Pragniesz poznać Bieszczady zimą i chciałbyś wybrać się w góry? Jeśli śniegu jest powyżej kostki to niezbędne są rakiety śnieżne! Tras nadających się do wędrówek na rakietach w Bieszczadach jest tak dużo, że braknie Wam urlopu! Można wędrować na rakietach po Połoninie Wetlińskiej, Caryńskiej, zdobyć najwyższy szczyt Bieszczad po stronie polskiej, czyli Tarnicę, czy spróbować swych sił na wspinaczce na Rawki. Tak naprawdę każdy szlak można przemierzyć na rakietach. Jednak my bardziej polecamy nieco niższe górki, które nazwaliśmy „połoninami pogórzańskimi„, z których widoki są niemal tak samo rozległe, a skala trudności dostępna dla prawie wszystkich. Trasy naniesione czerwonymi kropkami.

Poniżej kilka naszych ulubionych tras na rakiety śnieżne przedstawione na najlepszych mapach Bieszczad wydawnictwa COMPAS (za zgodą właścicieli):

ROZETA KARPACKA

BIAŁY WIERCH 597m, czyli najlepsza trasa
na twój pierwszy raz na rakietach śnieżnych!

Kulaszne 600 m – Biały Wierch 597 m – przeprawa kładką zawieszoną na linach nad rzeką Osława – cerkiew w Wysoczanach 450m, czas: 1,5-2h

Mapa trasy na RAKIETACH ŚNIEŻNYCH z Kulasznego przez Biały Wierch 597m do Wysoczan, czyli z Bieszczad do Beskidu Niskiego!

Opisana trasa prowadzi z góry w dół, więc jest idealną dla osób, które nie znają tej formy aktywności. Dzięki rakietom śnieżnym nie zapadamy się w głębokim śniegu i możemy się skupiać na widokach, które na tej trasie są fantastyczne! Tylko 300 m przeprawy przez las, a poza tym wokół góry, góry i góry… Panorama sięga od Gór Słonnych po Połoninę Wetlińską! Geograficznie przemieszczą się Państwo z Bieszczad do Beskidu Niskiego, gdyż umowną granicę stanowi rzeka Osława. ….. Zdjęcia wykonane 4 grudnia 2016.

ROZETA KARPACKA

SULIŁA 759m, czyli KOLEJ na rakiety śnieżne!

Przełęcz Pod Suliłą 709m – SULIŁA 759m – Wysoki Wierch 649m – krzyż na dawnym cmentarzu z I wojny – cerkiew w Turzańsku z 1803r. wpisana na listę UNESCO, czas: około 2,5h

Mapa wędrówki na rakietach śnieżnych przez SULIŁĘ 759m do Turzańska.

To najczęściej realizowana przez nas trasa łącząca wędrówkę na rakietach śnieżnych ze zwiedzaniem jednej z najpiękniejszych cerkwi. Na początku trzeba pokonać 150m różnicy poziomów pod górkę, co zajmuje 30 do 45 minut, kawałeczek przez las, a później tylko widoki na góry w otoczeniu doliny rzeki Osława.

Proponowaną przez nas trasę warto połączyć z przejazdem KOLEJĄ np. na odcinku z Zagórza do Rzepedzi. Ze stacji kolejowej turystów odbieramy samochodami UAZ, a jeśli jest możliwość to urządzamy kulig na saneczkach! Po wędrówce na rakietach i zwiedzaniu cerkwi odwozimy do Komańczy, gdzie czekają kolejne atrakcje lub można coś zjeść.
Program z koleją:
http://bieszczader.pl/polska/bieszczady-zima/kolej-na-rakiety-sniezne/

Poniżej kilka zdjęć wykonanych podczas wycieczki zorganizowanej na zamówienie 5 osób 31 grudnia 2014r., którym zależało na połączeniu wędrówki na rakietach śnieżnych z wyprawą UAZ-em oraz zwiedzaniem cerkwi w Turzańsku:

ROZETA KARPACKA

RZEPEDKA 706m – wędrując po Beskidzie Niskim

Rzepedź cerkiew 480m lub Szczawne cerkiew 420m lub Szczawne PKP 410m – RZEPEDKA 708m – Szeroki Łan 688m – Karlików 480m, czas: 2,5-3h

Mapa wędrówki na rakietach śnieżnych z Rzepedzi lub Szczawnego przez RZEPEDKĘ 708m i wyciąg w Karlikowie.

Tę wędrówkę można rozpocząć z 3 różnych miejsc: od cudownej, całej pokrytej gontem cerkwi w Rzepedzi, ale później czeka nas ostre podejście pod górę. Najłatwiej na szczyt wejść od cerkwi w Szczawnem. Trzecia opcja ze średnią trudnością jest ze Szczawnego od okolic stacji kolejowej. Podczas inwersji – najczęściej w ciągu roku występującej właśnie zimą – widoczność z Rzepedki sięga od Połoniny Caryńskiej aż po Tatry! Wędrówkę można zakończyć posiłkiem w restauracji u podnóża wyciągu narciarskiego w Karlikowie.

ROZETA KARPACKA

POŁONINA WETLIŃSKA zimą na rakietach śnieżnych

Przełęcz Wyżna 872m – POŁONINA WETLIŃSKA ze schroniskiem Chatka Puchatka 1228m – Osadzki Wierch 1253m – Przełęcz M. Orłowicza 1093m – Wetlina 630m, czas: minimum 6h

POŁONINA WETLIŃSKA zimą na rakietach śnieżnych.

Połonina Wetlińska jest położona w Bieszczadzkim Parku Narodowym, więc poruszać się można wyłącznie po wyznaczonych szlakach turystycznych. Osobom posiadającym najmniej czasu lub sił polecamy wędrówkę z Przełęczy Wyżnej do schroniska Chatka Puchatka i powrót tą samą drogą lub jak mamy kierowcę to do Berehów Górnych 740m, czas około 4h. Mając więcej sił warto przejść trasę: Przełęcz Wyżna – schronisko Chatka Puchatka i dalej przez Osadzki Wierch do Przełęczy Mieczysława Orłowicza, skąd szlak żółty doprowadzi nas do Wetliny. Tu też należy mieć kierowcę lub skorzystać z miejscowych busów. Uwaga: przejście może zająć nawet ponad 6h, więc trzeba ją rozpocząć obowiązkowo rano!

ROZETA KARPACKA

UWAGA: podane czasy przejść są orientacyjne i mogą się skrócić lub wydłużyć w zależności od ilości śniegu, przerw na zdjęcia z niepowtarzalnymi widokami oraz kondycji wędrowca. Pierwsze 3 propozycje nie prowadzą żadnymi wyznaczonymi szlakami i mimo niepowtarzalnych widoków trudno spotkać jakieś osoby by spytać o drogę. Poza tym prosimy pamiętać, że trudność przejścia szlakami po najwyższych górach znacznie się większa. Więc doradzamy wędrówki po nich wyłącznie z naszymi przewodnikami. Wystarczy do nas zadzwonić lub napisać na biuro@bieszczader.pl i zamówić imprezę na rakietach śnieżnych.

Wędrówka na rakietach śnieżnych może być wzbogacona o: nocleg, program wycieczki obejmujący więcej atrakcji w Bieszczadach zimą, transport UAZ-ami, busem, czy autokarem, kulig, ognisko z kiełbaskami podczas wędrówki oraz posiłki regionalne. Ponadto zalecamy ubezpieczenie dotyczące sportów zimowych.

Posiadamy największą w Bieszczadach WYPOŻYCZALNIĘ RAKIET ŚNIEŻNYCH z najlepszym sprzętem w Polsce:

Wnętrze największej w Polsce i w Bieszczadach wypożyczalni rakiet śnieżnych i kijów trekkingowych należąca do Biura Podróży Bieszczader.
Realizacja: Obsługa-Medialna.pl