PŁONNA to jedna z najmniejszych miejscowości w Beskidzie Niskim i w Województwie Podkarpackim ze względu na ilość osób na stałe zamieszkałych – wynosi zaledwie 7 osób! Aż trudno uwierzyć, że przed II wojną światową Płonna była jedną z większych wsi w okolicy, w której naliczono 174 zagrody i ciągnęła się przez 4 kilometry od północnych podnóży pasma góry Rzepedka po dolinę potoku Horyłka (Płonka). Przestała istnieć we wrześniu 1944r., kiedy wysiedlono ukraińską ludność i spalono zabudowę wsi.

Kilkanaście zdjęć wykonanych nad PŁONNĄ podczas lotu paralotnią 20 lutego 2021:

Na pierwszym planie Płonna, a dalej Karlików u podnóża góry Tokarnia. Na pierwszym planie Płonna, a dalej Karlików u podnóża góry Tokarnia.
Na środku dawna cerkiew, po lewej staw, a wyżej część dawnego folwarku i miejsce, gdzie był dwór w Płonnej. Na środku dawna cerkiew, po lewej staw, a wyżej część dawnego folwarku i miejsce, gdzie był dwór w Płonnej.
Ruiny cerkwi, domki, park na którego terenie znajdował się folwark i dwór oraz 3 zamieszkane budynki mieszkańców Płonnej - zdjęcie z paralotni. Ruiny cerkwi, domki, park na którego terenie znajdował się folwark i dwór oraz 3 zamieszkane budynki mieszkańców Płonnej - zdjęcie z paralotni.
Pozostałości dawnej cerkwi murowanej w Płonnej - zdjęcie z paralotni. Pozostałości dawnej cerkwi murowanej w Płonnej - zdjęcie z paralotni.
Płonna - zdjęcie wykonane podczas lotu paralotnią na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Płonna - zdjęcie wykonane podczas lotu paralotnią na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego.
Cmentarz łemkowski w Płonnej widziany podczas lotu paralotnią nad Beskidem Niskim. Cmentarz łemkowski w Płonnej widziany podczas lotu paralotnią nad Beskidem Niskim.
Między drzewami stary cmentarz w Płonnej, a dalej ruiny cerkwi, nowe turystyczne domki ze stawem oraz inne zabudowania po dawnym PGR. Między drzewami stary cmentarz w Płonnej, a dalej ruiny cerkwi, nowe turystyczne domki ze stawem oraz inne zabudowania po dawnym PGR.
Płonna - zdjęcie wykonane podczas lotu paralotnią na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego... Płonna - zdjęcie wykonane podczas lotu paralotnią na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego...
Ruiny cerkwi, domki, park na którego terenie znajdował się folwark i dwór oraz 3 zamieszkane budynki mieszkańców Płonnej - zdjęcie z paralotni... Ruiny cerkwi, domki, park na którego terenie znajdował się folwark i dwór oraz 3 zamieszkane budynki mieszkańców Płonnej - zdjęcie z paralotni...
Na pierwszym planie Płonna, a dalej wzniesienia Pogórza Bukowskiego - zdjęcie z paralotni. Na pierwszym planie Płonna, a dalej wzniesienia Pogórza Bukowskiego - zdjęcie z paralotni.
Najbliższe otoczenie murowanej cerkwi w Płonnej widziane podczas lotu paralotnią... Najbliższe otoczenie murowanej cerkwi w Płonnej widziane podczas lotu paralotnią...
Najbliższe otoczenie murowanej cerkwi w Płonnej widziane podczas lotu paralotnią. Najbliższe otoczenie murowanej cerkwi w Płonnej widziane podczas lotu paralotnią.
Na pierwszym planie Płonna, a dalej Karlików położona u podnóża góry Tokarnia - pasmo górskie Bukowica. Na pierwszym planie Płonna, a dalej Karlików położona u podnóża góry Tokarnia - pasmo górskie Bukowica.
Cmentarz łemkowski w Płonnej widziany podczas lotu paralotnią nad Beskidem Niskim... Cmentarz łemkowski w Płonnej widziany podczas lotu paralotnią nad Beskidem Niskim...

ROZETA KARPACKA

Pierwsza wzmianka o Płonnej pochodzi z 1433 roku. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od słowa płony tłumaczonego jako lichy / marny – zapewne świadcząca o słabej jakości gleby. Pierwsza cerkiew w Płonnej powstała w 1488r. Miejscowa legenda głosi, że w czasie najazdu tatarskiego napastnicy spalili ją wraz z księdzem i ludnością, która schroniła się w jej wnętrzu!

Obecny murowany budynek dawnej cerkwi greckokatolickiej p.w. Opieki Najświętszej Maryi Panny powstał w 1790r. To, że ocalała do dzisiejszych czasów zawdzięcza pracownikom Państwowego Gospodarstwa Rolnego z Płonnej, którzy wewnątrz utworzyli budynek gospodarczy (podobno przechowując w nim zboże).

Warto wspomnieć, że na osi znajduje się odnowiona dzwonnica parawanowa, a obok pozostałości FOLWARKU ze starodrzewiami, resztkami murów dworu wzniesionego prawdopodobnie w XVI wieku przez ród Tarnawskich oraz pozostałości systemu obronnego – ślady wału i fosy.

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl