Wybieracie się na urlop / wypoczynek / weekend w Bieszczady jesienią? Chcecie odpocząć i przy okazji zobaczyć ‚ zwiedzić NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE w Bieszczadach czy w ogóle w Województwie Podkarpackim? Jest już kolorowo! 🙂 Poniżej chcemy Wam podpowiedzieć co zrobić by Wasz wyjazd był niezapomnianym, a nie spędzonym na staniu w korkach na remontowanych drogach, w kolejkach do poszczególnych atrakcji i pełen nerwów, których przecież każdemu z Was nie brakuje na co dzień… Prawda?

10 najważniejszych = najciekawszych ATRAKCJI w BIESZCZADACH (w granicach turystycznych):

1. WĘDRÓWKI po szlakach BIESZCZADZKIEGO PARKU NARODOWEGO

Najpiękniejsze widoki czekają Was podczas wycieczek na następujące góry z połoninami: Tarnica 1346m, Połonina Caryńska 1297m, Połonina Wetlińska 1255m (ta jest obecnie najbardziej oblegana w związku z otwarciem nowego schronu turystycznego – dawna Chatka Puchatka!), Bukowe Berdo, Wielka Rawka 1304m (ta góra jest najbardziej wymagająca – najbardziej wyczerpujące podejście).

WĘDRÓWKI PO POŁONINACH w Bieszczadzkim Parku Narodowym - jedna z 10 najlepszych atrakcji turystycznych w Bieszczadach.

UWAGA: odradzamy „zaliczanie” szczytów co czyni większość osób, czyli np. chcąc pójść na wycieczkę na Tarnicę parkują w Wołosatem, wychodzą na szczyt i wracają tym samym szlakiem… To taka „chińska wycieczka”… Lepiej zaparkować w Ustrzykach Górnych, podjechać busem do Wołosatego, zdobyć Tarnicę i wrócić do samochodu wędrując po Szerokim Wierchu.

Jeśli chcecie mieć taką wędrówkę, nie martwić się planowaniem, brakiem wolnych miejsc na parkingu, dodatkowym opłatami za dojazd busem i w ogóle swoim samochodem w głąb Bieszczad, a także być zaopiekowanym, słuchając niepowtarzalnych opowieści przewodnika i wydając MNIEJ PIENIĘDZY to zapraszamy w każdą niedzielę na wycieczkę POŁONINY – mamy taką wycieczkę jednodniową w ofercie!

ROZETA KARPACKA

2. przejazd BIESZCZADZKĄ KOLEJĄ LEŚNĄ

Bieszczadzka Kolejka Leśna przed wybudowaniem obwodnic bieszczadzkich (przed latami 70-tymi XX wieku) była głównym środkiem lokomocji  w Bieszczadach. Można nią było przejechać od Łupkowa przez Cisną po Wetlinę, a były też odcinki w okolicach Ustrzyk Górnych. Po kilku latach przerwy w funkcjonowaniu zostały uruchomione dla turystów przejazdy z Majdanu w 2 strony: do Przysłupia oraz do Balnicy. Ze względu na remont torowiska obecnie jest możliwa ta druga trasa w dzikie Bieszczady z nie istniejącymi wioskami, potężnymi lasami bukowymi, przejazdami nad potokami itd. Jadąc koleją wąskotorową w stronę Balnicy turyści zawsze spotykają dziko żyjące zwierzęta, a często na trasie pojawiają się te największe jak niedźwiedzie, żubry czy jelenie.

Przejazd BIESZCZADZKĄ KOLEJĄ LEŚNĄ wąskotorową - jedna z 10 najlepszych ' najciekawszych atrakcji turystycznych w Bieszczadach.

UWAGA: jeśli nie kupicie biletów przez internet to na miejscu czeka Was długie stanie w kolejce do kasy biletowej na przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną, a bilety najczęściej turyści mogą kupić dopiero na popołudniowe kursy, czy na jeden z kolejnych dni!

Jeśli nie chcecie kupować biletów, stać w długich kolejkach, mieć zorganizowany czas, nie chcecie płacić za najdroższe paliwo i parkingi w Polsce! to lepiej wybrać się na wycieczkę jednodniową BIESZCZADY W PIGUŁCE. Organizujemy ją jesienią we wtorki i soboty, a jak jest dużo chętnych to również w czwartki. Pamiętajcie, że wybierając się z nami jedziecie z przewodnikiem, czekają na Was na tej wycieczce 4 najważniejsze atrakcje w Bieszczadach, a nie tylko ta 1 przez cały dzień… i będzie TANIEJ (udało nam się wynegocjować zniżki na bilety i obiady sięgające do 50%!). Od tej wycieczki każdemu polecamy ROZPOCZĄĆ wypoczynek.

ROZETA KARPACKA

3. CERKWIE

Przez 1947 rokiem, gdy została przeprowadzona Akcja wysiedleńcza pod kryptonimem Wisła, można je było spotkać w każdej miejscowości w Bieszczadach, jak i w każdym mieście. Wysiedlenia i polityka „spalonej ziemi” sprawiły, że ponad 60% cerkwi przestało istnieć. Polecamy wybrać się przede wszystkim do cerkwi, gdzie na co dzień „czuć kadzidło” – są użytkowane, a tych najwięcej jest w dolinie rzeki Osława na Szlaku Ikon Doliny Osławy: Komańcza, Turzańsk (wpisana na listę UNESCO!), Rzepedź, Szczawne, Mokre, Morochów, Zagórz.
Ikonostasy posiadają, choć są użytkowane przez kościół katolicki, również świątynie w: Radoszyce, Smolnik nad Osławą, Równia, Hoszów, Rabe, Górzanka (ta jest położona najbliżej od Polańczyka i wyróżnia się spośród wszystkich, bo posiada 3 ikonostasy!, a jeden z nich płaskorzeźbiony – jedyny na świecie!), czy Dziurdziów.
Przy i w pobliżu trasy Wielkiej Obwodnicy turyści najczęściej zaglądają do takich miejscowości z dawnymi cerkwiami jak: Smolnik nad Sanem (UNESCO), Chmiel, Bystre, Michniowiec, Czarna, Żłobek, Hoszowczyk, Hoszów
Ponadto polecamy cerkwie na Szlaku Ikon Doliny Sanu: Sanok, Międzybrodzie, Tyrawa Solna, Hłomcza, Łodzina, Dobra Szlachecka, Ulucz, Siemuszowa.

Drewniana CERKIEW w TURZAŃSKU wpisana na UNESCO - jedna z wielu świątyń, które należą do 10 najlepszych ' najciekawszych atrakcji w Bieszczadach.

Jeśli chcielibyście obejrzeć WNĘTRZA cerkwi to trzeba poszukać informacji o tym kiedy są otwarte lub kto ma klucze i je otwiera. Najłatwiej, bo bez szukania tych informacji, zastanawiania się czy są aktualne, bez planowania najlepiej wziąć udział w naszych wycieczkach jednodniowych, a jest kilka możliwości:
1. cerkiew w Smolniku nad Sanem zwiedzamy na wycieczce „DREZYNAMI PO BIESZCZADACH
2. cerkiew w Smolniku nad Osławą, a jak pada deszcz to dodatkowo drewnianą cerkiew w Komańczy zwiedzamy na wycieczce jednodniowej „TRAPERSKA PRZYGODA
3. natomiast możliwość zwiedzania wnętrz cerkwi w Szczawnem, Turzańsku, Rzepedzi, Mokrem i Morochowie, a zawsze ruin cerkwi w Płonnej jest na „Wyprawie samochodem UAZ z przewodnikiem„.

ROZETA KARPACKA

4. ZAPORA WODNA w Solinie i REJS STATKIEM po Zalewie Solińskim

Dzięki oddaniu do użytku w 1968 roku po prawie 8 latach budowy zapory wodnej w Solinie powstał największy zbiornik wodny w Polsce (linia brzegowa około 150 km!). Większość turystów przybywających w Bieszczady uważa za obowiązkowy rejs statkiem po wodach Zalewu Solińskiego i ze względu na widoki płynąc między górami wcale im się nie dziwimy… Statki wypływają z Soliny z 3 przystani wodnych oraz z Polańczyka – również z przystani zlokalizowanych przy Półwyspie Cypel.

ZAPORA WODNA w Solinie i REJS STATKIEM po Zalewie Solińskim to jedna z 10 najlepszych ' najciekawszych atrakcji Bieszczad (zdjęcie wykonaliśmy z paralotni).

Zaporę wodną w Solinie można zwiedzać wewnątrz, ale rezerwacja od kilku lat jest bardzo skomplikowana – trzeba podać dane osobowe jak do kredytu i do tego wykonać wcześniej przelew… Jeśli chcecie pominąć zobaczenie „betonu od środka” 😉 wchodząc w jeden z korytarzy wewnątrz zapory, zaoszczędzić czas i pieniądze oraz posłuchać znacznie więcej ciekawostek to zapraszamy na 2 wycieczki jednodniowe:
– na wycieczce „BIESZCZADY W PIGUŁCE” jesteśmy na koronie zapory wodnej w Solinie,
– a na wycieczce jednodniowej „KOLEJ na GONDOLE” jesteśmy na 2 zaporach wodnych w Bieszczadach – również tej starszej w Myczkowcach!
Na powyższych wycieczkach „nie zaliczacie” zapór wodnych, ale je zwiedzacie słuchając opowieści przewodnika, których nie wyczytacie, nie tracicie czasu szukając wolnego miejsca na parkingu, z którego można iść nawet 1,5 km do zapory… oraz nie płacąc za niego nawet 80 zł za samochód osobowy! (takie historie w tym roku często się zdarzały…).

Natomiast płynąc statkiem na rejsie po Solinie na niektórych statkach usłyszycie tylko nagranie z głośnika, a nie opowiadanie na żywo – jak jest na naszych wycieczkach – oraz zapłacicie o 100% więcej za bilet niż my płacimy, a on jest w cenie naszej wycieczki jednodniowej.
Standardowy tzw. godzinny rejs statkiem jest na wycieczce „BIESZCZADY W PIGUŁCE„.
Warto jeszcze wspomnieć o 2 godzinnych rejsach statkiem po niemal całym Zalewie Solińskim (prawie 50 km!) jakie MY wymyśliliśmy i łączymy z DEGUSTACJĄ WIN na pokładzie statku! Taką atrakcje warto przeżyć na wycieczce jednodniowej „WODAMI RZEKI SAN„.

ROZETA KARPACKA

5. MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego zwanego po prostu Skansenem w Sanoku uważamy, że powinien odwiedzić KAŻDY turysta przybywający na urlop w Bieszczady. Zgromadzono tutaj budownictwo dotyczące 4 grup etnograficznych: Łemków, Bojków, Dolinian i Pogórzan. Na turystów w sanockim skansenie czekają tradycyjne chaty, cerkwie, kościoły, kuźnia, młyn wodny, dwór, od 2021 roku synagoga, jest też część poświęcona ropie naftowej, a od kilku lat Rynek Galicyjski!

MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO - Skansen w Sanoku to jedna z najlepszych ' najciekawszych atrakcji w Bieszczadach.

Skansen w Sanoku proponujemy każdej wycieczce realizowanej na zamówienie grup, a także zwiedza go część turystów uczestniczących w wycieczce jednodniowej „WODAMI RZEKI SAN„, którzy nie chcą płynąc kajakami.

ROZETA KARPACKA

6. przejazd DREZYNAMI ROWEROWYMI po Bieszczadach

Drezyny rowerowe to jedna z najnowszych atrakcji w Bieszczadach, bo po raz pierwszy można się było nimi przejechać w 2015 roku. Jednak ta forma aktywności oraz podziwiane widoki „skradły serce” kilku milionom osób! Drezyny rowerowe to platforma przeznaczona dla 4 pasażerów, z których 2 osoby pedałuje siedząc na miękkich siedzeniach, a pozostałe 2 osoby siedzą na ławeczce i w każdym momencie bez zatrzymywania drezyny można się zmienić. Jeśli nie zostaną w tym roku zlikwidowane, o czym napisaliśmy w ARTYKULE, to polecamy skorzystać z tej niepowtarzalnej atrakcji!

Bieszczadzkie DREZYNY ROWEROWE to jedna z 10 najlepszych ' najciekawszych atrakcji w Bieszczadach, wśród atrakcji Województwa Podkarpackiego i w ogóle w Polsce.

Jeśli nie chcecie składać rezerwacji na drezyny, jest Was mniejsza liczba osób i nie chcecie płacić za wynajem całej drezyny, a przy okazji posłuchać opowieści przewodnika, którego nie ma na standardowym przejeździe drezynami i móc zobaczyć inne atrakcje w Bieszczadach w trakcie jednego dnia to zapraszamy na wycieczkę „DREZYNAMI PO BIESZCZADACH, czyli wycieczka po Wielkiej Obwodnicy aż z 8 atrakcjami! Wycieczkę organizujemy w każdy wtorek, a w okresie wakacji również w czwartki i soboty. Ale jak stanowicie grupę to zadzwońcie do nas i zorganizujemy tylko dla Was tę wycieczkę lub dostawimy termin do Kalendarza Wycieczek.

ROZETA KARPACKA

7. KARMEL w Zagórzu, czyli ruiny klasztoru i kościoła o. karmelitów bosych

Karmel w Zagórzu od pożaru w 1822 roku pozostaje w ruinie. Od tamtej pory nastąpiło kilka prób odbudowy, a właściwie bardziej zachowania tego co zostało. A warto się do tej atrakcji wybrać, gdyż klasztor został pobudowany na szczycie góry, którą z 2/3 stron opływa rzeka Osława! Można by powiedzieć, że karmel w Zagórzu leży na półwyspie, z którego szczytu rozpościerają się piękne widoki od doliny rzeki Osława, przez cerkiew w Wielopolu, Zagórz i aż po Góry Słonne (to niezwykłe położenie pokazujemy na poniższej fotografii, którą wykonaliśmy z paralotni). Te atrakcje najlepiej podziwiać ze szczytu 22 metrowej wieży widoki pobudowanej w ruinach klasztoru karmelitów bosych w Zagórzu.

Natomiast od kilku miesięcy dostępny jest dla turystów budynek FORESTERIA – budynek dla gości, w którym prężnie działa Centrum Kultury Foresterium.

KARMEL w ZAGÓRZU czyli największe w Polsce ruiny klasztoru karmelitów bosych oraz Foresterium / Foresteria są jedną z najciekawszych ' najlepszych atrakcji turystycznych w Bieszczadach.

Klasztor w Zagórzu warto odwiedzić w towarzystwie jednego z naszych przewodników, a czynimy to w każdą środę od czerwca do września na wycieczce jednodniowej „WODAMI RZEKI SAN” – to jedyna wycieczka w Polsce, która posiada nagrodę na Najlepszy Produkt Turystyczny POLSKI! A dlaczego? Zobaczycie na program, a następnie złóżcie rezerwację i wybierzcie się na nią z nami…

ROZETA KARPACKA

8. JEZIORKA DUSZATYŃSKIE

Jeziorka Duszatyńskie powstały początkiem 1907 roku. Po śnieżnej zimie zaczęły się obfite opady deszczu. Ziemia do tego stopnia nasiąkła, że zbocza góry Chryszczata osunęły się w dolinę potoku Olchowego. Gwałtownemu osuwaniu się mas skalnych towarzyszył potężny huk i silne wstrząsy, co wywołało panikę wśród pracujących w lesie mieszkańców pobliskiego Duszatyna! Powstałe w wyniku osuwiska 3 ogromne wgłębienia wypełniły się wodą, a po pewnym czasie zostały nazwane Jeziorkami Duszatyńskim.

Do Duszatyna można dojechać tylko 1 drogą prowadzącą od Komańczy (na mapie widnieją drogi od Rzepedzi i Smolnika, ale są to drogi leśne użytkowane wyłącznie przez pracowników Nadleśnictwa Komańcza i próba przejazdu nimi grozi mandatem). Z Duszatyna do Jeziorek Duszatyńskich został wyznaczony szlak turystyczny oznaczony kolorem czerwonym. Do przejścia jest około 4 km przy około 200m różnicy poziomów, co zajmuje około 1,15h.

JEZIORKA DUSZATYŃSKIE powstały na zboczach góry Chryszczata - prezentujemy na tym zdjęciu jakie wykonaliśmy z paralotni ich położenie, a są jedną z najlepszych / najciekawszych atrakcji w Bieszczadach.

Jeśli chcielibyście czuć się bezpiecznie w obszarze, gdzie nie ma zasięgu żadnej sieci komórkowej, a dzikich zwierząt tu nie brakuje wędrując do Jeziorek Duszatyńskich, chcecie posłuchać opowieści przewodnika dowiadując się m.in. dlaczego do dzisiejszych czasów zostały 2 jeziorka…, zobaczyć jedną z najpiękniejszych bieszczadzkich dolin utworzonych przez rzekę Osława, którą ponad 30 lat temu można było przejechać kolejką leśną, a dziś tylko my posiadamy zezwolenie na przejazd WOZAMI Z KOŃMI (potocznie zwanymi dyliżansami) to zapraszamy na wyjątkową wycieczkę jednodniową „TRAPERSKA PRZYGODA„. Organizujemy ją w każdą środę od maja do października, a w okresie wakacji niemal codziennie.

ROZETA KARPACKA

9. WYPAŁ WĘGLA DRZEWNEGO

Jeszcze kilkanaście lat temu wypałów węgla drzewnego w Bieszczadach było kilkadziesiąt. Jednak z wielu przyczyn wypał węgla przestaje istnieć, więc tym bardziej warto go obejrzeć na żywo, aby nie dotrwać do czasów, gdy będziemy tylko oglądać retorty i mielesze w muzeum, co już jest możliwe jadąc w stronę Mucznego…

WYPAŁ WĘGLA DRZEWNEGO to jedna z największych ' najciekawszych atrakcji turystycznych Bieszczad, który za kilka lat może zniknąć...

Jeśli chcecie zobaczyć największy wypał węgla drzewnego w Bieszczadach, który jest obecnie przedstawiany w serialu „Bieszczadnicy” w telewizji Polsat Play, to zapraszamy na naszą wycieczkę jednodniową „TRAPERSKA PRZYGODA„. Na ten wypał sami nie wejdziecie – smolarze nie zezwalają na samodzielne wejścia na ten wypał.

ROZETA KARPACKA

10. pokazowa ZAGRODA ŻUBRÓW w Mucznem

Pomysł przywrócenia żubrów w Bieszczadach pojawił się wśród leśników po II wojnie światowej. Chęć zachowania górskiej linii hodowlanej spowodowała, że na początku lat sześćdziesiątych XX wieku podjęto decyzję o przeniesieniu żubrów z hodowli zagrodowej na teren zdziczałych powtórnie Bieszczadów. Pierwotna zagroda aklimatyzacyjna miała być na terenie Nadleśnictwa Baligród. W roku 1963 postanowiono, że zagroda powstanie we wschodniej części polskich Bieszczadów na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. W dniu 31 maja 1963 roku ustalona została dokładnie lokalizacja zagrody kwarantannowej dla żubrów u podnóża pasma gór Widełki i Bukowego Berda. Do dnia 6 października prace budowlane zostały zakończone. W ich wyniku powstała zagroda o powierzchni około 6 hektarów i długości ogrodzenia 1100 mb…

ŻUBRY w Bieszczadach, które najłatwiej zobaczyć w pokazowej zagrodzie żubrów w Mucznem, są jedną z najciekawszych ' najważniejszych atrakcji turystycznych w Bieszczadach.

Więcej informacji, a przede wszystkim dotyczącą samych żubrów bieszczadzkich podajemy podczas realizacji wycieczki jednodniowej „DREZYNAMI PO BIESZCZADACH„, gdy jedziemy do Mucznego… Zapraszamy 🙂

PS. Atrakcji turystycznych w Bieszczadach jest oczywiście znacznie więcej: Muzea Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych i Nowosiółkach, spływy kajakami i pontonami, przejażdżki konne, degustacje win i piw, Centrum Ekumeniczne w Myczkowcach, Bieszczadzka Szkoła Rzemiosł, kamień leski, przejazd koleją z Zagórza w stronę Komańczy, Zamek w Sanoku z ikonami i twórczością Beksińskiego, zimą kuligi, wyciągi narciarskie i wędrówki na rakietach śnieżnych, szlaki rowerowe, loty na paralotni, przejazdy koleją gondolową w Solinie, niepowtarzalne wyprawy samochodami UAZ itd. O powyższym więcej piszemy w dziale ATRAKCJE.

ROZETA KARPACKA

PYTANIA dotyczące atrakcji w Bieszczadach:

⇒ Dokąd jechać w Bieszczady?

⇒ Gdzie najpiękniejsze widoki w Bieszczadach?

⇒ Gdzie w Bieszczady na pierwszy raz?

⇒ Czy warto jechać w zimie w Bieszczady?

⇒ Jakie są najważniejsze atrakcje w Bieszczadach?

⇒ Bieszczady co warto zobaczyć?

⇒ Bieszczady – największe atrakcje i najpiękniejsze szlaki?

Wszystkim zadającym nam powyższe pytania mówimy:
ROZPOCZNIJCIE urlop / wypoczynek od WYCIECZEK JEDNODNIOWYCH.

Nie idźcie sami od razu na połoniny, bo zrobicie ten sam błąd co większość turystów, którzy tylko „zaliczają szczyty”, a nie zaznacie najpiękniejszego jakim jest wędrówka po połoninie; nie jedźcie na ciuchcię, bo się nastoicie w kolejce i nic poza tą jedną atrakcją i obiadem tego dnia nie zrobicie…; nie płyńcie statkiem, bo tylko dużo zapłacicie za bilet i za ciuchcię; nie jeździe na gondole do Soliny, bo tylko wydacie mnóstwo pieniędzy itd., a nie będziecie później chcieli skorzystać z naszych wycieczek.

Jak wybierzecie się w Bieszczady to pierwszej kolejności pojeździe na nasze wycieczki jednodniowego, bo:
zobaczycie znacznie WIĘCEJ, gdyż mamy złożone rezerwacje na poszczególne atrakcje i znamy czasy przejazdów wg aktualnych remontów dróg i nasilenia ruchu,
będzie CIEKAWIEJ dzięki opowieściom przewodnika, a nie tylko szczątkowym informacjom znajdywanym przypadkowo na www lub na tablicach informacyjnych,
będzie TANIEJ, gdyż udało nam się wynegocjować zniżki sięgającego do 50% na większość biletów wstępu i na obiady!,
– ponadto nasi przewodnicy realizując programy wycieczek podpowiedzą Wam CO WARTO ROBIĆ WE WŁASNYM ZAKRESIE – dopasowując wybór atrakcji do Waszych sił, zainteresowań, miejsca zakwaterowania, a także przekażą informacje dotyczące samodzielnych wędrówek po szlakach: gdzie zaparkować, gdzie podjechać busem, skąd rozpocząć wędrówkę itd.

W naszej ofercie mamy zarówno wycieczki nastawione na zwiedzanie, inne na chodzenie, a większość z nich łączy aktywność ze zwiedzaniem. Posiadamy 19 lat doświadczenia. Tworząc programy dopasowujemy atrakcje, czas przeznaczony na zwiedzanie, odpoczynek i posiłek wg oczekiwań większości turystów. Więc jeśli chcecie przeżyć naprawdę coś niepowtarzalnego w Bieszczadach i odpocząć to zostawcie swój samochód i wybierzcie się z nami na wycieczki jednodniowe! 🙂

Jesienią wycieczki jednodniowe organizujemy codziennie od wtorku do niedzieli, a dokładny rozkład jest w TERMINARZU = KALENDARZU WYCIECZEK i przez niego też w bardzo prosty sposób można dokonać rezerwacji, a prognozami pogody się nie martwcie – my zagospodarujemy dla Was cały dzień, nie zmokniecie i wrócicie zadowoleni.

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl