895 r. i polichromia także malowana przez tego samego artystę z 1898 r. oraz kilkanaście chorągwi procesyjnych haftowanych.

DZWONNICA w Turzańsku

Na osi cerkwi w Turzańsku, a dokładniej od strony zachodniej, stoi trójkondygnacyjna drewniana dzwonnica konstrukcji słupowo-ramowej, na planie czworoboku z 1817 r. Została zwieńczona dachem namiotowym o sferycznym profilu z baniastą wieżyczką (stylizowaną na sygnaturkę) z pozorną latarnią i kutym krzyżem. DZWONNICA w Turzańsku jest najwyższą w Polsce drewnianą dzwonnicą o konstrukcji słupowej.

POŁOŻENIE cerkwi w Turzańsku

Cerkiew usytuowana w środkowej części wsi Turzańsk, a dokładniej po północnej stronie drogi, na stoku wzniesienia stosunkowo łagodnie opadającego w kierunku drogi i doliny potoku Osławka. Wraz z drewnianą dzwonnicą i pozostałościami cmentarza tworzy zespół wyznaczony kamiennym murem ogrodzeniowym z wieńcem starodrzewu (lipy i jesiony).

UNESCO w Bieszczadach

21 czerwca 2013 roku 16 drewnianych cerkwi regionu karpackiego w Polsce i na Ukrainie uważanych za cenne historycznie i architektonicznie zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na listę wpisano 16 obiektów – 8 z Polski i 8 z Ukrainy. Cerkwie prezentują typy architektury: huculski (2 ukraińskie), halicki (4 ukraińskie i 2 polskie), bojkowski (2 ukraińskie i 1 polska) oraz łemkowski (5 polskich). DOkładniej na listę UNESCO zostały wpisane cerkwie z:

Województwa Podkarpackiego: Radruż Św. Paraskewy, Chotyniec Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, Smolnik Św. Michała Archanioła, Turzańsk Św. Michała Archanioła

Województwa Małopolskiego: Powroźnik Św. Jakuba, Owczary Opieki Matki Bożej, Kwiatoń Św. Paraskewy, Brunary Św. Michała Archanioła

Obwód Lwowski: Potylicz Św. Ducha, Matków Najświętszej Bogurodzicy (św. Dymitra) (tę świątynię odwiedzamy jadąc na wycieczkę jednodniową PIKUJ), Żółkiew Św. Trójcy, Drohobycz Św. Jerzego

Obwód Iwanofrankowski: Rohatyn Św. Ducha, Wierbiąż Niżny Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy

Obwód Zakarpacki: Jasina Wniebowstąpienia Pańskiego, Użok Św. Michała Archanioła (tę świątynię warto zobaczyć na naszej wycieczce jednodniowej KOLEJ ZAKARPACKA).

ROZETA KARPACKA

WYCIECZKI ze zwiedzaniem cerkwi w Turzańsku

Do wnętrza cerkwi w Turzańsku zabieramy turystów na kilku naszych wycieczkach jednodniowych:
1. na WYPRAWACH SAMOCHODAMI UAZ z przewodnikiem
2. podczas wyprawy na RAKIETACH ŚNIEŻNYCH, którą nazwaliśmy „KOLEJ na Rakiety Śnieżne
3. na organizowanych na zamówienie grup wycieczkach kilkudniowych po Bieszczadach.

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl