Zapraszamy dziś nad DZIURDZIÓW, który sfotografowaliśmy lecąc na paralotni nad Bieszczadami. Dziurdziów jest położony w dolinie potoku Dziurdziówka i pomiędzy zalesionymi górami: Gruszka 583m oraz Dział Dziurdziowski 544m. Natomiast od miejscowości Olchowa (położonej od zachodu) Dziurdziów oddzielony jest malutkim wzniesieniem zwanym Magura. Od strony wschodniej Dziurdziów sąsiaduje z miejscowością Hoczew.

DZIURDZIÓW na zdjęciach wykonanych podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami zimą, 24.01.2022:

Widok na cały DZIURDZIÓW z nad góry Miarki 523m nad Olchową. Widok na cały DZIURDZIÓW z nad góry Miarki 523m nad Olchową.
Widok na główne zabudowania Dziurdziowa w centrum z cerkwią na wzgórzu. Widok na główne zabudowania Dziurdziowa w centrum z cerkwią na wzgórzu.
Widok na DZIURDZIÓW nad wzgórzem 524m w paśmie Gruszka. Widok na DZIURDZIÓW nad wzgórzem 524m w paśmie Gruszka.
Widok na Dziurdziów, a dalej na Weremień i w oddali Lesko oraz zalesione pasmo góry Gruszka. Widok na Dziurdziów, a dalej na Weremień i w oddali Lesko oraz zalesione pasmo góry Gruszka.
Murowana CERKIEW w Hoczwi z 1899r. - to główna atrakcja Dziurdziowa. Murowana CERKIEW w Hoczwi z 1899r. - to główna atrakcja Dziurdziowa.
Polana na zboczach góry Gruszka - możliwe, że tuż nad nią powstanie wieża widokowa skąd będzie można zrobić zdjęcia m.in. na Dziurdziów. Polana na zboczach góry Gruszka - możliwe, że tuż nad nią powstanie wieża widokowa skąd będzie można zrobić zdjęcia m.in. na Dziurdziów.
Widok na Dziurdziów dosłownie z nad źródeł potoku Dziurdziówka przepływającego przez Dziurdziów. Widok na Dziurdziów dosłownie z nad źródeł potoku Dziurdziówka przepływającego przez Dziurdziów.
Widok na najdalej położone na zachód zabudowania Dziurdziowa oraz Hoczew z rzeką San. Widok na najdalej położone na zachód zabudowania Dziurdziowa oraz Hoczew z rzeką San.
Murowana CERKIEW w Hoczwi z 1899r. pw. Narodzenia Bogarodzicy i najbliższe zabudowania. Murowana CERKIEW w Hoczwi z 1899r. pw. Narodzenia Bogarodzicy i najbliższe zabudowania.

ROZETA KARPACKA

DZIURDZIÓW – skąd ta ciekawa NAZWA?

Dziurdziów był jedną z pierwszych wsi wśród dóbr rodu Balów z Hoczwi. Powstał przez 1480 rokiem. Nazwa, pierwotnie pisana „Dzurdzow” lub „Dzyrdzyowa”, podchodzi zapewne od imienia zasadźcy wsi Dziurdziu, czyli Jerzy.

Dziurdziów to również miejscowość turystyczna, na którą oprócz noclegów w domkach i noclegów w gospodarstwa agroturystycznych, czekają na turystów następujące atrakcje:
⇒ murowana CERKIEW pw. Narodzenia Bogarodzicy z 1899r.
Od 1956r. użytkowana jest przez prawosławnych. Wewnątrz warto obejrzeć ikonostas przeniesiony ze składnicy ikon w Łańcucie. Opiekuje się nią Parafia Morochów na czele z ojcem Julianem Felenczakiem.
⇒ dawny murowany DWÓR Gostwickich z połowy XIX wieku.
Jego poprzednik spłonął podobno w trakcie przygotowywania ciast wielkanocnych! 😉

ROZETA KARPACKA

Ciekawostka:

Mamy nadzieję, że już niebawem właściciele wyciągu narciarskiego Lesko Ski w Weremieniu skorzystają z naszego pomysłu i zbudują WIEŻĘ WIDOKOWĄ w paśmie góry Gruszka. Wtedy każdy z Was mógłby wykonać piękne zdjęcia m.in. atrakcji Dziurdziowa niemal z lotu ptaka… 😉

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl