Jak pytamy turystów wybierających się w Bieszczady jakie miejscowości kojarzą to wymieniają: Sanok, Zagórz, Lesko, Ustrzyki, Cisnę, Wetlinę, Baligród, Polańczyk, Solinę i zawsze KOMAŃCZĘ. Komańcza jest przepięknie położona nad rzeką Osławica i potokiem Barbarka. Otaczają ją wzgórza Mogiła 609m, Strop 604, Wierch 598m z tarasem widokowym, Kremenec 560m, Bircza 592m, zalesione pasmo Sokoliska i Karnaflowy Łaz 709m.

Poniżej kilkanaście ZDJĘĆ przedstawiciela Biura Podróży Bieszczader wykonanych w niepowtarzalny sposób, bo podczas lotu paralotnią nad granicą między Bieszczadami i Beskidem Niskim, czyli nad Komańczą, która jest położona w tych obydwu krainach!:
Centrum Komańczy ze stacją kolejową na pierwszym planie, na przeciw drewniany kościół, dalej budynek policji, Nadleśnictwa Komańcza, Restauracja Podkowiata itd. Centrum Komańczy ze stacją kolejową na pierwszym planie, na przeciw drewniany kościół, dalej budynek policji, Nadleśnictwa Komańcza, Restauracja Podkowiata itd.
Widok na Komańczę od strony Rzepedzi podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami. Widok na Komańczę od strony Rzepedzi podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami.
Kamieniołom nad rzeką Osławica na początku Komańczy przy drodze prowadzącej od Szczawnego i Zagórza w stronę przejścia granicznego ze Słowacją. Kamieniołom nad rzeką Osławica na początku Komańczy przy drodze prowadzącej od Szczawnego i Zagórza w stronę przejścia granicznego ze Słowacją.
Nowo odbudowana drewniana cerkiew prawosławna w Komańczy - zdjęcie wykonane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami. Nowo odbudowana drewniana cerkiew prawosławna w Komańczy - zdjęcie wykonane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami.
Widok na niemal całą Komańczę podczas lotu paralotnią nad granicą między Bieszczadami, a Beskidem Niskim. Widok na niemal całą Komańczę podczas lotu paralotnią nad granicą między Bieszczadami, a Beskidem Niskim.
Widok na Komańczę w kierunku wschodnim z lotu paralotnią nad pograniczem Bieszczad i Beskidu Niskiego - m.in. cerkiew greckokatolicka z ciekawą historią... Widok na Komańczę w kierunku wschodnim z lotu paralotnią nad pograniczem Bieszczad i Beskidu Niskiego - m.in. cerkiew greckokatolicka z ciekawą historią...
Słońce nad Komańczą podziwiane podczas lotu paralotnią w godzinach popołudniowych początkiem zimy w kierunku południowym. Słońce nad Komańczą podziwiane podczas lotu paralotnią w godzinach popołudniowych początkiem zimy w kierunku południowym.
Komańcza podziwiana z lotu paralotnią - po lewej stronie Komańcza położona w Bieszczadach, a po prawej stronie rzeki Osławica już w Beskidzie Niskim. Komańcza podziwiana z lotu paralotnią - po lewej stronie Komańcza położona w Bieszczadach, a po prawej stronie rzeki Osławica już w Beskidzie Niskim.
Część Komańczy w pobliżu stacji kolejowej - a może warto wybrać się koleją w Bieszczady? Część Komańczy w pobliżu stacji kolejowej - a może warto wybrać się koleją w Bieszczady?
Cerkiew greckokatolicka w Komańczy z cudowną ikoną widoczna podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami. Cerkiew greckokatolicka w Komańczy z cudowną ikoną widoczna podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami.
Jeszcze inne ujęcie cerkwi greckokatolickiej w Komańczy podziwianej podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami. Jeszcze inne ujęcie cerkwi greckokatolickiej w Komańczy podziwianej podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami.
Lecąc paralotnią nad Bieszczadami nasz przedstawiciel podziwiał Komańczę - stacja kolejowa, budynek policji, Nadleśnictwa Komańcza, drewniany kościół, dawny wyciąg narciarski... Lecąc paralotnią nad Bieszczadami nasz przedstawiciel podziwiał Komańczę - stacja kolejowa, budynek policji, Nadleśnictwa Komańcza, drewniany kościół, dawny wyciąg narciarski...
Zachodnia część Komańczy położona nad potokiem Barbarka podziwiana podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami. Zachodnia część Komańczy położona nad potokiem Barbarka podziwiana podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami.
Szkoła w Komańczy widziana z paralotni podczas lotu nad Bieszczadami i Beskidem Niskim. Szkoła w Komańczy widziana z paralotni podczas lotu nad Bieszczadami i Beskidem Niskim.
Widok na Komańczę oraz łąki i lasy nad miejscowością Czystogarb podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami. Widok na Komańczę oraz łąki i lasy nad miejscowością Czystogarb podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami.
Zachodnia część Komańczy nad potokiem Barbarka przy drodze prowadzącej w stronę Jaślisk i Dukli. Zachodnia część Komańczy nad potokiem Barbarka przy drodze prowadzącej w stronę Jaślisk i Dukli.
Widok podczas lotu na paralotni nad Beskidem Niskim na Czystogarb i dalej Wisłok. Widok podczas lotu na paralotni nad Beskidem Niskim na Czystogarb i dalej Wisłok.
Szkoła i drewniana cerkiew prawosławna w Komańczy widziane z paralotni zimą. Szkoła i drewniana cerkiew prawosławna w Komańczy widziane z paralotni zimą.
Uroki Beskidu Niskiego podziwianego podczas lotu paralotnią, a dokładnie Czystogarb zwany Czystohorbem. Uroki Beskidu Niskiego podziwianego podczas lotu paralotnią, a dokładnie Czystogarb zwany Czystohorbem.
Kamieniołom w Komańczy widziany podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami zimą. Kamieniołom w Komańczy widziany podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami zimą.
Góra Chryszczata jest położona w pobliżu Komańczy, a musicie się tam wybrać, aby poznać jedną z największych atrakcji Bieszczad - Jeziorka Duszatyńskie. Na zdjęciu widok aż po bieszczadzkie połoniny pokryte śniegiem. Góra Chryszczata jest położona w pobliżu Komańczy, a musicie się tam wybrać, aby poznać jedną z największych atrakcji Bieszczad - Jeziorka Duszatyńskie. Na zdjęciu widok aż po bieszczadzkie połoniny pokryte śniegiem.
Góra Wahalowski Wierch 666m między Czystogarbem, a Jawornikiem - zdjęcie wykonane podczas lotu na paralotni nad Beskidem Niskim. Góra Wahalowski Wierch 666m między Czystogarbem, a Jawornikiem - zdjęcie wykonane podczas lotu na paralotni nad Beskidem Niskim.
Na górze zdjęcia wykonanego podczas lotu paralotnią nad granicą między Bieszczadami, a Beskidem Niskim droga, a na dole zdjęcia potok Barbarka przepływający przez Komańczę. Na górze zdjęcia wykonanego podczas lotu paralotnią nad granicą między Bieszczadami, a Beskidem Niskim droga, a na dole zdjęcia potok Barbarka przepływający przez Komańczę.
Drewniana cerkiew prawosławna na nowo odbudowana po pożarze robi wrażenie zarówno z ziemi, jak i z lotu ptaka, a dokładnie z paralotni. Drewniana cerkiew prawosławna na nowo odbudowana po pożarze robi wrażenie zarówno z ziemi, jak i z lotu ptaka, a dokładnie z paralotni.
Część Komańczy przy skrzyżowaniu, czyli w pobliżu Urzędu Gminy i Ośrodka Zdrowia, a wszystko widoczne podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami. Część Komańczy przy skrzyżowaniu, czyli w pobliżu Urzędu Gminy i Ośrodka Zdrowia, a wszystko widoczne podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami.
Komańcza widziana podczas lotu paralotnią na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego zimą. Komańcza widziana podczas lotu paralotnią na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego zimą.
Jeszcze inne zdjęcie drewnianej cerkwi prawosławnej w Komańczy sfotografowanej z lotu paralotnią nad Bieszczadami. Jeszcze inne zdjęcie drewnianej cerkwi prawosławnej w Komańczy sfotografowanej z lotu paralotnią nad Bieszczadami.
Wybierasz się na wycieczkę w Bieszczady to koniecznie musisz zwiedzić Komańczę - zdjęcie wykonane podczas lotu paralotnią. Wybierasz się na wycieczkę w Bieszczady to koniecznie musisz zwiedzić Komańczę - zdjęcie wykonane podczas lotu paralotnią.
Komańcza to bardzo atrakcyjna miejscowość położona na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego z 2 cerkwiami, klasztorem sióstr nazaretanek, chyżami łemkowskimi itd. Komańcza to bardzo atrakcyjna miejscowość położona na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego z 2 cerkwiami, klasztorem sióstr nazaretanek, chyżami łemkowskimi itd.
Komańcza i otaczające ją góry - na dole Beskid Niski, a za rzeką Osławica to już Bieszczady! Komańcza i otaczające ją góry - na dole Beskid Niski, a za rzeką Osławica to już Bieszczady!
Na środku łąka, na której do niedawna był wyciąg narciarski w Komańczy - dzięki temu Komańcza była również atrakcyjna zimą... Na środku łąka, na której do niedawna był wyciąg narciarski w Komańczy - dzięki temu Komańcza była również atrakcyjna zimą...
Patrząc na prawą stronę zdjęcia wykonanego z paralotni miejsce, gdzie potok Barbarka wpada do rzeki Osławica i dalej centrum Komańczy. Patrząc na prawą stronę zdjęcia wykonanego z paralotni miejsce, gdzie potok Barbarka wpada do rzeki Osławica i dalej centrum Komańczy.
Kamieniołom w Komańczy, rzeka Osławica, linia kolejowa i droga prowadząca z Zagórza do Komańczy i dalej na Słowację. Kamieniołom w Komańczy, rzeka Osławica, linia kolejowa i droga prowadząca z Zagórza do Komańczy i dalej na Słowację.
Komańcza to jedna z najbardziej znanych miejscowości w Bieszczadach i jednocześnie z największą ilością atrakcji w Województwie Podkarpackim. Komańcza to jedna z najbardziej znanych miejscowości w Bieszczadach i jednocześnie z największą ilością atrakcji w Województwie Podkarpackim.
Widok podczas lotu nad Komańcza na górę Chryszczata, na której zboczach są Jeziorka Duszatyńskie. Widok podczas lotu nad Komańcza na górę Chryszczata, na której zboczach są Jeziorka Duszatyńskie.

 

ROZETA KARPACKA

Wybierając się do Komańczy, czyli w zachodnią część Bieszczad czeka na Was dużo atrakcji i obawiamy się, że wycieczka jednodniowa może nie wystarczyć…:

1. KLASZTOR SIÓSTR NAZARETANEK powstały w 1928 roku, w którym od 29 września 1955 do 28 września 1956, czyli przez rok czasu bez jednego dnia, był internowany kardynał Stefan Wyszyński. Wewnątrz klasztoru na parterze jest izba pamięci poświęcona temu jednemu z największych Polaków. Tej atrakcji poświęciliśmy osobną galerię – zdjęcia wykonane również podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami:

Schronisko obok klasztoru sióstr nazarenatek w Komańczy - dawna Podkowiata, położone na głównym szlaku beskidzkim, czyli koloru czerwonego. Schronisko obok klasztoru sióstr nazarenatek w Komańczy - dawna Podkowiata, położone na głównym szlaku beskidzkim, czyli koloru czerwonego.
Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy z izbą pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego jest położony na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego - to wspaniała atrakcja i pomysł na wycieczkę jednodniową. Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy z izbą pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego jest położony na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego - to wspaniała atrakcja i pomysł na wycieczkę jednodniową.
Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy z izbą pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego jest położony na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego - to wspaniała atrakcja i pomysł na wycieczkę jednodniową. Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy z izbą pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego jest położony na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego - to wspaniała atrakcja i pomysł na wycieczkę jednodniową.
Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy z izbą pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego jest położony na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego - to wspaniała atrakcja i pomysł na wycieczkę jednodniową. Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy z izbą pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego jest położony na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego - to wspaniała atrakcja i pomysł na wycieczkę jednodniową.
Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy z izbą pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego jest położony na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego - to wspaniała atrakcja i pomysł na wycieczkę jednodniową. Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy z izbą pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego jest położony na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego - to wspaniała atrakcja i pomysł na wycieczkę jednodniową.
Na tym zdjęciu jest zarówno klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy, jak i schronisko - dawna Podkowiata - położone przy głównym szlaku beskidzkim, czyli szlaku górskim koloru czerwonego. Na tym zdjęciu jest zarówno klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy, jak i schronisko - dawna Podkowiata - położone przy głównym szlaku beskidzkim, czyli szlaku górskim koloru czerwonego.
Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy z izbą pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego jest położony na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego - to wspaniała atrakcja i pomysł na wycieczkę jednodniową. Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy z izbą pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego jest położony na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego - to wspaniała atrakcja i pomysł na wycieczkę jednodniową.
Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy z izbą pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego jest położony na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego - to wspaniała atrakcja i pomysł na wycieczkę jednodniową. Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy z izbą pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego jest położony na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego - to wspaniała atrakcja i pomysł na wycieczkę jednodniową.
Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy z izbą pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego jest położony na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego - to wspaniała atrakcja i pomysł na wycieczkę jednodniową. Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy z izbą pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego jest położony na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego - to wspaniała atrakcja i pomysł na wycieczkę jednodniową.
Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy z izbą pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego jest położony na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego - to wspaniała atrakcja i pomysł na wycieczkę jednodniową. Klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy z izbą pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego jest położony na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego - to wspaniała atrakcja i pomysł na wycieczkę jednodniową.

 

2. CERKIEW GRECKOKATOLICKA budowanej w latach 1985-1988 z bardzo ciekawą historią budowy… (przechytrzeniem władzy przez mieszkańców 😉

3. nowo wybudowaną stylowo CERKIEW PRAWOSŁAWNĄ w miejscu cerkwi z 1802 roku, która spłonęła 13 września 2006 roku

4. koniecznie trzeba się wybrać na wędrówkę do JEZIOREK DUSZATYŃSKICH powstałych w wyniku największego osuwiska ziemi pod względem ilości przesuniętego materiału skalnego z 1907 roku. Wycieczkę można rozpocząć już w Komańczy idąc szlakiem czerwonym, ale bardziej polecamy udać się do Duszatyna samochodem, a stamtąd już tylko godzina wędrówki (4 km i niecałe 200 metrów różnicy poziomów). Jednak najlepszym rozwiązaniem jest wziąć udział w wycieczce jednodniowej TRAPERSKA PRZYGODA – oprócz Jeziorek Duszatyńskich czeka na Was niepowtarzalna przejażdżka dyliżansami z końmi na 20 kilometrach, podczas którego pokonamy wspólnie kilkanaście razy rzekę Osława! Poza tym zwiedzanie cerkwi, bacówka góralska, prawdziwy wypał węgla drzewnego i ognisko na leśnej polanie!

5. warto po prostu przejść się po części Komańczy położonej nad potokiem Barbarka (od skrzyżowania z metalowym wiaduktem kolejowym w stronę Jaślisk i Dukli), gdyż tam odnajdziecie kilka prawdziwych CHYŻY ŁEMKOWSKICH oryginalnie malowanych przez Łemków! Te chaty istnieją w rzeczywistości, a nie tylko w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

6. do 2019 roku funkcjonowała IZBA PAMIĘCI z rzeczami codziennego użytku Łemków, a przede wszystkim oryginalnymi ubraniami i krywulkami noszonymi przez Łemkinie. Ogromną kolekcję zebrała Pani Daria Boiwka. Niestety Pani Daria ma problemy zdrowotne, a jej rodzina nie jest zainteresowana przyjmowaniem turystów…

ROZETA KARPACKA

Na koniec zapraszamy do nakręcenie FILMU nakręconego podczas lotu paralotnią nad Komańczą, a szczególnie w pobliżu klasztoru sióstr nazaretanek:

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl