JEZIORKA DUSZATYŃSKIE to jedna z najważniejszych atrakcji w Bieszczadach. Powstały na skutek oderwania się i obsunięcia zachodniego zbocza Chryszczatej w tzw. Steciw Lesie 13 kwietnia 1907 (w przeddzień Wielkanocy). Osuwisko zatamowało odpływ potoku Olchowanego zwanego Olchowym i powstały 3 oczka nazwane w późniejszym czasie Jeziorkami Duszatyńskimi. W 1957 teren ten uznano za obszar chroniony, tworząc rezerwat przyrody „Zwiezło” o powierzchni 2,2 ha. Po więcej historii z tym niepowtarzalnym miejscem odsyłamy np. na:
TWOJE BIESZCZADY

Lot na paralotni zimą z Beskidu Niskiego nad Bieszczady, a dokładnie w stronę Jeziorek Duszatyńskich. Lot na paralotni zimą z Beskidu Niskiego nad Bieszczady, a dokładnie w stronę Jeziorek Duszatyńskich.
Widok na niemal całe pasmo górskie Wysoki Dział, w którym wyróżniają się Chryszczata i najwyższa góra Wołosań 1071m zwany Patryją. Widok na niemal całe pasmo górskie Wysoki Dział, w którym wyróżniają się Chryszczata i najwyższa góra Wołosań 1071m zwany Patryją.
Na tym zdjęciu widać dokładnie gdzie nastąpiło osuwisko w wyniku którego powstały Jeziorka Duszatyńskie - to jedna z najważniejszych atrakcji położonych w pobliżu granicy turystycznej między Bieszczadami, a Beskidem Niskim. Na tym zdjęciu widać dokładnie gdzie nastąpiło osuwisko w wyniku którego powstały Jeziorka Duszatyńskie - to jedna z najważniejszych atrakcji położonych w pobliżu granicy turystycznej między Bieszczadami, a Beskidem Niskim.
Jeziorka Duszatyńskie w promieniach popołudniowego słońca, a widziane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami i Beskidem Niskim. Jeziorka Duszatyńskie w promieniach popołudniowego słońca, a widziane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami i Beskidem Niskim.
Jeziorka Duszatyńskie na górze Chryszczata podziwiane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami zimą przez przedstawiciela Biura Podróży Bieszczader Jeziorka Duszatyńskie na górze Chryszczata podziwiane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami zimą przez przedstawiciela Biura Podróży Bieszczader
Widok z lotu paralotnią nad górą Chryszczata na niemal całe Bieszczady, a dokładniej w stronę bieszczadzkich połonin. Widok z lotu paralotnią nad górą Chryszczata na niemal całe Bieszczady, a dokładniej w stronę bieszczadzkich połonin.
Na zboczach góry Chryszczata 997m w 1907 roku w wyniku największego osuwiska ziemi w całych Karpatach powstały Jeziorka Duszatyńskie. Na zboczach góry Chryszczata 997m w 1907 roku w wyniku największego osuwiska ziemi w całych Karpatach powstały Jeziorka Duszatyńskie.
Masyw górski Wysoki Dział w Bieszczadach na pierwszym planie z górą Chryszczata. Masyw górski Wysoki Dział w Bieszczadach na pierwszym planie z górą Chryszczata.
Dolne Jeziorko Duszatyńskie w rezerwacie przyrody Zwiezło na zboczach góry Chryszczata przy głównym szlaku turystycznym czerwonym. Dolne Jeziorko Duszatyńskie w rezerwacie przyrody Zwiezło na zboczach góry Chryszczata przy głównym szlaku turystycznym czerwonym.
Dolne Jeziorko Duszatyńskie zimą sfotografowane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami przez Mariusza Janika z Biura Podróży Bieszczader. Dolne Jeziorko Duszatyńskie zimą sfotografowane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami przez Mariusza Janika z Biura Podróży Bieszczader.
Las na zboczach góry Chryszczata po wycince w szacie zimowej - zdjęcie wykonane podczas lotu na paralotni nad Bieszczadami. Las na zboczach góry Chryszczata po wycince w szacie zimowej - zdjęcie wykonane podczas lotu na paralotni nad Bieszczadami.
Jeziorka Duszatyńskie są jedną z największych atrakcji w Gminie Komańcza oraz w Bieszczadach. Jeziorka Duszatyńskie są jedną z największych atrakcji w Gminie Komańcza oraz w Bieszczadach.
Górne Jeziorko Duszatyńskie widziane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami - jeziorko jest na wysokości około 720 metrów, a zdjęcie wykonane z 1300 metrów przez przedstawiciela Biura Podróży Bieszczader. Górne Jeziorko Duszatyńskie widziane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami - jeziorko jest na wysokości około 720 metrów, a zdjęcie wykonane z 1300 metrów przez przedstawiciela Biura Podróży Bieszczader.
Jeziorka Duszatyńskie w rezerwacie przyrody Zwiezło na zboczach góry Chryszczata to jedna z najważniejszych atrakcji w Bieszczadach i pomysł na wycieczkę jednodniową np. Traperska Przygoda z Biurem Podróży Bieszczader. Jeziorka Duszatyńskie w rezerwacie przyrody Zwiezło na zboczach góry Chryszczata to jedna z najważniejszych atrakcji w Bieszczadach i pomysł na wycieczkę jednodniową np. Traperska Przygoda z Biurem Podróży Bieszczader.
Jeziorka Duszatyńskie w rezerwacie przyrody Zwiezło na zboczach góry Chryszczata to jedna z najważniejszych atrakcji w Bieszczadach i pomysł na wycieczkę jednodniową. Jeziorka Duszatyńskie w rezerwacie przyrody Zwiezło na zboczach góry Chryszczata to jedna z najważniejszych atrakcji w Bieszczadach i pomysł na wycieczkę jednodniową.
Dolne Jeziorko Duszatyńskie, do którego wędrujemy z turystami na wycieczce jednodniowej Traperska Przygoda po Bieszczadach. Dolne Jeziorko Duszatyńskie, do którego wędrujemy z turystami na wycieczce jednodniowej Traperska Przygoda po Bieszczadach.
Tzw. dolne Jeziorko Duszatyńskie - to jedno z trzech jeziorek, które ocalały do dzisiejszych czasów z największego w Karpatach osuwisk ziemi - to główna atrakcja wycieczki jednodniowej Traperska Przygoda. Tzw. dolne Jeziorko Duszatyńskie - to jedno z trzech jeziorek, które ocalały do dzisiejszych czasów z największego w Karpatach osuwisk ziemi - to główna atrakcja wycieczki jednodniowej Traperska Przygoda.
Na zboczach góry Chryszczata 997m w 1907 roku w wyniku największego osuwiska ziemi w całych Karpatach powstały Jeziorka Duszatyńskie - jedna z najciekawszych atrakcji w Bieszczadach. Na zboczach góry Chryszczata 997m w 1907 roku w wyniku największego osuwiska ziemi w całych Karpatach powstały Jeziorka Duszatyńskie - jedna z najciekawszych atrakcji w Bieszczadach.
Droga leśna, na której został wyznaczony szlak czerwony prowadzący z Duszatyna do Jeziorek Duszatyńskich zimą jest lepiej widoczny pośród gęstwiny drzew. Droga leśna, na której został wyznaczony szlak czerwony prowadzący z Duszatyna do Jeziorek Duszatyńskich zimą jest lepiej widoczny pośród gęstwiny drzew.
Górne Jeziorko Duszatyńskie w rezerwacie przyrody Zwiezło na zboczach góry Chryszczata - tu wędrujemy na wycieczce jednodniowej Traperska Przygoda. Górne Jeziorko Duszatyńskie w rezerwacie przyrody Zwiezło na zboczach góry Chryszczata - tu wędrujemy na wycieczce jednodniowej Traperska Przygoda.
Górne Jeziorko Duszatyńskie skute lodem w zimie podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami. Górne Jeziorko Duszatyńskie skute lodem w zimie podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami.
Góra Chryszczata w paśmie górskim Wysoki Dział - pośród lasu od 1907 roku są Jeziorka Duszatyńskie w rezerwacie przyrody Zwiezło - jedna z najciekawszych atrakcji w Bieszczadach. Góra Chryszczata w paśmie górskim Wysoki Dział - pośród lasu od 1907 roku są Jeziorka Duszatyńskie w rezerwacie przyrody Zwiezło - jedna z najciekawszych atrakcji w Bieszczadach.
Jeziorka Duszatyńskie są atrakcyjne o każdej porze roku i bardzo dobrym pomysłem na łatwą wędrówką po Bieszczadach. Jeziorka Duszatyńskie są atrakcyjne o każdej porze roku i bardzo dobrym pomysłem na łatwą wędrówką po Bieszczadach.
Jeziorka Duszatyńskie są jedną z głównych atrakcji wycieczki jednodniowej Traperska Przygoda Biura Podróży Bieszczader. Jeziorka Duszatyńskie są jedną z głównych atrakcji wycieczki jednodniowej Traperska Przygoda Biura Podróży Bieszczader.
Widok z lotu paralotnią nad górą Chryszczata w stronę południowym na pasma górskie w 90% porośnięte lasami - widać również górki na Słowacji... Widok z lotu paralotnią nad górą Chryszczata w stronę południowym na pasma górskie w 90% porośnięte lasami - widać również górki na Słowacji...
Jeziorka Duszatyńskie początkiem zimy podziwiane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami - ekstremalnej atrakcji turystycznej w Bieszczadach. Jeziorka Duszatyńskie początkiem zimy podziwiane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami - ekstremalnej atrakcji turystycznej w Bieszczadach.
Górne Jeziorko Duszatyńskie w Rezerwacie Przyrody Zwiezło na zboczach góry Chryszczata - zdjęcie wykonane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami. Górne Jeziorko Duszatyńskie w Rezerwacie Przyrody Zwiezło na zboczach góry Chryszczata - zdjęcie wykonane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami.
Tatry podziwiane z wysokości 1350m podczas lotu paralotnią nad Jeziorkami Duszatyńskimi czyli nad Bieszczadami. Tatry podziwiane z wysokości 1350m podczas lotu paralotnią nad Jeziorkami Duszatyńskimi czyli nad Bieszczadami.
Zachód słońca podziwiany po zakończeniu lotu na paralotni nad Bieszczadami nad Jeziorka Duszatyńskie. Zachód słońca podziwiany po zakończeniu lotu na paralotni nad Bieszczadami nad Jeziorka Duszatyńskie.

ROZETA KARPACKA

Do Jeziorek Duszatyńskich najlepiej wybrać się z nami na wycieczce jednodniowej TRAPERSKA PRZYGODA po Bieszczadach. Oprócz samej wycieczki górskiej czeka na Was przejazd dyliżansami z końmi, którymi pokonujemy kilkanaście razy drugą pod względem wielkości rzekę w Bieszczadach. Rzeka Osława na tym odcinku jest granicą turystyczną między Bieszczadami, a Beskidem Niskim. Zwiedzamy również wnętrze cerkwi, będziemy na jednym z ostatnich wypałów węgla drzewnego, na największym w Polsce wypale węgla drzewnego oraz ugościmy Was kiełbaskami pieczonymi na ognisku na leśnej polanie.

ROZETA KARPACKA

Na koniec zapraszamy do oglądnięcia FILMU, który nakręciliśmy lecąc paralotnią nad Bieszczadami, a dokładnie nad JEZIORKAMI DUSZATYŃSKIMI:

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl