Od 1 lipca 2022 roku można przeżyć przygodę na najnowszej atrakcji w Bieszczadach jaką jest przejazd KOLEJĄ LINOWĄ GONDOLOWĄ nad zaporą wodną w Solinie!

Inwestorem, który wybudował kolej linową w Solinie są Polskie Koleje Linowe. Podróż koleją gondolową rozpoczyna się w Solinie na zboczach góry Płasza na wysokości 456,60m. Po pokonaniu 1540 metrów dotrzecie gondolami na zbocza góry Jawor 561,80m. Gondole pokonują tę trasę w jedną stronę w około 5 minut.

Podróż kolejką gondolową zapewnia widoki przede wszystkim na 2 jeziora: Zalew Soliński i Zalew Myczkowiecki, zaporę wodną w Solinie, okoliczne miejscowości: Solinę, Bóbrkę, Myczkowce, Myczków, Polańczyk i Werlas. Nieco dalej dojrzymy Wyspę Małą, Wyspę Dużą, a przy małym stanie wody również Wyspę Okresową – najbliższą od zapory wodnej w Solinie. Natomiast patrząc w kierunku południowym na horyzoncie dojrzymy Połoninę Wetlińską! Podróż koleją gondolową można by nazwać „widokiem z lotu ptaka na Bieszczady”.

Na stacji górnej (czyli na zboczach góry Jawor) czeka na turystów WIEŻA WIDOKOWA z otwartym tarasem, z którego można podziwiać widoki na Zalew Soliński i Myczkowiecki. Ponadto inwestor PKL wybudował zewnętrzny przeszklony chodnik tzw. „skywalk(uwaga: dodatkowo płatny w biletomacie na szczycie wieży – na przeciw tej atrakcji), a piętro niżej przeszkloną kawiarnię. Można tam osłodzić sobie życie jedząc desery, a jak ktoś wybierze się w to miejsce o zachodzie słońca… to czy można marzyć w tym momencie o czymś więcej? 😉

U podnóża wieży widokowej jest KARCZMA JAWOR z kuchnią regionalną ze świeżymi i zdrowymi potrawami. Wszystko po to by czerpać Bieszczady wszystkimi zmysłami… Karczma jest podzielona na 2 części: na parterze i piętrze jest to „karczma z prawdziwego zdarzenia” jeśli chodzi o wygląd z obsługą kelnerów, ale i ceny są wyższe. Natomiast schodząc do „piwnicy” jest bistro z samoobsługą i znacznie niższymi cenami – stoliki są pod parasolami na tarasie.

UWAGA: przez internet na stronie PKL Solina Gondola można kupić bilety na przejazd gondolą, ale bez wejścia na wieżę widokową. Ta atrakcja jest dodatkowo płatna i bilety na wieżę widokową w Solinie można kupić stając do kolejki w wieży widokowej po wysiądnięciu z gondoli na stacji górnej (cena biletu: 15 zł / osoba). Taras widokowy znajduje się na 10 piętrze. Jak ktoś lubi się męczyć to można tam wyjść po schodach, ale wygodniej i w cenie biletu wyjedziecie na wieżę widokową w Solinie dzięki windzie w zaledwie kilkanaście sekund.

ROZETA KARPACKA

OTWARCIE gondoli – od kiedy można się przejechać koleją linową gondolową?

OTWARCIE kolei gondolowej nastąpiło 1 lipca 2022 roku i od tego dnia każdy może się wybrać w podniebną podróż nad Bieszczadami siedząc w 8-osobowych gondolkach 🙂

Gondole w Solinie są czynne obecnie codziennie od 10:00 do 17:00 (w okresie wakacji do 21:00).

ROZETA KARPACKA

SOLINA KAMERA LIVE z widokiem na gondole i zaporę wodną:

 
Obejrzenie pełnego widoku przekazywanego z naszej kamery w Solinie ze zbliżeniami na: zaporę wodną w Solinie, gondolki kolei linowej, Połoninę Wetlińską, Wyspę Małą i Cypel w Polańczyku zajmuje 3 minuty.

ROZETA KARPACKA

GONDOLE kolei linowej w Solinie – wygląd, dane techniczne:

Gondole kolei linowej w Solinie - najnowsza atrakcja w Bieszczadach w Gminie Solina

Tak wygląda najnowsza atrakcja w Gminie Solina, a dokładniej gondolki kolei linowej i kilka danych:
♦ gondolki są w pełni przeszklone
♦ można przewozić wózki dziecięce oraz rowery
♦ mogą z nich korzystać osoby niepełnosprawne, a ułatwieniem są bezstopniowe wejścia
♦ maksymalna prędkość gondoli to 6m/s, a na peronie, gdzie wsiadają turyści korzystający z atrakcji poruszają się z prędkością zaledwie 0,2 m/s!

ROZETA KARPACKA

CIEKAWOSTKI dotyczące gondoli w Solinie:

to nie pierwsza kolej linowa w Solinie w tym miejscu! Pierwsza istniała od 1961 do 1968 roku – służyła do budowy zapory wodnej w Solinie.
♣ lina wsparta jest na 5 podporach: najniższa podpora kolei linowej ma 17 metrów, a najwyższa 75m co czyni ją najwyższą podporą kolei linowej w Polsce!
♣ gondole pokonają odległość aż 682 metrów pomiędzy podporami nr 2 i 3, co będzie kolejnym rekordem w naszym kraju!
♣ pierwsza lina pomiędzy podporami została rozciągnięta przez specjalistycznego drona o średnicy 4 milimetrów, a wykonana z kevlaru
koszt budowy kolei linowej w Solinie to około 110 milionów złotych
♣ najwyższy punkt na trasie kolei to 102 metry nad ziemią!
♣ maksymalna prędkość gondoli to 21 km/h
♣ przepustowość kolejki to 17 600 osób dziennie
♣ średnica liny to 47mm, a waga 27 ton
♣ minimalny czas jazdy pomiędzy stacjami to 5 minut i 11 sekund
♣ na szczyt wieży widokowej (taras jest na 10 piętrze) prowadzi 247 stopni
♣ montaż kolei PKL Solina zajął 4 tygodnie (od 7 października do 5 listopada 2021r.)

ROZETA KARPACKA

Film przedstawiający start na PARALOTNI z lotem nad Bieszczadami i nad koleją gondolową w Solinie:

Aby obejrzeć film z nad Zalewu Solińskiego w LEPSZEJ JAKOŚCI prosimy w pierwszej kolejności kliknąć w napis YouTube, a dopiero wtedy Play.

ROZETA KARPACKA

W najbliższych dniach poniżej umieścimy ZDJĘCIA, które wykonaliśmy zarówno z ziemi, jak i z powietrza (latając na paralotni nad Bieszczadami), a przedstawiające zarówno zaporę wodną w Solinie, jak i gondolki kolei linowej w Solinie. Prosimy o cierpliwość… 🙂

ROZETA KARPACKA

Widok na GONDOLE kolei linowej PKL i ZAPORĘ WODNĄ w Solinie z drogi na granicy Soliny i Bóbrki, 19 maj 2022:

Aby obejrzeć film z nad Zalewu Solińskiego w LEPSZEJ JAKOŚCI prosimy w pierwszej kolejności kliknąć w napis YouTube, a dopiero wtedy Play.

ROZETA KARPACKA

Widok na GONDOLKI kolei linowej stojąc na koronie zapory wodnej w Solinie tworzącej Zalew Soliński (19 maj 2022):

ROZETA KARPACKA

UWAGA: jeśli nie chcecie szukać wolnego miejsca parkingowego, płacić za niego, stresować się, stać w korkach, pokonywać często ponad kilometr od parkingu do kolei linowej idąc pod górę, czy w ogóle chcielibyście odpocząć i nie jeździć samochodem, a przede wszystkim wydać MNIEJ PIENIĘDZY (udało nam się wynegocjować zniżkę na przejazd gondolą dla naszych grup) to najlepszym rozwiązaniem jest wziąć udział w WYCIECZCE JEDNODNIOWEJ, którą nazwaliśmy:

KOLEJ na GONDOLE

Czekają na Was następujące atrakcje na wycieczce jednodniowej po Bieszczadach:
przejazd KOLEJĄ GONDOLOWĄ
spacer z opowieściami przewodnika po 2 ZAPORACH WODNYCH: w Solinie i Myczkowcach
SPŁYW PONTONAMI po rzece San
   LUB Bieszczadzka Szkoła Rzemiosł, w której upieczemy PROZIAKI
spotkanie z twórczością ARTYSTY OD KORYT ŚWIŃSKICH.
To wycieczka między 9 a 15-tą z wszystkimi biletami wstępu, transportem autokarem, opłatami parkingowymi, a przede wszystkim z opowieściami przewodnika!

Zachęcamy do złożenia REZERWACJI PRZED przyjazdem w Bieszczady, aby nie brakło dla Was miejsc. Najłatwiej złożyć rezerwację przez KALENDARZ WYCIECZEK znajdujący się na samym dole oferty, jak i na głównej stronie: www.bieszczader.pl

Jak wygląda nasza wycieczka jednodniowa z licznymi atrakcjami w Bieszczadach, a wśród nich z przejazdem KOLEJĄ GONDOLOWĄ warto obejrzeć na poniższym FILMIE:

KOLEJ na GONDOLE - wycieczka jednodniowa po Bieszczadach z atrakcjami w Solinie, nad Zalewem Solińskim i Myczkowieckim.

ROZETA KARPACKA

UWAGA: od 24 października do 9 listopada 2022 KOLEJ GONDOLOWA będzie NIECZYNNA. W tych dniach zaplanowany jest przegląd kolei linowej.

W tym okresie można skorzystać z WIEŻY WIDOKOWEJ (jest czynna) zlokalizowanej na górnej stacji kolei gondolowej, z której przypominamy rozpościera się widok od Gór Słonnych po Bieszczadzkie Połoniny, a na pierwszym planie z zaporą wodną w Solinie, Zalewem Solińskim i Myczkowskim!

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl