Dziś (19 maj 2022) na jednym ze statków w Solinie odbyło się spotkanie dotyczące STREFY CISZY nad Zalewem Solińskim. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Powiatu Leskiego i Bieszczadzkiego, armatorzy statków pływających po jeziorze (organizator spotkania Port Solina, Biała Flota, Tramp i Bryza), przedstawiciele instytucji badającej czystość wody, właścicieli wypożyczalni sprzętów pływających, prawnik znający prawo dotyczące omawianych spraw, poseł Piotr Uruski (przewodniczący stałej sejmowej komisji ds. turystyki), Dorota Łukaszyk (radna Sejmiku Samorządowego Województwa Podkarpackiego), przedstawiciele mediów (TVP Rzeszów , Nowiny, Telewizja Bieszczady), przedstawiciel Stowarzyszenia Przewodników oraz my – Biuro Podróży Bieszczader – jako przedstawiciel biur podróży. Płynąc statkiem po wodach Zalewu Solińskiego zostały nam przedstawione podsumowania jednostek pływających po Zalewie Solińskim i ich wpływ na środowisko: jaki powodują hałas, jakie osiągają prędkości, jak wpływają na falowanie wody, jaki mają wpływ na bezpieczeństwo, jakie są wymagane uprawnienia do kierowania nimi, jaki mają wpływ na środowisko, ile ich jest na akwenie, po jakich trasach mogą pływać itd.

Spotkanie zostało zorganizowane tak naprawdę w ciągu 24 godzin, gdyż radni Powiatu Leskiego w najbliższych tygodniach będą podejmować decyzję o zniesieniu strefy ciszy, a dochodziły do nas też informacje o chęci wprowadzenia bardzo restrykcyjnych rozporządzeń, mówiących o całkowitym zakazie używania silników spalinowych na Zalewie Solińskim.

Galeria zdjęć wykonanych podczas dzisiejszej konferencji przeprowadzonej na statku i podczas rejsu po Zalewie Solińskim:

Spotkanie dotyczące strefy ciszy na Zalewie Solińskim odbyło się na pokładzie statku, a dokładniej podczas rejsu po Jeziorze Solińskim. Spotkanie dotyczące strefy ciszy na Zalewie Solińskim odbyło się na pokładzie statku, a dokładniej podczas rejsu po Jeziorze Solińskim.
Widok na zaporę wodną w Solinie przez szyby statku podczas dzisiejszej konferencji na temat strefy ciszy na Zalewie Solińskim. Widok na zaporę wodną w Solinie przez szyby statku podczas dzisiejszej konferencji na temat strefy ciszy na Zalewie Solińskim.
Przedstawicielka Powiatu Bieszczadzkiego podczas wypowiedzi na temat rozporządzeń dotyczących strefy ciszy na Zalewie Solińskim. Przedstawicielka Powiatu Bieszczadzkiego podczas wypowiedzi na temat rozporządzeń dotyczących strefy ciszy na Zalewie Solińskim.
Keje z żaglówkami i innymi sprzętami pływającymi po Zalewie Solińskim na wybrzeżu w Polańczyku. Keje z żaglówkami i innymi sprzętami pływającymi po Zalewie Solińskim na wybrzeżu w Polańczyku.
Tabelka z danymi dotyczącymi sprzętów pływających po wodach Zalewu Solińskiego przedstawiona podczas prezentacji na rejsie statkiem. Tabelka z danymi dotyczącymi sprzętów pływających po wodach Zalewu Solińskiego przedstawiona podczas prezentacji na rejsie statkiem.
Jeden ze statków wycieczkowych na wodach Zalewu Solińskiego widziany z naszego statku - konferencji. Jeden ze statków wycieczkowych na wodach Zalewu Solińskiego widziany z naszego statku - konferencji.
Mapa przedstawiająca granicę między Powiatami Leskim, a Powiatem Bieszczadzkim dzieląca Zalew Soliński. Mapa przedstawiająca granicę między Powiatami Leskim, a Powiatem Bieszczadzkim dzieląca Zalew Soliński.
Radny Wiesław Matuszewski z Powiatu Leskiego opowiadający podczas konferencji dotyczącej strefy ciszy na statku. Radny Wiesław Matuszewski z Powiatu Leskiego opowiadający podczas konferencji dotyczącej strefy ciszy na statku.
Część zabudowań OW Rewita (dawny WZW Jawor) widziane przez szybę podczas rejsu statkiem. Część zabudowań OW Rewita (dawny WZW Jawor) widziane przez szybę podczas rejsu statkiem.
Podczas konferencji była mowa również o przeprowadzonych badaniach dotyczących hałasu tworzonego przez płynący statek wycieczkowy oraz porównywano z innymi jednostkami pływającymi po Zalewie Solińskim. Podczas konferencji była mowa również o przeprowadzonych badaniach dotyczących hałasu tworzonego przez płynący statek wycieczkowy oraz porównywano z innymi jednostkami pływającymi po Zalewie Solińskim.
Widok na część Polańczyka podczas konferencji przeprowadzonej na pokładzie statku wycieczkowego pływającego po Jeziorze Solińskim. Widok na część Polańczyka podczas konferencji przeprowadzonej na pokładzie statku wycieczkowego pływającego po Jeziorze Solińskim.
Poseł Piotr Uruski wypowiadający się i troszczący o rozwój turystyki w Województwie Podkarpackim na pokładzie statku. Poseł Piotr Uruski wypowiadający się i troszczący o rozwój turystyki w Województwie Podkarpackim na pokładzie statku.
Podczas konferencji prowadzonej na pokładzie statku wycieczkowego towarzyszyły nam przepiękne widoki na linię brzegową Zalewu Solińskiego. Podczas konferencji prowadzonej na pokładzie statku wycieczkowego towarzyszyły nam przepiękne widoki na linię brzegową Zalewu Solińskiego.
Przedstawiciel Stowarzyszenia Przewodników Karpaty Stanisław Orłowski podczas wypowiedzi o turystyce i wokół Zalewu Solińskiego. Przedstawiciel Stowarzyszenia Przewodników Karpaty Stanisław Orłowski podczas wypowiedzi o turystyce i wokół Zalewu Solińskiego.
Statek Portu Solina, a na drugim planie Portu Solina - dziś konferencja / szkolenie odbyła się na pokładzie statku pływającego po Zalewie Solińskim. Statek Portu Solina, a na drugim planie Portu Solina - dziś konferencja / szkolenie odbyła się na pokładzie statku pływającego po Zalewie Solińskim.

ROZETA KARPACKA

Podczas dzisiejszego rejsu prowadzący spotkanie połączył się z ekspertem znającym się na przekształcaniu statków spalinowych na elektryczne, mającym doświadczenie ze statkami od 48 lat pracy zawodowej. Z wielu informacji jakie przekazał zapamiętaliśmy, że podjął się próby przekształcenia jednego ze statków w Czechach. Akumulator statku płynącego z prędkością 12km/h rozładował się po 10 minutach… Do ładowania niezbędne by było stworzenie nowej potężnej sieci elektrycznej, specjalne systemy ładowania, przestoje między rejsami, a przede wszystkim koszty przebudowy równoznaczne z kupnem drugiego statku na silnik spalinowy… Znając flotę pływającą po Zalewie Solińskim stwierdził, że żaden ze statków nie nadaje się do przebudowy na zasilanie elektryczne ze względów technicznych i bezpieczeństwa (wentylacja akumulatorów i system gaśniczy).

Zanim dojechaliśmy na konferencję na pokładzie statku nakręciliśmy film – nagranie z widokiem na zaporę wodną w Solinie oraz gondole kolei linowej:

Aby obejrzeć powyższy film w lepszej jakości to należy kliknąć napis YouTube, a w następnej kolejności Play.

ROZETA KARPACKA

Podczas spotkania uświadomiliśmy sobie, że tak naprawdę wszystkie restauracje, sklepy z pamiątkami i setki osób zatrudnionych w pobliżu zapory wodnej, działają przede wszystkim dzięki statkom wycieczkowym. Większość turystów przybywających w Bieszczady idzie na połoninę, przejedzie się ciuchcią, przejdzie po koronie zapory wodnej i właśnie płynie statkiem po Zalewie Solińskim. A my kilka lat temu stworzyliśmy nową ofertę – wycieczkę jednodniową WODAMI RZEKI SAN, na której rejs trwa 2 godziny, a na pokładzie statku odbywa się degustacja win! kończąca się w promieniach zachodzącego słońca… Czy ktoś z Was nie chciałbym wziąć udziału w takiej niepowtarzalnej atrakcji można powiedzieć na skalę europejską? Ta wycieczka została NAJLEPSZYM PRODUKTEM TURYSTYCZNYM POLSKI 2017 roku i jest jedyną wycieczką, która posiada taką nagrodę w Polsce! Gdy statki przestaną pływać po Zalewie Solińskim to nie będziemy mogli organizować takiej atrakcji w Bieszczadach…

W tym momencie z powodu luki prawnej po jeziorze zaczęły pływać szybkie łodzie motorowe i skutery wodne, które tworzą wysokie fale zagrażające kąpiącym się, pływającym na kajakach, rowerkach wodnych, żaglówkach, powodujących uszkodzenia linii brzegowej (podmywanie i upadek drzew do jeziora).

Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby utrzymać dotychczasowe rozwiązanie czyli strefę ciszy ze zgodą na rejsy statkami wycieczkowymi (wywołujących znikomy hałas do 40 decybeli – norma wynosi 50), łodzi motorowych czy skuterów dla służb ratunkowych i policji. Dla ściągania jednostek pływających, które uległy awarii uważamy, że powinna być łódź motorowa, którą zarządzać będzie WOPR (bez wydawania zezwoleń dla poszczególnych osób).

ROZETA KARPACKA

Tuż po konferencji przeprowadzonej na pokładzie statku płynącego po Zalewie Solińskim udaliśmy się na koronę zapory wodnej w Solinie:

Kolej linowa gondolowa nad zaporą wodną w Solinie i widok aż po bieszczadzkie połoniny. Kolej linowa gondolowa nad zaporą wodną w Solinie i widok aż po bieszczadzkie połoniny.
Rok 2022 rozpoczął się bardzo spokojnie jeśli chodzi o ilość turystów, którzy motywują wstrzymanie się z wypoczynkiem w Bieszczadach ze względu na wojnę na Ukrainie, a TU NIC SIĘ NIE DZIEJE i jest bezpiecznie! Rok 2022 rozpoczął się bardzo spokojnie jeśli chodzi o ilość turystów, którzy motywują wstrzymanie się z wypoczynkiem w Bieszczadach ze względu na wojnę na Ukrainie, a TU NIC SIĘ NIE DZIEJE i jest bezpiecznie!
Widok na ZAPORĘ WODNĄ w Solinie i gondole od strony Bóbrki. Widok na ZAPORĘ WODNĄ w Solinie i gondole od strony Bóbrki.
Zapora wodna w Solinie w maju prezentuje się najpiękniej w otoczeniu jasnej zieleni... Zapora wodna w Solinie w maju prezentuje się najpiękniej w otoczeniu jasnej zieleni...
Zapora wodna w Solinie i gondole kolei linowej PKL wiszące na tle błękitnego nieba. Zapora wodna w Solinie i gondole kolei linowej PKL wiszące na tle błękitnego nieba.
Długość zapory wodnej w Solinie 664m, a wysokość 82m. Długość zapory wodnej w Solinie 664m, a wysokość 82m.
Gondole kolei linowej w Solinie wiszące ponad zaporą wodną i Zalewem Myczkowieckim. Gondole kolei linowej w Solinie wiszące ponad zaporą wodną i Zalewem Myczkowieckim.
Zapora wodna w Solinie i gondolki kolei linowej zawieszone nad Zalew Myczkowieckim z widokami również na Zalew Soliński i aż po bieszczadzkie połoniny. Zapora wodna w Solinie i gondolki kolei linowej zawieszone nad Zalew Myczkowieckim z widokami również na Zalew Soliński i aż po bieszczadzkie połoniny.
Już od lipca 2022 będzie można przejechać się gondolami kolei linowej z widokiem na Zalew Soliński i Zalew Myczkowiecki. Już od lipca 2022 będzie można przejechać się gondolami kolei linowej z widokiem na Zalew Soliński i Zalew Myczkowiecki.
Zapora wodna w Solinie i kolej linowa gondolowa wraz z Zalewem Solińskim to główne atrakcje Gminy Solina - zapraszamy na wycieczki i na urlop. Zapora wodna w Solinie i kolej linowa gondolowa wraz z Zalewem Solińskim to główne atrakcje Gminy Solina - zapraszamy na wycieczki i na urlop.
SOLINA GONDOLA to najnowsza atrakcja w Bieszczadach, którą każdy turysta wybierający się na wycieczkę po Województwie Podkarpackim powinien zobaczyć. SOLINA GONDOLA to najnowsza atrakcja w Bieszczadach, którą każdy turysta wybierający się na wycieczkę po Województwie Podkarpackim powinien zobaczyć.
Do granicy z Ukrainą od zapory wodnej w Solinie jest 40 kilometrów - tu jest bezpiecznie i pięknie - zapraszamy na urlop. Do granicy z Ukrainą od zapory wodnej w Solinie jest 40 kilometrów - tu jest bezpiecznie i pięknie - zapraszamy na urlop.

ROZETA KARPACKA

W dyskusji podkreślano, że dla podniesienia atrakcyjności Zalewu Solińskiego wskazany byłbym szlak rowerowo-pieszy otaczający jezioro w pobliżu jego linii brzegowej, która mogłaby mieć około 170 kilometrów! (fantastyczne widoki na jezioro i góry) oraz trasa spacerowa łącząca Solinę z Polańczykiem, a poprowadzona koroną umocnień linii brzegowej. Niestety nie przewidziano tego w projekcie podczas budowy…

ROZETA KARPACKA

Jeden z filmów nakręciliśmy na KORONIE ZAPORY WODNEJ w Solinie z gondolkami kolei linowej wiszącymi nad zaporą:

Aby obejrzeć powyższy film w lepszej jakości to należy kliknąć napis YouTube, a w następnej kolejności Play.

ROZETA KARPACKA

Dla kilkudziesięciu osób, które chciałyby szaleć na Zalewie Solińskim, uważamy, że nie warto zmieniać rozporządzeń. A warto byłoby doprecyzować, kto może pływać z silnikiem spalinowym, czy elektrycznym oraz z jaką prędkością. Dzięki temu policja miałaby wytyczne do pilnowania bezpieczeństwa nad Jeziorem Solińskim. Poczucie bezpieczeństwa u naszych gości i cisza nad jeziorami przyczyni się do wywiezienia stąd pięknych wrażeń i chęci powrót turystów w Bieszczady.

ROZETA KARPACKA

Na koniec zapraszamy zobaczyć widok na żywo na zaporę wodną w Solinie i GONDOLE – KAMERA SOLINA LIVE:

KAMERA Bieszczady live SOLINA ZAPORA i GONDOLA

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl