Zima na przełomie 2024 i 2025 roku niestety jest uboga w opady śniegu, ale za to mamy sporo dni z solidnym mrozem i sporo błękitnego nieba nad głowami. Gdy mróz utrzymuje się przez kilka dni to wszystko co płynne staje się formą stałą. Postanowiliśmy te ulotne chwile uwiecznić w obiektywie aparatu i zachęcamy wybrać się samemu w nasze ślady nad najciekawsze w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i ogólnie na terenie Województwa Podkarpackiego rzeki i potoki, wodospady, kaskady i lodospady. Najciekawsze atrakcje zimowe Podkarpacia znajdując się w 10 miejscach: Dołżyca, Duszatyn, Hulskie, Nasiczne, Pszczeliny, Rudawka Rymanowska, Uherce Mineralne, Wisłoczek, Wetlina, Zatwarnica.

WODOSPADY, KASKADY, LODOSPADY zimą na terenie Bieszczad, Beskidu Niskiego, Województwa Podkarpackiego - atrakcje zimowe

DOŁŻYCA wodospad

Dołżyca sąsiadująca z Komańczą (nie mylić z Dołżycą w Gminie Cisna) i wodospad opisywany jako kaskada na potoku Dołżyczka. Znajduje się około 1 kilometra od mostu nad potokiem Barbarka w stronę granicy ze Słowacją i szczytu Kanasiówka, czyli inaczej: jadąc z Komańczy w stronę Dołżycy 15 metrów od drogi asfaltowej (100 metrów od wigwamu):

Nawigacja: WODOSPAD DOŁŻYCA (wystarczy kliknąć i otworzy się nawigacja)

ROZETA KARPACKA

DUSZATYN kaskada

Największa kaskada na rzece Osława przez niektórych nazywana wodospadem w Duszatynie znajduje się w Gminie Komańcza w pobliżu rezerwatu przyrody Przełom Osławy Pod Duszatynem. Dokładniej kaskadę znajdziecie poniżej największego mostu Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, do której najbezpieczniej i najwygodniej dojść wzdłuż nieczynnych torów Bieszczadzkiej Ciuchci ścieżką, którą stworzyliśmy i utrzymujemy (zachęcamy o niej więcej poczytać wraz z bogatą galerią zdjęć TUTAJ):

Nawigacja: KASKADA DUSZATYN

ROZETA KARPACKA

Wodospad na Potoku HULSKI

To wodospad znajdujący się w pobliżu nie istniejącej wsi Hulskie, czyli między Zatwarnicą, a Krywem na potoku Hulski. Samochód trzeba zostawić w dolinie potoku przy drodze prowadzącej w stronę Krywego i przejść około 1 kilometra w kierunku południowym (inaczej w stronę Połoniny Wetlińskiej):

Nawigacja: WODOSPAD HULSKI

ROZETA KARPACKA

Wodospad na Potoku HYLATY

Wodospat Szepit znajduje się na Potoku Hylaty w pobliżu miejscowości Zatwarnica. Samochód można zaparkować w pobliżu „chaty bojkowskiej” i stamtąd 1,5 km na piechotkę, a czy warto zobaczyć ten wodospad… – sami oceńcie na poniższych zdjęciach:

Nawigacja: WODOSPAD SZEPIT na Potoku Hylaty

ROZETA KARPACKA

NASICZNE kaskada

Kaskada w Nasicznem nazywana wodospadem jest niezwykła nie tylko ze względu na niezwykłe kształty kamieni, ale też:
1. jest na potoku, który ma 3 NAZWY!: na pierwszym odcinku Prowcza, na środkowym Nasiczański, a na końcowym Dwernik i kończy swój żywot wpadając do rzeki San
2. jest położona między Połoniną Wetlińską, a Połoniną Caryńską
3. jest wg naszych obserwacji najdłuższym – rozciąga się na około 20 metrach.

Lokalizacja: na początku Nasicznego obok stanicy harcerskiej ZHP Gdańsk kilkanaście metrów od drogi asfaltowej.

Nawigacja: KASKADA NASICZNE

ROZETA KARPACKA

PSZCZELINY wodospad

Ten wodospad znajduje się pomiędzy Pszczelinami, a Widełkami na maleńkim potoku kończącym właśnie na wodospadzie swój bieg – tu wpada do rzeki Wołosaty. Wodospad jest około 30 metrów od drogi asfaltowej przebiegającej od Lutowisk w stronę Ustrzyk Górnych:

Nawigacja: WODOSPAD PSZCZELINY

ROZETA KARPACKA

LODOSPADY Rudawka Rymanowska

Lodospady w Rudawce Rymanowskiej to WYJĄTKOWA zimowa atrakcja na terenie Województwa Podkarpackiego, o której duuużo więcej napisaliśmy łącznie z informacjami jak do nich trafić, bo nie ma wyznaczonego szlaku, gdzie zaparkować oraz na co uważać by było bezpiecznie tutaj – LODOSPADY RUDAWKA RYMANOWSKA. Tak lodospady wyglądały o poranku 21 lutego 2025:

Nawigacja do parkingu: LODOSPADY RUDAWKA RYMANOWSKA

ROZETA KARPACKA

WODOSPAD Rudawka Rymanowska

W Rudawce Rymanowskiej zimą są 3 atrakcje: lodospady, odkrywka fliszu karpackiego nazwana Ścianą Olzy i obok niej maleńki WODOSPAD będący ulubiony Jana Pawła II, a właściwie Karola Wojtyły z czasów jego wędrówek po Beskidzie Niskim zanim został Papieżem…
Więcej o tym wodospadzie i atrakcji w Rudawce napisaliśmy TUTAJ

ROZETA KARPACKA

UHERCE MINERALNE wodospad

Jadąc w stronę Ustrzyk Dolnych czy w stronę atrakcji nad Zalewem Solińskim warto zatrzymać się w Uhercach Mineralnych. Ta kaskada zwana przez niektórych wodospadem znajduje się w pobliżu browaru Ursa Maior (można też dojechać „bliżej” drogą od zakładu karnego w Uhercach Mineralnych, ale słabej jakości drogą):

Nawigacja do parkingu obok browaru Ursa Maior: WODOSPAD UHERCE

ROZETA KARPACKA

WETLINA wodospad

Warto się wybrać również do Wetliny by zobaczyć piękny wodospad znajdujący się na końcu potoku Słowiańskiego, który kilka metrów niżej kończy swój bieg w rzece Wetlinka, a zbiera wody z Połoniny Wetlińskiej. Wodospad w Wetlinie zwany jest SIKLAWĄ OSTROWSKICH od właścicieli terenu, obok którego się znajduje, czyli obok Piotrowej Polany, Schroniska Pod Wysoką Połoniną i Leśnego Dworu – to nieruchomości należące do rodziny Ostrowskich, którzy założyli pierwsze schronisko w Wetlinie:

Nawigacja: WETLINA WODOSPAD

ROZETA KARPACKA

WISŁOCZEK wodospad

Będąc w Rudawce Rymanowskiej, czy na nartach na wyciągu narciarskim w Puławach warto pokonać 3 kilometry od głównej drogi, która prowadzi do miejscowości Wisłoczek wzdłuż potoku o tej samej nazwie. Tam przy bazie namiotowej i szlaku turystycznym czerwonym znajdziecie taki wodospad:

Nawigacja: WODOSPAD WISŁOCZEK

ROZETA KARPACKA

PS. Zwykle zimą zapraszamy przede wszystkim na niepowtarzalne w skali Polski
KULIGI śladami pierwszej Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej„.
W tym roku niestety śnieg mieliśmy tylko od świąt Bożego Narodzenia do  Sylwestra oraz przez prawie 3 tygodnie w styczniu. Od końca stycznia czekamy na opady śniegu… Osoby, które przyjechały na ferie zimowe w Bieszczady / na teren Województwa Podkarpackiego zapraszamy na alternatywną atrakcję w postaci
PRZEJAZDY DYLIŻANSAMI z końmi” – to nie jest zwykły przejazd wozami z końmi jak w innych miejscach (kliknijcie w link i zobaczcie…).

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl