Od kilku dni w miejscowości MYMOŃ w Gminie Besko na zboczach wzniesienia dosłownie nad Przełomem Rzeki Wisłok na łące powstał ogromny KWIAT. Autorem „Stokrotki” jest Tomasz Czapor – jest zarówno jej twórcą, jak i właścicielem łąki dosłownie od „dziada pradziada”. Bardzo mnie to cieszy, że mieszkaniec regionu ma już 3 rok z rzędu taki pomysł, który przyciąga setki osób. Do nawigacji ⇒ LOKALIZACJA

Największy w Polsce KWIAT na polu rolnym nad Przełomem Rzeki Wisłok w Mymoń, Gmina Besko i Zarszyn, atrakcja Województwo Podkarpackie (7)

Na poniższym zdjęciu najlepiej widać POŁOŻENIE Stokrotki w Mymoniu – na środku zdjęcia jest Przełom Rzeki Wisłok, kwiat po jego lewej stronie, a w oddali Zalew Sieniawski.

Największy w Polsce KWIAT na polu rolnym nad Przełomem Rzeki Wisłok w Mymoń, Gmina Besko i Zarszyn, atrakcja Województwo Podkarpackie (4)

KIEDY można zobaczyć kwiat Stokrotka w Mymoniu?

Stokrotkę Tomasz Czapor tworzy na przełomie kwietnia i maja po prostu kosząc trawę. Warto wiedzieć, że powstanie tak misternej pracy w wielkim rozmiarze wymaga planowania i wielu godzin spędzonych z kosiarką… Stokrotka ma wymiary 120 x 90m!
Trzeba się śpieszyć by ją sfotografować, bo końcem maja może nie być po niej śladu…

Największy w Polsce KWIAT na polu rolnym nad Przełomem Rzeki Wisłok w Mymoń, Gmina Besko i Zarszyn, atrakcja Województwo Podkarpackie (6)

Gdzie ZAPARKOWAĆ samochód?

Najlepiej przy Domu Strażaka w Mymoniu lub w Besku koło mostu w pobliżu wiaty grillowej i wybrać się z tych parkingów na kilkuminutowy spacer. Na mapach Google znajdziecie wąską dróżkę „Trasa Skałki”.
Przy drodze prowadzącej do domów mieszkańców oraz pól rolnych miejsca na parkowanie nie ma, więc lepiej nie wjeżdżać na nią – szkoda nerwów i czasu na przeciskanie się z innymi samochodami i ze spacerującymi…

Największy w Polsce KWIAT na polu rolnym nad Przełomem Rzeki Wisłok w Mymoń, Gmina Besko i Zarszyn, atrakcja Województwo Podkarpackie (9)

PROŚBA do przybywających do kwiatu i na PUNKT WIDOKOWY

Przekazujemy apel będący ogromną PROŚBĄ od właściciela łąki i zarazem twórcy Stokrotki w Mymoniu do osób przybywających do tego miejsca m.in. by stanąć na PUNKCIE WIDOKOWYM na Przełom Rzeki Wisłok:
– by nie wjeżdżać samochodami / motorami / quadami na żadne łąki (nie tylko na stokrotkę, ale też jego sąsiadów)
nie śmiecić
nie palić ognisk.

Największy w Polsce KWIAT na polu rolnym nad Przełomem Rzeki Wisłok w Mymoń, Gmina Besko i Zarszyn, atrakcja Województwo Podkarpackie (2)

POŁOŻENIE miejscowości Mymoń

Na marginesie dodam, że Mymoń to wieś położona w Gminie Besko w Powiecie Sanockim, na obszarze Województwa Podkarpackiego. Miejscowość stanowi jedno z sołectw Gminy Besko. Historycznie do 1991r. Mymoń należał do Gminy Zarszyn, ale obecnie jest częścią samodzielnej Gminy Besko.

Autor tekstu i zdjęć powietrza – Mariusz Janik, Biuro Podróży Bieszczader

Największy w Polsce KWIAT na polu rolnym nad Przełomem Rzeki Wisłok w Mymoń, Gmina Besko i Zarszyn, atrakcja Województwo Podkarpackie (8)

PS. Podczas rozmowy z Tomaszem Czaporem okazło się, że tę łąkę w późniejszym czasie wykasza dla krów Mariusz Janik mający gospodarstwo rolne w Mymoniu. Będzie trzeba rodziny poszukać… 😉

A na poważnie to już wiecie dlaczego jest tak bardzo ważne by uszanować pracę artystyczną związaną ze Stokrotką jednocześnie dbając o zdrowie krówek z Mymonia korzystających w późniejszym czasie z tej łąki.

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl