RZEPEDŹ to miejscowość przepięknie położona głównie w widłach dwóch rzek: Osława i Osławica, a najstarsza jej część w dolinie potoku Rzepedka. To właśnie te rzeki stanowią granicę turystyczną między Bieszczadami, a Beskidem Niskim. Nad Rzepedzią wznosi się kilka gór – 2 widokowe: Rzepedka 708m i Suliła 759m oraz zalesione: Długi Łaz 676m i Sokoliska 637m. Jej początki sięgają XVI wieku. Ciekawa nazwa wzięła się od słowa „repede” oznaczającego szybki / wartki potok. I rzeczywiście potok przepływający przez część miejscowości bywa groźny, gdy wody z pasma Rzepedka spływają po intensywnych opadach deszczu…

Poniżej kilkanaście zdjęć, które wykonał przedstawiciel Biura Podróży Bieszczader podczas lotu paralotnią nad Rzepedzią. Można zobaczyć przepiękne położenie Rzepedzi pomiędzy górami, przepływające rzeki i potoki, cerkiew, dawne Bieszczadzkie Zakłady Przemysłu Drzewnego, w których obecnie działa firma Nowy Styl produkująca głównie doskonałej jakości krzesła, a także osiedla mieszkalne:

Miejscowości Rzepedź i Turzańsk widziane podczas lotu paralotnią zimą przez przedstawiciela Biura Podróży Bieszczader. Miejscowości Rzepedź i Turzańsk widziane podczas lotu paralotnią zimą przez przedstawiciela Biura Podróży Bieszczader.
Cerkiew w Rzepedzi jest położona na Szlaku Ikon Doliny Rzeki Osława - to jedna z najpiękniejszych w Bieszczadach drewnianych świątyń. Cerkiew w Rzepedzi jest położona na Szlaku Ikon Doliny Rzeki Osława - to jedna z najpiękniejszych w Bieszczadach drewnianych świątyń.
Pasmo góry Rzepedka dominujące nad najstarszą miejscowości Rzepedź - stąd udało się wystartować paralotnią i polecieć nad pograniczem Bieszczad i Beskidu Niskiego. Pasmo góry Rzepedka dominujące nad najstarszą miejscowości Rzepedź - stąd udało się wystartować paralotnią i polecieć nad pograniczem Bieszczad i Beskidu Niskiego.
U podnóża góry Rzepedka znajduje się jedna z najpiękniejszych cerkwi w Bieszczadach - drewniana cerkiew z 1824 roku w Rzepedzi. U podnóża góry Rzepedka znajduje się jedna z najpiękniejszych cerkwi w Bieszczadach - drewniana cerkiew z 1824 roku w Rzepedzi.
Osiedla mieszkaniowe w Rzepedzi zostały wybudowane po powstaniu Bieszczadzkich Zakładów Przemysłu Drzewnego, aby ściągnąć tu ludzi do pracy. Osiedla mieszkaniowe w Rzepedzi zostały wybudowane po powstaniu Bieszczadzkich Zakładów Przemysłu Drzewnego, aby ściągnąć tu ludzi do pracy.
Drewniana cerkiew w Rzepedzi położona jest w dolinie potoku Rzepedka, który często bywa niebezpieczny po intensywnych opadach deszczu. A wody Rzepedki wpadają do rzeki Osława będącej granicą turystyczną między Bieszczadami, a Beskidem Niskim. Drewniana cerkiew w Rzepedzi położona jest w dolinie potoku Rzepedka, który często bywa niebezpieczny po intensywnych opadach deszczu. A wody Rzepedki wpadają do rzeki Osława będącej granicą turystyczną między Bieszczadami, a Beskidem Niskim.
Widok z lotu paralotnią na góry otaczające Rzepedź - po lewej Suliła 759m, nieco dalej po prawej Chryszczata 997m, a na horyzoncie bieszczadzkie połoniny. Widok z lotu paralotnią na góry otaczające Rzepedź - po lewej Suliła 759m, nieco dalej po prawej Chryszczata 997m, a na horyzoncie bieszczadzkie połoniny.
Szukacie atrakcji w Bieszczadach, czy Beskidzie Niskim? Jeśli tak to musicie wybrać się na wycieczkę do drewnianej cerkwi pokrytej gontem w Rzepedzi... Szukacie atrakcji w Bieszczadach, czy Beskidzie Niskim? Jeśli tak to musicie wybrać się na wycieczkę do drewnianej cerkwi pokrytej gontem w Rzepedzi...
W krajobrazie Rzepedzi dominują dawne Bieszczadzkie Zakłady Przemysłu Drzewnego - dziś produkowane są tu krzesła w firmie Nowy Styl założonej przez braci Krzanowskich z Krosna. W krajobrazie Rzepedzi dominują dawne Bieszczadzkie Zakłady Przemysłu Drzewnego - dziś produkowane są tu krzesła w firmie Nowy Styl założonej przez braci Krzanowskich z Krosna.
Widok z paralotni lecącej nad górą Rzepedka na niemal całą miejscowość Rzepedź, a nieco dalej Turzańsk położony między Suliłą, a Chryszczatą w paśmie Wysoki Dział. Widok z paralotni lecącej nad górą Rzepedka na niemal całą miejscowość Rzepedź, a nieco dalej Turzańsk położony między Suliłą, a Chryszczatą w paśmie Wysoki Dział.
Drewniana cerkiew w Rzepedzi to jedna z najpiękniejszych cerkwi w Bieszczadach - obowiązkowa atrakcja podczas wycieczek po Województwie Podkarpackim. Drewniana cerkiew w Rzepedzi to jedna z najpiękniejszych cerkwi w Bieszczadach - obowiązkowa atrakcja podczas wycieczek po Województwie Podkarpackim.
Nowy Styl i osiedla mieszkanowie w Rzepedzi położonej głównie w widłach 2 rzek: Osławy i Osławicy. Nowy Styl i osiedla mieszkanowie w Rzepedzi położonej głównie w widłach 2 rzek: Osławy i Osławicy.
Jeśli nie chcecie chodzić w tłumach turystów po Bieszczadzkim Parku Narodowym to musicie się wybrać do Rzepedzi lub Szczawnego i z którejś z tych miejscowości wybrać się na jednodniową wycieczkę górską na szczyt Rzepedka 708m. Jeśli nie chcecie chodzić w tłumach turystów po Bieszczadzkim Parku Narodowym to musicie się wybrać do Rzepedzi lub Szczawnego i z którejś z tych miejscowości wybrać się na jednodniową wycieczkę górską na szczyt Rzepedka 708m.
Na tym zdjęciu wykonanym podczas lotu paralotnią piękniej widać wijący się potok Rzepedka przepływając w pobliżu drewnianej cerkwi w Rzepedzi. Na tym zdjęciu wykonanym podczas lotu paralotnią piękniej widać wijący się potok Rzepedka przepływając w pobliżu drewnianej cerkwi w Rzepedzi.
Większość zabudowy Rzepedzi jest położona w widłach dwóch rzek: Osławy i Osławicy - tu też powstały Bieszczadzkie Zakłady Przemysłu Drzewnego - dziś funkcjonuje tu firma produkująca krzesła Nowy Styl. Większość zabudowy Rzepedzi jest położona w widłach dwóch rzek: Osławy i Osławicy - tu też powstały Bieszczadzkie Zakłady Przemysłu Drzewnego - dziś funkcjonuje tu firma produkująca krzesła Nowy Styl.
Najstarsza część miejscowości Rzepedź położona jest pomiędzy pasmem góry Rzepedka oraz pasmem Kamienia - tu też jest piękna drewniana cerkiew. Najstarsza część miejscowości Rzepedź położona jest pomiędzy pasmem góry Rzepedka oraz pasmem Kamienia - tu też jest piękna drewniana cerkiew.
Osiedla B i C w Rzepedzi położone nad rzeką Osławica. Stąd już tylko 3 kilometry do Komańczy - miejscowości, którą odwiedza niemal każdy turysta podróżujący po Bieszczadach... Osiedla B i C w Rzepedzi położone nad rzeką Osławica. Stąd już tylko 3 kilometry do Komańczy - miejscowości, którą odwiedza niemal każdy turysta podróżujący po Bieszczadach...
Jeszcze inne ujęcie widokowej góry Rzepedka, z której szczytu autor zdjęć Mariusz Janik wystartował na paralotni i takie zdjęcie wykonał w ostatnich promieniach słońca... Jeszcze inne ujęcie widokowej góry Rzepedka, z której szczytu autor zdjęć Mariusz Janik wystartował na paralotni i takie zdjęcie wykonał w ostatnich promieniach słońca...
Dolina potoku Rzepedka, w której położona jest jedna z najpiękniejszych drewnianych cerkwi w Bieszczadach i szerzej temat ujmując - w Województwie Podkarpackim. Dolina potoku Rzepedka, w której położona jest jedna z najpiękniejszych drewnianych cerkwi w Bieszczadach i szerzej temat ujmując - w Województwie Podkarpackim.
Góra Rzepedka położona pomiędzy miejscowościami Rzepedź, Szczawne, Wysoczany, Płonna i Karlików w promieniach zachodzącego słońca. To też pierwsza góra Beskidu Niskiego - tuż nad granicą z Bieszczadami. Góra Rzepedka położona pomiędzy miejscowościami Rzepedź, Szczawne, Wysoczany, Płonna i Karlików w promieniach zachodzącego słońca. To też pierwsza góra Beskidu Niskiego - tuż nad granicą z Bieszczadami.
Drewniana cerkiew w Rzepedzi z 1824r. uważamy jest obowiązkową atrakcją wśród wycieczek po Bieszczadach. Drewniana cerkiew w Rzepedzi z 1824r. uważamy jest obowiązkową atrakcją wśród wycieczek po Bieszczadach.

ROZETA KARPACKA

Obiektem, do którego przybywają liczni turyści jest CERKIEW greckokatolicka pw. św. Mikołaja z 1824r. To jedna z trzech cerkwi określanych jako typ wschodniołemkowski. Świątynia – jako jedna z nielicznych w Bieszczadach – jest pokryta gontem, a tylko na daszkach kopuł jest blacha. We wnętrzu znajduje się ikonostas z okresu budowy cerkwi. Natomiast na ścianach polichromia powstała w 1896 roku.

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl