Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć, które wykonaliśmy 3 maja 2020 roku. Chcieliśmy o poranku wykonać zdjęcia rzeki Osława, której wody znacznie wezbrały po intensywnych opadach deszczu. Ale by zdjęcia były ciekawe i piękne potrzebowaliśmy „modelki”. Za nią posłużyła wyjątkowa kładka linowa w Wysoczanach, która jest zawieszona nad rzeką Osława, czyli nad granicą Bieszczad i Beskidu Niskiego! 🙂

Słońce o poranku nad rzeką Osława i kładką linową w Wysoczanach po dużych opadach deszczu. Słońce o poranku nad rzeką Osława i kładką linową w Wysoczanach po dużych opadach deszczu.
Przejazd przez rzekę Osława w Wysoczanach - to jest jedyny dojazd do domów z Beskidu Niskiego w Bieszczady. Przejazd przez rzekę Osława w Wysoczanach - to jest jedyny dojazd do domów z Beskidu Niskiego w Bieszczady.
Zdjęcie panoramiczne kładki linowej w Wysoczanach i wezbranych wód rzeki Osława. Sesji fotograficznej towarzyszyły szczekające pieski ;-) Zdjęcie panoramiczne kładki linowej w Wysoczanach i wezbranych wód rzeki Osława. Sesji fotograficznej towarzyszyły szczekające pieski ;-)
Kładka linowa zawieszona nad granicą między Bieszczadami, a Beskidem Niskim - rzeka Osława. Kładka linowa zawieszona nad granicą między Bieszczadami, a Beskidem Niskim - rzeka Osława.
Widok z kładki linowej w Wysoczanach zawieszonej nad rzeką Osława będącą granicą między Bieszczadami, a Beskidem Niskim w kierunku południowym, czyli w stronę Szczawnego, Rzepedzi, Komańczy, Łupkowa, Słowacji... Widok z kładki linowej w Wysoczanach zawieszonej nad rzeką Osława będącą granicą między Bieszczadami, a Beskidem Niskim w kierunku południowym, czyli w stronę Szczawnego, Rzepedzi, Komańczy, Łupkowa, Słowacji...
Widok w kierunku północnym z kładki linowej w Wysoczanach w stronę Rezerwatu Przyrody Przełom Osławy Pod Mokrem. Widok w kierunku północnym z kładki linowej w Wysoczanach w stronę Rezerwatu Przyrody Przełom Osławy Pod Mokrem.
Zdjęcie panoramiczne na kładce linowej można by powiedzieć od wschodu do zachodu słońca. Tu dwie krainy turystyczne się łączą - Bieszczady i Beskid Niski. Zdjęcie panoramiczne na kładce linowej można by powiedzieć od wschodu do zachodu słońca. Tu dwie krainy turystyczne się łączą - Bieszczady i Beskid Niski.
Widok z kładki linowej w Wysoczanach w stronę Rezerwatu Przyrody Przełom Osławy Pod Mokrem. To przepiękne miejsce położone zarówno w Bieszczadach, jak i w Beskidzie Niskim. Widok z kładki linowej w Wysoczanach w stronę Rezerwatu Przyrody Przełom Osławy Pod Mokrem. To przepiękne miejsce położone zarówno w Bieszczadach, jak i w Beskidzie Niskim.
Widok z kładki linowej od strony Bieszczad w kierunku Beskidu Niskiego. Kładką linową najczęściej turyści przechodzą na wycieczkach na rakietach śnieżnych oraz wyprawach samochodami UAZ 4x4 z przewodnikiem. Widok z kładki linowej od strony Bieszczad w kierunku Beskidu Niskiego. Kładką linową najczęściej turyści przechodzą na wycieczkach na rakietach śnieżnych oraz wyprawach samochodami UAZ 4x4 z przewodnikiem.
Widok na wody rzeki Osława po intensywnych opadach deszczu. Tylko wtedy, czyli przy dużej wodzie rzeka Osława nadaje się do spływów kajakami oraz pontonami. Widok na wody rzeki Osława po intensywnych opadach deszczu. Tylko wtedy, czyli przy dużej wodzie rzeka Osława nadaje się do spływów kajakami oraz pontonami.
Osoby lubiące górskie spływy kajakami czy pontonami tylko czekają na takie ekstremalne warunki. Rzeka Osława ma w wielu miejscach progi skalne dodające adrenaliny oraz wspaniałe widoki na Bieszczady i Beskid Niski. Osoby lubiące górskie spływy kajakami czy pontonami tylko czekają na takie ekstremalne warunki. Rzeka Osława ma w wielu miejscach progi skalne dodające adrenaliny oraz wspaniałe widoki na Bieszczady i Beskid Niski.
Widok z kładki linowej w Wysoczanach położonej na terenie Gminy Komańcza, a niedaleko od granicy z Gminą Zagórz, w kierunku południowym. Widok z kładki linowej w Wysoczanach położonej na terenie Gminy Komańcza, a niedaleko od granicy z Gminą Zagórz, w kierunku południowym.
Zdjęcie panoramiczne kładki linowej w Wysoczanach zawieszonej nad rzeką Osława. Wszystko w pięknej scenerii na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego. Zdjęcie panoramiczne kładki linowej w Wysoczanach zawieszonej nad rzeką Osława. Wszystko w pięknej scenerii na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego.
Jeden z małych potoczków będący dopływem rzeki Osława. Jest to druga pod względem wielkości rzeka w Bieszczadach. Jeden z małych potoczków będący dopływem rzeki Osława. Jest to druga pod względem wielkości rzeka w Bieszczadach.
Rzeka Osława po opadach deszczu robi się brązowa i dodaje uroku pograniczu między Bieszczadami, a Beskidem Niskim. To jeden z najpiękniejszych zakątków Województwa Podkarpackiego idealny na wycieczki jednodniowe. Rzeka Osława po opadach deszczu robi się brązowa i dodaje uroku pograniczu między Bieszczadami, a Beskidem Niskim. To jeden z najpiękniejszych zakątków Województwa Podkarpackiego idealny na wycieczki jednodniowe.
Po kładce linowej w Wysoczanach przechodzą turyści podczas Wypraw samochodami terenowymi UAZ 4x4 z kierowcą, który jest przewodnikiem. Wycieczki jednodniowej organizujemy na granicy Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Po kładce linowej w Wysoczanach przechodzą turyści podczas Wypraw samochodami terenowymi UAZ 4x4 z kierowcą, który jest przewodnikiem. Wycieczki jednodniowej organizujemy na granicy Bieszczadów i Beskidu Niskiego.
Po rzece Osława często pływamy na kajakach i pontonach. Tylko musi być duża woda, a ta jest po intensywnych lub długotrwałych opadach deszczu oraz po topniejącym śniegu. Po rzece Osława często pływamy na kajakach i pontonach. Tylko musi być duża woda, a ta jest po intensywnych lub długotrwałych opadach deszczu oraz po topniejącym śniegu.
Zdjęcie panoramiczne kładki linowej / mostu w Wysoczanach. To pięknie położona wioska zarówno na terenie Bieszczad, jak i Beskidu Niskiego. Granicę między tymi krainami turystycznymi stanowi rzeka Osława. Zdjęcie panoramiczne kładki linowej / mostu w Wysoczanach. To pięknie położona wioska zarówno na terenie Bieszczad, jak i Beskidu Niskiego. Granicę między tymi krainami turystycznymi stanowi rzeka Osława.
Wody rzeki Osława po intensywnych opadach deszczu wyglądają jak obraz namalowany przez artystę... Taka sceneria na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Wody rzeki Osława po intensywnych opadach deszczu wyglądają jak obraz namalowany przez artystę... Taka sceneria na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego.
Kładką linową w Wysoczanach przechodzimy z Bieszczadów w Beskid Niski lub odwrotnie podczas wycieczek jednodniowych organizowanych przez nas - Biuro Podróży Bieszczader. Kładką linową w Wysoczanach przechodzimy z Bieszczadów w Beskid Niski lub odwrotnie podczas wycieczek jednodniowych organizowanych przez nas - Biuro Podróży Bieszczader.
Rzeka Osława źródła ma na zboczach góry Matragona, a kończy swój bieg w Zagórzu wpadając do rzeki San. Niestety na spływy pontonami i kajakami nadaje się tylko po opadach deszczu... Rzeka Osława źródła ma na zboczach góry Matragona, a kończy swój bieg w Zagórzu wpadając do rzeki San. Niestety na spływy pontonami i kajakami nadaje się tylko po opadach deszczu...
W Województwie Podkarpackim najlepszą rzeką do organizacji spływów pontonami i kajakami jest rzeka San. Jednak widoczna na zdjęciu rzeka Osława ma również swoje niepowtarzalne walory do spływów - jednak te są organizowane wyłącznie na ekstremalne zamówienie po intensywnych opadach deszczu. W Województwie Podkarpackim najlepszą rzeką do organizacji spływów pontonami i kajakami jest rzeka San. Jednak widoczna na zdjęciu rzeka Osława ma również swoje niepowtarzalne walory do spływów - jednak te są organizowane wyłącznie na ekstremalne zamówienie po intensywnych opadach deszczu.
Knieć górska potocznie zwana kaczeńcem rosnąca na brzegu jednego z potoków będącego dopływem rzeki Osława. Wszystko na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego - to jeden z najpiękniejszych regionów turystycznych Województwa Podkarpackiego. Knieć górska potocznie zwana kaczeńcem rosnąca na brzegu jednego z potoków będącego dopływem rzeki Osława. Wszystko na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego - to jeden z najpiękniejszych regionów turystycznych Województwa Podkarpackiego.

W pobliżu doliny rzeki Osława jest mnóstwo atrakcji, które sprawiają, że jest to idealne miejsce w Województwie Podkarpackim na kilka wycieczek jednodniowych. A co dokładnie można zwiedzić na granicy między Bieszczadami, a Beskidem Niskim? Mamy następujące pomysły na wycieczki:
1. zwiedzanie CERKWI w następujących miejscowościach: Zagórz, Morochów, Mokre, ruiny w Płonnej, Szczawne, Rzepedź, Turzańsk, 2 cerkwie w Komańczy, Radoszyce, Smolnik. Większość z nich jest użytkowana przez grekokatolików czy prawosławnych, a nie jak jest na niemal całym terenie Bieszczad, gdzie zostały przekształcone na kościoły…
W dolinie rzeki Osława kilkanaście lat temu został wyznaczony Szlak Ikon Doliny Rzeki Osława – to doskonały pomysł, który został zrealizowany dzięki m.in. znakomitemu przewodnikowi Robertowi Bańkoszowi.
2. wizyta w KLASZTORZE w Komańczy Sióstr Nazaretanek, gdzie przez rok czasu był internowany Kardynał Stefan Wyszyński.
3. spacer do RUIN KLASZTORU karmelitów bosych w Zagórzu, gdzie znajduje się 22 metrowa wieża widokowa.
4. WĘDRÓWKI NA WIDOKOWE GÓRY: Rzepedka 708m między Szczawnem / Rzepedzią, a Karlikowem, Suliła 659m nad Turzańskiem, Biały Wierch 597m między Wysoczanami, a Kulasznem, Żurawinka 600m nad Wysoczanami i inne.
5. wycieczka do JEZIOREK DUSZATYŃSKICH położonych na stokach góry Chryszczata. Jednak ten pomysł zachęcamy połączyć z wycieczką jednodniową TRAPERSKA PRZYGODA.
6. zorganizować SPOTKANIE Z TRADYCJAMI ŁEMKOWSKIMI u Pani Darii Boiwka w Komańczy.
7. wybrać się do REZERWATU PRZYRODY ŁOKIEĆ w Duszatynie, gdzie znajduje się największy most na bieszczadzkiej kolejce leśnej (ten odcinek od wielu lat jest już niestety nieczynny) oraz do największej kaskady na rzece Osława. Jest to miejsce, do którego Biuro Podróży Bieszczader wyznaczyło ścieżkę i dbamy o jej wykaszanie.
8. przejechać się POCIĄGIEM z Zagórza do Komańczy, czy dalej do Łupkowa. To linia kolejowa, którą uważamy za najpiękniejszą w Polsce! Najciekawszy odcinek jest między Czaszynem i Morochowem. Tam nie ma dróg, ale potężne zbocza górskie, a pociąg wije się po brzegu rzeki Osława niemal jak wąż…
9. wybrać się na JAZDĘ KONNĄ do Ośrodka Jeździeckiego Tarpan w Wysoczanach.
10. podziwiać liczne KRZYŻE i KAPLICZKI z ciekawymi historiami. Turyści najczęściej odwiedzają krzyż wykonany z podków końskich w Kulasznem, który stoi na grobie Jędrka Wasielewskiego zwanego Połoniną. Niektóre zapomniane krzyże zostały przez nas odkrzaczone…
Są też inne atrakcje na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego, ale o tym trzeba by napisać osobny artykuł, czy nawet przewodnik…

Na koniec zapraszamy do oglądnięcia FILMU, który nakręciliśmy 3 maja 2020 stojąc na kładce linowej w Wysoczanach i podziwiając wezbrane wody rzeki Osława płynące poniżej stóp. Marzyło nam się tego dnia popłynąć pontonem po rzece i przeżyć ekstremalną przygodę 😉

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl