W kalendarzu jeszcze ZIMA i na większości terenu Bieszczad leży śnieg, ale pierwsze NIEDŹWIEDZIE budzą się ze snu zimowego… Niedźwiedzica z młodym poprzedniej nocy wyszła ze swojej gawry w miejscowości SZCZAWNE. Wiemy o tym, bo udała się na śniadanie do PASIEKI naszych rodziców… Zanim niedźwiedzie weszły do pasieki okrążyły ją wokół szukając najłatwiejszego wejścia. Na początku próbowała wykonać podkop pod ogrodzeniem wokół uli, które – wydawało nam się do tej pory – powinno bronić dostępu do pasieki. Ogrodzenie wokół naszej pasieki składa się z drewnianych żerdzi, żywopłotu z grabów oraz oczywiście z drutów z pastuchem podpiętym do akumulatora. Jednak głód niedźwiedzicy musiał być duży, bo przedarła się między drutami do pasieki. Niedźwiedzie mają doskonały węch, a świadczy o tym to, że nie rozbijała po kolei uli w poszukiwaniu tych z pszczołami i miodem, ale trafiła od razu do pełnego…

Poniżej kilka zdjęć, które wykonaliśmy wczoraj (10.02.2022) ze szkodami w pasiece w Szczawnem jakie dokonały bieszczadzkie niedźwiedzie:

Niedźwiedzica przewróciła ul, wyciągnęła jedną część i przerzuciła przez ogrodzenie, aby młody niedźwiedź się mógł posilić miodem. Niedźwiedzica przewróciła ul, wyciągnęła jedną część i przerzuciła przez ogrodzenie, aby młody niedźwiedź się mógł posilić miodem.
Ślady niedźwiedzia na śniegu w Bieszczadach wokół pasieki z pszczołami. Ślady niedźwiedzia na śniegu w Bieszczadach wokół pasieki z pszczołami.
Pasieka naszych rodziców w Szczawnem. Pasieka naszych rodziców w Szczawnem.
Niedźwiedź zanim włamał się do pasieki obszedł ją wokół... Niedźwiedź zanim włamał się do pasieki obszedł ją wokół...
Niedźwiedź zanim wszedł na teren pasieki próbował się podkopać... Niedźwiedź zanim wszedł na teren pasieki próbował się podkopać...
Zbliżenie na próbę podkopu niedźwiedzia przed atakiem na ule. Zbliżenie na próbę podkopu niedźwiedzia przed atakiem na ule.
Ślady niedźwiedzicy i młodego niedźwiadka na śniegu pod koniec zimy w Bieszczadach. Ślady niedźwiedzicy i młodego niedźwiadka na śniegu pod koniec zimy w Bieszczadach.
Dobrze, że tylko na 1 rozwalonym ulu się skończyło po wejściu niedźwiedzi na teren pasieki w Szczawnem... Dobrze, że tylko na 1 rozwalonym ulu się skończyło po wejściu niedźwiedzi na teren pasieki w Szczawnem...
Puste ramki zostały po śniadaniu bieszczadzkich niedźwiedzi... Puste ramki zostały po śniadaniu bieszczadzkich niedźwiedzi...

ROZETA KARPACKA

W Bieszczadach występuje największa liczba niedźwiedzi w Polsce. Na terenie Województwa Podkarpackiego liczba niedźwiedzi przekroczyła 250 w 2021 roku. Rewir samca niedźwiedzia brunatnego wynosi do 2 tysięcy hektarów! Terytoria samic są mniejsze. Oczywiście rewiry poszczególnych osobników pokrywają się.

Mimo iż niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem europejskim to jest wszystkożerny. Jego szczęka jest specyficznie zbudowana, uzębienie ma silne, przystosowane do miażdżenia pokarmu. Posiada duże kły, ale zęby policzkowe dość płaskie i szerokie korony służące do rozgniatania pokarmu roślinnego. Dieta bieszczadzkich niedźwiedzi po badaniach wykazała, że w 73% zjadanego pokarmu stanowią rośliny. Menu jest uzależnione od pory roku. Wiosną, czyli od marca do maja posilają się trawami i ziołami, które o tej porze mają dużo białka oraz mięsem jeleniowatych. W marcu badania wykazały, że dość dużą część jego pokarmu stanowią zeszłoroczne orzeszki bukowe. Latem podstawą pożywienia stanowią borówki, trawy i zioła oraz gryzonie i owady. Głównym jesiennym pokarmem są owoce dzikich jabłoni i grusz, tarniny oraz orzeszki bukowe. Zanim zapadną w sen zimowy mają bardzo duży apetyt – muszą zgromadzić tłuszcz na często długą bieszczadzką zimę. Niedźwiedzie żyjące w pobliżu upraw rolnych wiosna chętnie zjadają rośliny uprawne np. młody owies, a jesienią korzystają z płodów rolnych zjadając buraki czy kukurydzę.

Patrząc na niedźwiedzia można mieć skojarzenie z przytulnym zwierzęciem. Jednak warto wiedzieć, że te drapieżniki potrafią na krótkich dystansach osiągnąć prędkość dochodzącą do 65 km / godzinę. Ponadto niedźwiedzie znakomicie pływają, a młode osobniki dobrze wspinają się po drzewach. Starsze niedźwiedzie mają problemy z wchodzeniem na drzewo z racji swojej wagi dochodzącej do 780 kg. Średnia masa ciała to 450 kg przy wzroście 1,7-2,5 metra. Pazury niedźwiedzi mimo, iż mają kilkanaście centymetrów długości są dość tępe. Noga niedźwiedzi ma klockowaty kształt, stopa zakończona jest 5 palcami jednakowej wielkości i jest zaopatrzona w szponiasto zagięte pazury przypominające takie jak występują u kotów. W przeciwieństwie do kotowatych miś nie chowa ich do pochewek wewnątrz palców, dlatego też przy chodzeniu pazury tępią się.

Warto wiedzieć, że niedźwiedź kieruje się przede wszystkim zmysłem węchu. Jego nos jest silnie wydłużony z dużą jamą nosową. Oczy i uszy ma małe. Prowadzi samotny tryb życia. Tylko samice prowadzą ze sobą młode, czasami jednocześnie z dwóch miotów. Młode trzymają się matki do 3 lat. Samica spotkana z dziećmi potrafi być bardzo agresywna… W żadnym wypadku nie należy jej niepokoić, a szczególnie nie wolno odcinać jej i jej dzieciom drogi ucieczki. Okres godowy przypada od kwietnia do czerwca. Po zapłodnieniu komórka jajowa pozostaje nieaktywna przez pewien okres czasu, zanim nastąpi jej wszczepienie w ścianę macicy i dalszy rozwój. Ciąża niedźwiedzi trwa od 6 do 9 miesięcy. Samica rodzi od 1 do 5 młodych, a przychodzą na świat zimą (pomiędzy końcem grudnia, a początkiem lutego). Młode niedźwiadki mają przeciętnie około 25 centymetrów i ważą do pół kilograma.

Liczeniem, czyli inwentaryzacją niedźwiedzi zajmują się nadleśnictwa i koła łowieckie. W ostatnich latach coraz częściej używają do liczenia teledetekcji z użyciem samolotów oraz zdjęć z fotopułapek i kamer termowizyjnych.

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl