OLCHOWA to miejscowość położona na kilku zboczach gór: Miarki (Trzech Krzyży) 523m, Sałaszyska 449m oraz Ostra 444m i nad rzeką Kalniczka oraz potokami Okielnica i Głęboki.

Pierwsza wzmianka o Olchowej pochodzi z 1483r. Z kart historii warto wspomnieć, że w latach 1900-45 tutejszy majątek należał do rodziny Schrammów. Julian Schramm był profesorem Uniwersytetu Jaggielońskiego, a Wiktor Schramm profesorem Uniwersytetu Poznańskiego. Obydwaj zasłużyli się wykonując badania nad historią oraz przyrodą regionu. Warto wspomnieć również o malarce Helenie Schramm. W dworze rodziny Schrammów znajdowała się bogata biblioteka ze zbiorami przyrodniczymi i etnograficznymi. Niestety zbiory uległy zniszczeniu po 1945 roku…

Galeria zdjęć wykonanych podczas lotu paralotnią nad OLCHOWĄ 24 stycznia 2022:
Widok na Olchową od strony południowej od rzeki Kalniczka po lewej aż do zalesionego pasma górskiego Magura oddzielającego od Dziurdziowa. Widok na Olchową od strony południowej od rzeki Kalniczka po lewej aż do zalesionego pasma górskiego Magura oddzielającego od Dziurdziowa.
Niżej położone zabudowania w Olchowej - od strony Tarnawy Górnej. Niżej położone zabudowania w Olchowej - od strony Tarnawy Górnej.
Najwyżej położone zabudowania w Olchowej - w pobliżu góry widokowej Miarki 523m. Najwyżej położone zabudowania w Olchowej - w pobliżu góry widokowej Miarki 523m.
Widok na Olchową w kierunku południowym z potokiem Okielnica na pierwszym planie. Widok na Olchową w kierunku południowym z potokiem Okielnica na pierwszym planie.
Zabudowania Olchowej w promieniach popołudniowego słońca, a góry porośnięte lasami to Sałaszyska 449m i Gruszka 583m. Zabudowania Olchowej w promieniach popołudniowego słońca, a góry porośnięte lasami to Sałaszyska 449m i Gruszka 583m.
OLCHOWA po zachodzie słońca podziwiana podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami. OLCHOWA po zachodzie słońca podziwiana podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami.
Widok z nad Olchowej na dolinę Kalniczki i zabudowania Tarnawy Górnej i Tarnawy Dolnej. Widok z nad Olchowej na dolinę Kalniczki i zabudowania Tarnawy Górnej i Tarnawy Dolnej.
Olchowa, po prawej w dolinie rzeka Kalniczka, a nieco dalej Łukowe. Olchowa, po prawej w dolinie rzeka Kalniczka, a nieco dalej Łukowe.
Na pierwszym planie widokowa góra Miarki 523m i potok Głęboki. Na pierwszym planie widokowa góra Miarki 523m i potok Głęboki.
Na tej fotografii można dojrzeć pozostałość parku dworskiego oraz Turystyczny Ośrodek Młodzieżowy Brama Bieszczad. Na tej fotografii można dojrzeć pozostałość parku dworskiego oraz Turystyczny Ośrodek Młodzieżowy Brama Bieszczad.
Zachodnia część Olchowej z m.in. kościołem rozbudowanym z dawnej kaplicy. Zachodnia część Olchowej z m.in. kościołem rozbudowanym z dawnej kaplicy.
Zdjęcie Olchowej wykonane podczas lotu paralotnią zimą nad Bieszczadami. Zdjęcie Olchowej wykonane podczas lotu paralotnią zimą nad Bieszczadami.
Widok z nad Olchowej w stronę Tarnawy Górnej - warto tu zwrócić uwagę na wijącą się rzekę Kalniczka... Widok z nad Olchowej w stronę Tarnawy Górnej - warto tu zwrócić uwagę na wijącą się rzekę Kalniczka...

ROZETA KARPACKA

Jakie atrakcje czekają na turystów w Olchowej?

murowana KAPLICA zbudowana w 1926 roku na terenie zespołu dworskiego, a w jej wnętrzu obraz Heleny Schramm oraz epitafia inskrypcyjne jej rodziny. Kaplica została rozbudowana w 1983r. z przeznaczeniem na kościół.

murowana CERKIEW p.w. Soboru Matki Bożej z 1865r. Po 1947r. została opuszczona i zdewastowana. Tuż obok dawnej świątyni znajduje się cmentarz z nagrobkami rodziny Schrammów.

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl