Duszatyn to jedna z najmniej zaludnionych miejscowości w Bieszczadach, położona na granicy Bieszczad i Beskidu Niskiego w Gminie Komańcza. Jednak co roku przybywa tu kilkadziesiąt tysięcy osób! Turystów przyciągają do Duszatyna przede wszystkim legendarne JEZIORKA DUSZATYŃSKIE. Od parkingu trzeba pokonać około 4 km w czasie około 1,15h (w jedną stronę).

Jednak w Duszatynie jest WIĘCEJ ATRAKCJI:
1. warto się wybrać do Rezerwatu Przyrody PRZEŁOM OSŁAWY POD DUSZATYNEM utworzony w 2000 na powierzchni 322,45 ha. Obejmuje on m.in. meandrowy odcinek rzeki Osławy zwany Łokciem. Osława opływa w tym miejscu malutkie wzgórze Łokieć (515m n.p.m) zataczając na odcinku około 1,8 km łuk przypominający swym kształtem omegę. Ciekawostką jest fakt, że do pełnego zamknięcia omegi brakuje zaledwie około 200 metrów!
2. są MOSTY Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, która jeździła przez Duszatyn przez 30 lat (od lat 60 do 90-tych XX wieku) dowożąc drewno do Bieszczadzkich Zakładów Drzewnych w Rzepedzi.
3. DOLINA RZEKI OSŁAWA, która wije się między górami, a miejscami utworzyła zagłębienia idealne dla wędkarzy i miejsca, z których korzystają miłośnicy kąpieli rzecznych, a zimą osoby lubiące morsować.

Zdjęcia MOSTU ciuchci, PROGÓW SKALNYCH i KASKADY na rzece Osława w Duszatynie:

Jeden z MOSTÓW Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Duszatynie. Jeden z MOSTÓW Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Duszatynie.
Kaskada i miejsce, gdzie przybywają morsy w Duszatynie. Kaskada i miejsce, gdzie przybywają morsy w Duszatynie.
Kaskada na rzece Osława w Duszatynie. Kaskada na rzece Osława w Duszatynie.
Progi skalne na rzece Osława w Duszatynie. Progi skalne na rzece Osława w Duszatynie.
Duszatyn - kaskada i progi skalne w korycie rzeki Osława. Duszatyn - kaskada i progi skalne w korycie rzeki Osława.
Przy dużym stanie wody w rzece Osława jest tu niesamowita przygoda podczas spływu kajakami czy pontonami... Przy dużym stanie wody w rzece Osława jest tu niesamowita przygoda podczas spływu kajakami czy pontonami...
Rzeka Osława w Duszatynie w kierunku Prełuk. Rzeka Osława w Duszatynie w kierunku Prełuk.
Kaskada na rzece Osława w Duszatynie. Kaskada na rzece Osława w Duszatynie.

W Duszatynie można również zjeść w małym barze (prowadzonym od maja do października), rozbić namiot, czy wynająć kilka pokoi na nocleg.

ROZETA KARPACKA

PRACE NA TORACH NIECZYNNEJ BIESZCZADZKIEJ CIUCHCI

Aby móc dotrzeć do największych atrakcji w obrębie Rezerwatu Przyrody Przełom Osławy Pod Duszatynem, czyli największego MOSTU Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej oraz największej KASKADY na rzece Osława, wykonaliśmy ŚCIEŻKĘ prowadzącą starym torowiskiem, a zaczynającą się przy barze w Duszatynie.

Zdjęcia przedstawiające stan PRZED, jak i PO naszych pracach porządkowych w Duszatynie (to już drugie koszenie w tym roku):

PRZED rozpoczęciem koszenia (to już drugie w tym roku). PRZED rozpoczęciem koszenia (to już drugie w tym roku).
PO zakończonym koszeniu to samo miejsce i zawieszoną TABLICZKĄ kierunkową w Duszatynie. PO zakończonym koszeniu to samo miejsce i zawieszoną TABLICZKĄ kierunkową w Duszatynie.
5 lat temu mostu kolejki leśnej z tego miejsca nie było widać pośród krzaków. 5 lat temu mostu kolejki leśnej z tego miejsca nie było widać pośród krzaków.
Tunel z drzew PRZED rozpoczęciem prac porządkowych. Tunel z drzew PRZED rozpoczęciem prac porządkowych.
Torowisko bieszczadzkiej kolejki leśnej PO naszych pracach. Torowisko bieszczadzkiej kolejki leśnej PO naszych pracach.
Widok z mostu Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej na dolinę rzeki Osława. Widok z mostu Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej na dolinę rzeki Osława.
PRZED rozpoczęciem prac porządkowych w Duszatynie. PRZED rozpoczęciem prac porządkowych w Duszatynie.
Tu zdjęcie przedstawiajace stan torowiska PO koszeniu. Tu zdjęcie przedstawiajace stan torowiska PO koszeniu.
Wejście na most jest na własną odpowiedzialność - trzeba uważnie patrzeć pod nogi i nie wolno dotykać poręczy, które zostały zniszczone przez służby mundurowe podczas przeprowadzonych tu ćwiczeń... Wejście na most jest na własną odpowiedzialność - trzeba uważnie patrzeć pod nogi i nie wolno dotykać poręczy, które zostały zniszczone przez służby mundurowe podczas przeprowadzonych tu ćwiczeń...
Torowisko PO przeprowadzonych pracach. Torowisko PO przeprowadzonych pracach.
Tory kolejki wąskotorowej w Duszatynie po naszych pracach porządkowych. Tory kolejki wąskotorowej w Duszatynie po naszych pracach porządkowych.
Od 30 lat kolejka leśna nie jeździ tymi torami, ale dzięki pracom Załogi Biura Podróży Bieszczader tak teraz wyglądają. Od 30 lat kolejka leśna nie jeździ tymi torami, ale dzięki pracom Załogi Biura Podróży Bieszczader tak teraz wyglądają.
Każdy kawałek drzewa jaki musieliśmy zdjąć z torów zostawiliśmy w mniejszej lub większej odległości od torów. Każdy kawałek drzewa jaki musieliśmy zdjąć z torów zostawiliśmy w mniejszej lub większej odległości od torów.

Historia: w 2017 roku za zgodą Nadleśnictwa Komańcza pracownicy Biura Podróży Bieszczader wykonali ścieżkę spacerową prowadzącą od baru w Duszatynie do rezerwatu przyrody, mostu ciuchci oraz kaskady na rzece Osława. Nie tylko wbiliśmy słupki z oznaczeniami, ale musieliśmy odkrzaczyć zarośnięte tory, usunąć powalone drzewa, zebrać mnóstwo śmieci w postaci plastików i butelek szklanych, grabkami odsłonić torowisko z ogromnych ilości mchu, liści itd., a także wykonaliśmy schody na nasypie kolejowym. Ścieżkę od maja do września co około 3 tygodnie od 5 lat  wykaszamy, więc jest bezpiecznie.

ROZETA KARPACKA

W JAKIM CELU WYKONALIŚMY ŚCIEŻKĘ DO MOSTU i KASKADY?

Jest kilka powodów:
1. lubimy pokazywać niepowtarzalne / atrakcyjne miejsca w Bieszczadach, a to zostało zapomniane – nigdy nikt tu nie wykonywał żadnych prac od prawie 30 lat! (poza budową kolejki leśnej i utrzymaniem torowiska podczas funkcjonowania ciuchci)
2. pomysł o ścieżce powstał podczas realizacji wycieczki jednodniowej TRAPERSKA PRZYGODA:
a) chcieliśmy znaleźć atrakcję dla osób, którym zdrowie nie pozwala na wędrówkę do Jeziorek Duszatyńskich, czy po prostu nie mają ochoty na taką aktywność fizyczną, więc mogą sobie podejść do tego wyjątkowego miejsca, gdy większość grupy wędruje z przewodnikiem do Jeziorek
b) to jest atrakcja dla naszych grup stosowana jako program alternatywny wtedy gdy pada deszcz w Bieszczadach (wycieczki nie odwołujemy, a zapewniamy ciekawe atrakcje przez cały dzień i wszystko z opowieściami przewodnika!).
3. jest to jedna z wielu prowadzonych przez nas prac nad atrakcjami w Bieszczadach, które wykonujemy społecznie, ale poświęcając swój czas i wydając pieniądze mamy nadzieję, że turyści zwrócą uwagę na nasze biuro podróży. A może choć 1% z Was weźmie udział w organizowanych przez nas WYCIECZKACH JEDNODNIOWYCH. Zwiedzając z nami Bieszczady zobaczycie więcej, będzie ciekawiej dzięki opowieściom przewodników, ale i TANIEJ niż podróżując własnym samochodem.

TABLICZKI zamontowane na ścieżce w Duszatynie – STARE i NOWE:
Tabliczkę na ostrym zakręcie ktoś sobie wziął... Tabliczkę na ostrym zakręcie ktoś sobie wziął...
Nowa tabliczka kierunkowa na szlaku prowadzącym do mostu i kaskady w Duszatynie. Nowa tabliczka kierunkowa na szlaku prowadzącym do mostu i kaskady w Duszatynie.
Słup z nową tabliczką kierującą do kaskady w Duszatynie. Słup z nową tabliczką kierującą do kaskady w Duszatynie.
Tabliczkę prowadzącą do kaskady w Duszatynie ktoś podeptał i wrzucił do krzaków (zawiesiliśmy ją podczas pierwszego koszenia w tym roku). Tabliczkę prowadzącą do kaskady w Duszatynie ktoś podeptał i wrzucił do krzaków (zawiesiliśmy ją podczas pierwszego koszenia w tym roku).
To już nowa tabliczka wczoraj zamontowana. To już nowa tabliczka wczoraj zamontowana.
Tabliczki kierunkowe przed zamontowaniem na słupach w Duszatynie. Tabliczki kierunkowe przed zamontowaniem na słupach w Duszatynie.
Stara tabliczka przy barze w Duszatynie. Stara tabliczka przy barze w Duszatynie.
Nowa tabliczka przy barze w Duszatynie. Nowa tabliczka przy barze w Duszatynie.

PS. W tamtym roku po opublikowaniu zdjęć z jednych z prac w Duszatynie napisał do nas Kamil Szczepanik z Centrum Reklamy w Leżajsku i zaproponował, że ZA DARMO wykonają nowe tabliczki. Dzięki Nim mogliśmy je zamontować w Duszatynie. Dziękujemy! :-)

ROZETA KARPACKA

Zdjęcia prac w Duszatynie jakie wykonaliśmy w 2021 roku pokazujemy na:
https://bieszczader.pl/duszatyn-tory-kolejki-lesnej-most-i-kaskada-na-rzece-oslawa-atrakcje-gminy-komancza/

Natomiast zdjęcia ŁOKCIA wykonane z paralotni opublikowaliśmy na:
https://bieszczader.pl/duszatyn-jedna-z-najmniejszych-miejscowosci-w-bieszczadach-a-czy-atrakcyjna-2/

ROZETA KARPACKA

DOJAZD DO DUSZATYNA

Do Duszatyna można dojechać samochodem drogą udostępnioną do ruchu przez Nadleśnictwo Komańcza wyłącznie od Komańczy. Na mapie można dojrzeć drogi prowadzące do Duszatyna z Rzepedzi oraz od Smolnika, ale by nimi można przejechać samochodem należy posiadać zezwolenie z Nadleśnictwa Komańcza (przejazd bezprawny grozi mandatem, a dodatkowo po większych opadach deszczu nie jest możliwy, gdyż drogę przecina w wielu miejscach rzeka Osława).

Najpiękniejsza droga (zamknięta dla ruchu samochodów) prowadzi od Smolnika przez Mików do Duszatyna. W kilkunastu miejscach trzeba pokonać rzeki i potoki! Możecie ją zobaczyć wyłącznie jadąc z nami dyliżansami ciągniętymi przez koniki na wycieczce jednodniowej po Bieszczadach, a nazwanej TRAPERSKA PRZYGODA, na którą zapraszamy 🙂

ROZETA KARPACKA

W to miejsce czasami przybywamy na SPŁYW PONTONAMI po rzece Osława, ale wyłącznie po dużych opadach deszczu lub jak w poniższym przypadku podczas zimowego ocieplenia… (2 styczeń 2022):

ROZETA KARPACKA

PS. Jeśli nadal się ktoś zastanawia po co przeprowadzamy prace na dawnym torowisku to poniżej zdjęcie wykonane wczoraj na tym samym odcinku kolejki leśnej w Smolniku (na tym odcinku w Duszatynie 5 lat temu było prawie identycznie… + kilkadziesiąt powalonych drzew i kilka worów zebranych śmieci na czele z plastikami):

Tory Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Smolniku w miejscu, gdzie nie prowadziliśmy prac.

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl