RUMUNIA

WĘDRÓWKI GÓRSKIE

po Bukowinie i Maramuresz

– 5 dni –

Pragniemy zaprezentować Wam wyprawę na tereny leżące poza oblężonymi trasami turystycznymi Bukowinę i Maramuresz – krainy urzekające pięknem krajobrazów, kolorytem folkloru, serdecznością oraz gościnnością mieszkańców, a nade wszystko wspaniałym dorobkiem kulturalnym. Bez wątpienia zachwycą Was unikalne „malowane klasztory” znajdujące się wśród łagodnych, porośniętych bukowymi lasami wzgórz Bukowiny i strzeliste cerkwie na tle „alpejskich” szczytów Gór Rodniańskich i Marmaroskich. Z pewnością ciekawe będą spotkania z rodakami, żyjącymi w polskich enklawach w „Krainie Łagodności”, którzy opowiedzą Wam o życiu na tej świętej ziemi, jaką jest bez wątpienia Bukowina.


Program wycieczki po górach północnej Rumunii:

I DZIEŃ:SIGHETU MARMATEI”:

poranny lub nocny wyjazd z Polski, przejazd do Rumuni przez Słowację oraz Węgry
zwiedzanie SIGHETU MARMATEI – spacer po centrum miasta: katedra prawosławna, kościoła rzymskokatolicki i dawna synagoga oraz zwiedzanie “memorandum” – więzienie dla polityków z czasów komunizmu
obiadokolacja i nocleg

II DZIEŃ: „Drewniane bramy i klasztory MARAMURESZ oraz PIETROS”:

po śniadaniu przejazd do malowniczych górskich miejscowości: ROZAVLEA, BOGDAN VODA – z oryginalną drewnianą cerkwią św. Mikołaja z XVIIIw., IEUD – z najstarszą cerkwią regionu Maramures z 1364r.! (UNESCO), BORSA – z prawosławnym kompleksem klasztornym będącym najważniejszym miejscem pielgrzymkowym regionu (UNESCO)
wędrówka na PIETROS 2 302m- najwyższy szczyt w Górach Rodniańskich
obiadokolacja i nocleg w Baile Borsa

III DZIEŃ: „Uzdrowisko Borsa – jeziora CAILOR i STIOL – przełęcz GARGALAU”:

śniadanie, przejazd do BORSA – jest to słynne po austriackie uzdrowisko
piesza wędrówka do wodospadu CAILOR 90 m! (najwyższego w Karpatach!), a dla wytrawnych turystów dalej na przełęcz SAUA GARGALAU 1925m i nad jezioro STIOL – Izvoare Bistritei
obiadokolacja i nocleg

IV DZIEŃ: „MALOWANE KLASZTORY MARAMURESZ”:

po śniadaniu odwiedzimy otoczony wzgórzami Bukowiny malowany klasztor MOLDOVICA (UNESCO). Podczas zwiedzania jedna z mniszek opowie o codziennym życiu zakonnic w tym miejscu.
piesza wędrówka przez Przełęcz Ciumarna do Monasteru SUCEVITA, w którym znajdują się najpiękniejsze freski w Rumunii! czas przejścia około 3h
przejazd do VORONET, w którym znajduje się kolejny malowany klasztor z doskonale zachowanymi freskami
obiadokolacja i nocleg w Gura Humorului

V DZIEŃ: „POLSKIE WIOSKI – cerkiew w ARBORE – warsztaty MARGINEA”:

po śniadaniu piesza wędrówka przez POLSKIE WIOSKI w Bukowinie
następnie w miarę czasu udamy się do ARBORE by obejrzeć XVI w. cerkiew św. Jana Chrzciciela (lista UNESCO)
przejazd do MARGINEA gdzie tradycyjnie są wytwarzane naczynia gliniane, zakupy
powrót do Polski w godzinach wieczornych lub nocnych

CENA: uzależniona od liczby osób, miejsca wyjazdu, hotelu
(wycieczka realizowana NA ZAMÓWIENIE GRUP – najlepiej by grupa liczyła od 15 osób w górę)

Świadczenia: autokar, 4 noclegi w hotelach i pensjonatach (pokoje 2 i 3 os. z łazienkami), 4 śniadania, 4 pikniki, 4 obiadokolacje, usługi pilota, degustacja serów i rumuńskiej brandy (tuica), opłaty drogowe i parkingowe, ubezpieczenie.

Cena nie zawiera biletów wstępu od 30 do 60 euro w zależności od obiektów.

UWAGA: uczestnicy muszą posiadać dowód osobisty lub paszport.  Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmiany cen biletów oraz zmiany godzin otwarcia obiektów. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Prosimy zabrać obuwie turystyczne na wycieczki piesze, prowiant i napoje na czas podróży, kurtki przeciwdeszczowe, apteczkę osobistą).

UBEZPIECZENIE: naszych klientów ubezpieczamy w TU AXA. Od niedawna towarzystwa ubezpieczeniowe podpisują umowy z coraz większą liczbą placówek w Rumunii. Jednak lepiej zawsze posiadać kartę z NFZ oraz pieniądze o równowartości co najmniej 100 euro (w miastach dostępne są bankomaty). Towarzystwa zwracają poniesione koszty na podstawie zebranych rachunków imiennych po wcześniejszym zgłoszeniu szkody. Więcej szczegółów na AXA oraz telefonicznie.

Biuro Podróży BIESZCZADER powyższą wycieczkę organizuje NA ZAMÓWIENIE GRUP (najlepiej by grupa liczyła od 15 osób w górę). Nie ma możliwości dołączenia do grupy.
Klientów indywidualnych zapraszamy do korzystania wyłącznie z WYCIECZEK JEDNODNIOWYCH podczas pobytu w Bieszczadach: Traperska Przygoda, Drezynami, Kolej Zakarpacka, Przemyśl ze Szwejkiem!, wyprawy UAZ-ami, Wodami rzeki San, wycieczki na Słowację, Węgry i do Lwowa.

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl