POŁOŻENIE Zamku Sobień

Zamek Sobień jest przepięknie położony: na szczycie wzgórza u podnóża którego przepływa rzeka San. Jego położenie trudno dostrzec jadąc zalesioną drogą, ale w poniższej galerii zdjęć przez nas wykonanych doskonale to zobaczycie 🙂 Bardziej ogólnie określając położenie: to w połowie drogi między Sanokiem, a Leskiem, a na wschód od miasteczka Zagórz i w obrębie miejscowości Monasterzec.

Zamek Sobień jest położony na terenie nazywanym Górami Sanocko-Turczańskimi. Zamek Sobień jest położony na terenie nazywanym Górami Sanocko-Turczańskimi.
Rzeka San wijąca się od Zamku Sobień w stronę Zagórza i Sanoka, a podziwiana z lotu paralotnią nad Bieszczadami. Rzeka San wijąca się od Zamku Sobień w stronę Zagórza i Sanoka, a podziwiana z lotu paralotnią nad Bieszczadami.
Na tym zdjęciu dobrze widać kształt góry, na której szczycie położony był Zamek Sobień. Na tym zdjęciu dobrze widać kształt góry, na której szczycie położony był Zamek Sobień.
Widok z nad szczytu góry z Zamkiem Sobień w stronę Łukawicy, Zagórza, Sanoka, a przede wszystkim na główną i najbardziej atrakcyjną rzekę Bieszczad SAN. Widok z nad szczytu góry z Zamkiem Sobień w stronę Łukawicy, Zagórza, Sanoka, a przede wszystkim na główną i najbardziej atrakcyjną rzekę Bieszczad SAN.
Ruiny Zamku Sobień dominują nad doliną rzeki San. Ruiny Zamku Sobień dominują nad doliną rzeki San.
Widok na rzekę San, linię kolejową biegnącą z Ustrzyk Dolnych w stronę Sanoka, górę z Zamkiem Sobień, a u jego podnóża mokradła z dawnymi stawami. Widok na rzekę San, linię kolejową biegnącą z Ustrzyk Dolnych w stronę Sanoka, górę z Zamkiem Sobień, a u jego podnóża mokradła z dawnymi stawami.
Na pierwszym planie droga biegnąca z Załuża przez Monasterzec w stronę Łukawicy i Leska, dalej dawne stawy, linia kolejowa i rzeka San. Na pierwszym planie droga biegnąca z Załuża przez Monasterzec w stronę Łukawicy i Leska, dalej dawne stawy, linia kolejowa i rzeka San.
Rzeka San, linia kolejowa z Zagórza w stronę Olszanicy i Ustrzyk oraz rzeka San. Rzeka San, linia kolejowa z Zagórza w stronę Olszanicy i Ustrzyk oraz rzeka San.
Czyż Góra Sobień nie jest przepięknie położona? Pomiędzy drogą, linią kolejową, a rzeką San... Czyż Góra Sobień nie jest przepięknie położona? Pomiędzy drogą, linią kolejową, a rzeką San...
Na tym zdjęciu możecie zobaczyć co zostało po dawnej świetności Zamku Sobień - część muru części mieszkalnej i fundamenty baszty. Na tym zdjęciu możecie zobaczyć co zostało po dawnej świetności Zamku Sobień - część muru części mieszkalnej i fundamenty baszty.
Widok od Góry Sobień, przez rzekę San i aż po Lesko oraz inne atrakcyjnie położone miejscowości... Widok od Góry Sobień, przez rzekę San i aż po Lesko oraz inne atrakcyjnie położone miejscowości...
Czyż Zamek Sobień nie jest atrakcyjnie położony? Między drogą, koleją i rzeką San... Czyż Zamek Sobień nie jest atrakcyjnie położony? Między drogą, koleją i rzeką San...
Od ruin Zamku Sobień prowadzi szlak turystyczny koloru zielonego na górę Przysłup, czyli na Góry Słonne (doprowadza do szlaku czerwonego). Od ruin Zamku Sobień prowadzi szlak turystyczny koloru zielonego na górę Przysłup, czyli na Góry Słonne (doprowadza do szlaku czerwonego).
Na pierwszym planie parking u podnóża Zamku Sobień z małym barem pośród lasów. Na pierwszym planie parking u podnóża Zamku Sobień z małym barem pośród lasów.
Ruiny Zamku Sobień, linia kolejowa i rzeka San - czyż trzeba czegoś więcej by było pięknie i atrakcyjnie w krajobrazie Bieszczad? Ruiny Zamku Sobień, linia kolejowa i rzeka San - czyż trzeba czegoś więcej by było pięknie i atrakcyjnie w krajobrazie Bieszczad?
Takie widoki podziwiałem lecąc na paralotni nad Zamkiem Sobień i dalej nad serpentynami w Górach Słonnych. Takie widoki podziwiałem lecąc na paralotni nad Zamkiem Sobień i dalej nad serpentynami w Górach Słonnych.
Po lewej parking z małą restauracją u podnóża wzgórza z Zamkiem Sobień - warto to miejsce odwiedzić jadąc na nocleg w Bieszczadach. Po lewej parking z małą restauracją u podnóża wzgórza z Zamkiem Sobień - warto to miejsce odwiedzić jadąc na nocleg w Bieszczadach.

Ród KMITÓW

Nazwa „Sobień” odnosi się jedynie do góry zamkowej, źródła historycznie nie wymieniają żadnej osady o tej nazwie. Już w XIII wieku szczyt wzgórza był wałem ziemnym i częstokołem. Pierwsza wzmianka o murowanym zamku pochodzi z XIV wiecznej kroniki – był on wtedy własnością królewską, a jego powstanie zawdzięczamy prawdopodobnie Kazimierzowi Wielkiemu. W 1389 roku Władysław Jagiełło nadał „dobra dubieckie nad Sanem” rodowi KMITÓW, który obejmował również ww wzgórze wraz z zamkiem.

Kmitowie część terenów i kilkanaście wiosek wokół Sobienia zakupili lub zostały im „nadane”. W XV wieku Kmitowie powiększyli swoje dobra wielokrotnie i pod jego koniec w ich rękach znalazł się ogromny obszar doliny Sanu, od Sobienia aż do jej źródeł! Prowadzili na tym terenie intensywną kolonizację – za ich czasów powstało kilkadziesiąt nowych wsi. Zamek Sobień stanowił centrum dóbr Kmitów. Jednak w latach dwudziestych XVI wieku pobudowali nowy zamek w Lesku i tam się przenieśli.

KSZTAŁT Zamku Sobień

Zamek Sobień zbudowany był na planie nieregularnego trapezu, w którego zachodnim narożu znajdowała się czworokątna baszta. Natomiast we wschodniej części był budynek mieszkalny. Całość zabudowań otaczały mury kurtynowe. Dziś możemy zobaczyć tylko pozostałość baszty i część murów budynku mieszkalnego. Całe wzgórze objęte jest Rezerwatem Przyrody Góra Sobień, ale ruiny zamku nie są zabezpieczone… Wybudowano tylko pomosty dla zwiedzających i platformę widokową.
Czy jest to miejsce atrakcyjne to sami musicie ocenić wybierając na nocleg  Bieszczady. Na pewno nie jest to atrakcja w pierwszej 100-tce atrakcji Województwa Podkarpackiego 😉 Jednak – jak widać po naszych zdjęciach wykonanych podczas lotów na paralotni nad Bieszczadami – pięknie położona.

KONIEC ZAMKU SOBIEŃ

Od czasu przeprowadzki do Leska Zamek Sobień przestał być zamieszkany i stopniowo zaczął popadać w ruinę. Jeszcze w XIX wieku istniały znaczne partie murów, o czym zapis znajdujemy w litografii B. Stęczyńskiego wykonanej w 1852r. Jednak w 1914r. wewnątrz baszty zamkowej artylerzyści austriaccy ustawili działo i oddali kilka strzałów. Od ich huku mury się zawaliły… Ostatnią pamiątkę jaką były gotyckie odrzwia w latach 20-tych XX wieku August Krasicki wyjął i wmontował w swoim zamku w Lesku.

CIEKAWOSTKA

U podnóża wzgórza z zachodniej jego strony warto zobaczyć rozsadzony wybuchem sowiecki schron bojowy z lat 1939-41. To element Linii Mołotowa broniącej granicy na Sanie (między III Rzeszą, a Związkiem Sowieckim).

ROZETA KARPACKA

PS. Po więcej niepowtarzalnych zdjęć wykonanych z lotu ptaka nad Bieszczadami, a dokładnie podczas lotów paralotnią nad najciekawszymi atrakcjami Województwa Podkarpackiego, zapraszamy na grupę na Facebooku, którą nazwaliśmy

BIESZCZADY z POWIETRZA

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl