Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z DUSZATYNA wykonanych 2 grudnia 2020 podczas lotu paralotnią na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Na poniższych zdjęciach zobaczycie jedną z najmniejszych w Bieszczadach miejscowości zamieszkaną na stałe zaledwie przez 1 rodzinę! Zameldowanych w Duszatynie jest 2 osoby! W sumie jest 3 domy (2 z nich letniskowe) + dawny barak robotniczy. A warto się wybrać do Duszatyna z kilku powodów – atrakcji:

1. stąd jest tylko godzina spaceru do legendarnych JEZIOREK DUSZATYŃSKICH, obok których przebiega główny szlak beskidzki, czyli szlak koloru czerwonego. Tu wędrował 4 razy Karol Wojtyła i tu nad jednym z jeziorek przepowiedziano mu, że zostanie Papieżem…

2. tu znajduje się rezerwat przyrody PRZEŁOM OSŁAWY POD DUSZATYNEM – niezwykłe miejsce, w którym rzeka Osława opływa wzgórze o nazwie Łokieć.

3. obok wzgórza Łokieć znajdują się:
– jeden z największych MOSTÓW KOLEJOWYCH Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej (tędy bieszczadzka ciuchcia jeździła z Majdanu koło Cisnej przez Wolę Michową, Smolnik dowożąc drewno do Bieszczadzkich Zakładów Drzewnych w Rzepedzi)
największa KASKADA na rzece Osława – niesamowita atrakcja dla miłośników sportów ekstremalnych spływających tędy na pontonach czy kajakach. To również miejsce często odwiedzane zimą przez morsów 🙂

Lasy Nadleśnictwa Komańcza podziwiane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami - w tym wypadku ziemią Gminy Komańcza. Lasy Nadleśnictwa Komańcza podziwiane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami - w tym wypadku ziemią Gminy Komańcza.
Widok na Rezerwat Przyrody Przełom Osławy Pod Duszatynem, Duszatyn, górę Chryszczata, dolinę rzeki Osława i aż po Połoninę Wetlińską, Tarnicę, Małą i Wielką Rawkę podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami. Widok na Rezerwat Przyrody Przełom Osławy Pod Duszatynem, Duszatyn, górę Chryszczata, dolinę rzeki Osława i aż po Połoninę Wetlińską, Tarnicę, Małą i Wielką Rawkę podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami.
Zdjęcie Duszatyna i wszystkich zabudowań wykonane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami. Zdjęcie Duszatyna i wszystkich zabudowań wykonane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami.
Rezerwat Przyrody Przełom Osławy Pod Duszatynem podziwiany podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami. Rezerwat Przyrody Przełom Osławy Pod Duszatynem podziwiany podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami.
Zdjęcie wykonane z paralotni na niemal całe Bieszczady - na pierwszym planie rzeka Osława opływająca górę Łokieć, dalej góra Chryszczata w paśmie górskim Wysoki Dział i widok aż po bieszczadzkie połoniny. Zdjęcie wykonane z paralotni na niemal całe Bieszczady - na pierwszym planie rzeka Osława opływająca górę Łokieć, dalej góra Chryszczata w paśmie górskim Wysoki Dział i widok aż po bieszczadzkie połoniny.
Zdjęcia mostu bieszczadzkiej ciuchci i dawne torowisko bieszczadzkiej kolejki leśnej w Duszatynie. Zdjęcia mostu bieszczadzkiej ciuchci i dawne torowisko bieszczadzkiej kolejki leśnej w Duszatynie.
Jak widać po tym zdjęciu Bieszczady są atrakcyjne o każdej porze roku, a zimą widać więcej... Jak widać po tym zdjęciu Bieszczady są atrakcyjne o każdej porze roku, a zimą widać więcej...
Duszatyn jest jedną z najmniejszych miejscowości w Bieszczadach, ale jednocześnie jedną z najbardziej atrakcyjnych... Duszatyn jest jedną z najmniejszych miejscowości w Bieszczadach, ale jednocześnie jedną z najbardziej atrakcyjnych...
Zdjęcie mostu bieszczadzkiej kolejki leśnej - na tym odcinku ciuchcia woziło drewno z Cisnej przez Duszatyn do Rzepedzi. Zdjęcie mostu bieszczadzkiej kolejki leśnej - na tym odcinku ciuchcia woziło drewno z Cisnej przez Duszatyn do Rzepedzi.
W Duszatynie mieszka tylko jedna rodzina, a dokładnie jest zameldowane 2 osoby - jest tu 3 domy i bar... W Duszatynie mieszka tylko jedna rodzina, a dokładnie jest zameldowane 2 osoby - jest tu 3 domy i bar...
Widok na most bieszczadzkiej kolejki leśnej w Duszatynie, drogę, dawne torowisko i dolinę rzeki Osława. Widok na most bieszczadzkiej kolejki leśnej w Duszatynie, drogę, dawne torowisko i dolinę rzeki Osława.
Rzeka Osława opływająca wzgórze Łokieć w Duszatynie - ten obszar jest objęty ochroną w rezerwacie przyrody nazwanym Przełom Osławy Pod Duszatynem. Rzeka Osława opływająca wzgórze Łokieć w Duszatynie - ten obszar jest objęty ochroną w rezerwacie przyrody nazwanym Przełom Osławy Pod Duszatynem.
Przełom Rzeki Osława Pod Duszatynem widziany podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami - czy to miejsce nie jest atrakcyjne? Przełom Rzeki Osława Pod Duszatynem widziany podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami - czy to miejsce nie jest atrakcyjne?
Do Duszatyna warto wybrać się na wycieczkę jednodniową, aby np. zobaczyć most bieszczadzkiej ciuchci i największą kaskadę na rzece Osława. Do Duszatyna warto wybrać się na wycieczkę jednodniową, aby np. zobaczyć most bieszczadzkiej ciuchci i największą kaskadę na rzece Osława.
Duszatyn do miejscowość, do której zachęcamy by wybrać się na wycieczkę jednodniową, gdzie czeka Was cała masa atrakcji... Duszatyn do miejscowość, do której zachęcamy by wybrać się na wycieczkę jednodniową, gdzie czeka Was cała masa atrakcji...
Mamy nadzieję, że naszymi zdjęciami wykonanymi podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami zachęcimy Was do wybrania się do Duszatyn, gdzie czeka na Was kilka niepowtarzalnych atrakcji... Mamy nadzieję, że naszymi zdjęciami wykonanymi podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami zachęcimy Was do wybrania się do Duszatyn, gdzie czeka na Was kilka niepowtarzalnych atrakcji...
Rzeka Osława przepływająca przez Duszatyn pod m.in. mostem bieszczadzkiej kolejki leśnej oraz pod osuwiskiem jednego ze wzgórz pasma Wysoki Dział. Rzeka Osława przepływająca przez Duszatyn pod m.in. mostem bieszczadzkiej kolejki leśnej oraz pod osuwiskiem jednego ze wzgórz pasma Wysoki Dział.
Widok z paralotni podczas lotu z Komańczy do Duszatyna z widokiem na niemal całe Bieszczady - ośnieżone szczyty to bieszczadzkie połoniny z Połoniną Wetlińską, Tarnicą, Małą i Wielką Rawką itd. Widok z paralotni podczas lotu z Komańczy do Duszatyna z widokiem na niemal całe Bieszczady - ośnieżone szczyty to bieszczadzkie połoniny z Połoniną Wetlińską, Tarnicą, Małą i Wielką Rawką itd.

 

W 2017 roku za zgodą Nadleśnictwa Komańcza pracownicy Biura Podróży Bieszczader wykonali ścieżkę spacerową prowadzącą od baru w Duszatynie do rezerwatu przyrody, mostu ciuchci oraz kaskady na rzece Osława. Nie tylko wbiliśmy słupki z oznaczeniami, ale musieliśmy odkrzaczyć zarośnięte tory, usunąć powalone drzewa, zebrać mnóstwo śmieci w postaci plastików i butelek szklanych, grabkami odsłonić torowisko z ogromnych ilości mchu, liści itd., a także wykonaliśmy schody na nasypie kolejowym. Ścieżkę od maja do września co około 3 tygodnie wykaszamy, więc jest bezpiecznie.

Do Duszatyna można dojechać samochodem drogą udostępnioną do ruchu przez Nadleśnictwo Komańcza wyłącznie od Komańczy. Na mapie można dojrzeć drogi prowadzące do Duszatyna z Rzepedzi oraz od Smolnika, ale by nimi można przejechać samochodem należy posiadać zezwolenie z Nadleśnictwa Komańcza (przejazd bezprawny grozi mandatem, a dodatkowo po większych opadach deszczu nie jest możliwy, gdyż drogę przecina w wielu miejscach rzeka Osława).

Jednak najbardziej polecamy udać się do Duszatyna oraz do wymienionych wyżej atrakcji z nami – na wycieczce jednodniowej TRAPERSKA PRZYGODA z niepowtarzalnymi opowieściami przewodnika! A największą atrakcją tego dnia dla większości turystów nie są Jeziorka Duszatyńskie, ale przejazdy dyliżansami z końmi, którymi kilkanaście razy przejeżdżamy przez rzekę Osława!

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl