Od połowy stycznia 2022 zima nas rozpieszcza w Bieszczadach. Jest dużo śniegu i lekki mróz, czyli idealne warunki na organizację KULIGÓW z końmi. Biuro Podróży Bieszczader zaprasza turystów nocujących w Bieszczadach i mających nocleg w ogóle w Województwie Podkarpackim, na niepowtarzalne Kuligi, które odbywają się na trasie pierwszej Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Pierwszy odcinek ciuchci został wybudowany z Łupkowa do Majdanu, czyli w stronę Cisnej. Historia Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej rozpoczęła się w 1890 roku, a w jej budowie pomagali budowniczowie sprowadzeni aż z Alp Włoskich. Mieli ogromne doświadczenie w budowie m.in. kamiennych mostów – do jednego z nich w blasku pochodni prowadzą nasi przewodnicy podczas kuligu…

Zapraszamy do obejrzenia kilkunastu zdjęć, które wykonaliśmy wczoraj na bieszczadzkim Kuligu, czyli 3 lutego 2022 roku:

Konie na niepowtarzalnym Kuligu w Bieszczadach na trasie bieszczadzkiej ciuchci... Konie na niepowtarzalnym Kuligu w Bieszczadach na trasie bieszczadzkiej ciuchci...
Konie przed rozpoczęciem Kuligu po Bieszczadach po trasie Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Konie przed rozpoczęciem Kuligu po Bieszczadach po trasie Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.
Utwardzona trasa Kuligu, którym jeździła od 1890 roku pierwsza Bieszczadzka Kolejka Leśna. Utwardzona trasa Kuligu, którym jeździła od 1890 roku pierwsza Bieszczadzka Kolejka Leśna.
Sanie z końmi przejeżdżające przez jeden z małych wąwozów, którym 100 lat temu jeździła pierwsza Bieszczadzka Kolejka Leśna. Sanie z końmi przejeżdżające przez jeden z małych wąwozów, którym 100 lat temu jeździła pierwsza Bieszczadzka Kolejka Leśna.
100 lat temu jeździła tędy pierwsza Bieszczadzka Kolejka Leśna, a dziś my utrzymujemy tę trasę i organizujemy Kuligi po Bieszczadach. 100 lat temu jeździła tędy pierwsza Bieszczadzka Kolejka Leśna, a dziś my utrzymujemy tę trasę i organizujemy Kuligi po Bieszczadach.
Widok na rzekę OSŁAWA z punktu widokowego utworzonego przez nas na trasie Kuligu śladami Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Widok na rzekę OSŁAWA z punktu widokowego utworzonego przez nas na trasie Kuligu śladami Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.
Konie na Kuligu wjeżdżające w najgłębszy WĄWÓZ, którym dawniej jeździła Bieszczadzka Ciuchcia. Konie na Kuligu wjeżdżające w najgłębszy WĄWÓZ, którym dawniej jeździła Bieszczadzka Ciuchcia.
Konie na Kuligu w Bieszczadach zimą... Konie na Kuligu w Bieszczadach zimą...
Potężne ognisko rozpalone, pyszne kiełbaski i proziaki nabite na kije, więc czas zacząć biesiadę na kuligu w Bieszczadach. Potężne ognisko rozpalone, pyszne kiełbaski i proziaki nabite na kije, więc czas zacząć biesiadę na kuligu w Bieszczadach.
Kulig w Bieszczadach przejeżdżający przez wąwóz wybudowany w XIX wieku na potrzeby Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Kulig w Bieszczadach przejeżdżający przez wąwóz wybudowany w XIX wieku na potrzeby Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.
Konie na jedynym w Bieszczadach widokowym Kuligu po zboczach i szczytach gór. Konie na jedynym w Bieszczadach widokowym Kuligu po zboczach i szczytach gór.
Prawdziwy i tradycyjny bieszczadzki kulig, który kończy się jazdą z pochodniami... Prawdziwy i tradycyjny bieszczadzki kulig, który kończy się jazdą z pochodniami...
Niektóre dzieci aż trudno oderwać rodzicom od koników - ale czy dorośli nie chcieliby ich pogłaskać? ;-) Niektóre dzieci aż trudno oderwać rodzicom od koników - ale czy dorośli nie chcieliby ich pogłaskać? ;-)
W tym momencie jest około 50 cm śniegu na naszej trasie Kuligu, ale dzięki utwardzeniu trasy koniki nie mają ciężko ciągnąc sanie. W tym momencie jest około 50 cm śniegu na naszej trasie Kuligu, ale dzięki utwardzeniu trasy koniki nie mają ciężko ciągnąc sanie.
Konie na utwardzonej przez Kuligiem zimowej trasie. Konie na utwardzonej przez Kuligiem zimowej trasie.
Konie dojeżdżające do punktu widokowego w połowie trasy kuligu, którym dawniej jeździła Bieszczadzka Ciuchcia. Konie dojeżdżające do punktu widokowego w połowie trasy kuligu, którym dawniej jeździła Bieszczadzka Ciuchcia.
Czasami mamy wrażenie, że konie celowo trącają śnieg by wylatywał wysoko w górę - jakby im sprawiało to radość ;-) Czasami mamy wrażenie, że konie celowo trącają śnieg by wylatywał wysoko w górę - jakby im sprawiało to radość ;-)
Kulig z końmi śladami pierwszej Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Kulig z końmi śladami pierwszej Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.
Odpoczynek koni na polanie z ogniskiem - turyści jedzą kiełbaski, a koniki siano i każdy zadowolony ;-) Odpoczynek koni na polanie z ogniskiem - turyści jedzą kiełbaski, a koniki siano i każdy zadowolony ;-)
Konie na Kuligu organizowanym wyłącznie przez Biuro Podróży Bieszczader. Konie na Kuligu organizowanym wyłącznie przez Biuro Podróży Bieszczader.
Konie jak tylko woźnica nie trzyma zaciśniętych w dłoniach lejców to chcą biec galopem na kuligu. Konie jak tylko woźnica nie trzyma zaciśniętych w dłoniach lejców to chcą biec galopem na kuligu.
Konie na Kuligu w jednym z wąwozów Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Konie na Kuligu w jednym z wąwozów Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.
Na naszej trasie Kuligów konie nie męczą się - jest to dla nich przyjemnością. Na naszej trasie Kuligów konie nie męczą się - jest to dla nich przyjemnością.
Kulig na jednej z widokowych łąk na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Kulig na jednej z widokowych łąk na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego.
Jedno z wielu zdjęć wykonanych na Kuligu w Bieszczadach organizowanym na tej trasie wyłącznie przez Biuro Podróży Bieszczader. Jedno z wielu zdjęć wykonanych na Kuligu w Bieszczadach organizowanym na tej trasie wyłącznie przez Biuro Podróży Bieszczader.
W dzień jest pięknie w wąwozach Bieszczadzkiej Ciuchci, a wyobraźcie sobie w tym miejscu zapalone pochodnie... W dzień jest pięknie w wąwozach Bieszczadzkiej Ciuchci, a wyobraźcie sobie w tym miejscu zapalone pochodnie...
Kulig dojeżdżający do leśnej polany, gdzie organizujemy ogniska na Kuligach po Bieszczadach. Kulig dojeżdżający do leśnej polany, gdzie organizujemy ogniska na Kuligach po Bieszczadach.

Gdy w Bieszczadach spadnie dużo śniegu i zanim zaprosimy turystów na najdłuższy w Województwie Podkarpackim Kulig, przygotowujemy całą trasę. Tym razem z pomocą przyszedł nam pojazd gąsienicowy SNOW DOG. Taki pojazd w Bieszczadach posiada Fundacja ProWing z Leska:

SnowDog, czyli śnieżny pies pod drzewami ugiętymi pod ciężarem śniegu... SnowDog, czyli śnieżny pies pod drzewami ugiętymi pod ciężarem śniegu...
Trasa Kuligu w trakcie przygotowań z widokiem w stronę góry Matragona. Trasa Kuligu w trakcie przygotowań z widokiem w stronę góry Matragona.
SnowDog tuż po wyjechaniu z najgłębszego wąwozu, którym dawniej jeździła pierwsza Bieszczadzka Kolejka Leśna. SnowDog tuż po wyjechaniu z najgłębszego wąwozu, którym dawniej jeździła pierwsza Bieszczadzka Kolejka Leśna.
Przygotowania kuligu, który przebiega trasą między starymi bieszczadzkimi sadami... Przygotowania kuligu, który przebiega trasą między starymi bieszczadzkimi sadami...
Fotograf tego dnia sterował utwardzaniem pojazdem Snow Dog na trasie kuligu. Fotograf tego dnia sterował utwardzaniem pojazdem Snow Dog na trasie kuligu.
Nie użytkowana od wielu lat ambona myśliwska na trasie kuligu po Bieszczadach. Nie użytkowana od wielu lat ambona myśliwska na trasie kuligu po Bieszczadach.
Pojazd gąsienicowy SnowDog wyjeżdżający po raz kolejny na utwardzanie trasy Bieszczadzkiego Kuligu. Pojazd gąsienicowy SnowDog wyjeżdżający po raz kolejny na utwardzanie trasy Bieszczadzkiego Kuligu.
Na niektórych odcinkach kulig przebiega na skraju łąk i lasów bieszczadzkich. Na niektórych odcinkach kulig przebiega na skraju łąk i lasów bieszczadzkich.
Trasa z widokiem w stronę Łupkowa przygotowana pod konie pojazdem SnowDog. Trasa z widokiem w stronę Łupkowa przygotowana pod konie pojazdem SnowDog.
Jedno ze wzgórz w paśmie górskim Wysoki Dział, które turyści podziwiają podczas jazdy kuligiem po Bieszczadach. Jedno ze wzgórz w paśmie górskim Wysoki Dział, które turyści podziwiają podczas jazdy kuligiem po Bieszczadach.
Na tym zdjęciu wyraźnie widać dawny nasyp kolejowy pierwszej bieszczadzkiej ciuchci. Na tym zdjęciu wyraźnie widać dawny nasyp kolejowy pierwszej bieszczadzkiej ciuchci.
Snow Dog na jednej z łąk po trasie bieszczadzkiego kuligu. Snow Dog na jednej z łąk po trasie bieszczadzkiego kuligu.
Trasa przygotowana do Kuligu po Bieszczadach... Trasa przygotowana do Kuligu po Bieszczadach...
Trudno było utwardzać trasę Kuligu mając tak malownicze niebo nad Bieszczadami... Trudno było utwardzać trasę Kuligu mając tak malownicze niebo nad Bieszczadami...
SnowDog w połowie trasy kuligu - obok punktu widokowego, który utworzyliśmy aby turyści mogli podziwiać piękny widok, a koniki w tym czasie odpocząć. SnowDog w połowie trasy kuligu - obok punktu widokowego, który utworzyliśmy aby turyści mogli podziwiać piękny widok, a koniki w tym czasie odpocząć.
Podczas utwardzania trasy kuligu pojazdem gąsienicowym towarzyszyło nam przepiękne niebo nad Bieszczadami... Podczas utwardzania trasy kuligu pojazdem gąsienicowym towarzyszyło nam przepiękne niebo nad Bieszczadami...

ROZETA KARPACKA

Ofertę naszych Kuligów na trasie, którą kilkanaście lat temu odkryliśmy, odkrzaczyliśmy i co roku wykaszamy oraz odwadniamy, znajdziecie na:
KULIGI W BIESZCZADACH Z POCHODNIAMI

REZERWACJE Kuligów w Bieszczadach dla klientów indywidualnych oraz w jakich terminach są organizowane znajdziecie w:
KALENDARZ WYCIECZEK

Grupy liczące co najmniej 20 osób zachęcamy do kontaktuw miarę możliwości zorganizujemy dla Was Kulig po Bieszczadach w dowolnym terminie.

Zachęcamy rezerwacje na Kuligi składać z co najmniej kilku tygodniowym wyprzedzeniem, bo tylko to gwarantuje, że nie braknie dla Was miejsc.

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl