Stara Wieś / Mała Wieś / Wielka Wieś to nazwy miejscowości spotykane w wielu miejscach w Polsce, a ŚREDNIA WIEŚ jest tylko jedna! Do tego Średnia Wieś jest jedną z najstarszych miejscowości w Bieszczadach. W dokumentach historycznych pojawia się po raz pierwszy w 1376 roku. Wtedy była zwana Terpiczów. W roku 1427 wieś stała się własnością Matiasza ze Zboisk herbu Gozdawa. Jego wnuk dał początek rodowi Balów z Hoczwi, którzy założyli kilkadziesiąt wsi w całych Bieszczadach. Terpiczów dzielił się początkowo na trzy części: Terpiczów Przedni, Średni oraz Zadni. Od 1598 roku, czyli momentu podziału dóbr pomiędzy 4 braci z rodu Balów, części te nigdy nie miały wspólnego właściciela. W XVII wieku Terpiczów Przedni przyjął nazwę Bachlowa (od 1968 roku Bachlawa), zaś Średni i Zadni złączyły się tworząc Średnią Wieś – gniazdo rodowe jednej z gałęzi Balów.

Zapraszamy do obejrzenia kilkudziesięciu zdjęć ŚREDNIEJ WSI i BACHLAWY wykonanych podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami, a dokładnie 24 stycznia 2022:

Bachlawa i Średnia Wieś na pierwszym planie, a za rzeką San lasy ciągnące się od Zwierzynia, Myczkowiec aż po Lesko i Uherce Mineralne. Bachlawa i Średnia Wieś na pierwszym planie, a za rzeką San lasy ciągnące się od Zwierzynia, Myczkowiec aż po Lesko i Uherce Mineralne.
BACHLAWA i ŚREDNIA WIEŚ na jednej fotografii wykonanej podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami zimą. BACHLAWA i ŚREDNIA WIEŚ na jednej fotografii wykonanej podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami zimą.
Zabudowania na granicy Bachlawy i Średniej Wsi w pobliżu najstarszego drewnianego kościoła. Zabudowania na granicy Bachlawy i Średniej Wsi w pobliżu najstarszego drewnianego kościoła.
Zbliżenie na drewniany kościół w Średniej Wsi i park dworski położony nad rzeką San. Zbliżenie na drewniany kościół w Średniej Wsi i park dworski położony nad rzeką San.
Po lewej wijąca się rzeka San, a po prawej nad nią położone Bachlawa i Średnia Wieś. Po lewej wijąca się rzeka San, a po prawej nad nią położone Bachlawa i Średnia Wieś.
Zabudowania środkowej części Średniej Wsi. Zabudowania środkowej części Średniej Wsi.
Malownicze kształty jednego ze wzgórz nad Średnią Wsią... Malownicze kształty jednego ze wzgórz nad Średnią Wsią...
Drewniany kościół w Średniej Wsi położony jest w pobliżu rzeki San w Średniej Wsi. Drewniany kościół w Średniej Wsi położony jest w pobliżu rzeki San w Średniej Wsi.
Oby łąki nad Bachlawą i Średnią Wsią jeszcze długo nie zostały zabudowane, bo nie będzie tu już tak pięknie jak jest teraz... Oby łąki nad Bachlawą i Średnią Wsią jeszcze długo nie zostały zabudowane, bo nie będzie tu już tak pięknie jak jest teraz...
ŚREDNIA WIEŚ - zdjęcie wykonane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami. ŚREDNIA WIEŚ - zdjęcie wykonane podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami.
Średnia Wieś otoczona jest kilkoma wzgórzami oraz rzeką San. Średnia Wieś otoczona jest kilkoma wzgórzami oraz rzeką San.
Zawijasy rzeki San przy Średniej Wsi w Bieszczadach. Zawijasy rzeki San przy Średniej Wsi w Bieszczadach.
Czyż Bachlawa i Średnia Wieś nie są atrakcyjnie położone w Bieszczadach? Czyż Bachlawa i Średnia Wieś nie są atrakcyjnie położone w Bieszczadach?
Środkowa część Średniej Wsi. Środkowa część Średniej Wsi.
Średnia Wieś i otaczające ją wzgórza... Średnia Wieś i otaczające ją wzgórza...
Bachlawa i Średnia Wieś położone nad rzeką San w Bieszczadach... Bachlawa i Średnia Wieś położone nad rzeką San w Bieszczadach...
Średnia Wieś od centralnej części po zabudowania położone najdalej na wschód - tuż przed Berezką. Średnia Wieś od centralnej części po zabudowania położone najdalej na wschód - tuż przed Berezką.
Część Średniej Wsi widziana podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami. Część Średniej Wsi widziana podczas lotu paralotnią nad Bieszczadami.
Najdalej na wschód wysunięte zabudowania i łąki Średniej Wsi. Najdalej na wschód wysunięte zabudowania i łąki Średniej Wsi.
Wschodnia część Średniej Wsi. Wschodnia część Średniej Wsi.
Gdzieś na ziemi przebiega granica między Bachlawą i Średnią Wsią, ale z lotu paralotnią 450m nad ziemią trudno to dostrzec... ;-) Gdzieś na ziemi przebiega granica między Bachlawą i Średnią Wsią, ale z lotu paralotnią 450m nad ziemią trudno to dostrzec... ;-)
Lasy nad Średnią Wsią, które ciągną się w stronę Berezki. Lasy nad Średnią Wsią, które ciągną się w stronę Berezki.

Średnia Wieś położona jest na wysokości około 360m n.p.m., a zdjęcia wykonaliśmy lecąc paralotnią na wysokości około 800m n.p.m.

ROZETA KARPACKA

Jakie ATRAKCJE warto zobaczyć wybierając się na wycieczkę do ŚREDNIEJ WSI?

1. drewniany kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zbudowany prawdopodobnie w II połowie XVI wieku jako kaplica dworska rodu Balów. Jest to najstarszy drewniany kościół w Bieszczadach. Do wnętrza wchodzi się przez bliźniacze odrzwia w kształcie „oślego grzbietu”. Wewnątrz świątyni na ścianach nawy i prezbiterium warto zwrócić uwagę na polichromię figuralną i iluzjonistyczną, powstałą w I połowie XVIII w. Z  tego samego okresu pochodzą późnobarokowe ołtarze: główny i dwa boczne. W 1983 roku do kościoła została dobudowana wieża.

2. park dworski z fortyfikacjami ziemnymi z XVII w.

3. murowana dzwonnica parawanowa z 1927 roku, która stała na przeciw cerkwi greckokatolicka pw. Zaśnięcia Matki Boskiej (została zniszczona po II wojnie światowej).

4. leśny rezerwat przyrody Grąd – ochroną zostało objętych 58 ha cennych wiekowo oddziałów leśnych z żyznym lasem lipowo-grabowy, domieszką dębu, wiązu i brzozy w wieku ponad 100 lat oraz sosny datowanej na ponad 130 lat.

Dziś już tylko możemy poczytać o historii DWORU ze Średniej Wsi, a dokładniej o życiu SZLACHTY. W 1758 roku sporządzono inwentarz dworu, w którym można przeczytać:
„Izba stołowa była niewątpliwie najwspanialszym z pomieszczeń. Obita szpalerami gdańskimi, z umieszczonym nad kredensem herbem Gozdawa – była miejscem przyjęć oraz pijaństwa. Inne pokoje obite były płótnem, ewentualnie suknem, zaś ściany dekorowano chińskimi portrecikami oraz „osóbkami gipsowymi”. W jednej z izb znajdowały się relikwiarze za szkłem, obrazy Matki Bożej, św. Floriana oraz innych świętych. Również meble warte są uwagi. Szczególnie biurko „kolbuszowską robotą ordynaryjne niewielkie”, marmurowe stoliki, dywany (zwłaszcza ten perski). Biblioteka dworska zawierała statut, inwentarz konstytucji, herbarz, 25 książek „do czytania i modlenia”, 8 kalendarzy i 70 fascykułów aktów przeważnie procesowych.”

CIEKAWOSTKA:
W połowie XIX wieku właścicielką posiadłości tabularnej Średnia Wieś była Henryka hr. Kuczkowska. W XIX wieku w dworze mieszkała Ewa Kuczkowska, z domu Ankwicz, kochana przez Adama Mickiewicza, która w 1829 towarzyszyła mu w jego rzymskich wycieczkach!

Terminy wycieczki Wybierz dzień i zarezerwuj miejsca

Tagi:

Realizacja: Obsługa-Medialna.pl