Kilka dni temu przeczytaliśmy post jaki na swoim Facebooku stworzył Jacek Bis z Krościenka:
„W imieniu swoim oraz w imieniu Weteranów Turystki Górskiej z Jarosławia, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami o/Bieszczadzki zapraszam w najbliższą sobotę (25.05.2024 r.) wszystkich chętnych do udziału w pracach porządkowych przy cerkwi Narodzenia Najświętszej Panny Marii w Liskowatem (powiat bieszczadzki).
Prace obejmą uporządkowanie terenu wokół cerkwi, uporządkowanie mogił na przyległym cmentarzu, wycięcie trawy i krzaków.
Proszę o zabranie stosownego sprzętu i ubioru.”
Zrobiliśmy wszystko by znaleźć czas, no i udało się, a poniżej prezentujemy zdjęcia jakie przy okazji wykonywania porządków zrobiliśmy w Liskowatem:
Towarzystwo zbierające się do prac przy cerkwi w Liskowatem
W pracach porządkowych wokół cerkwi w Liskowatem wzięło udział około 60 osób.
Ciężki sprzęt dużo pomógł w porządkach wokół świątyni
Trawy i pokrzywy wokół cerkwi w Liskowatem sięgały miejscami wysokości 1 metra
Kamienne i drewniane krzyże wokół cerkwi w Liskowatem
Do cerkwi w Liskowatem przechodzi się przez dawną dzwonnicę parawanową – dziś miejscowi strażacy usunęli niepotrzebne gałęzie na drzewach.
W przerwie na bigos i oczekując na zakończenie opadów deszczu był też śpiew w akompaniamencie gitarzystów.
Wnętrze cerkwi w Liskowatem jest obecnie w trakcie remontu – oby Towarzystwu Opieki Nad Zabytkami w oddziale Bieszczadzkim starczyło cierpliwości i sił…
Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Liskowatem była wzmiankowana już w 1564 roku!
Niektóre niewielkich rozmiarów krzyże trudno było dostrzec w wysokich trawach…
Wśród osób pomagających w pracach przy porządkach wokół cerkwi w Liskowatem było też kilku przewodników beskidzkich.
Obecna cerkiew w Liskowatem najprawdopodobniej wybudowana została w 1832 roku przez Wasyla Tomczaka z Liskowatego i Iwana Raka z Łopuszanki. O tym roku budowy świątyni świadczyć ma napis na nadprożu południowych odrzwi zawierający tę właśnie datę. Są jednak także i głosy, że obiekt jest dużo starszy, ponieważ jego konstrukcja charakterystyczna jest dla cerkwi budowanych w XVII wieku. W 1929 roku cerkiew przeszła remont, któremu towarzyszyły pewne zmiany w konstrukcji obiektu.
Po powrocie wsi Liskowate do Polski w 1951 roku cerkiew stała opuszczona. W latach 1953-1954 greccy emigranci zamienili świątynię w magazyn nawozów sztucznych, przedzielając jej wnętrze stropem.
W latach 1960 lub 1965 przeprowadzono remont cerkwi, który jednak nie został ukończony z powodu braku pełnej dokumentacji historycznej. Nie zostały odtworzone galeria i ażurowy dach otaczające niegdyś kaplicę nad babińcem oraz strop tejże kaplicy. Nawozy sztuczne przechowywano tu jeszcze do 1973 roku…
Dzisiejsze prace kończyliśmy w padającym deszczu – czas wracać do domów z uśmiechem na ustach – to był dobry czas…
Większość osób uczestniczących w dzisiejszych pracach przy cerkwi w Liskowatem – dziękujemy za pomoc i świetne Towarzystwo.