W okresie między Bożym Narodzeniem, a Sylwestrem jest zawsze turystów w Bieszczadach – końcem 2021 roku tak wiele, że aż zabrakło wolnych miejsc noclegowych. Turyści przyjeżdżający w Bieszczady i na teren Województwa Podkarpackiego szukają najciekawszych atrakcji, aby w ciekawy sposób spędzić urlop. Niewątpliwie atrakcją nr 1 zimą w Bieszczadach są KULIGI. Wszystkim najbardziej polecamy te Kuligi, które kończą się jadąc saniami z końmi i w blasku pochodni…

Kuligi w sezonie zimowym 2021 / 2022 mogliśmy rozpocząć 29 grudnia. Na świętach Bożego Narodzenia prognozy pogody się sprawdziły i w Bieszczadach sypnęło śniegiem! Cieszyliśmy się widząc padający śnieg jak dzieci 😉 Ta radość przerodziła się na ilość zdjęć wykonanych tego dnia na Kuligu… Galerię zdjęć postanowiliśmy podzielić na 3 części: przejazd w dzień, zdjęcia wykonane przy ognisku oraz powrót saniami z pochodniami.

Początek KULIGU po Bieszczadach na trasie, którą na przełomie XIX i XX wieku jeździła pierwsza Bieszczadzka Kolejka Leśna:

100 lat temu jeździła tu pierwsza Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa, a teraz Biuro Podróży Bieszczader organizuje KULIGI. 100 lat temu jeździła tu pierwsza Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa, a teraz Biuro Podróży Bieszczader organizuje KULIGI.
Koniki gotowe, turyści na saniach, więc czas rozpoczynać przejazd saniami, czyli Kulig po Bieszczadach! Koniki gotowe, turyści na saniach, więc czas rozpoczynać przejazd saniami, czyli Kulig po Bieszczadach!
Sanie na trasie kuligu śladami pierwszej Bieszczadzkiej Ciuchci. Sanie na trasie kuligu śladami pierwszej Bieszczadzkiej Ciuchci.
Te koniki zawsze wzbudzają największą sympatię wśród turystów uczestnicząc w kuligu po Bieszczadach, a może to też zasługa najmłodszego woźnicy? Te koniki zawsze wzbudzają największą sympatię wśród turystów uczestnicząc w kuligu po Bieszczadach, a może to też zasługa najmłodszego woźnicy?
Przed II wojną światową Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa przestała jeździć na tej trasie, którą myśmy odkrzaczyli i teraz utrzymujemy by organizować kuligi po Bieszczadach. Przed II wojną światową Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa przestała jeździć na tej trasie, którą myśmy odkrzaczyli i teraz utrzymujemy by organizować kuligi po Bieszczadach.
Początek kuligu po Bieszczadach, na trasie którą na przełomie XIX i XX wieku jeździła pierwsza Bieszczadzka Kolejka Leśna. Początek kuligu po Bieszczadach, na trasie którą na przełomie XIX i XX wieku jeździła pierwsza Bieszczadzka Kolejka Leśna.
Turyści na kuligu wpatrzeni w stronę góry Matragona - jedna z najbardziej dzikich gór i porośniętych lasem bukowym w Bieszczadach. Turyści na kuligu wpatrzeni w stronę góry Matragona - jedna z najbardziej dzikich gór i porośniętych lasem bukowym w Bieszczadach.
Koniki czekające na Turystów pragnących skorzystać z najciekawszej atrakcji zimą w Bieszczadach to jest KULIGU. Koniki czekające na Turystów pragnących skorzystać z najciekawszej atrakcji zimą w Bieszczadach to jest KULIGU.
Wybieracie się na nocleg w Bieszczady to nie zapomnijcie złożyć rezerwacji przed przyjazdem do Województwa Podkarpackiego na Kulig. Wybieracie się na nocleg w Bieszczady to nie zapomnijcie złożyć rezerwacji przed przyjazdem do Województwa Podkarpackiego na Kulig.
Z kopyta Kulig rwie jak śpiewali Skaldowie - czyżby byli kiedyś na kuligu w Bieszczadach? Z kopyta Kulig rwie jak śpiewali Skaldowie - czyżby byli kiedyś na kuligu w Bieszczadach?
Sanie na kuligu trasą pierwszej Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Sanie na kuligu trasą pierwszej Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.
Kilkanaście lat temu trudno tu by było przejechać czym kolwiek, bo trasa zarosła po przejazdach bieszczadzkiej ciuchci, a teraz my organizujemy kuligi. Kilkanaście lat temu trudno tu by było przejechać czym kolwiek, bo trasa zarosła po przejazdach bieszczadzkiej ciuchci, a teraz my organizujemy kuligi.
Zapraszamy na Kuligi na najdłuższej w Bieszczadach trasie z niepowtarzalnymi widokami. Zapraszamy na Kuligi na najdłuższej w Bieszczadach trasie z niepowtarzalnymi widokami.
Nasza trasa kuligu nie przebiega dolinami potoków, ale zboczami gór z niepowtarzalnymi widokami na Bieszczady! Nasza trasa kuligu nie przebiega dolinami potoków, ale zboczami gór z niepowtarzalnymi widokami na Bieszczady!
Turyści na kuligu w Bieszczadach po zboczach gór. Turyści na kuligu w Bieszczadach po zboczach gór.
Najnowsze sanie na trasie kuligu śladami pierwszej bieszczadzkiej kolejki leśnej. Najnowsze sanie na trasie kuligu śladami pierwszej bieszczadzkiej kolejki leśnej.
Sanie tuż po przejechaniu nad jednym z mostów Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Sanie tuż po przejechaniu nad jednym z mostów Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.
Dwoje z naszych sań zachowało tradycje bieszczadzkie - są wykonane z wozów drabiniastych. Dwoje z naszych sań zachowało tradycje bieszczadzkie - są wykonane z wozów drabiniastych.

ROZETA KARPACKA

Kuligi w Bieszczadach są organizowane w różnych miejscach, ale wszędzie dolinami potoków i drogami, po których jeżdżą samochody osobowe. My zapraszamy na niepowtarzalny kulig, który jest po trasie jaką od 1890 roku jeździła pierwsza Bieszczadzka Kolejka Leśna. Kursowała wtedy od Łupkowa w stronę Cisnej. Później działania wojenne i gdy po kilkunastu latach ponownie zaczęła jeździć to już po nowych mostach, które wybudowano w dolinie rzeki Osława. Z tej pierwszej trasy zabrano tory, ale nasypy kolejowe i mosty kamienne budowane przez budowniczych z Włoch zostały i od kilkunastu lat my się zajmujemy tą trasą wykonując cały szereg prac: odkrzaczamy, wykaszamy, odwadniamy itd.

OGNISKO na leśnej polanie na Kuligu po Bieszczadach:

Wokół ogniska rozścielamy gałązki świerków, aby turyści nie marzli w stopy i aby śnieg się nie roztapiał - dbamy o najmniejsze szczegóły na kuligach... Wokół ogniska rozścielamy gałązki świerków, aby turyści nie marzli w stopy i aby śnieg się nie roztapiał - dbamy o najmniejsze szczegóły na kuligach...
Na ognisko podczas kuligu wybraliśmy magiczną polanę otoczoną potężnymi bieszczadzkimi świerkami... Na ognisko podczas kuligu wybraliśmy magiczną polanę otoczoną potężnymi bieszczadzkimi świerkami...
Najwyższy MOST Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, do którego prowadzimy turystów w blasku pochodni podczas kuligu po Bieszczadach. Najwyższy MOST Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, do którego prowadzimy turystów w blasku pochodni podczas kuligu po Bieszczadach.
Ognisko z kiełbaskami na leśnej polanie podczas kuligu po Bieszczadach. Ognisko z kiełbaskami na leśnej polanie podczas kuligu po Bieszczadach.
Jedna z LEŚNYCH POCHODNI na kuligu organizowanym przez Biuro Podróży Bieszczader. Jedna z LEŚNYCH POCHODNI na kuligu organizowanym przez Biuro Podróży Bieszczader.
Kiełbaski nasi Goście nabijają na metalowe kije, dzięki czemu kiełbaski nie łamią się i nie wpadają do ogniska. Kiełbaski nasi Goście nabijają na metalowe kije, dzięki czemu kiełbaski nie łamią się i nie wpadają do ogniska.
Tego dnia zabrakło tylko świerzych opadów śniegu, który przykrył by świerki wokół ogniska na kuligu... Tego dnia zabrakło tylko świerzych opadów śniegu, który przykrył by świerki wokół ogniska na kuligu...
Atmosfera przez nas stworzona przy ognisku na kuligu po Bieszczadach sprzyja śpiewom... Atmosfera przez nas stworzona przy ognisku na kuligu po Bieszczadach sprzyja śpiewom...
Część turystów piecze kiełbaski, inni piją grzaniec i herbatę, a pozostali spacerują do mostu bieszczadzkiej ciuchci. Część turystów piecze kiełbaski, inni piją grzaniec i herbatę, a pozostali spacerują do mostu bieszczadzkiej ciuchci.

ROZETA KARPACKA

Ognisko organizujemy na leśnej polanie otoczonej potężnymi świerkami. Do tego na wieczornych kuligach rozpalamy pochodnie, które sami wymyśliliśmy i nazwaliśmy „leśnymi pochodniami„.

Na naszych kuligach oprócz dużych ognisk zapewniamy fantastyczne kiełbaski kupowane w masarni w Zagórzu, oryginalny Grzaniec Galicyjski, ciekawą herbatkę, a od tego sezonu dla klientów indywidualnych również PROZIAKI – tradycyjny podkarpacki przysmak…

Po rozgrzaniu się napojami i ciepłem od ogniska zapraszamy na krótki spacer do największego MOSTU Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej wybudowanego z kamieni. Nasz przewodnik zapala pochodnię i w jej blasku prowadzi do mostu opowiadając o nim…

Gdy turyści zjedzą, odpoczną i pośpiewają to zapalamy pochodnie i w ich blasku siedząc na saniach wracamy na saniach z końmi w stronę autokaru, a następnie odwozimy autokarem do noclegów skąd nasi Goście przybyli na nasz kulig.

Na koniec zdjęcia z powrotu SANIAMI Z POCHODNIAMI na Kuligu po Bieszczadach:

Pochodnie zapalone, turyści policzeni, więc można rozpoczynać kulig po Bieszczadach w blasku pochodni! Pochodnie zapalone, turyści policzeni, więc można rozpoczynać kulig po Bieszczadach w blasku pochodni!
Kulig po Bieszczadach z pochodniami... Kulig po Bieszczadach z pochodniami...
Na naszych kuligach stosujemy 3 rodzaje POCHODNI - dwie inne nasi Goście poznają przy ognisku z kiełbaskami. Na naszych kuligach stosujemy 3 rodzaje POCHODNI - dwie inne nasi Goście poznają przy ognisku z kiełbaskami.
Na tej fotografi możecie zobaczyć dlaczego nasi Goście wybierają kuligi po Bieszczadach z końmi i pochodniami... Na tej fotografi możecie zobaczyć dlaczego nasi Goście wybierają kuligi po Bieszczadach z końmi i pochodniami...
Konie przejeżdżające po moście Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej z około 1890 roku podczas kuligu po Bieszczadach. Konie przejeżdżające po moście Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej z około 1890 roku podczas kuligu po Bieszczadach.
Jeśli zimą wybieracie się w Bieszczady to zapraszamy na kuligi na najdłuższej i najbardziej widokowej trasie w Bieszczadach. Jeśli zimą wybieracie się w Bieszczady to zapraszamy na kuligi na najdłuższej i najbardziej widokowej trasie w Bieszczadach.
Kulig z końmi po Bieszczadach i pochodniami to atrakcja nr 1 w Bieszczadach zimą. Kulig z końmi po Bieszczadach i pochodniami to atrakcja nr 1 w Bieszczadach zimą.
30 cm śniegu, -3 stopnie na termometrze, pochodnie i kulig po Bieszczadach - czy do szczęścia trzeba czegoś więcej? 30 cm śniegu, -3 stopnie na termometrze, pochodnie i kulig po Bieszczadach - czy do szczęścia trzeba czegoś więcej?
Tradycyjne sanie wykonane z wozów drabiniastych na kuligu z końmi po Bieszczadach i z pochodniami. Tradycyjne sanie wykonane z wozów drabiniastych na kuligu z końmi po Bieszczadach i z pochodniami.
Turyści na kuligu z pochodniami w Bieszczadach i ze śpiewem na ustach. Turyści na kuligu z pochodniami w Bieszczadach i ze śpiewem na ustach.
Narty, sanki i kuligi - to atrakcje obowiązkowe w Bieszczadach zimą. Narty, sanki i kuligi - to atrakcje obowiązkowe w Bieszczadach zimą.
Postój na łące na sesję fotograficzną na kuligu po Bieszczadach z pochodniami. Postój na łące na sesję fotograficzną na kuligu po Bieszczadach z pochodniami.
Kulig w Bieszczadach z pochodniami na trasie pierwszej Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Kulig w Bieszczadach z pochodniami na trasie pierwszej Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.
Od 1890 roku tą trasą jeździła pierwsza Bieszczadzka Kolejka Leśna, a obecnie Biuro Podróży Bieszczader zimą organizuje kuligi. Od 1890 roku tą trasą jeździła pierwsza Bieszczadzka Kolejka Leśna, a obecnie Biuro Podróży Bieszczader zimą organizuje kuligi.
Kulig po Bieszczadach na trasie bieszczadzkiej ciuchci z pochodniami. Kulig po Bieszczadach na trasie bieszczadzkiej ciuchci z pochodniami.
Ostatnie zdjęcie wykonane na kuligu z pochodniami - czas wracać do domu... Ostatnie zdjęcie wykonane na kuligu z pochodniami - czas wracać do domu...

ROZETA KARPACKA

29 grudnia 2021 nakręciliśmy również krótki FILM z kuligu z pochodniami po Bieszczadach:

ROZETA KARPACKA

Pełna oferta KULIGÓW po Bieszczadach z informacjami praktycznymi i tym czym organizowane przez nas się wyróżniają znajdziecie na:
https://bieszczader.pl/polska/bieszczady-zima/kulig-w-bieszczadach/

UWAGA: REZERWACJE najlepiej wykonać PRZED przyjazdem w Bieszczady, bo tylko to gwarantuje, że nie braknie dla Was miejsc.
Najłatwiej rezerwację można zrobić przez KALENDARZ WYCIECZEK lub dzwoniąc do nas:
667 707 999

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl