JAR WISŁOKA zwanym potocznie PRZEŁOMEM RZEKI WISŁOK to jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w polskich Karpatach. Rzeka wije się wąskim korytem, otoczonym urwistymi i wysokimi do 60 metrów zboczami. Są to tzw. piaskowce krośnieńskie.

Galeria ZDJĘĆ wykonanych 12 czerwca 2021 roku z PARALOTNI:

Przełom rzeki Wisłok w Mymoniu, czyli między Sieniawą i Beskiem, a podziwiany z paralotni. Przełom rzeki Wisłok w Mymoniu, czyli między Sieniawą i Beskiem, a podziwiany z paralotni.
Część Jaru Wisłoka w Mymoniu. Część Jaru Wisłoka w Mymoniu.
Wędrując turystycznym szlakiem zielonym trudno dostrzec to piękno Jaru Wisłoka, które my podziwialiśmy podczas lotu paralotnią nad atrakcjami Beskidu Niskiego... Wędrując turystycznym szlakiem zielonym trudno dostrzec to piękno Jaru Wisłoka, które my podziwialiśmy podczas lotu paralotnią nad atrakcjami Beskidu Niskiego...
W głębokim wąwozie rzeki Wisłok jest kilka domów - dzięki wybudowanej kilometr wyżej zaporze wodnej w Sieniawie nie są już od ponad 40 lat zalewane... W głębokim wąwozie rzeki Wisłok jest kilka domów - dzięki wybudowanej kilometr wyżej zaporze wodnej w Sieniawie nie są już od ponad 40 lat zalewane...
Zdjęcie wykonane nad polami między Sieniawą, a Mymoniem. Zdjęcie wykonane nad polami między Sieniawą, a Mymoniem.
Najpiękniejszy odcinek rzeki Wisłok w Mymoniu zwany Jarem Wisłoka. Najpiękniejszy odcinek rzeki Wisłok w Mymoniu zwany Jarem Wisłoka.
Przełom rzeki Wisłok i skały o wysokości do 60 metrów w Mymoniu. Przełom rzeki Wisłok i skały o wysokości do 60 metrów w Mymoniu.
Rzeka Wisłok ma wiele atrakcyjnych miejsc, jak np. w Rudawce Rymanowskiej, ale ten w Mymoniu, czyli między Sieniawą i Beskiem jest najpiękniejszy! Rzeka Wisłok ma wiele atrakcyjnych miejsc, jak np. w Rudawce Rymanowskiej, ale ten w Mymoniu, czyli między Sieniawą i Beskiem jest najpiękniejszy!
Tuż obok Jaru Wisłoka przebiega szlak turystyczny koloru zielonego od Puław przez Pastwiska, Sieniawę i dalej do Beska. Tuż obok Jaru Wisłoka przebiega szlak turystyczny koloru zielonego od Puław przez Pastwiska, Sieniawę i dalej do Beska.
Jar Wisłoka zwany Przełomem Rzeki Wisłok to jedna z ciekawszych atrakcji Beskidu Niskiego na terenie Gminy Besko. Jar Wisłoka zwany Przełomem Rzeki Wisłok to jedna z ciekawszych atrakcji Beskidu Niskiego na terenie Gminy Besko.
Besko to gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim. Zamieszkana jest przez około 4500 mieszkańców. Besko to gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim. Zamieszkana jest przez około 4500 mieszkańców.
Wisłok to rzeka górska, o wartkim biegu, skalistym podłożu i licznymi przełomami. Wypływa na wysokości 770 m n.p.m. w Beskidzie Niskim, ze stoków Wielkiego Bukowca. Wisłok to rzeka górska, o wartkim biegu, skalistym podłożu i licznymi przełomami. Wypływa na wysokości 770 m n.p.m. w Beskidzie Niskim, ze stoków Wielkiego Bukowca.
Na tym zdjęciu warto zwrócić uwagę na stary TARTAK - warto do niego się udać schodząc w dolinę rzeki Wisłok. Na tym zdjęciu warto zwrócić uwagę na stary TARTAK - warto do niego się udać schodząc w dolinę rzeki Wisłok.
Widok na BESKO, które jest również siedzibą Gminy Besko. Przez centrum przepływa rzeka Wisłok. Widok na BESKO, które jest również siedzibą Gminy Besko. Przez centrum przepływa rzeka Wisłok.
Widok na BESKO dosłownie z ponad najciekawszego fragmentu Jaru rzeki Wisłok. Widok na BESKO dosłownie z ponad najciekawszego fragmentu Jaru rzeki Wisłok.
Najciekawszy fragment Jaru Wisłoka / Przełomu Rzeki Wisłok znajduje się między miejscowościami Mymoń i Besko. Najciekawszy fragment Jaru Wisłoka / Przełomu Rzeki Wisłok znajduje się między miejscowościami Mymoń i Besko.
Gdy w latach 70-tych planowano budowę Zalewu Sieniawskiego to część osób w tym miejscu proponowało powstanie zapory wodnej... Gdy w latach 70-tych planowano budowę Zalewu Sieniawskiego to część osób w tym miejscu proponowało powstanie zapory wodnej...
Jar Wisłoka to jedna z ciekawszych atrakcji Beskidu Niskiego i Gminy Besko. Jar Wisłoka to jedna z ciekawszych atrakcji Beskidu Niskiego i Gminy Besko.
Próbował ktoś z Was płynąć KAJAKIEM tym pięknym Przełomem Rzeki Wisłok w Mymoniu? Próbował ktoś z Was płynąć KAJAKIEM tym pięknym Przełomem Rzeki Wisłok w Mymoniu?
Idąc szlakiem zielonym zobaczycie miejscami skały, w innych miejscach widok na rzekę Wisłok, ale tylko wznosząc się kilkaset metrów nad ziemię można docenić piękno Jaru Wisłoka... Idąc szlakiem zielonym zobaczycie miejscami skały, w innych miejscach widok na rzekę Wisłok, ale tylko wznosząc się kilkaset metrów nad ziemię można docenić piękno Jaru Wisłoka...
Malownicze ŁĄKI na brzegu rzeki Wisłok tuż obok Jaru Wisłoka podziwiane podczas lotu paralotnią nad Beskidem Niskim. Malownicze ŁĄKI na brzegu rzeki Wisłok tuż obok Jaru Wisłoka podziwiane podczas lotu paralotnią nad Beskidem Niskim.
Widok z nad Jaru Wisłoka w stronę Rymanowa. Widok z nad Jaru Wisłoka w stronę Rymanowa.
Osobom lubiącym wrażenia ekstremalne polecamy spływ kajakami lub pontonami po rzece Wisłok po opadach deszczu lub po zimowych roztopach ;-) Osobom lubiącym wrażenia ekstremalne polecamy spływ kajakami lub pontonami po rzece Wisłok po opadach deszczu lub po zimowych roztopach ;-)
Mamy nadzieję, że tym zdjęciem przekonamy Was do wybrania się na wycieczkę w Beskid Niski, a dokładnie do Jaru Wisłoka zwanego Przełomem Rzeki Wisłok. Mamy nadzieję, że tym zdjęciem przekonamy Was do wybrania się na wycieczkę w Beskid Niski, a dokładnie do Jaru Wisłoka zwanego Przełomem Rzeki Wisłok.

 

ROZETA KARPACKA

CIEKAWOSTKA

Pierwotnie rzeka Wisłok skręcała od Sieniawy ku zachodowi, a następnie od Rymanowa płynął na północ, wzdłuż doliny obecnej rzeczki Morwawy. Zmiana biegu nastąpiła wskutek tzw. KAPTAŻU (przeciągnięcia) Wisłoka przez potok wgryzający się w grzbiet wzgórz od strony Beska.
Powyższe zdarzenia mogły mieć miejsce około 80 tysięcy lat temu.
Na zboczach wąwozu jest bardzo bogaty świat roślinny charakterystyczny dla lasów bukowych (można tu podziwiać konwalijkę dwulistną, przylaszczkę pospolitą, szałwię lepka, czy bluszcz), a wśród traw warto zwrócić uwagę na objętą ochroną goryczkę krzyżową.

ROZETA KARPACKA

PRZEWODNIK MIROSŁAW SWORST

Mirek Sworst, przewodnik którego możecie spotkać na wielu naszych wycieczkach jednodniowych, w dzieciństwie mieszkał zaledwie kilka kilometrów od tego najpiękniejszego odcinka rzeki Wisłok i podzielił się z nami kilkoma informacjami:

▪ Obecny Zalew Sieniawski miał być nazwany ZALEWEM BESKO – stąd ta nazwą do dziś w wszelkiego rodzaju dokumentach. Nikt nigdy nie mówił oficjalnie dlaczego zmieniono lokalizację z Beska na Sieniawę. Nieoficjalnie mówiono, iż właśnie z powodu zachowania przełomu Wisłoka, lecz jak popatrzy się logicznie to wywnioskować można jeszcze jedną rzecz. Mianowicie zapora byłaby znacznie mniejsza.

▪ Idąc Szlakiem Zielonym przebiegający od Sieniawy do Beska, tuż przed zejściem w dół w dolinę rzeki Wisło, warto zwrócić uwagę na cypel, na którym są pozostałości GRODU OBRONNEGO z VIII wieku. Do dziś zachował się wał obronny.

▪ Gdzieś w tych okolicach przeszły na prawy brzeg Wisłoka wojska carskie i starły się z wojskiem austriackim na terenie wsi Mymoń. Poległych pochowano na cmentarzu z I wojny światowej.

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl